Spojte se s námi


Cyklistika

Po Giru d’Italia představila svoji trasu také Tour de France. Co na závodníky v příštím roce čeká?

Od poloviny října známe trasu příštího ročníku Giro d’Italia, ve čtvrtek odtajnila svůj itinerář také Stará dáma. Stejně jako na Apeninském poloostrově čeká v příští cyklistické sezoně těžká práce rovněž jezdce na Tour de France.

Publikováno

dne

Od poloviny října známe trasu příštího ročníku Giro d’Italia, ve čtvrtek odtajnila svůj itinerář také Stará dáma. Stejně jako na Apeninském poloostrově čeká v příští cyklistické sezoně těžká práce rovněž jezdce na Tour de France. Jak budou vypadat tyto dva slavné závody v roce 2023?

Giro d’Italia 2023

Prvním podnikem Grand Tour je v kalendáři tradičně růžový závod v Itálii. Vše v sobotu 6. května odstartuje individuální časovka v regionu Abruzzo, která bude měřit 18,4 km. Cíl je naplánován na neděli 28. května v Římě.

Mezitím jsou na programu ještě dvě jízdy proti chronometru – třicetikilometrová v rámci 9. etapy s finišem v Ceseně a další osmnáctikilometrová, která se uskuteční v předposledním dni. Ten zakončí strmý výjezd na Monte Lussari v Alpách.

Z celkového počtu 21 etap je šest horských a osm s dojezdy určenými především pro sprintery. Chybět nebudou ani trasy s klasikářským charakterem. Giro d’Italia 2023 bude mít délku 3448,6 km. K nejnáročnějším etapám budou patřit ta 13., 16. či 19.

Ve třináctém pokračování se peloton podívá také do Švýcarska, finišovat se bude ve středisku Crans Montana. Z nejtěžších kopců nadcházejícího Gira zmiňme například Gran Sasso, kde bude končit s 218 km nejdelší, sedmá etapa, dále Gran San Bernardino či výstup k dolomitské dominantě Tre Cime di Lavaredo. U ní vyvrcholí jedna z královských zkoušek, tedy ta s pořadovým číslem 19.

Organizátoři údajně chtějí etapovým složením přilákat mistra světa Remca Evenepoela, právě proto se pojedou i tři časovky. Letos se z triumfu radoval Australan Jai Hindley. Na 105. ročníku této akce se dařilo i Čechovi Janu Hirtovi, jenž obsadil konečnou šestou příčku.

Tour de France 2023

Grand Départ Tour de France 2023, během níž budou muset cyklisté ujet celkem 3404 km, se odehraje 1. července ve španělském Bilbau. Baskicko bude dějištěm ještě druhé kopcovité etapy, jež je zároveň díky 209 km vůbec nejdelší, a třetí, určené především sprinterům.

Na rozdíl od italského třítýdenního podniku se ve Francii pojede pouze jedna časovka, která v úterý 18. července po dni volna zavede závodníky na 22 km měřící trasu. Ještě předtím však peloton zavítá do Pyrenejí i do Alp.

Z nejtěžších a nejznámějších kopců se můžeme těšit na výjezd na Tourmalet, Grand Colombier, Col de la Loze nebo Puy de Dome. Tento vulkanický vrchol se do programu Staré Dámy vrací po 35 letech. Mezi 21 etapami nalezneme osm horských i osm sprinterských.

V posledním týdnu, během něhož se bude rozhodovat o šampionovi, budou důležitými zkouškami ta celkově 17. ze Saint Gervais Mont Blanc do Courchevel a ta předposlední. Na trati Belfort – Le Markstein Felleringse se musí účastníci připravit na velmi zvlněný profil.

Závěr tradičně obstará dojezd na pařížský bulvár Champs-Élysées, v němž už tradičně jde pouze o to, kdo vyhraje prestižní spurt. Slavnostní zakončení 110. Tour de France se odehraje v neděli 23. července.

Posledním vítězem nejslavnějšího cyklistického závodu světa se stal Dán Jonas Vingegaard, jenž přemohl krále předchozích dvou ročníků Tadeje Pogačara ze Slovinska. Letos se Tour obešla bez českého zastoupení.

Vuelta 2023

Na představení trasy závěrečné z trojice grandtourových událostí, kterou je Vuelta a España, si musíme počkat do prosince. Už je ale známé, že začne v Barceloně. V uplynulém 77. ročníku se z celkového vítězství radoval nizozemský mladík Remco Evenepoel. Účastnili se rovněž dva Češi, konkrétně Jan Hirt, jenž odstoupil před šestou etapou, a nováček Vojtěch Řepa.

Zdroj: Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, Cyclingstage, iSport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.