Spojte se s námi


Ostatní

Obrovský úspěch českého bowlingu! Jelínek došel na European tour až do finále

Česká bowlingová reprezentace vyrazila ve složení Jan Macek, Lukáš Jelínek, Václav Rác, Denis Kinc a Ondřej Mlynář na turnaj Ballmaster open do Finska. Na herně, kde se odehraje mistrovství Evropy, se představilo celkem 334 hráčů.

Publikováno

dne

Česká bowlingová reprezentace vyrazila ve složení Jan Macek, Lukáš Jelínek, Václav Rác, Denis Kinc a Ondřej Mlynář na turnaj Ballmaster open do Finska. Na herně, kde se odehraje mistrovství Evropy, se představilo celkem 334 hráčů včetně takových hvězd jako Jesper Svensson či Osku Palermaa, kteří se bowlingu věnují i na profesionální úrovni.

Pětice českých reprezentantů vedená trenérem Adamem Vondráčkem zahájila turnaj v pátek, kdy skvěle zahrál Jan Macek. Jeho výkon 1456 (průměr 242,67 – pozn. red.) v šesti hrách stačil na 4. místo, které udržel až do konce a měl tak jistotu nejhůře 32. místa.

Zatímco Macek už mohl být v klidu, ostatní Češi měli ještě plné ruce práce v dalších rundách kvalifikace, ve kterých se museli zlepšit.

Z našich hráčů se nakonec ještě do tzv. Final stepu 2 probojoval ještě Lukáš Jelínek, který na poslední možný pokus v sobotu zahrál 1437 (průměr 239,5 – pozn. red.) a postoupil. Ještě ten den se hrál Final step 1, ve kterém se o 16 postupových míst utkalo 32 hráčů od 17. do 48. pozice v kvalifikaci.

V neděli se v 9 hodin ráno českého času postavili na dráhu Macek s Jelínkem a bojovali o postup do TOP 16. V sérii 8 her si vedl z české dvojice lépe mladší z hráčů, tedy Jelínek. Stále ještě juniorský reprezentant celou dobu balancoval na hraně postupové šestnáctky, nakonec ale zabojoval a prošel do Final stepu 3 z 11. příčky.

V TOP 16 se hrálo systém dvou skupin po osmi systémem „každý s každým“. V každém zápase se navíc za výhru udělovalo 30 bonusových bodů, které míchaly pořadím po každém utkání. Lukáš Jelínek nakonec zvítězil celkem pětkrát a poslední výhrou o jedinou kuželku si zajistil postup do semifinále. V jednom zápase si také připsal nához 300 bodů, tedy maximální, jakého lze dosáhnout v jedné bowlingové hře.

Už mezi posledními čtyřmi Jelínek přepisoval historii. V semifinále se potkal český hráč s vítězem druhé osmičlenné skupiny, Williamem Svenssonem. A zápas to byl velmi nervózní. Lukáš Jelínek porazil Švéda poměrem 192:185 a byl jen krok od zisku senzačního titulu.

Finále bylo už 17. hrou v jednom dni, a tak mladý hráč vykazoval známky velké únavy. To a zřejmě i nervozita nakonec znamenalo, že Lukáš Jelínek skončil ve finále jako poražený. I tak na sebe ale hodně upozornil a ukázal, že se s ním musí počítat i do budoucna.

Výsledky Ballmaster open 2021 (celkem 334 hráčů):

1. Samu Valaranta (Finsko)

2. LUKÁŠ JELÍNEK (ČR)

3. William Svensson a Jesper Svensson (oba Švédsko)

27. Jan Macek (ČR)

108. Ondřej Mlynář (ČR)

144. Denis Kinc (ČR)

261. Václav Rác (ČR)

Zdroj: Ballmaster open 2021

Reklama

Oblíbené