Spojte se s námi


Motorsport

Podívejte se na osmičku nejhezčích pilotek v šampionátu Formule W Series. Mezi nimi i česká kráska Bábíčková

Kromě mužských šampionátů F1, F2 nebo F3 mohou fanoušci během závodních víkendů sledovat také ženské mistrovství světa Formule W Series. A kromě toho, že jsou tyto ženy velmi talentované, jsou také ozdobou světového šampionátu.

Publikováno

dne

Kromě mužských šampionátů F1, F2 nebo F3 mohou fanoušci během závodních víkendů sledovat také ženské mistrovství světa Formule W Series. A kromě toho, že jsou tyto ženy velmi talentované, jsou také ozdobou světového šampionátu.

Podobné žebříčky co do krásy jednotlivých žen, ať už se jedná o nejkrásnější manželky či přítelkyně sportovců, herečky nebo právě závodnice Formule W Series či jiných sérií, se nedají sestavit jinak než podle subjektivního pohledu.

A se momentálně nebudeme snažit o vytvoření žádného žebříčku, nýbrž se v tomto článku můžete podívat na zkrátka osm nejkrásnějších pilotek ženského šampionátu Formule W Series. A jaká z nich si za svou krásu zaslouží označení „P1“ (Position 1, nebo-li první pozice – pozn. red.) už necháme na vás.

Tereza Bábíčková (19 let, Česká republika)

Mezi jednu z nejhezčích pilotek šampionátu Formule W Series můžeme určitě označit českou závodkyni Bábíčkovou. Rodačka z Vracova aktuálně hájí barvy stáje Puma W Series Team, ke kterému se připojila až v letošním roce. Jejím nejlepším výsledkem je doposud třinácté místo a za svůj sportovní idol považuje Věru Čáslavskou.

Bianca Bustamante (17 let, Filipíny)

Teprve sedmnáctiletá závodnice původem z Filipín má za sebou stejně jako její česká kolegyně pouze tři starty. Jejím nejlepším umístěním je deváté místo, momentálně působí v týmu Academy. „Celý svůj život jsem mířila za angažmá ve Formuli 1 a vstup do W Series je pro mě velkým krokem,“ stojí v jejím oficiálním prohlášení pro W Series.

Emely de Heus (19 let, Nizozemsko)

Rodačka z Mijnsheerenlandu vstoupila do ženského šampionátu rovněž v letošním roce, vybral si ji tým Sirin Racing. Za své sportovní idoly označila piloty F1 Kimiho Räikkönena a Maxe Verstappena. Její nejlepší umístění ze tří Velkých cen je sice až desátá příčka, před vstupem do W Series však ovládla „Lady’s Cup Formula 4“ a má tak rovněž nakročeno k zajímavé kariéře.

Marta Garcia (21 let, Španělsko)

Španělská pilotka se poprvé zúčastnila šampionátu W Series už v roce 2019 a v celkovém pořadí tehdy skončila na čtvrtém místě. Rok 2020 zakončila v esportové sérii na pozici číslo 2. Ještě předtím dostala možnost testovat s týmem Prema Racing (Formule 4 – pozn. red.), pořadáné akademií Ferrari.

Ve své kariéře si prozatím vyjela první místa na Noisringu a Hockenheimu, třikrát dojela na stupních vítězů.

Jessica Hawkins (27 let, Velká Británie)

Britská šampionka v motokárách, vítězka Honda Cadet British Open Championship a bývalá fotbalistka Readingu. Také byla profesionální kaskadérkou ve filmech Rychle a zběsile a James Bond: No time to die. Jessica je nejen krásnou, ale velmi talentovanou sportovkyní, která má už nyní za sebou velmi zajimavé zkušenosti. Její vzor? Tyson Fury.

Nerea Marti (20 let, Španělsko)

Jedenáct startů, dvě pódiová umístění – taková je dosavadní bilance španělské závodnice. Motokárám se věnovala už od svých devíti let, zejména poté, co její otec postavil vlastní závodní dráhu. O tom, že je Nerea velmi talentovanou pilotkou svědčí také to, že v roce 2017 jako první žena získala titul v Campeonato de Karting de la Comunidad de Valencia.

V roce 2018 podruhé vyhrála mistrovství Valencie a získala druhé umístění na stupních vítězů v seriálu Rotax España. S podporou Pragy Motorsport v roce 2019 závodila v šampionátu španělské Formule 4, momentálně působí v týmu Quantfury W Series.

Abbi Pulling (19 let, Velká Británie)

Ve věku osmnácti let se stala britskou šampionkou v motokárách a má ambice závodit ve Formuli 1. V roce 2020 dokonce soutěžila v britské Formuli 4, ve W Series zatím startovala do sedmi závodů, ve kterých získala dvě pódia. „Jsem nadšená, že jsem zpátky ve W Series, loňský rok mi hodně pomohl. Jsem ráda, že na tom můžu stavět. Mým cílem je zvítězit,“ uvedla.

Fabienne Wohlwend (24 let, Lichtenštejnsko)

Fabienne je působivá závodnice v mnoha směrech. Už v roce 2016 působila v italské šampionátu Formule 4, o rok později závodila v poháru Audi Sport TT Cup a na evropském šampionátu Ferrari Challenge. Stala se první ženou, která vyhrála závod ve třídě Copa Shell.

V roce 2018 vyhrála Ferrari World Finals na italské Monze, v rámci W Series si v sezóně 2019 připsala třetí místo na okruhu v Misanu. Celkově v tomto ženském šampionátu naskočila už do sedmnácti závodů, ve kterých si připsala tři pódia.

Zdroje: Formule W Series, Instagram

Reklama

Motorsport

Co ukázal závodní víkend v Assenu? Salač zajel ve třídě Moto2 zatím svůj nejlepší výsledek, v MotoGP byl bezchybný Bagnaia

Seriál MotoGP se opět po roce vrátil do nizozemského Assenu. V minulé sezóně byla velká cena Nizozemska jediný závod, kterého se Filip Salač nezúčastnil. Letos zde zaznamenal svůj zatím nejlepší výsledek v Moto2. V královské kubatuře MotoGP si pro vítězství dojel Francesco Bagnaia, úřadující šampion Quartararo nedojel.

Publikováno

dne

Seriál MotoGP se opět po roce vrátil do nizozemského Assenu. V minulé sezóně byla velká cena Nizozemska jediný závod, kterého se Filip Salač nezúčastnil. Letos zde zaznamenal svůj zatím nejlepší výsledek v Moto2. V královské kubatuře MotoGP si pro vítězství dojel Francesco Bagnaia, úřadující šampion Quartararo nedojel.

Salač poprvé v elitní desítce

Český závodník se do nedělní Velké ceny kvalifikoval na dvanáctém místě a v závodě se probojoval na konečné desáté místo. Z víkendu si tak odnáší šest bodů do šampionátu, ve kterém zatím figuruje na 21. místě. V dosavadním průběhu sezóny Salač prozatím zapsal 14 bodů

Velkou cenu na okruhu v Assenu vyhrál Španěl Augusto Fernández před Aiem Ogurou. Vedoucí trojici šampionátu jezdců, který před dnešními dvěma nejlepšími vede Ital Celestino Vietti, dělí momentálně pouze 1 bod.

Bagnaiova bezchybná jízda, noční můra pro Quartarara

Co se královské kubatury MotoGP týče, Velkou cenu Nizozemska ovládl po bezchybném výkonu Ital Bagnaia. Vítěz sobotní kvalifikace tak do závodu odstartoval z první řady. O vedení mohl pilot Ducati přijít už v první zatáčce, když po vedoucí pozici zatoužil Fabio Quartararo.

Italský závodník si však první místo udržel a už po několika úvodních kolech si najel solidní náskok. Naopak Quartarovi se závod vůbec nepovedl – 22 kol před koncem závodu se střetl a Aleixem Espargarem.

Oba jezdci se do závodu vrátili, byť Espargaro na patnáctém místě, loňský vítěz mistrovství světa byl beznadějně poslední. Podle všeho Quartararo pokračoval s poškozeným motocyklem a když spadl ze svého stroje podruhé, ze závodu odstoupil. Závod nicméně nedokončili také Raúl Fernández, Franco Morbidelli a Darryn Binder.

Bagnaia si po dominantním výkonu zaslouženě dojel pro třetí vítězství v sezóně a v šampionátu jezdců se tak posunul před krajana Eneu Bastianiniho na čtvrté místo.

Viñales a Bezzecchi na pódiu

O dramatický závěr závodu se postaral dříve zmiňovaný Španěl Aleix Espargaro. V posledním kole předjel dva jezdce a zakončil svou spanilou jízdu těsně pod stupni vítězů. Jeho týmový kolega Maverick Viñales dojel na třetím místě, pro Aprilii to znamenalo již šesté umístění na stupních vítězů v letošním ročníku MotoGP.

Páté místo v Assenu obsadil Brad Binder na motocyklu KTM, šestý dojel Jack Miller, sedmý Jorge Martin, osmý Joan Mir, devátý Miguel Oliveira a elitní desítku uzavřel Alex Rins.

Šampionát jezdců, Pohár konstruktérů

Ve výše uvedeném twitterovém si můžete prohlédnout, co udělala Velká cena Nizozemska s průběžným pořadím šampionátu jezdců. Na čele stále Quartararo, Bagnaia se posunul na čtvrtou příčku před Bastianiniho, Mir přeskočil svého týmového kolegu Alexe Rinse.

Co do pořadí v Poháru konstruktérů je na čele stále tým Aprilia Racing s 213 body, nicméně o druhou příčku se se shodným počtem bodů aktuálně dělí týmy Yamahy a Ducati (197)! Netovární tým Pramac Racing zůstává se 184 body na čtvrté příčce před továrním týmem Red Bull KTM se 164 body.

Na příští závod si fanoušci budou muset počkat až do prvního srpnového víkendu, kdy se pojede na anglickém okruhu Silverstone. Do té doby má seriál MotoGP velkou letní pauzu.

Zdroje: MotoGP, Moto2

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Bitva dvou legend, fenomenální výsledek pro Toyotu, bezchybný Rovanperä: Co ukázala těžká Safari Rallye v Keni?

WRC mělo o víkendu na programu svůj šestý podnik letošní sezóny – Safari Rallye Keňa. A ta přinesla mnohé, ať už další souboj dvou ikon a absolutních legend WRC nebo bezchybný výkon aktuálního lídra šampionátu – Kalleho Rovanpery.

Publikováno

dne

WRC mělo o víkendu na programu svůj šestý podnik letošní sezóny – Safari Rallye Keňa. A ta přinesla mnohé, ať už další souboj dvou ikon a absolutních legend WRC nebo bezchybný výkon aktuálního lídra šampionátu – Kalleho Rovanpery.

Po podnicích v Monte-Carlu a Portugalsku viděli fanoušci další souboj dvou nesporných legend a ikon WRC – Sébastiena Loeba a Sébastiena Ogiera.

Oba dva piloti letos jedou své dílčí sezóny, což znamená, že si vybírají určité podniky a nejsou tak součástí kompletního mistrovství světa.

Loeb úvodní závod v Monte-Carlu ovládl, v minulé rallye Portugalska bohužel boural už po prvních metrech a jeho druhý podnik letošní sezóny tak rychle skončil. Ogier má na svém kontě bodů 19, když v Monte-Carlu dojel druhý a v Portugalsku stejně jako Loeb nebodoval.

Vzájemný souboj však nakonec vyzněl mnohem lépe pro Ogiera, jenž v minulém roce rallye v Keni vyhrál.

Loeb vs. Ogier aneb Bitva dvou legend

První etapu v Keni vyhrál Francouz Ogier, druhá francouzská ikona dojela na čtvrtém místě. Druhé dějství však ovládl právě Loeb, úřadující mistr světa zajel třetí nejrychlejší čas.

Další etapové vítězství si Ogier připsal v sobotu v rámci páté a šesté erzety, a poté v nedělní třinácté erzetě. Loeb si na další nejrychlejší čas musel počkat až do závěrečných etap, konkrétně do sedmnácté a osmnácté.

Nutno podotknout, Safari rallye zvládl mnohem lépe Ogier, Loeb zde jel ve své kariéře úplně poprvé. I proto podal Ogier vcelku konzistentní výkon a kromě dvou etap dojel pokaždé v nejlepší pětici.

Loebovi se navíc závěr pátečního dění vůbec nevydařilo, když skončil postupně 23., 22. a 17. Do elitní pětky se znovu dostal úderem sobotní osmé etapy, už tehdy však musel dohánět nemalou ztrátu.

V konečném pořadí patří Loebovi až osmá příčka, když na vítěze této rallye ztratil přes půl hodiny. Ogier se umístil jako čtvrtý v pořadí se ztrátou dvou minut a deseti vteřin na vítěze Rovanperu.

Rovanperä – letošní mistr světa?

Finský pilot je letos k nezastavení. Rovanperä si už letos po vítězstvích ve Švédsku, Chorvatsku a Portugalsku dojel pro svůj čtvrtý triumf! V Keni mu k celkovému prvenství stačilo vyhrát pět etap, v konečném zúčtování se pyšnil náskoku v podobě 52 vteřin na druhého Elfyna Evanse.

V průběžném pořadí šampionátu jezdců má Rovanperä před polovinou sezóny obří 65bodový náskok před Thierrym Neuvillem na Hyundai.

Fenomenální výsledek pro Toyota Gazoo Racing

První, druhé a čtvrté místo – Toyota naprosto dominovala v Safari Rallye Keňa. Pro vítězství si v šestém podniku sezóny dojel Rovanperä, jenž za sebou nechal oba týmové kolegy – Evanse i Ogiera.

Třetí místo v konečném pořadí navíc ukořistil Takamoto Katsuta, další jezdec japonské automobilky. Ten však hájí barvy týmu Toyota Gazoo Racing WRT NG.

Jezdci Toyoty si v Keni připsali z devatenácti možných hned jedenáct vítězství! O pět z nich se postaral Fin Rovanperä, čtyřikrát dojel na prvním místě Ogier a dvakrát se z etapového vítězství radoval Evans.

V Poháru konstruktérů Toyota doposud posbírala už 246 bodů, druhý Hyundai na japonský tým ztrácí bodů 62. Třetí místo pak se 144 body patří týmu M-Sport Ford WRT.

Šampionát jezdců & Pohár konstruktérů

Jak už píšeme výše, šampionátu jezdců vévodí Fin Rovanperä, a to se 145 body. Druhý je aktuálně Belgičan Neuville, jenž v dosavadním průběhu sezóny najel 80 bodů a v Keni si připsal tři etapová vítězství.

Dále v pořadí probíhá velmi těsný boj – třetí místo prozatím stráží Ott Tänak (62 bodů), čtvrtý je Katsuta se stejným počtem bodů, patý Craig Breen (60 bodů) a šestý Evans (57 bodů).

Souboj legend zatím vede Loeb, který je v celkovém pořadí mistrovství světa na sedmé příčce se ziskem 35 bodů, pouze o bod méně má Ogier a Španěl Dani Sordo. Elitní desítku šampionátu jezdců uzavírá Gus Greensmith s osmadvaceti body.

Zdroje: WRC, Safari Rallye Keňa

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Kontrakty okruhů ve F1: Peníze vládnou světu, evropské klasiky v ohrožení

Šampionát formule 1 je v plném průběhu a v posledních letech přináší nové okruhy do svého kalendáře. Na jejich úkor tak budou muset zmizet jinak velmi tradiční destinace. Smlouva končí po letošní sezoně například Španělsku nebo slavnému Monaku.

Publikováno

dne

Šampionát formule 1 je v plném průběhu a v posledních letech přináší nové okruhy do svého kalendáře. Na jejich úkor tak budou muset zmizet jinak velmi tradiční destinace. Smlouva končí po letošní sezoně například Španělsku nebo slavnému Monaku. Nejdéle se naopak bude závodit v Bahrajnu a v Austrálii, kde se královna motorsportu bude představovat až do poloviny 30. let.

U dalších dvou destinací se potvrzuje bohužel již známé pravidlo, že peníze hýbou světem. Do roku 2032 se totiž bude závodit v Kataru a do roku 2030 v Saúdské Arábii.

Právě v saúdskoarabské Džiddě se pravidelně kritizuje nebezpečnost dráhy, ale také nejistota v okolí dráhy. Letos se závodilo i přes teroristický útok na nedalekou ropnou rafinérii.

Do konce třetího desetiletí se bude závodit ještě na mnoha destinacích. Kontrakty do roku 2031 mají podepsané severoamerická města Miami a Montreal. O rok kratší smlouvu má kromě Saúdské Arábie ještě závod v Dubaji, který je už tradičním vrcholem sezony.

Naopak na druhé straně smluvní barikády jsou čtyři evropské destinace. A hlavně ztráta velkých cen Monaka a Belgie by byla rozhodně velmi citelná. Další dvě trati s kontraktem do roku 2022 jsou pak ve Francii a v Rakousku. O rok delší smlouvu má Mexiko a Maďarsko.

Nejdéle se v Evropě, podle aktuálních smluv, bude závodit v Maďarsku. Poblíž Budapešti se diváci mohou těšit na závody až do roku 2027. Čeští a slovenští fanoušci tak mají alespoň nějakou jistotu možnosti vyrazit za královnou motorsportu.

Zajímavé bude sledovat vývoj závodních destinací v souvislosti s aktuálními trendy. Zvýšení popularity F1 ve Spojených státech a nové peněžní příležitosti na Blízkém východě jsou mohou změnit zvyklosti ve světě motorsportu.

Zdroj: F1

Pokračovat ve čtení

Oblíbené