Spojte se s námi


Florbal

Pohárový double pro florbalové Vítkovice! Muži ve finále přehráli Spartu, ženy po prodloužení Chodov

Po pěti letech zopakovali florbalisté a florbalistky Vítkovic pohárový double. Ženy v dramatické chomutovském finále porazili Chodov 3:2 po prodloužení, když jen 15 vteřin před koncem základní hrací doby srovnaly. Mužskému celku se podařilo zvítězit nad Spartou poměrem 6:4, a to hlavně díky dvěma hrubkám zkušeného reprezentačního brankáře Martina Beneše.

Publikováno

dne

Po pěti letech zopakovali florbalisté a florbalistky Vítkovic pohárový double. Ženy v dramatické chomutovském finále porazili Chodov 3:2 po prodloužení, když jen 15 vteřin před koncem základní hrací doby srovnaly. Mužskému celku se podařilo zvítězit nad Spartou poměrem 6:4, a to hlavně díky dvěma hrubkám zkušeného reprezentačního brankáře Martina Beneše.

Finále tuzemského poháru obvykle míří do regionů, kde lidé elitní florbal naživo vidět nemohou. Po Karlových Varech tak letos převzal žezlo Chomutov a zhostil se ho velmi solidně. Tamní městská sportovní hala poskytla ideální zázemí trojnásobnému vítězi mužského poháru Vítkovicím i pražské Spartě, pro níž šlo o vůbec první finálovou účast.

Skóre duelu otevřel až půl minuty před koncem první části český reprezentant Adam Delong. Marek Matejčík mu zpoza branky poslal perfektní přihrávku, kterou vítkovickému útočníkovi stačilo jen usměrnit. Do šaten se tak po dvaceti minutách šlo za stavu 1:0.

Vyrovnání však přišlo krátce po pauze. Čtyřiadvacetiletý slovinský útočník Robert Košir skrytou střelou z dálky překvapil vítkovického gólmana Lukáše Součka. Ten jeho pokus mířící k tyči ponechal prakticky bez reakce a Sparta tak měla svého prvního střelce ve finále poháru.

Ve 33. minutě dostal míček za záda zkušeného Martina Beneše Marek Matejčík. Míček se mu odrazil od nohy a jakkoliv snajpr ostravského celku nevyvinul žádný protipohyb, respektive neprokázal snahu do míčku kopnout úmyslně, sudí branku v rozporu s pravidly neuznali.

Do vedení se nicméně Vítkovice stejnak dostali, a to o čtyři minuty později zásluhou talentovaného Martina Gattnara, jemuž sparťanští beci nechali prostor hned na tři dorážky. Tou poslední, z voleje, už se nemýlil a i po druhé dvacetiminutovce díky tomu Slezané drželi jednogólový náskok.

Odskočení jim obrovskou hrubkou nabídl jen po pár minutách třetí části brankář Marek Beneš, jenž si zachytal i na prosincovém mistrovství světa v Helsinkách. Míček mířící k jeho brankovišti chtěl odkopnout, nohou jej však pouze lehce škrtnul tak, že se dostal přesně na hokejku Adam Zubka, který dal jednu z nejsnadnějších branek své kariéry.

Sparta záhy dostala možnost návratu do hry. Prvním vyloučeným zápasu se stal Šimon Hatala, který si šel sednout za sekání a na trestné lavici vydržel jen 18 vteřin. Pohlednou kombinaci v početní výhodě zakončil Lukáš Ujhelyi.

Tentýž vítkovický hráč si šel opět sednout jen o pár okamžiků později, poté co Lukáš Souček famózně vychytal Mikuláše Krbce a oba hráči se do sebe po dohrání pustili. Následovala tak atraktivní hra 4 na 4, z níž těžil celek ze samého západu země.

U šesté brankové situace v utkání byl opět Marek Matejčík. Před brankou našel úplně volného Jiřího Bestu, jemuž překonání naštvaného soupeřova gólmana nedělalo problém a svěřenci Pavla Bruse vedli již 4:2.

I tentokrát si ale Sparťané pomohli přesilovkou. Na trestné lavici se už potřetí za osm minut objevil Šimon Hatala, tentokrát pykal za špatné střídání hráčské lavice a sledoval další přesný zásah Lukáše Ujhelyiho.

Naděje družiny Ondřeje Kašpárka nicméně znovu výrazně utlumil jeden z nejzkušenějších borců na chomutovském place – gólman Martin Beneš. Opět pokazil rozehrávku, tentokrát se mu nepovedl výhoz, jenž zachytil Marek Matejčík a pohotovou střelou poslal Vítkovice už potřetí do dvougólového náskoku.

Opakující se vzorec, tedy že Sparta po navýšení Vítkovic snížila, zopakoval tentokrát Mikuláš Krbec. Na jeho kontaktní branku při power-play už ovšem žádný z jeho spoluhráčů nenavázal a do odkryté klece se navíc přes téměř celé hřiště trefil Matyáš Šindler.

Mužský celek Vítkovic tak po pěti letech slavil historicky čtvrtý pohárový triumf a umocnil pro ostravské fanoušky už tak velmi dobrý večer. O pár hodin dříve se totiž o český florbalový pohár utkaly také ženy a i u nich slavil tým 1. SC TEMPISH Vítkovice.

Ten uspěl v ještě o poznání zajímavějším a dramatičtějším souboji s Chodovem. Pražanky se v utkání hraném netradičně jen na 15minutové třetiny (jako tomu bylo v průběhu celého ženského poháru) ujaly po dvou třetinách vedení 2:0 zásluhou Markéty Prontekerové a Vanessy Rebeccy Keprtové.

Ve třetí části však začala úřadovat tahounka slezské výpravy Barbora Husková, která si nejprve připsala asistenci u gólu Denisy Ferenčíkové, aby pouhých 15 vteřin před koncem poslala vyrovnaný zápas do prodloužení se stavem 2:2.

Pohár pro ženský tým Vítkovic, který jej získal stejně jako ten mužský právě po pěti letech, vystřelila svým druhým přesným zásahem dne Denisa Ferenčíková. Zakončení od mantinelu se jí povedlo usměrnit naprosto přesně k tyči. Příznivci tohoto ostravského mužstva se tak po třech letech (Superfinále florbalu) radovali z dalšího doublu.

Zdroj: Česká televize, Český florbal

Reklama

Florbal

Florbalová superliga se konečně blíží maximální jednotě povrchů. Od nové sezony se zlepší i přenosy

Florbalová Livesport Superliga se v příští sezoně posune zase o krok blíž jednomu ze svých aktuálně největších cílů – jednotě povrchů. Nově budou mít hráči při zápasech pod nohama speciální modrý podklad povinně ve více jak třech čtvrtinách zápasů, v play-off od čtvrtfinále pak v každém.

Publikováno

dne

Od

Florbalová Livesport Superliga se v příští sezoně posune zase o krok blíž jednomu ze svých aktuálně největších cílů – jednotě povrchů. Nově budou mít hráči při zápasech pod nohama speciální modrý podklad povinně ve více jak třech čtvrtinách zápasů, v play-off od čtvrtfinále pak v každém.

Je to dlouhodobý cíl florbalového svazu, který je již několik let oficiálně schválen. S ohledem na trable okolo koronavirové pandemie a další překážky se ale směrem k jeho naplnění postupuje pomalu a opatrně.

Po konci letošní sezony je přesto z hlediska jednotných povrchů v nejvyšší tuzemské soutěži, Livesport Superlize, nasnadě značný optimismus.

Výkonný výbor České florbalu totiž na návrh Komise elitního florbalu a medializace, zkráceně KEFAM, schválil dokumenty se změnami pro nadcházející sezonu v elitních soutěžích. Jako hlavní bod v nich pochopitelně figuruje posun ve věci hracích ploch.

V ročníku 2022/23 tak budou kluby muset pokládat speciální modrý povrch, zakoupený svazem všem klubům již před třemi lety, na alespoň deset ze třinácti domácích zápasů základní části. V dlouhodobé fázi soutěže se tak jednotný povrch objeví minimálně v 77 % utkání.

Důvody, proč se zatím nepočítá a v nejbližší budoucnosti zřejmě ani nebude počítat s jednotností pro úplně všechny superligové zápasy, jsou občasné nenadálé situace spojené především s odklady zápasů a kolizemi s jinými akcemi v domácích halách.

Kluby by kvůli nim mohly čelit v případě nestihnutí položení povrchu značným pokutám, se svazem se proto dohodly na přijatelném konsenzu. Pokud se jim však přeci jen podaří odehrát na čistě florbalovém umělém „koberci” všech třináct utkání, čeká je motivační odměna. Svaz vyčlenil půl milionu, které si rovnoměrně rozdělí všechny kluby, jež podmínku splní.

Podle předsedy KEFAMU Tomáše Pacáka je hra na jednotném povrchu správná a pro kluby může představovat značný přínos. Nejen z hlediska sportovního, ale i ekonomického, neboť tím získávají prostor pro umístění reklam přímo na hřiště, z čehož může plynout větší zájem různých partnerů i vyšší obnos peněz od sponzorů.

„Řeší se tím zejména sportovní hledisko a současně i vizuální prezentace elitního florbalu. Díky jednotným povrchům bude navíc snazší některé atraktivní zápasy vysílat na HbbTV ČT sport,” vysvětlil pro Český florbal Pacák.

Co se nadstavby týče, pro osmifinále povinnost položení povrchu neplatí, neboť mezi ním a koncem základní části nemusí být dostatek času na rozvrhnutí programu v halách tak, aby to bylo možné. V play-down je pak možnost vždy jedenkrát hrát na originální ploše. Pro tyto dvě části však platí motivační odměna 10 tisíc korun na zápas.

Čtvrtfinále, semifinále a pochopitelně i superfinále se pak na „umělce” se značením pouze pro florbal odehrají kompletně. „Věřím, že díky tomuto kroku ještě více vzroste atraktivita superligy a najde si nové fanoušky nejen u televizních obrazovek,” zmínil prezident florbalového svazu Daniel Novák.

Dalšími body obsaženými ve schválených dokumentech jsou například povinnost celků Livesport Superligy zajistit alespoň k polovině přenosů komentátora (v Extralize žen a 1. lize to bude platit pro čtvrtinu) nebo zvýšení standardů textových online přenosů, které mají začít splňovat obsahově prezentační normu elitní soutěže.

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Florbal

Florbalové přestupy: bomba roku na ose Boleslav – Sparta, Majer do Finska i mladý střelec pro mistra

Od konce tuzemské florbalové sezony ještě neuběhl ani měsíc, přesto už jsou známy hned tři obrovské přestupy spojené s Livesport Superligou. Absolutně největší z nich se týká historicky nejproduktivnějšího hráče soutěže Jiřího Curneyho, jenž po devíti letech mění působiště.

Publikováno

dne

Od

Od konce tuzemské florbalové sezony ještě neuběhl ani měsíc, přesto už jsou známy hned tři obrovské přestupy spojené s Livesport Superligou. Absolutně největší z nich se týká historicky nejproduktivnějšího hráče soutěže Jiřího Curneyho, jenž po devíti letech mění působiště.

Úctyhodných 299 zápasů za devět sezon, těžko uvěřitelných 678 kanadských bodů, tři mistrovské tituly a pokaždé umístění na stupních vítězů. To jsou naprosto bezkonkurenční statistiky Jiřího Curneyho z jeho působení v Mladé Boleslavi.

Už nějakou dobu se spekulovalo o tom, že je po uplynulé sezoně již dále rozšiřovat nebude. Teď je to stoprocentní. S klubem, ke kterému léta neodmyslitelně patřil, se rozloučil vítězstvím v superfinále. Jeho nová kabina? V UNYP aréně, kde hrává Sparta Praha.

Důvody přesunu jsou prozaické. Curneymu v létě končí smlouva, Boleslav nebyla při jednáních dostatečně rychlá a Sparta nabídla zkušenému ostrostřelci velmi dobré podmínky i odpovídající roli v týmu.

„Věděl jsem, že mi končí smlouva, i kvůli rodině jsem chtěl mít o své budoucnosti jasno co nejdříve, nechtěl jsem čekat. Zároveň jsem vnímal, že jsem trochu ztrácel roli v boleslavském týmu, cítil jsem, že po těch mnoha letech potřebuju nový impulz a že Bolka se vydává při stavbě mužstva trochu jinou cestou,” okomentoval Curney důvody svého odchodu pro webové stránky mladoboleslavského klubu.

Ten ho podle generálního manažera Tomáše Pacáka chtěl udržet, kvůli jednáním se svým generálním sponzorem mu však nemohl nabídnout konkrétní smlouvu zavčasu. A tak může třinecký odchovanec magickou hranici 1000 bodů v nejvyšší české lize překonat nikoliv v černém, nýbrž rudém dresu.

„Myslel jsem si, že v klubu zůstane až do konce kariéry. Nemám mu to však za zlé, takové situace sportovní život přináší. Cítím, že to může být pro obě strany dobrý moment na nový zážitek,” uvedl smířlivě Pacák.

A reakce sparťanské strany? „Jirka Curney přichází do Sparty s jednoznačnými cíli. Očekáváme od něj, že nám pomůže postoupit do superfinále. Nejen svými body, ale i svojí zkušeností. On ty těžké zápasy hrál, ví co je potřeba udělat, abychom tam postoupili a on to dokáže předat dál,” vyhlásil na klubovém webu generální manažer Václav Culka.

Obrovskou díru po svém nejlepším kanonýrovi se pokusili v městě automobilů okamžitě zmenšit přivedením teprve 22letého útočníka Michala Sládka z FBC Ostrava, který za 6 sezon hraní v superlize nasbíral solidních 229 kanadských bodů.

„Ačkoliv je Michalovi teprve 22 let, z působení v superligovém florbale už je poměrně zkušený. Několik sezon po sobě dokazuje své schopnosti být produktivní. Zároveň je to hráč ochotný se zlepšovat – přichází s pokorou a chutí na sobě pracovat, což jsou důležité předpoklady, aby u nás uspěl,” těší se z čerstvé posily na stránkách Mladé Boleslavi trenér Petr Novotný.

Sám Sládek se těší na nové prostředí, osamostatnění se i kariérní posun. V černých barvách jej čeká útok na třetí klubový titul v řadě. Na něm samotném navíc bude značná tíha, neboť právě jeho klub přivedl do značné míry jako náhradu za muže s průměrem dva a čtvrt bodu na zápas.

A do třetice jeden velký a již nějaký čas avizovaný odchod z Česka – juniorský mistr světa a v poslední sezoně nejproduktivnější hráč Chodova Petr Majer se stěhuje na sever. Nově bude jako jediný Čech působit v nejvyšší finské soutěži F-Liiga, a to v dresu Westend Indians, čtvrtfinalistovi uplynulého ročníku.

Šikovný devatenáctiletý útočník odchází z pražského celku po pěti letech. V nejvyšší mužské soutěži si zahrál ve třech sezonách celkem 66 zápasů s průměrem přesně gól na zápas.

„Byly i jiné nabídky, ale nejlepší pocit jsem měl z pohovorů s prezidentem klubu i trenérem Westend Indians, který o mně věděl, jak hraji a neznal mě pouze jako bodového hráče. Cítil jsem, že by to mohl být ten nejlepší krok pro můj florbalový rozvoj,” uvedl Majer v rozhovoru pro Český florbal.

Zdroj: Český florbal, Florbal Mladá Boleslav, ACEMA Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Florbal

Diskuze kolem florbalového superfinále: zrušit, či ponechat? Svaz změnu neplánuje

Jedni ho berou jako obrovský florbalový svátek, druzí mu nemohou přijít na jméno a volají po jeho zrušení. Superfinále má za sebou v České republice jubilejní 10. ročník, obzvlášť po dvou posledních se však nahlas diskutuje o tom, jestli tuhle akci ponechat, či se vrátit k tradičnímu finále na čtyři vítězství.

Publikováno

dne

Od

Jedni ho berou jako obrovský florbalový svátek, druzí mu nemohou přijít na jméno a volají po jeho zrušení. Superfinále má za sebou v České republice jubilejní 10. ročník, obzvlášť po dvou posledních se však nahlas diskutuje o tom, jestli tuhle akci ponechat, či se vrátit k tradičnímu finále na čtyři vítězství.

Byl to nevídaný zjev. Běžela třetí třetina mužského superfinále mezi Mladou Boleslaví a Tatranem Střešovice, když se z tribun zaplněných bezmála 11 tisícovkami lidí začal ozývat ohlušující pískot.

Mnoho diváků přestalo bavit sledovat defenzivní, takticky svázanou bitvu o titul. Přišli se bavit kvalitním florbalem, v němž padá průměrně přes 10 gólů na zápas. Tentokrát viděli pouhé tři.

„Když už ve finále diváci pískají, tak si myslím, že je s florbalem opravdu něco špatně. Jestli se na to chce někdo dívat, tak se mu teda divím. Určitě to není směr, kterým bych chtěl, aby se florbal ubíral,” reagoval třeba pro Florbal.cz Marek Beneš, za rok 2021 čtvrtý nejlepší florbalista světa a tahoun poraženého Tatranu.

Podobný postoj vloni zastávali také členové Vítkovic, které rovněž podlehli Mladé Boleslavi. Těm pro změnu vadilo, že o celé jejich sezoně rozhodli svými chybami v samém závěru zápasu rozhodčí.

Hlavní kouč Pavel Brus se tehdy v rozhovoru pro iDnes zlobil, že jeho svěřenci byli dvě třetiny lepší a zdůrazňoval, že přestože by měl jeho tým proti Středočechům větší šanci na zisk titulu v jednom utkání, pro rozvoj českého florbalu je nezbytné zrušit superfinále a hrát sérii na čtyři výhry.

Nejostřeji pak vyzněla slova kapitána Tomáše Sladkého, končícího svou bohatou kariéru, pro Aktuálně.cz: „Doufám, že tenhle náš zpackaný zápas byl poslední hřebíčkem do rakve projektu slavného superfinále. Vítkovice proti tomu bojují bez ohledu na to, jestli vyhrávají, prohrávají nebo se vůbec neúčastní. Tento model florbal zabíjí.”

Stěžoval si mimo jiné i na to, že byl zaveden s vidinou propagace, přilákaní diváků i sponzorů, ale nyní je jen „pseudo pozlátko, za kterým nic není”. Zpočátku šlo podle něj o zajímavý impulz, když má však po celoročním snažení o úspěchu rozhodnout pouhých 60 minut, je to zdrcující.

Oproti Švédsku, světovému florbalovému vzoru, které má úspěšně za sebou již 20. ročník superfinále, je navíc podle Sladkého i experta Aleše Jakůbka velký rozdíl v kvalitě zápasů.

Zatímco v tamější superlize působí takřka ve všech klubech naprostá světová špička a zápasy tam tedy jsou kvalitní po celou sezonu, v tuzemsku lze o skutečné kvalitě mluvit až od semifinále.

„O finále se pak okrádáme. Pokud bude zápasů více, budeme mít více možností vidět, jak nám dorůstají hráči pro mezinárodní florbal. Měli by být vyslyšeni hlavně ti, kdo to finále hrají a pak český florbal zastupují na mezinárodní úrovni,” zmínil Jakůbek.

Bitvu o titul na čtyři vítězství by přivítal především proto, že by nejlepší čeští hráči měli více prostoru v opravdu dobrých zápasech a mohli se tak podstatně více zlepšovat pro výkony v reprezentaci, případně klubových turnajích.

Pro zachování mluví kapacity hal i zájem sponzorů a médií

Na opačné straně stojí klub z Mladé Boleslavi, jenž si z posledních čtyř superfinále odnesl rovnou třikrát mistrovský pohár.

Jeho argumenty? Mimo jiné třeba nedostatečná kapacita sportovních hal, což je zcela validní. Do Boleslavi by totiž mohlo zavítat asi šest set návštěvníků, na Tatran se vleze přibližně 500 lidí, do Vítkovic stejně tak. A je velmi pravděpodobné, že zájem o návštěvu finálových zápasů by tato čísla převyšoval.

Naproti tomu O2 aréna uspokojí všechny zájemce o finále, kterých bývá v případě jediného zápasu, spojeného navíc s bohatým doprovodným programem a florbalovým veletrhem, nemálo přes 10 tisíc.

Ba co víc, superfinále je pro celý sport i jednotlivé kluby velmi výhodné i z hlediska výrazně zvýšeného mediálního a marketingového zájmu.

„Není třeba zastírat, že superfinále je jedinečná marketingová akce, která florbalu vynáší nejen prestiž, ale také neustálý mediální zájem. V případě roztříštění finálového souboje do série by došlo k výraznému poklesu, jak z řad médií a sponzorů, tak i samotných fanoušků,“ upozornil v Deníku florbalový komentátor České televize Martin Kozák.

Také on je pro zachování jediné bitvy o titul a návrat k finálové sérii by pro něj byl z pohledu florbalu zařazením zpátečky. To, že zápas zrovna nenabídl nejatraktivnější florbal, je podle něj zkrátka vizitkou klubů.

O změně nediskutujeme, říká Roman Urbář z Českého florbalu

A jak se k celé věci staví samotný Český florbal, tedy svazová organizace? „Marek Beneš se vyjadřoval ke stylu hry, kterým bylo superfinále vedeno, to je věcí nastavení taktiky obou týmů,” napsal Ruiku k dotazu na výstup Marka Beneše po letošním superfinále ředitel marketingu a medializace Roman Urbář.

A pokračoval: „Máme za sebou už 10 ročníků superfinále a zažili jsme různé scénáře včetně dramatických soubojů, prodloužení i nájezdů. I letos byla zajímavá podívaná v utkání žen.”

„Diskuse o nastavení superfinále se vedou průběžně, jak jsme již uváděli v minulém roce, superfinále je dlouhodobě schváleno ve všech strategických dokumentech a aktuálně se nevedou diskuse o jakékoliv změně, naopak spíše se potvrzuje koncept superfinále a diskutuje se o dílčích úpravách nebo novinkách.”

Urbář také reagoval na náš dotaz, týkající se vyjádření Tomáše Sladkého z loňského roku. Tehdy pronesl, že výdělek z celé akce jde za svazem a kluby jsou jen komparz, který nemá žádné finanční plusy.

„Mediální vyjádření nebývají přesná, jelikož většinou hráči a trenéři nemají na rozdíl od jejich vedení kompletní informace. Prize money jsou veřejné, u mužů jde o 200 tisíc korun a u žen o 160 tisíc. Slouží jako odměna za vítězství v soutěži i podpora na Pohár mistrů.”

„Poražení finalisté dostávají 40 tisíc korun na tým. Jsou zde také další benefity pro účastnické týmy, které se týkají například vstupenek. Superfinále je navíc jedním z důležitých pilířů spolupráce České florbalu a společnosti Livesport, ze které plynou do florbalu další finance.”

Zdroj: Ruik, Aktuálně.cz, iDnes, Deník, Florbal.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené