Spojte se s námi

Basketbal

Ostuda nebo zklamání? Hokejová extraliga a ženská basketbalová liga mají stejný pohár!

Taky jste žili v domnění, že každý jeden sportovní pohár v profesionálním prostředí je unikát? Potom máme pro vás nepříjemnou informaci. Hokejová Tipsport Extraliga má totiž totožný pohár, jako Chance Ženská basketbalová liga.

Publikováno

dne

Taky jste žili v domnění, že každý jeden sportovní pohár v profesionálním prostředí je unikát? Potom máme pro vás nepříjemnou informaci. Hokejová Tipsport Extraliga má totiž totožný pohár, jako Chance Ženská basketbalová liga. Samozřejmě se některými prvky liší, ale v podstatě se jedná o jednu a tu samou trofej.

Ve středu 26. dubna 2023 převzaly basketbalistky týmu ZVVZ USK Praha svůj celkově sedmnáctý, zároveň třináctý titul v řadě. Pokud se na korunovaci novopečených šampionek koukal hokejový fanoušek, musel zbystřit.

Pohár pro vítěze Chance Ženské basketbalové ligy totiž svým tvarem velmi připomíná pohár pro vítěze základní části, který je pojmenován po Jaroslavu Pouzarovi. Při detailním pohledu můžeme vidět, že se vlastně jedná o úplně totožnou trofej, pouze s odlišnými prvky.

Odlišnosti jen v detailech

Oba poháry liší především podstavec. Zatímco ten basketbalový je obdélníkového tvaru, hokejový je zase ve tvaru osmihranu. Ten basketbalový má ještě ve středu vedenou tyč, na které je připevněný zlatý basketbalový míč.

Při dalším zkoumání ale už moc odlišností nenajdeme, včetně dvou dominantních křídel. S jistotou se dá říct, že obě soutěže mají vlastně zcela totožný základ trofeje. Pro fanoušky hokejové extraligy je to lehké zklamání, neboť tím padá jakýkoliv unikát. Pohár basketbalistek se už předává několik let.

Extraligová trofej nese název Pohár Jaroslava Pouzara, předává se teprve od letošní sezony vítězi základní části, kterou letos ovládly Pardubice. Dříve se nejlepším týmům regulérní části sezony předával Prezidentský pohár. Nová trofej vznikla současně v době, kdy APK LH (Asociace klubů ledního hokeje) převzala od svazu řízení extraligy.

Pohár schválil sám Pouzar

Velice si pana Pouzara vážím. Jeho jméno dodává tomuto poháru výjimečný lesk, stejně tak, jak zářivá byla jeho kariéra. Uznávám ho jako člověka a skvělého hráče, který se prosadil nejen v reprezentaci, ale i v NHL,“ uvedl současný ředitel extraligy před sezonou Martin Loukota před sezonou pro hokej.cz, když byla nová trofej představena.

Jaroslav Pouzar se v roce 1994 stal prvním šéfem Asociace ledního hokeje. Putovní pohár váží zhruba 10 kilogramů, je 80 centimetrů vysoký a jeho podobu vybíral tým lidí okolo Martina Loukoty. 

Finální slovo měl pak sám Jaroslav Pouzar: „Pohár se mi líbí. I jeho výzdoba a použité materiály,“ řekl nadšeně. Těžko říct, jestli někdo při výběru tušil, že totožná trofej se už předává také v ženském basketbalu. 

Zdroj: Tipsport Extraliga, hokej.cz

Reklama

Oblíbené