Spojte se s námi


Bojové sporty

Polotěžká váha zůstává bez šampiona! Blachowicz s Ankalaevem remizovali. UFC 282 nabídlo i krádež roku, podívejte se na všechna ukončení

Měla to být noc Jiřího Procházky, kvůli zranění však na turnaji UFC 282 chyběl nejen on, ale také jeho vyzyvatel Glover Teixeira. O titul polotěžké váhy se tak utkali Jan Blachowicz a Magomed Ankalaev. Turnaj v Las Vegas ovšem nabídl i jiné zajímavé zápasy. Jak celý galavečer probíhal?

Publikováno

dne

Měla to být noc Jiřího Procházky, kvůli zranění však na turnaji UFC 282 chyběl nejen on, ale také jeho vyzyvatel Glover Teixeira. O titul polotěžké váhy se tak utkali Jan Blachowicz a Magomed Ankalaev. Turnaj v Las Vegas ovšem nabídl i jiné zajímavé zápasy. Jak celý galavečer probíhal?

Early Prelims

UFC 282 sice nakonec nevypadalo podle jmen zase tak atraktivně, jak vypadalo původně. Několik bojovníků či zápasů totiž chybělo, zejména obhajoba Jiřího Procházky zamrzela všechny včetně organizace. Jenže hned první dvě karty dokázaly, že to byl omyl galavečer předčasně odsuzovat.

Na Early Prelims a Prelims totiž bylo k vidění sedm zápasů a ani jeden z nich neskončil na body. Hned ten první skončil knokautem necelou minutu před koncem třetího kola, když si Cameron Saaiman připsal úspěšný debut proti Stevenu Koslowovi.

V dalším souboji jsme byli svědky parádní submise. Tu si připsal minutu a čtvrt před koncem zápasu TJ Brown, jenž utáhl na arm triangle Erika Silvu. Pro Browna je to třetí výhra v šestém zápase v UFC, z pohledu jeho pokračování v organizaci byla více než důležitá.

Následovala série hned čtyř (technických) knokautů. Vítěznou sérii by opět chtěl rozjet Billy Quarantillo, jemuž stál v cestě Alexander Hernandez. Hernandez střídá v UFC výhry s prohrami a tím, že nyní prohrál, v této bilanci pokračuje.

Quarantillo si tak vylepšil bilanci na solidních 17-4. V sedmém souboji pod hlavičkou UFC si připsal pátou výhru. Rozhodčího donutil zachránit Hernandeze ukonečením na konci druhého kola.

Prelims

Prelims kartu otevřel souboj dvou středních vah a s ohledem na jejich bilance se dalo trochu čekat, že zápas neskončí na body. Chris Curtis má nyní na kontě parádních 17 KO/TKO, zatímco Joaquin Buckley si připsal šestou prohru v kariéře.

Buckley má nyní na kontě dvě prohry v řadě, v této situaci je v kariéře vůbec poprvé. Naopak Curtis si napravil chuť po prohře s Jackem Hermanssonem.

Velmi důležitý duel pak zvládl Edmen Shahbazyan. Ten svou štaci v UFC zahájil perfektně, když vyhrál první tři zápasy, jenže posléze následovala série tří proher, které byly vůbec první v jeho kariéře.

Tři prohry v řadě měl i jeho soupeř Dalcha Lungiambula, kterému se od příchodu do UFC příliš nedaří. V sedmém zápase si připsal už pátou prohru. Jednu mu v roce 2019 uštědřil i Magomed Ankalaev, tedy jedna z hlavních postav turnaje.

Na vítěznou vlnu se vrací i Jairzinho Rozenstruik. Ten prohrál dva své poslední zápasy, naposledy byl knokautován Alexanderem Volkovem. O zelené políčko na Sherdogu se však chtěl porvat i Chris Daukaus, musí si však počkat.

Rozenstruik vletěl do těžkotonážní bitvy rozjetý jako tank a už po 23 vteřinách mohl slavit výhru. Daukaus naopak prohrál potřetí v řadě.

Prelims kartu pak uzavřel historicky nejmladšího bojovníka v UFC. Teprve 18letý Raul Rosas Jr vzkazoval svému soupeři, že by byl lepším Santa Clausem, než je bojovníkem, a dokázat mu to hodlal v zápase.

Vysokou školu MMA mu chtěl ukázat Jay Perrin, jenž šel ve 29 letech do zápasu se sérií dvou proher. A talentovaný Rosas mu uštědřil třetí, když jej dokázal utáhnout na submisi hned v prvním kole.

Hlavní karta

Hlavní kartu otevřel duel dvou velkých nadějí pérové váhy a dvou mužů bez prohry. Bryce Mitchell byl mírným favoritem, 28letý Američan šel do zápasu s bilancí 15-0, přičemž hned sedm výher si připsal v UFC. Naposledy porazil legendárního Edsona Barbozu a říkal si o titul.

Jenže jeho neporazitelnost ukončil o tři roky mladší Ilia Topuria. Španělský bojovník s gruzínskými kořeny byl v postoji mnohem tvrdší a přesnější, poměrně nečekaně Mitchella donutil odklepat na arm triangle.

Mitchell přitom devět zápasů ukončil na submise. Topuria si tak říká pro příští rok o obrovskou pozornost a potenciálně i titulovou šanci. Svou bilanci upravil na 12-0.

Další důležitý souboj před sebou měl zástupce liverpoolské kolonie v UFC Darren Till. Muž, který porazil například Bojana Veličkoviče, Donalda Cerroneho či Stephena Thompsona prohrál čtyři ze svých pěti posledních zápasů a teď mu stál v cestě rozjetý Dricus Du Plessis.

Du Plessis byl rozjetý. V UFC je sice poměrně nový, když absolvoval „pouze“ tři zápasy, nicméně v minulosti porazil například Roberta Soldiče či Joiltona Lutterbacha. A nyní svou kvalitu ukázal proti Tillovi.

V prvním kole Angličana naprosto ničil, na pletivu jej zásoboval tvrdými údery s neuvěřitelnou četností. Ve druhém kole mu však chyběl dech a proto to vypadalo, že každý úder Tilla může skončit knokautem Du Plessise. Ten se však nedal a ve třetím kole utáhl soupeře na rear-naked choke.

V souboji legend se měli utkat Santiago Ponzinibbio a Robbie Lawler, druhý jmenovaný však musel odstoupit a nahradil jej rozjetý Alex Morono. Pro velezkušeného Argentince to byla nepříjemná změna a šlo to znát. V prvních dvou kolech ho dokázal dostávat Morono do problémů.

Ponzinibbio se navíc nechtěl spoléhat na bodové rozhodčí. Po ospalejším prvním kole vše vynahradil rozjezdem ve třetím, kde dokázal Morona parádními kombinacemi dostat do problémů a následně ukončit.

Argentinec si tak po dvou prohrách připisuje konečně i vítězství a svou bilanci upravil na krásných 29-6. Morono naopak přišel o sérii výher a po čtyřech vítězstvích musí skousnout osmou prohru v kariéře.

Pimblett vyhrál na body. Krádež roku?

Paddy Pimblett patří mezi velké oblíbence UFC, má potenciál dosáhnout velké slávy a je evidentní, že na něm chce americká organizace do budoucna stavět. I proto prozatím nenarážel na úplně špičkové soupeře.

Nyní však mohl narazit, když se mu do cesty postavil rozjetý a zkušený Jared Gordon, jenž vyhrál čtyři ze svých posledních pěti zápasů. Gordon je znám coby skvělý wrestler, což ostatně potvrdil i v tomto souboji.

V prvních dvou kolech však Pimblettovi ukázal, že je velice zdatný také v postoji. Byl přesnější, tvrdší. Ve třetím kole skvěle kontroloval Angličana na pletivu.

Celkově měl Gordon více signifikantních úderů, doručil i tři takedowny. Nicméně na oko se místy zdálo, že se právě on dostává po úderech soupeře do větších problémů. Že by byl ale v takové situaci, kdy by byl nahulený, to se říct nedá.

Když pak zápas skončil, očekávalo se, že vyhraje spíše Gordon. Jenže se tak překvapivě nestalo. Pimblett si připsal čtvrtou výhru v UFC a to navíc jednomyslně u všech rozhodčích. Na sociálních sítích se ihned začalo mluvit o krádeži roku. A tvrdí to i jeho fanoušci.

UFC si zřejmě uvědomilo kontroverznost rozhodnutí a ihned zveřejnilo scorecards, jak rozhodčí zápas nabodovali.

Polotěžká váha zůstává bez šampiona!

Jak již bylo zmíněno, Jiří Procházka měl na turnaji UFC 282 obhajovat svůj pás v odvetě proti Gloveru Teixeirovi. Kvůli zranění však zápas padl a Teixeira se na turnaji také neobjevil. Moravský bojovník se vzdal titulu a o ten svedli boj dva muži, kteří Procházku vyzývali.

Jan Blachowicz a Magomed Ankalaev bezesporu patří mezi špičku polotěžké váhy, o to určitě byli radši, když tuto příležitost vůbec dostali. Do zápasu šel jako mírný favorit Ankalaev, Blachowicz však už titul držel a absolvoval velké bitvy, nešlo jej tedy podcenit.

První kolo bylo z obou stran spíše opatrné. Pár tvrdých úderů sice padlo, nicméně šlo znát, že si oba bojovníci uvědomovali kvalitu svého soupeře. I druhé kolo bylo spíše strategické, Blachowicz však začal psát nepříjemný příběh Ankalaevovým nohám.

Polský bojovník totiž skvěle kopal a Ankalaevovi se ve druhé pětiminutovce obě nohy podlomily. Bylo tedy jasné, na co se zaměřovat. Dagestánec tedy ihned začal tlačit a pokoušel se o wrestling. Pět kol s rozkopanýma nohama je zkrátka problém.

Blachowicz pokračoval ve skvělém plánu i ve třetím kole. Musel si však dávat pozor. Ankalaev se snažil téměř do každé kombinace vložit knokautovou sílu. Na konci třetího kola pak doručil první takedown, podařilo se mu to ovšem až na sedmý pokus a to jen na pár vteřin. Jinak měl navrch bývalý šampion.

První šampionské kolo pak jasně ovládl Ankalaev. Dokázal si prosadit svůj skvělý wrestling, po dvou minutách vzal Blachowicze na zem a polský bojovník ze zad nedokázal víceméně nijak vzdorovat. Naštěstí pro něj však příliš neinkasoval.

Páté kolo se z pohledu Blachowicze odehrálo téměř nejhůře, jak mohlo. Hned v prvních vteřinách ztratil rovnováhu, dostal sám sebe na zem a Ankalaev mu už nedovolil se postavit. Naopak jej rozebíral a získával zápas ve svůj prospěch.

Oba bojovníci šli na vyhlašování nejistí, Blachowicz spíše odevzdaně, Ankalaev si věřil o něco více. Padl překvapivý verdikt, když jsme se dočkali split remízy, když jeden rozhodčí viděl výhru polského bojovníka, jeden viděl výhru Dagestánce a třetí viděl remízu.

Polotěžká váha je tedy stále bez šampiona.

Zdroj: UFC, Twitter

Reklama

Oblíbené