Spojte se s námi


Cyklistika

Po volném pondělí vstoupí Tour de France do posledního týdne. Přiveze Vingegaard žlutý dres až do Paříže?

Nejslavnější cyklistický závod je v plném proudu a po patnácti odjetých etapách ještě zdaleka není rozhodnuto o konečných výsledcích. V pondělí mají účastníci 109. ročníku Tour de France na programu poslední, v pořadí třetí den odpočinku, po němž přijde rozhodující týden. Co přinesl ten předchozí?

Publikováno

dne

Nejslavnější cyklistický závod je v plném proudu a po patnácti odjetých etapách ještě zdaleka není rozhodnuto o konečných výsledcích. V pondělí mají účastníci 109. ročníku Tour de France na programu poslední, v pořadí třetí den odpočinku, po němž přijde rozhodující týden. Co přinesl ten předchozí?

V úterý do něho vstupoval jako lídr celkový vítěz z předchozích dvou let Tadej Pogačar. Slovinec v té době držel náskok 39 sekund na druhého Jonase Vingegaarda. Třiadvacetiletý fenomén však o vedení málem přišel hned v 10. etapě, která končila v Megève.

Vyhrál ji Magnus Cort Nielsen z Dánska, ale postavení Pogačara ohrozil především Lennard Kämna. Němec v cíli uzavřel první desítku pořadí, přičemž v tom celkovém se s odstupem jedenácti vteřin posunul hned za muže ve žlutém.

Další den už ale velký zvrat na úplném čele průběžné klasifikace přinesl. Přestože Pogačar dlouho odolával nástupům týmu Jumbo-Visma, a to i při přejezdu přes Galibier, nakonec mu došly síly. V závěrečném prudkém stoupání zaútočil dánský člen aktivní stáje Jonas Vingegaard, na což lídr UAE Team Emirates už nedokázal reagovat.

Na vrchol Col di Granon dojel Dán jako vítěz tři minuty před Pogačarem, což znamenalo posun na nejvyšší příčku s náskokem 2:16 na druhého Bardeta a 2:22 na vyčerpaného obhájce triumfu na třetí pozici.

12. etapa, označovaná za královskou díky opětovnému výjezdu na Galibier, stoupání na Col de la Croix de Fer a finiši na Alpe d’Huez, přinesla slovinskému jezdci poskočení na druhé místo, alespoň částečné umazání časového manka však nikoliv. Dařilo se čtyřnásobnému šampionovi Staré dámy Chrisi Froomovi, jenž nestačil pouze na vítězného Thomase Pidcocka a také Louise Meintjese.

Následující den ovládl po spurtu uprchlíků v Saint-Étienne Mads Pedersen a Dánsku tak zařídil třetí etapové prvenství na letošní Tour. Náročné čtrnácté pokračování zakončené tříkilometrovým desetiprocentním stoupáním a následným krátkým dojezdem na letišti v Mende opanoval Michael Matthews, který v prudkém kopci dokázal vyhrát souboj Albertem Bettiolem.

Neděle měla být klidnější, protože 15. etapa nabídla rovinatější trasu. Během ní se však přece jen objevily některé komplikace. Podruhé v tomto ročníku se na silnici objevili protestující aktivisté, do průběhu závodu ale nakonec příliš nezasáhly.

S pády se potýkal tým jezdce ve žlutém, dokonce sám Vingegaard se v jednu chvíli ocitl na zemi. Hůře dopadl jeho stájový kolega Steven Kruijswijk, jenž musel kvůli zranění odstoupit. Pro Jumbo-Visma se jednalo o druhou ztrátu během několika hodin, ještě před startem v Rodez vzdal Primož Roglič, který upadl v jedné z dřívějších etap.

Tour de France už opustilo nemalé množství účastníků, dál pokračuje 152 lidí ze 176 startujících. Svoji roli v několika případech sehrál covid-19, kvůli pozitivnímu testu skončila druhá letošní akce Grand Tour například pro Warrena Barguila či vítěze z předchozích etap Magnuse Corta Nielsena a Simona Clarka.

Dodejme ještě jméno prvního v cíli nedělní zkoušky. Sprinterský finiš více než dvousetkilometrové cesty nejlépe dopadl pro Belgičana Jaspera Philipsena, jemuž se v Carcassonne podařilo porazit i krajana Wouta van Aerta, držitele zeleného dresu pro lídra bodovací soutěže.

V čele hlavní soutěže zůstává situace neměnná, své pozice i rozestup si drží Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar. Třetí je se ztrátou 21 sekund na slovinského mladíka Geraint Thomas z Ineosu.

V kategorii jezdců do 25 let má k vedoucímu Pogačarovi nejblíže cyklistický univerzál Thomas Pidcock, jeho odstup se blíží šesti a půl minutám. Vrchařský puntíkatý dres patří Simonovi Geschkemu z Německa.

Po dni volna se můžeme těšit na tři etapy v Pyrenejích, páteční rovinu nahrávající sprinterům a 40,7 km dlouhou individuální časovku. Závěrečný příjezd do Paříže bude ve znamení oslav konečného vítěze. Stane se jím Jonas Vingegaard, nebo bude slavit někdo jiný, třeba znovu Tadej Pogačar?

Zdroj: Tour de France

Reklama

Cyklistika

Po Giru d’Italia představila svoji trasu také Tour de France. Co na závodníky v příštím roce čeká?

Od poloviny října známe trasu příštího ročníku Giro d’Italia, ve čtvrtek odtajnila svůj itinerář také Stará dáma. Stejně jako na Apeninském poloostrově čeká v příští cyklistické sezoně těžká práce rovněž jezdce na Tour de France.

Publikováno

dne

Od poloviny října známe trasu příštího ročníku Giro d’Italia, ve čtvrtek odtajnila svůj itinerář také Stará dáma. Stejně jako na Apeninském poloostrově čeká v příští cyklistické sezoně těžká práce rovněž jezdce na Tour de France. Jak budou vypadat tyto dva slavné závody v roce 2023?

Giro d’Italia 2023

Prvním podnikem Grand Tour je v kalendáři tradičně růžový závod v Itálii. Vše v sobotu 6. května odstartuje individuální časovka v regionu Abruzzo, která bude měřit 18,4 km. Cíl je naplánován na neděli 28. května v Římě.

Mezitím jsou na programu ještě dvě jízdy proti chronometru – třicetikilometrová v rámci 9. etapy s finišem v Ceseně a další osmnáctikilometrová, která se uskuteční v předposledním dni. Ten zakončí strmý výjezd na Monte Lussari v Alpách.

Z celkového počtu 21 etap je šest horských a osm s dojezdy určenými především pro sprintery. Chybět nebudou ani trasy s klasikářským charakterem. Giro d’Italia 2023 bude mít délku 3448,6 km. K nejnáročnějším etapám budou patřit ta 13., 16. či 19.

Ve třináctém pokračování se peloton podívá také do Švýcarska, finišovat se bude ve středisku Crans Montana. Z nejtěžších kopců nadcházejícího Gira zmiňme například Gran Sasso, kde bude končit s 218 km nejdelší, sedmá etapa, dále Gran San Bernardino či výstup k dolomitské dominantě Tre Cime di Lavaredo. U ní vyvrcholí jedna z královských zkoušek, tedy ta s pořadovým číslem 19.

Organizátoři údajně chtějí etapovým složením přilákat mistra světa Remca Evenepoela, právě proto se pojedou i tři časovky. Letos se z triumfu radoval Australan Jai Hindley. Na 105. ročníku této akce se dařilo i Čechovi Janu Hirtovi, jenž obsadil konečnou šestou příčku.

Tour de France 2023

Grand Départ Tour de France 2023, během níž budou muset cyklisté ujet celkem 3404 km, se odehraje 1. července ve španělském Bilbau. Baskicko bude dějištěm ještě druhé kopcovité etapy, jež je zároveň díky 209 km vůbec nejdelší, a třetí, určené především sprinterům.

Na rozdíl od italského třítýdenního podniku se ve Francii pojede pouze jedna časovka, která v úterý 18. července po dni volna zavede závodníky na 22 km měřící trasu. Ještě předtím však peloton zavítá do Pyrenejí i do Alp.

Z nejtěžších a nejznámějších kopců se můžeme těšit na výjezd na Tourmalet, Grand Colombier, Col de la Loze nebo Puy de Dome. Tento vulkanický vrchol se do programu Staré Dámy vrací po 35 letech. Mezi 21 etapami nalezneme osm horských i osm sprinterských.

V posledním týdnu, během něhož se bude rozhodovat o šampionovi, budou důležitými zkouškami ta celkově 17. ze Saint Gervais Mont Blanc do Courchevel a ta předposlední. Na trati Belfort – Le Markstein Felleringse se musí účastníci připravit na velmi zvlněný profil.

Závěr tradičně obstará dojezd na pařížský bulvár Champs-Élysées, v němž už tradičně jde pouze o to, kdo vyhraje prestižní spurt. Slavnostní zakončení 110. Tour de France se odehraje v neděli 23. července.

Posledním vítězem nejslavnějšího cyklistického závodu světa se stal Dán Jonas Vingegaard, jenž přemohl krále předchozích dvou ročníků Tadeje Pogačara ze Slovinska. Letos se Tour obešla bez českého zastoupení.

Vuelta 2023

Na představení trasy závěrečné z trojice grandtourových událostí, kterou je Vuelta a España, si musíme počkat do prosince. Už je ale známé, že začne v Barceloně. V uplynulém 77. ročníku se z celkového vítězství radoval nizozemský mladík Remco Evenepoel. Účastnili se rovněž dva Češi, konkrétně Jan Hirt, jenž odstoupil před šestou etapou, a nováček Vojtěch Řepa.

Zdroj: Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, Cyclingstage, iSport

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Mistrovství světa v silniční cyklistice je u konce. Kdo jsou noví držitelé duhových trikotů a jak si vedli Češi?

Od 18. do 25. září proběhl v australském Wollongongu a jeho okolí 95. světový šampionát silničních cyklistů. Během týdenní akce se odehrálo celkem jedenáct závodů, do nichž zasáhli také čeští reprezentanti. Jak se jim dařilo a kteří jezdci se stali novými šampiony?

Publikováno

dne

Od 18. do 25. září proběhl v australském Wollongongu a jeho okolí 95. světový šampionát silničních cyklistů. Během týdenní akce se odehrálo celkem jedenáct závodů, do nichž zasáhli také čeští reprezentanti. Jak se jim dařilo a kteří jezdci se stali novými šampiony?

Juniorské závody

V nejmladší kategorii vládli především zástupci Velké Británie, kteří si z Nového Jižní Walesu odvezli tři ze čtyř zlatých medailí. Mezi dívkami zazářila Zoe Bäckstedtová, která kromě závodu s hromadným startem, kde obhajovala loňský titul, vyhrála i časovku, a to s náskokem více než minuty a půl.

Po jízdě proti chronometru na stupních vítězů málem stála i Eliška Kvasničková, na čtvrté příčce ji od bronzu dělilo pouhých 33 setin sekundy. Kvalitní výkon předvedla další Češka Julia Kopecky, jež obsadila sedmou pozici v hromadném klání.

Britská vlajka vlála nejvýše rovněž po individuální časovce chlapců, protože pro prvenství si dojel Joshua Tarling. Na solidní výsledky dosáhli také naši cyklisté, Pavel Novák byl 15., Štěpán Telecký 27. V silničním závodě, ve kterém Novák uzavřel TOP 10 a Milan Kadlec ho dokončil jako 16., zvítězil Emil Herzog z Německa.

Kategorie do 23 let

Největší úspěch na MS 2022 české barvy zaznamenaly v pátek 23. září, kdy se konal závod s hromadným startem v podání jezdců ve věkové kategorii do 23 let.

První cenný kov ze světového šampionátu od roku 2005 pro tuzemskou silniční cyklistiku vybojoval Mathias Vacek. Poté, co ho v dramatickém finiši porazil Jevgenij Fedorov z Kazachstánu, pověsil si na krk stříbrnou medaili. První desítka neminula ani šestého Pavla Bittnera.

Vacek si pro dobrý výsledek dojel i v časovce, v níž se zařadil na deváté místo. Z triumfu se radoval Nor Søren Wærenskjold, třetí muž silničního závodu.

„Třiadvacítkářky“ absolvovaly svůj program společně se zástupkyněmi kategorie ženy elite. Zlatou medaili získaly Italka Vittoria Guazziniová ze souboje s masovým startem a Novozélanďanka Niamh Fisherová-Blacková.

Ženy elite

Ženská časovka bez české účasti celé letošní MS v silniční cyklistice otevřela. Úspěšná obhajoba prvenství se podařila Nizozemce Ellen van Dijkové, jejíž krajanka Annemiek van Vleutenová si podmanila závod s hromadným startem. Téměř čtyřicetiletá reprezentantka země tulipánů zvítězila i přes zlomeninu v pravém lokti.

Kateřina Nash, reprezentantka se zkušenostmi především z horských kol a cyklokrosu, byla klasifikována jako 78. v pořadí. Tereza Neumanová závod nedokončila.

Muži elite

Stejně jako v mladší kategorii ovládl časovku i v seniorské konkurenci norský jezdec, konkrétně pětadvacetiletý Tobias Foss. Češi se mistrovské jízdy proti chronometru neúčastnili.

Nejsledovanějším kláním na MS je tradičně mužský závod s hromadným startem, který měl tentokrát nepříjemnou předehru pro nizozemskou hvězdu Mathieuho van der Poela.

Ten kvůli údajné slovní potyčce se dvěma nezletilými dívkami u hotelového pokoje strávil noc místo kvalitním spánkem řešením sporu s policií. Samotný závod pak vzdal už po 35 kilometrech klasikářské trati.

Loni i v roce 2020 finišoval na prvním místě Francouz Julian Alaphilippe. Zlatý hattrick se mu ale zkompletovat nepodařilo, protože po obhajobě časovkářského bronzu si pro titul mistra světa dojel Remco Evenepoel. Belgický vítěz nedávné Vuelty tedy bude v nadcházející sezoně oblékat duhový trikot. Nejlepším Čechem v cíli byl Zdeněk Štybar na 42. pozici.

Smíšená štafeta

Na šampionátu se jela ještě jedna disciplína. Středa 21. září byla totiž ve znamení smíšené štafety, která svoji premiéru měla na MS 2019 v britském hrabství Yorkshire.

Letošní zlato získali Švýcaři, stříbro Italové a bronz domácí Australané. Příští světové mistrovství silničních cyklistů hostí v srpnu roku 2023 skotská metropole Glasgow.

Zdroje: UCI, ČT sport

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Česko má vicemistra světa v silniční cyklistice. Mathias Vacek ve Wollongongu skončil druhý v závodě jezdců do 23 let

Vypadá to, že české cyklistice roste velká hvězda. V pátek byl na světovém šampionátu v australském Wollongongu na programu silniční závod jezdců do 23 let, v němž Mathias Vacek vybojoval stříbrnou medaili. Nestačil pouze na Jevgenije Fedorova z Kazachstánu.

Publikováno

dne

Vypadá to, že české cyklistice roste velká hvězda. V pátek byl na světovém šampionátu v australském Wollongongu na programu silniční závod jezdců do 23 let, v němž Mathias Vacek vybojoval stříbrnou medaili. Nestačil pouze na Jevgenije Fedorova z Kazachstánu.

V závěru závodu s hromadným startem „třiadvacítkářů“ bojovala o vítězství pouze česko-kazašská dvojice, která dokázala odjet zbytku skupiny. Ta už se k Vackovi a Fedorovovi do dojezdu už nestihla dostat. V samotném finiši měl více sil dvaadvacetiletý cyklista ze středoasijské země. Třetí skončil Nor Søren Wærenskjold.

Pro Mathiase Vacka se jedná o další velký úspěch kariéry. Dvacetiletý talent má na svém kontě mj. zlato z juniorské časovky na ME 2022 a evropské stříbro z hromadného závodu mužů do 23 let z letošního roku.

Česká reprezentace získala na MS v silniční cyklistice první medaili od roku 2005. Tehdy Tereza Huříková skončila druhá v časovce juniorek. V kategorii cyklistů do 23 let naše země slaví vůbec první cenný kov na této vrcholné akci.

V pátečním dění na světovém šampionátu v Austrálii se dařilo také dalším Čechům. Pavel Bittner totiž dojel na šestém místě, solidního výsledku dosáhl i šestadvacátý Jakub Ťoupalík.

Ještě předtím se jel závod s hromadným startem v podání juniorů. V něm první desítku uzavřel Pavel Novák, na šestnácté příčce se umístil Milan Kadlec.

V předchozím průběhu vrcholné akce konané ve Wollongongu zazářila juniorská cyklistka Eliška Kvasničková, která byla v časovce čtvrtá s odstupem 33 setin sekundy na medaili. V sobotu ji čeká účast v hromadném závodě, po němž je na programu klání žen elite. Vrchol MS v podobě mužského závodu v neděli začíná ve 2:15 středoevropského času.

Zdroj: ČT sport, UCI, ProCyclingStats

Pokračovat ve čtení

Oblíbené