Florbal

Pohárový double pro florbalové Vítkovice! Muži ve finále přehráli Spartu, ženy po prodloužení Chodov

Po pěti letech zopakovali florbalisté a florbalistky Vítkovic pohárový double. Ženy v dramatické chomutovském finále porazili Chodov 3:2 po prodloužení, když jen 15 vteřin před koncem základní hrací doby srovnaly. Mužskému celku se podařilo zvítězit nad Spartou poměrem 6:4, a to hlavně díky dvěma hrubkám zkušeného reprezentačního brankáře Martina Beneše.

Finále tuzemského poháru obvykle míří do regionů, kde lidé elitní florbal naživo vidět nemohou. Po Karlových Varech tak letos převzal žezlo Chomutov a zhostil se ho velmi solidně. Tamní městská sportovní hala poskytla ideální zázemí trojnásobnému vítězi mužského poháru Vítkovicím i pražské Spartě, pro níž šlo o vůbec první finálovou účast.

Skóre duelu otevřel až půl minuty před koncem první části český reprezentant Adam Delong. Marek Matejčík mu zpoza branky poslal perfektní přihrávku, kterou vítkovickému útočníkovi stačilo jen usměrnit. Do šaten se tak po dvaceti minutách šlo za stavu 1:0.

Vyrovnání však přišlo krátce po pauze. Čtyřiadvacetiletý slovinský útočník Robert Košir skrytou střelou z dálky překvapil vítkovického gólmana Lukáše Součka. Ten jeho pokus mířící k tyči ponechal prakticky bez reakce a Sparta tak měla svého prvního střelce ve finále poháru.

Ve 33. minutě dostal míček za záda zkušeného Martina Beneše Marek Matejčík. Míček se mu odrazil od nohy a jakkoliv snajpr ostravského celku nevyvinul žádný protipohyb, respektive neprokázal snahu do míčku kopnout úmyslně, sudí branku v rozporu s pravidly neuznali.

Do vedení se nicméně Vítkovice stejnak dostali, a to o čtyři minuty později zásluhou talentovaného Martina Gattnara, jemuž sparťanští beci nechali prostor hned na tři dorážky. Tou poslední, z voleje, už se nemýlil a i po druhé dvacetiminutovce díky tomu Slezané drželi jednogólový náskok.

Odskočení jim obrovskou hrubkou nabídl jen po pár minutách třetí části brankář Marek Beneš, jenž si zachytal i na prosincovém mistrovství světa v Helsinkách. Míček mířící k jeho brankovišti chtěl odkopnout, nohou jej však pouze lehce škrtnul tak, že se dostal přesně na hokejku Adam Zubka, který dal jednu z nejsnadnějších branek své kariéry.

Sparta záhy dostala možnost návratu do hry. Prvním vyloučeným zápasu se stal Šimon Hatala, který si šel sednout za sekání a na trestné lavici vydržel jen 18 vteřin. Pohlednou kombinaci v početní výhodě zakončil Lukáš Ujhelyi.

Tentýž vítkovický hráč si šel opět sednout jen o pár okamžiků později, poté co Lukáš Souček famózně vychytal Mikuláše Krbce a oba hráči se do sebe po dohrání pustili. Následovala tak atraktivní hra 4 na 4, z níž těžil celek ze samého západu země.

U šesté brankové situace v utkání byl opět Marek Matejčík. Před brankou našel úplně volného Jiřího Bestu, jemuž překonání naštvaného soupeřova gólmana nedělalo problém a svěřenci Pavla Bruse vedli již 4:2.

I tentokrát si ale Sparťané pomohli přesilovkou. Na trestné lavici se už potřetí za osm minut objevil Šimon Hatala, tentokrát pykal za špatné střídání hráčské lavice a sledoval další přesný zásah Lukáše Ujhelyiho.

Naděje družiny Ondřeje Kašpárka nicméně znovu výrazně utlumil jeden z nejzkušenějších borců na chomutovském place – gólman Martin Beneš. Opět pokazil rozehrávku, tentokrát se mu nepovedl výhoz, jenž zachytil Marek Matejčík a pohotovou střelou poslal Vítkovice už potřetí do dvougólového náskoku.

Opakující se vzorec, tedy že Sparta po navýšení Vítkovic snížila, zopakoval tentokrát Mikuláš Krbec. Na jeho kontaktní branku při power-play už ovšem žádný z jeho spoluhráčů nenavázal a do odkryté klece se navíc přes téměř celé hřiště trefil Matyáš Šindler.

Mužský celek Vítkovic tak po pěti letech slavil historicky čtvrtý pohárový triumf a umocnil pro ostravské fanoušky už tak velmi dobrý večer. O pár hodin dříve se totiž o český florbalový pohár utkaly také ženy a i u nich slavil tým 1. SC TEMPISH Vítkovice.

Ten uspěl v ještě o poznání zajímavějším a dramatičtějším souboji s Chodovem. Pražanky se v utkání hraném netradičně jen na 15minutové třetiny (jako tomu bylo v průběhu celého ženského poháru) ujaly po dvou třetinách vedení 2:0 zásluhou Markéty Prontekerové a Vanessy Rebeccy Keprtové.

Ve třetí části však začala úřadovat tahounka slezské výpravy Barbora Husková, která si nejprve připsala asistenci u gólu Denisy Ferenčíkové, aby pouhých 15 vteřin před koncem poslala vyrovnaný zápas do prodloužení se stavem 2:2.

Pohár pro ženský tým Vítkovic, který jej získal stejně jako ten mužský právě po pěti letech, vystřelila svým druhým přesným zásahem dne Denisa Ferenčíková. Zakončení od mantinelu se jí povedlo usměrnit naprosto přesně k tyči. Příznivci tohoto ostravského mužstva se tak po třech letech (Superfinále florbalu) radovali z dalšího doublu.

Zdroj: Česká televize, Český florbal

Florbal

Vítkovice ve šlágru selhaly, Boleslav je zase druhá. Po šesti zápasech vyhrály Otrokovice

Nedělním třináctým kolem Livesport Superligy se uzavřela první polovina základní části letošní sezony. Ve vedení je i nadále zcela suverénní Tatran Střešovice, který dosud neztratil ani bod, naopak na posledním místě zůstávají Karlovy Vary. Těm už unikly i Otrokovice, které po šesti zápasech dokázaly zvítězit, a to na půdě České Lípy. V zajímavém pražském derby porazili sparťané Bohemians 7:6.

Od

Nedělní sadu zápasů otevřela již ve tři hodiny odpoledne bitva Liberce s Karlovými Vary, které se v první třetině jakoby zapomněli ještě kdesi v autobuse.

Po drtivých dvaceti minutých v podání Severočechů totiž nováček soutěže prohrával už 7:0 a prakticky tak měl zápas okamžitě ztracený. Ve zbytku utkání se mu alespoň povedlo zabránit úplné frašce a druhou a třetí třetinu v součtu dokonce vyhrál. Konečný výsledek tak zněl 9:3.

Očekávaný šlágr a zároveň fakticky přímá bitva o druhé místo mezi Vítkovicemi a Mladou Boleslaví měla nečekaně jednoznačný průběh. Úřadující šampion se během prvních deseti minut ujal dvoubrankového vedení a stejný počin, tedy dvakrát skórovat v úvodní desetiminutovce, zopakoval i ve druhém dějstvím.

V polovině zápasu tak bylo skóre již 0:4 pro Mladoboleslavské. Až následně z přesilovky snížil Besta, jenže to byl první a zároveň i poslední gól Ostravanů v tomhle duelu. Dál už se prosazovali zase jen Středočeši, kteří přidali ještě tři přesné zásahy a po nečekaně hladkém průběhu si odvezli velmi cennou výhru 1:7.

Ani druhý mančaft z moravskoslezské metropole neslavil o druhé adventní neděli vítězství. Žlutomodří si udělali výlet do Prahy, kde jej pohostil Tatran Střešovice. Místo občerstvení však nabídl Tomáše Hanáka, střelce v mimořádné formě, který na hattrick z pátku navázal tentokrát rovnou čtyřmi trefami! Vedoucí tým superligy jinak měl zápas víceméně celých šedesát minut pod kontrolou a bral zasloužené tři body po výsledku 6:2.

Uplynulé kolo přineslo také otrokovické zmrtvýchvstání. Až na samý závěr první poloviny základní části si Panteři schovali svou druhou výhru v sezoně a konečně se tak odrazili ode dna, když dosud měli spolu s Karlovými Vary pouhých pět bodů.

K porážce České Lípy zaveleli Moravané už v prvních pěti a půl minutých, během nichž zcela zaskočili domácí čtyřmi rychlými góly. Od té doby si svůj náskok hlídali. Kdo ví jak by však dopadli bez Františka Vykopala, svého nejproduktivnějšího hráče, jenž zazářil čtyřmi trefami a jednou asistencí, přičemž ještě neproměnil trestné střílení. Konečný stav tohoto zápasu zněl 6:8.

Určitě nejzajímavější a nejvyrovnanější duel kola viděli lidé sledující přímý přenos u svého zařízení a tři stovky příchozích do UNYP arény, kde se v pražské derby střetli Bohemians a Sparta. Mírný favorit utkání označený jako domácí tým, tedy zelenobílí, vstoupil do utkání lépe a už po 64 vteřinách brankou Jana Řehoře otevřel skóre.

Sparťané se však rychle dotáhli a stav dokonce dvakrát otočili. Poprvé ani ne na minutu, podruhé na začátku druhé třetiny už na více jak deset minut. Ani dvě trefy Jaroslava Petráka, jimiž mladý šikula dokonal hattrick a zajistil pro svůj tým vedení 5:4 o druhé pauze, však na výhru nestačily.

Rudí totiž otáčeli znovu a tentokrát již definitivně. Krbec v 47. minutě srovnal a v čase 48:56 se trefil Matěj Čermák ve vlastním oslabení. Vítězný gól pak dal Jiří Curney, Bohemians totiž ze závěrečného tlaku vykouzlili už jen Formanovo snížení na konečných 6:7. Sparťané se touto velmi cennou výhrou bodově znovu dotáhli na pátý Chodov.

I ten totiž své nedělní utkání zvládl a vlastně na to ani tolik nenadřel. Koncentrovaný výkon jej v pardubické hale Dašická dovedl za pohodlnou výhrou 2:10. Tým z Jižního Města tak jak již bylo zmíněno uzavírá první polovinu základní části na pátém místě se solidním sedmibodovým náskokem na sedmý Liberec, který by již jako první nepostoupil přímo do čtvrtfinále.

V pondělí je na programu ještě dohrávka mezi celky Black Angels a TJ Sokol Královské Vinohrady, kterou v přímém přenosu od 16:35 vysílá televizní kanál ČT Sport.

Zdroj: Český florbal

Florbal

Florbaloví Bohemians vyhráli zápas s 25 góly! Přestřelku ovládly také Vítkovice, Sparta přejela karlovarské

První prosincový víkend nabízí fanouškům elitního českého florbalu hned dvojí porci zápasů. Čtvrteční a páteční 12. kolo Livesport Superligy je přitom již minulostí. Vítězství v něm slavili oba hlavní favorité sezony Tatran Střešovice s Mladou Boleslaví, ale třeba i Vítkovice, Sparta nebo Chodov. Bohemians pak ovládli zápas, v němž padlo dohromady nevídaných 25 branek.

Od

Ostrava vs. Black Angels

Jako první se podíváme do Ostravy. Její duel s Black Angels ukázal, že čtvrteční termín zápasu diváky opravdu ani trochu netáhne. Před chudou návštěvou (pouhých 65 lidí – pozn. red.) modrobílí sice třikrát vedli, Pražané ale pokaždé dokázali během pár minut zase vyrovnat.

Po šedesáti minutách tak bylo skóre 3:3 a vítězství nakonec jediným proměněným nájezdem v podání Jakuba Renčína slavili hosté. Ti tak svému soupeři odskočili na rozdíl tří bodů a pokud by se bral aktuální stav tabulky, obě mužstva by se potkala znovu v boji o postup do čtvrtfinále.

Koho by se tohle předkolo play-off, nebo chcete-li oficiálně osmifinále naopak aktuálně netýkalo, jsou Pardubice. Ty však i přes třetí porážku v řadě ztrácí právě na desátou Ostravu pouhé dva body.

Mladá Boleslav jasně přehrála Pardubice

Co se jejich poslední souboje týče, ve čtvrtek narazily na jednoho z nejtěžších možných soupeřů – úřadující mistry z Mladé Boleslavi.

A už od prvních minut bylo zřejmé, že šance na úspěch jsou vskutku minimální. Třebaže Středočeši nepřehráli Sokoli tak drtivě, jak by se dalo očekávat, i díky dvěma brankám v rozmezí 12 vteřin v 59. minutě zvítězili 6:1.

Parádní duel mezi Českou Lípou a Bohemians

Jednoznačně nejzajímavějším zápasem celého kola byl ten mezi Českou Lípou a Bohemians, v němž diváci sledovali neuvěřitelnou smršť gólů z obou stran.

V čase 10:11 navyšovali domácí své vedení na 3:1, jenže zelenobílí ještě do přestávky stihli šesti góly za sebou otočit na 3:7. Pak se zase kormidla ujali Severočeši a jen během první pěti minut druhého dějství zvrátili stav zase ve svůj prospěch.

Klíčem k dlouho vyrovnanému duelu byla šílená 51. minuta, v níž padly hned čtyři branky! Bohemians jí „ovládli” poměrem 3:1, a v podstatě tak rozhodli o tom, že ze zápasu, v němž padlo 25 gólů, si tři body po konečné výhře 14:11 odvezou právě oni.

Mimochodem za zmínku stojí přinejmenším výkony dvou mladý hráčů pražského celku Filipa Formana (2+4) a především pak Jakuba Buršíka (5+1).

Otrokovice vs. Tatran Střešovice

Naproti tomu za asi nejméně záživný zápas lze označit ten mezi Otrokovicemi vedoucím Tatranem Střešovice.

Favorit se rozjížděl relativně pomalu a gólový účet otevřel až v čase 18:28, ve druhé a třetí části už ale soupeři nasypal pokaždé čtyři branky a sám dostal jednu jedinou. Svěřenci Milana Fridricha tak zvítězili 9:1, přičemž Tomáš Hanák zazářil hattrickem. V poslední minutě přitom ještě neproměnil trestné střílení.

Vyrovnané klání mezi Chodovem a Libercem

Velmi vyrovnané však bylo střetnutí Chodova s Libercem, v němž řádil český reprezentant a největší hvězda mužstva z Jižního Města Tom Ondrušek.

Ten zapsal čtyři přesné zásahy, přidal i jednu asistenci a především díky němu tak vyhrála družina Michala Podhráského 7:5. Severočeši, kteří se drželi na dostřel až do poslední minuty, po prohře klesli na 8. místo, ovšem stále mají zápas k dobru.

Zajímavý zápas mezi Vinohrady a Vítkovicemi, drtivá převaha Sparty

Příjemnou florbalovou podívanou nabídly ve vzájemném souboji Vinohrady a Vítkovice. Sokol se s druhým celkem superligy vlastně skoro celý zápas držel poměrně solidně a dá se říct, že šance na bodový zisk definitivně ztratil až v posledních šesti minutách. Porážka 6:10 od Moravanů každopádně pro celek bojující o top 10 rozhodně není žádnou ostudou.

To Karlovarští bohužel dál dostávají jeden příděl za druhým a už v osmém z jejich letošních dvanácti zápasů inkasovali dvouciferný počet zásahů.

Vystřílet se na její půdu tentokrát vyrazila pražská Sparta. Ta sice byla prvním týmem, který v utkání dostal gól, a tak dokonce osm minut prohrávala, pak už se ale rozjela naplno a díky čtyřbodovému příspěvku Jiřího Curneyho (2+2) zvítězila 11:3.

Florbal

Dvě napínavá derby nebo selhání Otrokovic nabídlo jedenácté kolo florbalové superligy

Další příděl pro superligového nováčka z Karlových Varů, tentokrát od Bohemians, napínavé ostravské derby i pražský duel Sparty s Chodovem, důležitý duel o play-off, selhání otrokovických Panterů i výhry dvou poslední superfinalistů Tatranu s Mladou Boleslaví. Takové bylo 11. kolo florbalového Livesport Superligy, jehož souhrn vám nabízíme.

Od

Show Šimona Stránského na straně jedné a Jana Natova na straně druhé, to byl především souboj Liberce s Mladou Boleslaví. Více v něm však řádil 30letý někdejší reprezentant z mužstva obhajujícího mistrovskou trofej.

Zatímco Stránský, vedoucí tabulky produktivity, sám dal všechny tři branky domácích, Natov, jenž stojí pro změnu na děleném prvním místě mezi střelci, se čtyřmi zásahy a asistencí podílel na docela jasné výhře 3:9.

O něco méně jasnější už to bylo v případě suveréna této sezony Tatranu Střešovice, jenž s Českou Lípou sehrál výjezdní utkání ve Znojmě, kde se na elitní tuzemský florbal přišlo mrknout na čtyři stovky diváků. Pražané se ujali vedení až dvě zásahy ve 29. minutě, načež ještě hned vzápětí navyšovali na 3:0, nakonec se však docela zapotili, aby si přeci jen odvezli tři body. Zvítězili 5:2.

Další velký debakl si připsal klub z Karlových Varů. Ten sice dosáhl na vysněnou metu a poprvé v historii hraje českou superligu, avšak dostává jeden příděl za druhým. V neděli se stal před vlastními diváky terčem pražských Bohemians a ti rozhodně neměli slitování.

Tahoun Filip Forman se zaskvěl bilancí 3+3 a měl tak velmi výrazný podíl na hodně jednoznačném vítězství 4:14. Mimochodem v hodně divoké třetí třetině nedal nováček hned dvě trestná střílení.

Velmi atraktivní a pikantní souboj byl k vidění v moravskoslezské metropoli, kde se odehrálo ostravské derby. A šlo vskutku o parádní florbalovou podívanou s dramatickým průběhem až do samého konce.

Ostravané v utkání proti jasnému favoritovi dokonce deset minut vedli a v čase 57:16 snižoval Daniel Chatrný na rozdíl jedné jediné branky. V úplném závěru však ještě Vítkovičtí dvakrát trefili prázdnou bránu a slavili důležitou výhru i pokračující městskou nadvládu.

Napínavé i tak trochu nudné zároveň bylo pražské derby Sparty s Chodovem, v němž padaly góly jen do času 25:11. Od tohoto okamžiku již zůstalo skóre na světelné tabuli nezměněno. Svítit tam tedy necelý pětatřicet minut hry zůstalo 3:4, znamenající výhru celku z Jižního Města.

U všech branek byl Marek Vávra, jenž přispěl stejným počtem tref i přihrávek na góly. Chodov se tak bodově vyrovnal svému nedělnímu soupeři a v tabulce se dokonce dostal před něj na páté místo.

Velmi důležitou bitvu svedly celky na samé hranici předkola play-off a nejnižší skupinu bojující o udržení, tedy ty pohybující se kolem 10. a 11. místa. Konkrétně šlo o Královské Vinohrady a Pardubice. Tento duel na rozdíl od toho předchozího přinášel branky pořádně až ve třetí třetině, kdy padly tři čtvrtiny z celkového zápasového počtu.

V úvodu třetí dvacetiminutovky se Sokoli propracovali do vedení 2:4, Pražané si ovšem poměrně rychle vzali vedení zpět a nakonec slavili kýženou výhru 7:5, o čemž mimochodem rozhodla branka vstřelená pouhých 70 vteřin před třetí sirénou.

Hodně zkažený výlet do hlavního města si pak na samý závěr víkendu nachystali hráči Otrokovic. Proti Black Angels vedli po pětadvaceti minutách už o čtyři branky, přesto se jim povedlo selhat natolik, že odjížděli zcela bez bodu.

Od doby, co vedli 0:4, totiž už nedali gól, zatímco Bleci do konce druhé části snížili na 2:4 a následně dokonali obrat až na konečných 6:4, kdy poslední gól zaznamenali pouhou vteřinu před koncem do odkryté brány hostů.