Spojte se s námi


Motorsport

Památné momenty F1: Obrovská havárie Roberta Kubicy ve Velké ceně Kanady 2007

Velká cena Kanady v roce 2007 je velmi známá ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé, Lewis Hamilton tehdy vyhrál svůj první závod v kariéře. A zadruhé, udála se jedna z největších havárií v historii Formule 1 – asi takto by se dala bezpečně interpretovat obrovská nehoda polského závodníka Roberta Kubicy.

Publikováno

dne

Velká cena Kanady v roce 2007 je velmi známá ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé, Lewis Hamilton tehdy vyhrál svůj první závod v kariéře. A zadruhé, udála se jedna z největších havárií v historii Formule 1 – asi takto by se dala bezpečně interpretovat obrovská nehoda polského závodníka Roberta Kubicy.

Psalo se 27. kolo Velké ceny Kanady 2007, když polský závodník Robert Kubica, tehdy ještě ve službách týmu BMW Sauber, svedl ve výjezdu ze zatáčky číslo 9 těsný souboj s pilotem Toyoty Jarnem Trullim.

Došlo však ke kontaktu mezi oběma jezdci, jenž Kubicu následně nasměroval přímo do zdi. V takových momentech je závodník zkrátka už jen pasažerém ve svém autě.

Náraz to byl tak tvrdý, že Kubica při něm zdemoloval prakticky celý svůj vůz, respektive takřka až na základní monokok, kde je usazen samotný jezdec, a zadní část vozu.

Tuto obrovskou havárii si ostatně v níže přiloženém videu můžete sami prohlédnout a připomenout si tak tento památný, byť děsivý moment z VC Kanady 2007.

Nejen samotný tým, ale samozřejmě i všichni fanoušci se v onen okamžik obávali o zdraví polského pilota. Na druhou stranu je to další důkaz toho, jak bezpečná F1 už v tehdejších dobách dokázala být.

Kubica totiž nejenže tuto děsivou a tvrdou havárii přežil, ale dokonce chyběl pouze v jediném závodě. A to ve Velké ceně USA, kde jej nahradil tehdejší nováček Sauberu Sebastian Vettel. Dnes již osmatřicetiletý závodník se tenkrát vrátil do Velké ceny Francie, kde skončil čtvrtý.

Ročník 2007 se každopádně v historii Formule 1 zařadil mezi ty skutečně zajímavé. Mistrovský titul získal Kimi Räikkönen na Ferrari, když celkově posbíral 110 bodů. V těsném závěsu však skončili jezdci McLarenu Lewis Hamilton a Fernando Alonso (oba 109 bodů).

Poslední titul Ferrari, první a poslední vítězství Kubicy

Nutno podotknout, titul Räikkönena ze sezóny 2007 je prozatím tím posledním, který Ferrari v královně motorsportu získalo.

Kubica spolu se svým týmem rovněž prožili solidní sezónu. Týmová jednička Nick Heidfeld se s 61 body umístil na pátém místě šampionátu jezdců, Kubica skončil s 39 body hned za ním. Co se Poháru konstruktérů týče, BMW Sauber se po dodatečné diskvalifikaci McLarenu umístil se 101 body na druhé pozici.

Závěrem je ale třeba připomenout, že Kubica o rok později Velkou cenu Kanady vyhrál. Polský pilot tak odčinil nehodu ze sezóny 2007, přičemž velkou zajímavostí je také to, že se jednalo o Kubicovo první a poslední vítězství ve Formuli 1.

Zdroj: F1

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.