Spojte se s námi


Cyklistika

Poslední horský test patřil Carusovi, Bernal dojel druhý a nadále vede

20. etapa měla být velkou bitvu favoritů, což se potvrdilo. Všechny překvapil Caruso, který zaútočil už 50 kilometrů před cílem. Své vedení dokázal udržet a ve 20. etapě nakonec zvítězil.

Publikováno

dne

20. etapa měla být velkou bitvu favoritů, což se potvrdilo. Všechny překvapil Caruso, který zaútočil už 50 kilometrů před cílem. Své vedení dokázal udržet a ve 20. etapě nakonec zvítězil. Druhý dojel Bernal, který si Carusa pohlídal, ztratil jen 24 vteřin a jeho triumf na Giro d’Italia je pouhou formalitou. Nejpovedenější etapu letošního Gira zažil Jan Hirt, který dojel na 11. místě.

Zdroj: Pixabay

Peloton čekala nejtěžší etapa závodu. Tento extrémní horský test měl naposledy prověřit vrchaře. A také prakticky rozhodnout o podobě celkového pořadí. Tentokrát měli hlavní slovo favorité.

Nicméně to únik naposledy zkusil. Do vedoucí skupiny se dostal třeba 6. muž pořadí Roman Bardet. V pelotonu se začaly dít velké věci poměrně brzy. Tým DSM zaútočil a v pelotonu vypuknul chaos. Toho Caruso se svým parťákem Bilbaem využili a ze sjezdu zaútočili. Velmi odvážný tah, ale vyplatil se. Ostatní favorité se totiž nikam nehnali a Italův náskok narůstal.

Jezdce čekalo závěrečné stoupání a také velká stíhačka Carusa. Toho opustil domestik Bilbao a už to bylo pouze o něm. Druhý muž pořadí byl ve vynikající formě. Dojel uniknutého Bardeta a okamžitě mu ujel. Už to bylo jen o tom, zda si dokáže udržet náskok, který činil zhruba 30 vteřin. Za ním se odehrávala závěrečná bitva favoritů. Očekával se velký atak Yatese, ten na tom ale tak dobře nebyl. Nejlépe na tom byl lídr Bernal a svou ztrátu na Carusa stahoval.

Ital 20. etapu ovládl a v boji o 2. místo si velmi pomohl. Bernal dojel druhý a s pouhou ztrátou 24 sekund je jeho titul víceméně jistý. Yates, Vlasov, Almeida dojeli o několik vteřin později. V celkovém pořadí se toho nakonec toho tolik neudálo. Každý zůstal na svém. Povedenou etapu zajel Jan Hirt. Jedenácté místo je jeho nejlepší výsledek na letošním Giru.

Giro d’Italia 2021 je už téměř minulostí, zbývá poslední etapa. Pojede se závěrečná 30kilometrová časovka. Sice rovinatá, zato docela dlouhá. Určité rozdíly v ní vzniknout můžou. Spíše však půjde o kosmetické změny. O pořadí na předních příčkách je rozhodnuto. Tato etapa je ideální možností pro časovkářské specialisty. Není však vyloučeno, že hodně vysoko budou i někteří favorité. Aktuální ročník Giro d’Italia se chýlí ke svému konci.

Výsledky 20. etapy:

1. Caruso 4:27:53, 2. Bernal +24, 3. Martinez +35, 4. Bardet +35, 5. Almeida +41, 6. Yates +51, 11. Hirt +2:23

Celkové pořadí:

1. Bernal 85:41:47, 2. Caruso +1:59, 3. Yates +3:23, 4. Vlasov +7:07, 5. Bardet +7:48, 6. Martinez +7:56, 26. Hirt 1:31:13

Zdroj: Giro d’Italia

Reklama

Cyklistika

Kreuziger ve 35 letech končí kariéru, u cyklistiky však zůstává

Rodák z Moravské Třebové za sebou má velice úspěšnou cyklistickou kariéru, ve svých 35 letech se ji rozhodl Roman Kreuziger definitivně ukončit. U cyklistiky však zůstane, ovšem v jiné roli.

Publikováno

dne

Rodák z Moravské Třebové za sebou má velice úspěšnou cyklistickou kariéru, ve svých 35 letech se ji rozhodl Roman Kreuziger definitivně ukončit. U cyklistiky však zůstane, ovšem v jiné roli.

Roman Kreuziger končí ve 35 letech svou profesionální kariéru. Na stole přitom měl i nabídku ročního kontraktu ze stáje Gazprom-RusVelo, v jejímž dresu závodil v této sezoně.

Na tiskové konferenci v Praze, kterou při příležitosti oznámení konce kariéru pořádal, prozradil, že k rozhodnutí dospěl poté, co dva roky dřel naplno, ale nedostávalo se mu výsledků, na které je zvyklý.

„Byl to takový malý signál k tomu to pozměnit a přejít do trochu jiné role,“ nechal se slyšet moravský rodák. Za sebou má 16 sezon v profi peletonu, mezi jezdci z České republiky drží maxima v umístěních na Tour de France a mistrovství světa.

Tour de France zakončil v roce 2013 na páté pozici, mistrovství světa v roce 2018 dojel na 6. místě.

Za Kreuzigerovým rozhodnutím stojí i fakt, že se nedostal na olympiádu, na níž se chystal. Dle jeho slov to oslabilo jeho motivaci. Tělo už mu navíc dávalo najevo, že je potřeba polevit.

U cyklistiky však moravský jezdec zůstane. Od listopadu by měl být sportovním ředitelem stáje Bahrajn Victorious, kde se bude starat zejména o klasikáře.

Zdroj: ČT Sport, Sport.cz

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Cyklokrosařům začíná sezona. Novinkou je Evropský pohár pro mladé jezdce

Závodem v Mladé Boleslavi dnes odstartovala nová cyklokrosová sezona. Mladoboleslavský závod je prvním podnikem Českého poháru, který nese název Toi Toi Cup.

Publikováno

dne

Závodem v Mladé Boleslavi dnes odstartovala nová cyklokrosová sezona. Mladoboleslavský závod je prvním podnikem Českého poháru, který nese název Toi Toi Cup. Celkově cyklokrosaře čeká v sezoně deset závodů domácího Toi Toi Cupu a vrcholem je mistrovství České republiky, které proběhne 8. ledna příštího roku v Kolíně.

Pro reprezentanty bude vyvrcholením sezony mistrovství světa, které se jede po delší době za oceánem. Dějištěm světového šampionátu bude tentokrát Fayetteville v USA. Mistrovství světa se pojede ve dnech 29. a 30. ledna 2022.

Na nejlepší české cyklokrosaře čekají také závody světového poháru, celkem se jich pojede šestnáct. Čeští příznivci cyklokrosu by si měli do kalendáře poznamenat datum 14. listopadu. V pořadí sedmý závod světového poháru se totiž jede v Táboře.

Špičkové světové závodníky však čeští fanoušci uvidí i na dalších závodech v Čechách. Třeba hned na první závod Toi Toi Cupu, který se jede 28. září v Mladé Boleslavi, bylo už v polovině minulého týdne přihlášeno 320 jezdců z osmi zemí.

Předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky Petr Balogh by rád za pomoci šéftrenéra reprezentace Petra Kloučka navrátil českému cyklokrosu lesk a úspěchy minulosti.

Na tiskové konferenci věnované zahájení cyklokrosové sezony zároveň představil novinku zejména pro středoevropské závodníky. Chystá se totiž nultý ročník Evropského poháru pro mladé jezdce.

„Nadvláda Belgičanů a Nizozemců je obrovská. Evropský pohár bude sérií několika závodů pro mužské i ženské kategorie kadetů, juniorů a jezdců do třiadvaceti let. Tuto novinku kvituji a vidím v ní samá pozitiva. Tenhle projekt povzbudí cyklokros ve střední Evropě i v dalších zemích, jakými jsou Francie, Portugalsko, Německo, Polsko nebo Slovensko,“ míní šéf českého cyklokrosu.

Vedoucí trenér Petr Klouček se do prostředí českého cyklokrosu vrací po deseti letech. Na tiskovce představil důvody svého návratu. „Přemluvil mě Petr Balogh. Jinak jsem v posledních letech cyklokros nadále pečlivě sledoval. Jezdil jsem na domácí pohárové závody a chyběl jsem asi jen na dvou mistrovstvích světa. Všechny okolo cyklokrosu tak dobře znám,“ prozradil Klouček, který spoléhá hlavně na výkony cyklokrosařů v kategorii do 23 let.

Velký potenciál Klouček vidí v bratrech Adamovi a Jakubovi Ťoupalíkových. Mezi ženami bude Českou republiku reprezentovat Kateřina Nash. Pro dlouholetou českou reprezentantku se jedná pravděpodobně o poslední sezonu. Na lednovém mistrovství světa hodlá svoji bohatou a úspěšnou kariéru ověnčenou mnoha vavříny ukončit.

Zřejmě největším favoritem domácí scény bude loňský vítěz Toi Toi Cupu a mistr republiky Michael Boroš, který chce být i letos nejlepší. „Tvrdě jsem trénoval a doufám, že se mi tohle úsilí vrátí. Uvidíme, jak do elitní kategorie promluví junioři, kteří přešli do mužů. Je to pro ně velký skok, ale vím, že jsou dobře připraveni,“ uvědomuje si Boroš. Mezi své hlavní soupeře řadí Matěje Stránského a Matyáše Fialu.

Zdroj: Cyklokros

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Nešťastník Cink: Chtěl jsem nastoupit, problém byl v ráfku. Olympiáda v Paříži je další cíl

Velká smůla potkala v pondělí na olympijských hrách jednu z velkých českých nadějí na medailový zisk. Ondřeje Cinka, bojujícího o třetího místo v závodě horských kol, v předposledním kole postihl defekt.

Publikováno

dne

Od

Velká smůla potkala v pondělí na olympijských hrách jednu z velkých českých nadějí na medailový zisk. Ondřeje Cinka, bojujícího o třetího místo v závodě horských kol, v předposledním kole postihl defekt. Místo radosti z medaile tak jen frustrovaně odhodil své kolo. „Byl jsem hodně naštvaný,” přiznal.

Mohl to být velký úspěch pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu. Tři medaile za jediný den. Nakonec ale zůstalo „jen” u bronzového úspěchu Alexandera Choupenitche v šermu a druhého místa kanoisty Lukáše Rohana.

Český biker se totiž po dohnání skupinky jezdců bojujících o medaile rozhodl v předposledním kole pro nástup, který by jej mohl posunout výrazně blíž vytouženému úspěchu.

Místo toho ale přišlo obrovské zklamání. Snad hříčka osudu. Cinkovi se nezvratně poškodilo zadní kolo a musel odstoupit. Problém byl v ráfku, jenž zřejmě na kamenité části trati dostal ránu a nalomil se. Při vjezdu do zatáčky pak plášť přešel přes patku a defekt byl na světě.

Zklamaný a nepochybně hodně frustrovaný rodák z Rokycan v emocích na nucené odstoupení zareagoval odhozením kola. „Byl jsem hodně naštvanej. Asi jsem to dělat neměl, ale v ten moment jsem nevěděl, co jinýho mám dělat,” uvedl.

Není se mu vůbec co divit. Vždyť po dvou čtrnáctých místech z předchozích olympiád, tedy jak té v Londýně, tak té v Riu, letos opravdu pomýšlel na medailové umístění. Ani po závodě netajil, že dostat se pod pěti kruhy mezi tři nejlepší závodníky byl jeho velký cíl.

Cink také věděl, že na to podal dostatečně dobrý výkon. Jen mu bohužel nepřálo štěstí. Přitom ke všemu došlo právě v moment, kdy se dral neohroženě vpřed. V úseku s nejdelším stoupáním a jen několika krátkými mezisjezdy, kde pokaždé stáhl největší kus ze své ztráty na čelo.

„Bylo vidět, že jsem tam asi nejsilnější. Plánoval jsem nástup. Posun na třetí místo mě nakopl, byl jsem na koni a začal jsem se cítit silně. Chtěl jsem to rozhodnout, protože oni tak silní nebyli,” poukázal na své soupeře.

Nakonec slavil Brit Thomas Pidcock, z druhého místa se zase radoval Švýcar Mathias Flückiger. A bronz díky Cinkově vypadnutí vybojoval překvapivě španělský biker David Valero.

O to více pak českého jezdce odstoupení mrzelo. Když viděl, kdo se umístil na třetí místě, přiznal své přesvědčení, že by na medaili dosáhl. Těsně před svým defektem cítil v nohách ještě spoustu sil, přičemž do konce závodu zbývaly už jen necelé dvě kola.

Teď mu ale nezbývá nic jiného, než mimořádně nešťastný okamžik hodit za hlavu. Večer po závodě si prý dá pivo a další den vyrazí do okolí. Třeba už i za účelem popřemýšlení nad další olympiádou, jež se pojede za tři roky v Paříži.

„Určitě bych rád jel. Nezáleží na věku, je to jen o hlavě, o motivaci. Je třeba jít se sportem dopředu, zkoušet nové věci, jak se sport vyvíjí, a to si myslím, že mi problém nedělá. Další olympiáda bude určitě další cíl,” vyhlásil Cink.

Zdroj: ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené