OKTAGON 89: Kop do slabin ukončil bitvu šampionů. Paradeiser tvrdě narazil, Buday v kleci vyhořel
Bratislava večer v sobotu 6. června hostila galavečer OKTAGON 89. Fanoušci v Tipos Aréně a u obrazovek se dočkali jedné titulové bitvy dvou šampionů a celkově si mohli vychutnat 12 zápasů. Jak celý turnaj vypadal?

Bratislava večer v sobotu 6. června hostila galavečer OKTAGON 89. Fanoušci v Tipos Aréně a u obrazovek se dočkali jedné titulové bitvy dvou šampionů a celkově si mohli vychutnat 12 zápasů. Jak celý turnaj vypadal?
- OKTAGON 89 nabídl hned 12 zajímavých duelů
- Až na tři výjimky jsme ve všech zápasech viděli českého nebo slovenského zástupce
- Zápas dvou vítězů ukončil úder do slabin
Prelims OKTAGON 89
První polovina galavečera OKTAGON 89 nabídla šest zápasů. Hned od začátku jsme se dočkali velké kvality. Vždyť už první zápas nabídl duel dvojky bantamu s veteránem PFL. Dočkali jsme se i elit těžké váhy.
Bezproblémové vítězství Amangeldyho
Takovýto zápas jako otvírák prelims karty? Nic nesvědčí o kvalitě celého galavečera více. První souboj totiž obstarali Dastan Amangeldy (před zápasem skóre 10-1), dvojka bantamové váhy, a Moktar Benkaci (25-10), veterán PFL, M-1 nebo Cage Warriors.
Kazašský bojovník se již v Oktagonu ukázal. V lednu dominantně porazil Wanderleye Juniora. O čtyři roky starší Francouz si odbyl v česko-slovenské organizaci v Bratislavě debut.
Za zmínku určitě stojí fakt, že Benkaci hned 21 ze svých 25 výher před duelem s Amangeldym si připsal před limitem (13 KO, 8 submisí). V roce 2020 porazil bývalého šampiona Oktagonu Tomáše Deáka, který s ním jako jeden z mála soupeřů vydržel v kleci všechna kola.
Ale už k zápasu. Jako favorit do něj nastupoval Amangeldy. Ten si ihned chytil střed klece, s údery ovšem vyčkával. Po minutě a půl se ale už rozhodl pro sérii úderů, s Benkacim to nicméně téměř nic nedělalo. Minutu do konce kola trefil Kazach highkick a první kolo hladce ovládl.
Benkaci i ve druhém kole pokračoval ve vyloženě pasivním výkonu, jako by snad ani nevěřil, že může jakýmkoliv způsobem zvítězit. Amangeldy se trefoval, sbíral body a dokonce se pokusil o první stržení na zem.
Minutu a půl před koncem kola se mu to při druhém pokusu povedlo a svého soupeře na zemi doslova trápil až do konce časového limitu. Bodoví rozhodčí jej opět viděli vyhrát a do třetího kola musel Benkaci jít s cílem ukončit svého soupeře, jiným způsobem už zvítězit nemohl.
Žádné výraznější zlepšení z jeho strany ovšem nepřišlo a výhru na body oslavil Dastan Amangeldy. Francouz nepředvedl zhola nic a bude zajímavé sledovat, zda jej v organizaci ještě uvidíme.
De Paepe zvítězil profesorským výkonem
Druhý duel už fanoušky mohl zajímat o něco více, jelikož se dočkali domácí hvězdy. Do akce šel Marco Novák (7-2), který už ukázal, jak se z výborného postojáře stal vesměs komplexní MMA bojovník.
Slovák ovšem čelil nepříjemnému soupeři. Do klece se s ním postavil mnohem zkušenější Ayton De Paepe, tedy muž, jenž do Oktagonu vstoupil loni ve velkém stylu. Během pěti měsíců ve druhé polovině roku stihl tři zápasy a dva vyhrál. Poslední dva duely navíc dělilo jen 14 dní.
I když oba bojovníci umí ukončovat zápasy před limitem, většina jejich soubojů skončila na body. Vzhledem k tomu, že se očekávala vyrovnaná bitva, se dalo předpokládat, že tomu tak bude i tentokrát.
De Paepe nechtěl na nic čekat a slovenského soupeře, který měl při nástupu obrovskou podporu haly, okamžitě poslal na pletivo. Novák se dobře bránil, Belgičana dokonce krásně trefil a ten následně mírně vrávoral. První kolo u rozhodčích vyhrál přesto De Paepe.
Ten ve druhém kole okamžitě dostal Nováka k zemi, kde ho kontroloval většinu kola. Slovenský bijec se v závěru dokázal zvednout a naopak on držel Belgičana na pletivu, ten si ale kolo s přehledem pohlídal.
Jedině ukončení by zajistilo Novákovi vítězství a zkušený Belgičan musel být spokojený s tím, jak jeho soupeř neposlouchal svůj roh a neustále jej držel na pletivu. Trenéři na něj řvali, ať se snaží boxovat, ale v daný moment mu už chyběly síly. Ayton De Paepe si tak profesorsky došel pro svou třetí výhru v organizaci.
Atraktivní remízový souboj Ryšavého se Schrodjem
Hned poté šel do klece Karol Ryšavý (15-10), jenž prověřil kvality Daniela Schrodjeho (10-1). Rakušan si připsal debut v Oktagonu v Ostravě, kde zvítězil a předvedl atraktivní souboj, nicméně slovenský veterán měl být na jiné úrovni než Lukáš Závičák.
Ryšavý sice v posledních letech spíše jen střídá výhry a prohry, nicméně bojoval s kvalitnějšími soupeři než Schrodje. V lednu si navíc připsal velmi cenný skalp, když v prvním kole gilotinou zvítězil nad Denizem Ilbayem. A teď chtěl druhé vítězství v řadě.
Ryšavý do zápasu vlétl fantasticky, soupeře několikrát natrefoval a otevřel mu obočí. Poté Schrodjeho poslal k zemi a šel si pro ukončení. Minutu a půl před koncem kola jej začal škrtit, leč neúspěšně. Přesto si udržel horní pozici, několikrát jej natrefoval a byl kousek od ukončení.
Jeho snahu ale přerušil konec kola. Ihned na startu druhého ale v tlaku pokračoval, ale fyzička mu postupem času mizela. Rakušan tak rázem cítil šanci a ve druhé polovině druhého kola se dostal do vrchní pozice.
Ve třetím kole už vypadal lépe Schrodje, ale na výhru už nedosáhl. Ve třetím po sobě jdoucím zápase rozhodli o výsledku bodoví rozhodčí, ti však vítěze neviděli a souboj skončil remízou, jelikož u všech vyhrál Ryšavý první kolo o dva body a následná dvě kola vyhrál o bod jeho soupeř.
Palasz přesnou ranou ukončil Vespazianiho
Na jiném turnaji by tenhle duel mohl patřit mezi hlavní taháky hlavní karty. V Bratislavě však na Patricka Vespazianiho (6-3), pětku těžké váhy, a Adama Palasze (9-5), sedmičku těžké váhy, zbylo místo pouze na prelims.
A zejména Vespaziani měl co napravovat. Il Gladiatore totiž na konci minulého roku nečekaně prohrál s Danielem Škvorem ve druhém kole. Český bijec přitom běžně bojuje o váhu níž. A to nemluvě o tom, že má hlavně výborný postoj, zatímco Patrick spoléhá na svůj wrestling.
Proti Palaszovi se chtěl vrátit na vítěznou vlnu. Byla to v podstatě ideální příležitost, jelikož Polák zažívá nedobré období, když tři poslední zápasy prohrál, všechny navíc před limitem v prvním či druhém kole. A z posledních pěti zápasů má na kontě dokonce čtyři porážky.
Vespaziani jej nesměl podcenit, ale o favoritovi nebylo pochyb. Palasz zápas otevřel calfkickem, načež Ital měnil guardy, aby mu další kopy znesnadnil. Polák ale v kopech pokračoval a poté jednou ranou na ucho poslal soupeře na zem, kde už musel rozhodčí zápas ukončit.
💥 BIG STOPPAGE!
— OKTAGON (@OktagonOfficial) June 6, 2026
Adam Pałasz 🇵🇱 finishes Patrick Vespaziani in round one by TKO at heavyweight! #OKTAGON89
Did he upset your #OKTAGONFantasy draft?
📺 https://t.co/TVP7NaDRbZ | RTL+ | TVP Sport pic.twitter.com/s4EXnD609Q
V souboji amatérů měl navrch Zvara
V Bratislavě se fanoušci dočkali i bitvy v rámci projektu Celebrity Series. Tentokrát se proti sobě postavily známé tváře z mediálního prostoru. Michal Novotný alias DJ Yaksa vyzval Rastislava Zvaru, kterého si diváci moc dobře pamatují z reality show Ruža pre nevestu.
Málokdo tušil, co od zápasu čekat. Oba do toho ale okamžitě vlétli a tempo dokonce donutilo k pádu i rozhodčího Pavla Touše. Bojovníci trefovali tvrdé údery a byť bylo znát, že se jedná o amatéry, zápas měl určitou úroveň.
Zvara zvládal první kolo mnohem lépe, poslal Yakshu do počítání a ve druhém případě se jeho soupeř už nedokázal zvednout. Zvarči si mohl užít oslavu s publikem na pletivu, za svůj výkon si to rozhodně zasloužil.
Úškrt doručil tvrdé KO
Prelims kartu galavečera OKTAGON 89 uzavřel souboj dvou veteránů a účastníků druhé série Oktagon Výzvy. Radovan Úškrt (8-6) se vrátil do klece po roce a půl a dvou porážkách v řadě, když nestačil na Petra Knížete a Daniela Schwindta. S oběma prohrál před limitem.
Teď mu stál v cestě Ondřej Raška (11-9), jenž chytil v prosinci minulého roku druhý dech. Získal mnoho nových fanoušků tím, že porazil influencera Spicy Páju v prvním kole. Ještě předtím si připsal výhru na turnaji PML. Mohl tak nabrat sebevědomí a ukázat, že je naplno zpět.
Favoritem však byl Úškrt. Počítalo se s tím, že Slovák bude spoléhat na pověstné tvrdé granáty. Vždyť všech 8 výher získal na KO, z toho 7 v prvním kole. Český bojovník pro změnu mohl spoléhat na skvělý wrestling.
Raška se od začátku pokoušel svému soupeři rozkopat nohy, ten mu to ale vrátil dvěma přesnými údery. Raška lehce zavrávoral, ale pokračoval v boji. Na nohou se každopádně dlouho neudržel. Úškrt mu čistě trefil bradu a český bijec padl k zemi. Úškrt tím opět potvrdil, že je králem ukončení před limitem.
🤯 HUGE KNOCKOUT!
— OKTAGON (@OktagonOfficial) June 6, 2026
Radovan Úškrt 🇸🇰 just stopped Ondřej Raška in the first round at middleweight #OKTAGON89
If you drafted him in #OKTAGONFantasy, he just earned you ➕5️⃣ points!
📺 https://t.co/TVP7NaDRbZ | RTL+ | TVP Sport pic.twitter.com/B8nCXd51Sq
Hlavní karta OKTAGON 89
Druhá polovina turnaje slibovala obrovskou kvalitu. Její otvírák byl ovšem po pátečním vážení v ohrožení, jelikož Marek Bartl výrazně převážil a v sobotu musel na váze splnit podmínky stanovené Jozefem Wittnerem.
Bartl převážil, v kleci ale doručil
Jelikož Marek Bartl (16-16) převážil o čtyři kilogramy a po váze nevypadal vůbec dobře, nedovolil mu další shazování doktor. Jozef Wittner (16-6) mohl svého rivala, který se do něj několik měsíců navážel, jakkoliv ztrestat.
Třeba i tím, že odmítne zápas. Místo toho duel přijal, shrábne velkou část výplaty soupeře a ještě mu celou situaci znepříjemnil, když chtěl, aby Bartl v sobotu splnil konkrétní váhový limit. Na potvrzení, jestli zápas bude, se tedy muselo čekat do sobotního dopoledne.
Jakmile to však bylo potvrzeno, bylo jisté, že se máme na co těšit. Bartl byl původně velký favorit, ale to, že se musel koncentrovat na splnění Wittnerovy podmínky, mu zabránilo se vhodně doplnit a správně regenerovat. Šance se najednou srovnaly.
Jozef chtěl po porážce s Davidem Kozmou, a tedy čtyřech porážkách v řadě, pocítit chuť vítězství. Sám Bartl však prohrál poslední dva duely a rovněž si přál získat zelené políčko.
A hned od první minuty bylo znát, kdo si více jde za vítězstvím. Bartl byl plný energie a svůj tlak stupňoval. V prvním kole zjistil, s čím do klece dorazil Wittner a ve druhém své zkušenosti zužitkoval.
Sérii tvrdých úderů nedal svému soupeři šanci reagovat a Wittner se následně skácel k zemi, a tak musel rozhodčí bitvu ukončit. Po zápase došlo k usmíření, Wittner byl ale viditelně zklamaný z toho, jaký výkon předvedl.
Smolková si opět řekla o titulovou šanci
Už by mohla být šampionkou, místo toho dělá Veronika Smolková (9-3), jednička muší váhy, krok za krokem a postupně sbírá zkušenosti proti čím dál kvalitnějším soupeřkám.
Poté, co zničila v prvním kole i veteránku UFC Stephanie Egger, ji přiletěla vyzvat australská šampionka Lisa Kyriacou (9-3). Ve světovém žebříčku Fight Matrix jsou obě součástí elitní padesátky. Smolková držela před bitvou krásné 29. místo, její soupeřka byla na 44. pozici.
Za zmínku stojí, že Kyriacou má zkušenosti z ONE FC. Dokonce byla součástí Road to UFC. Měli jsme se na co těšit. O hlavní show se ale měla starat Smolková. Australanka měla sice stejné skóre, ale zápasy před limitem téměř neukončuje.
Zato Veronika je skoro jako stroj na ukončování. Hned pětkrát už stihla vyhrát na KO, jednou na submisi. Poslední dvě výhry získala v prvním kole, teď na to chtěla jako velká favoritka navázat.
A i tentokrát své fanoušky nezklamala. Fanoušci v Bratislavě ji hnali k fantastickému výkonu a slovenská bojovnice si šla kontrolovaným výkonem pro vítězství. První kolo ovládla, ve druhém ale ještě přidala.
V polovině zápasu dostala svou soupeřku na zem a už jí nedovolila se zvednout. Kyriacou nedokázala vzdorovat a Smolková ji v pravou chvíli chytila armbar, načež musela Australanka odklepat.
🔒 Submission secured!
— OKTAGON (@OktagonOfficial) June 6, 2026
Veronika Smolková 🇸🇰 forces the tap from Lisa Kyriacou which makes it eight wins in a row!
Slovakia’s sweetheart is a problem! #OKTAGON89
📺 https://t.co/TVP7NaDRbZ | RTL+ | TVP Sport pic.twitter.com/z0QtuCZWUQ
Pukač ovládl zápas kvalitní zemí
Po jedné z největších hvězd ženského MMA na Slovensku šel do akce Robert Pukač (20-14-1), kterého naposledy pořádně zbil Patrik Kincl. Teď čelil ostřílený veterán další velké výzvě. Sice s ním šel do klece mnohem méně zkušený, za to však extrémně nebezpečný Brian Manning (6-0).
Manning se snažil dostat Pukačovi celou dobu do hlavy. Dokonce za ním přijel do Bratislavy, aby se s ním potkal ještě před zápasem. Něco takového se příliš často neděje. A co od irského bouřliváka čekat? Peklo. Dá se říct, že je podobný jako Vlasto Čepo.
Dosud Ir nasbíral pět KO v prvním kole a jednu submisi ve druhém kole. Jeho bilance budí respekt. Ovšem jeho styl má mezery. Vzhledem ke svým zkušenostem a kvalitám mohl být Pukač přesně tím bojovníkem, který ony mezery využije a potrestá.
Pukač ihned po startu utkání šel pro takedown, úspěšný ale nebyl. Alespoň tedy napoprvé. Slovenský bijec správně poslouchal svůj roh a dostal se do horní pozice. Manning se těžko zvedal a Pukač mu skvělými údery kolenem likvidoval nohu.
Start druhého kola nabídl postoj, který více vyhovoval Manningovi. Pukač to moc dobře věděl a svého soupeře po minutě shodil na zem, na které jej udržel do konce kola. Princ bratislavský se tedy už neměl kam hnát, vyhrál i druhé kolo a jedinou šancí Manninga bylo ukončení před limitem.
A za tím se Ir hnal od první sekundy. Robovi dokonce otevřel nos natolik, že z něj začala proudem téct krev. Pukač ovšem ukázal své fight IQ a hodil Manninga na záda, čímž v podstatě rozhodl o své výhře na body. Po prohře s Kinclem je tedy Pukač zpátky a může si opět říct o atraktivního soupeře.
Todev si připsal skalp Budaye
Nerozhodnout se Will Fleury pro ovládnutí těžké váhy, byl by tento duel zřejmě titulový. Místo toho se Lazar Todev (13-7), jednička divize, a Martin Buday (16-3), dvojka váhy, museli utkat o to, kdo si s Irem střihne odvetu, pakliže Fleury o pár dní později porazí Kasima Arase.
Todev odboxoval s Fleurym všech pět kol v památné bitvě. Buday pro změnu s Irem nevydržel ani kolo, když jej Will tvrdě vypnul. Poté, co se vrátil Slovák z UFC, určitě očekával lepší scénář. Teď ovšem mohl zaznamenat velmi cenný skalp.
Sluší se zmínit, že mezi oběma bojovníky byl velký váhový rozdíl. Ten sice u Budayových zápasů není nezvyklý, přesto bylo zajímavé sledovat, jak se jeho takřka dvacetikilogramová převaha v bitvě projeví.
A bylo to znát, byť spíše v opačném gardu. Buday byl pomalý, Todev naopak mrštný a zatímco on údery trefoval, Slovák je namířit nedokázal. Todev díky vytrvalé bitvě ovládl úvodní dvě kola a i když Buday ve třetím zabral, nikdy svého soupeře úplně neohrozil.
Todev oslavil poměrně hladkou výhru na body a může se těšit na titulový zápas proti Fleurymu. Buday naopak po druhé porážce v řadě potřebuje soupeře, proti kterému potvrdí své kvality. Od svého návratu z UFC toho domácím fanouškům příliš neukázal.
Paradeiser překvapivě padl v prvním kole
I další zápas mohl rozhodnout o tom, kdo se jako další porve o titul welterové váhy. Ronald Paradeiser (23-10), bývalý šampion lehké váhy se vrátil po porážce s Kaikem Britem. Ani tentokrát nečelil lehkému soupeři.
Do klece s ním vstoupil ostřílený Jack Grant (20-9), tedy muž se zkušenostmi z Bellatoru, PFL nebo Cage Warriors. Brit v minulosti dokonce bojoval s Ianem Garrym, jednou z největších hvězd UFC současnosti.
A co rozhodně nelze opomenout? Že z 20 výher hned 19 získal před limitem (9 KO, 10 submisí), a 16 dokonce v prvním kole.
Paradeiser sice byl v očích mnoha fanoušků i sázkových kanceláří jasným favoritem. Ostatně jej tu všichni dobře znají, nastoupil už do svého 30. utkání v Oktagonu napříč všemi disciplínami.
Jenže k tomu, aby uhájil pozici dvojky welterové váhy a nepustil svého protivníka k titulové šanci, potřeboval předvést téměř bezchybný výkon. A to se mu ihned na začátku nepovedlo, když jej Grant poslal tvrdě k zemi a následně i do škrcení, ze kterého se Slovák ještě dokázal dostat.
Následovala série loktů a Paradeiser byl viditelně otřesený. Jeho soupeř ho ale i nadále trápil na zemi a když se bývalý šampion dokázal přetočit, skvělou submisí zvanou scottish twister jej donutil k odklepání. Paradeiser si připsal druhou porážku v řadě, Grant si při své premiéře v organizaci řekl o pozornost.
Grant předvedl dokonalou bouři, první ranou skvěle trefil a pak ukázal high level BJJ 🤯#Oktagon89 pic.twitter.com/brnup896Ub
— Pavel Trbušek (@PTrbusek) June 6, 2026
Titulový zápas ukončil úder do slabin
To nejlepší na konec. Titulová bitva, v níž se proti sobě postavili nejen dva veteráni UFC, ale také dva úřadující šampioni Oktagonu. Zhalgas Zhumagulov (19-9) si po zisku titulu v muší váze řekl, že se zkusí stát dalším dvojnásobným šampionem, a přesunul se do bantamu.
V Bratislavě tak vyzval bantamového krále Igora Severina (10-1). Souboj byl hodně sledovaný i ve světě. A nelze se divit. Jedná se o velká jména, která rezonují. I kvalitativně byla tato bitva po všech stránkách na světové úrovni.
Mírným favoritem byl Brazilec, tedy obhájce titulu, jenž získal už devět výher před limitem (5 KO, 4 submise). Kazašský bijec však má velmi tvrdé údery a skvělý box, o čemž svědčilo jeho 8 výher na KO. Naposledy zničil Davida Dvořáka tak, že zápas zastavil lékař. Podobný proces chtěl nyní udělat o divizi výše. Severino však byl proti…
Žádného většího vyčkávání jsme se nedočkali, oba střídali jeden úder za druhým a mírně lépe vypadal úřadující šampion bantamu, který Kazacha lehce rozhodil. Brazilec si držel střed klece a Zhumagulov nestíhal.
Severino posílal mnoho tvrdých úderů a kopů a vše spělo k ukončení. Zhumagulov si stěžoval na úder na zátylek, rozhodčí jeho prosby odmítal, přesto však vydržel do konce kola a mohl si alespoň na chvilku odpočinout.
Na začátku druhého kola se Zhumagulov dokázal ozvat, Severino působil lehce pomaleji. Sledovali jsme atraktivní souboj plný úderů, jeden z těch od Brazilce ale skončil ve slabinách Kazacha, který sténal bolestí.
Zhumagulov měl pět minut na to, aby se rozhodl, zda může pokračovat v boji. Bolest mu to ale bohužel nedovolila a zápas byl vyhodnocen jako no contest. Titulový zápas tedy vítěze nepoznal. Oba bojovníci si udrželi pás šampiona ve svých vahách.
Zdroj: Autorský článek
-
Chance Liga
Prvoligová nabídka ho nezlomila. Trenér Hašek táhne Kladno do druhé ligy, vedení si ho nemůže vynachválit
-
Hokej
Finská facka pro NHL: Bojkoty kvůli Rusku stále platí, i přes zámořská přání
-
Tenis
Menšík letí po pařížské senzaci žebříčkem ATP strmě nahoru
-
Bojové sporty
Pohled jen pro otrlé! Titulová bitva v boxu bez rukavic skončila děsivým zraněním a koncem kariéry







