Spojte se s námi


Motorsport

Obrovský šok pro MotoGP: Jedna z největších stájí oznámila svůj odchod!

Pro fanoušky MotoGP je rozhodnutí japonského konstruktéra poněkud velkým šokem. Tým Suzuki Ecstar totiž oznámil, že na konci letošní sezóny opustí svět MotoGP. Proti ale může být i samotná Dorna, a to z důvodu platného a ne zcela jednoduše zrušitelného kontraktu.

Publikováno

dne

Pro fanoušky MotoGP je rozhodnutí japonského konstruktéra poněkud velkým šokem. Tým Suzuki Ecstar totiž oznámil, že na konci letošní sezóny opustí svět MotoGP. Proti ale může být i samotná Dorna, a to z důvodu platného a ne zcela jednoduše zrušitelného kontraktu.

Suzuki se do třídy premier class vrátilo před sedmi lety a v roce 2020 vybojovalo titul v šampionátu jezdců, když se mistrem světa stal Joan Mir.

Japonský tým je přitom jednoznačně jedním z největších a nejznámějších týmů MotoGP. Doposud Suzuki získalo hned 16 mistrovských titulů a v jeho barvách závodili taková jména jako Barry Sheene, Marco Lucchinelli, Franco Uncini, Kevin Schwantz nebo Kenny Roberts Jr.

Legendární tým z MotoGP navíc už jednou odstoupil, konkrétně tedy na konci sezóny 2011 kvůli finančním potížím. Poté japonská stáj přišla s naprosto „přestavěným“ konceptem a do MotoGP se vrátila v roce 2015 jako tovární značka.

První vítězství po velkolepém návratu Suzuki zapsalo v roce 2016 při příležitosti Velké ceny Velké Británie na okruhu v Silverstone. Pro první místo si tehdy dojel Maverick Viňales.

Nyní to však vypadá na další pauzu, byť se toto rozhodnutí nelíbí španělské firmě zvané Dorna, která seriál MotoGP vlastní.

A právě tato společnosti týmu Suzuki připomněla, že smlouva uzavřená s MotoGP neumožňuje japonské stáji učinit pouze jednostranné rozhodnutí. A to proto, jelikož je tento kontrakt platný až do roku 2026.

Momentálně tedy Suzuki potřebuje souhlas Dorny a musí dojít k dohodě, aby japonský konstruktér mohl MotoGP na konci sezóny 2022 opustit.

A pakliže tento scénář skutečně nastane, co tedy bude s jezdci, kteří momentálně hájí barvy Suzuki? Podle serveru Motorsport by se mistr světa z roku 2020 mohl přesunout do továrního týmu Hondy Repsol.

Právě tam by totiž mohl nahradit Pola Espargara, přičemž Honda by vytvořila vskutku silnou jezdeckou sestavu. Mir by se totiž stal týmovým kolegou Marca Márqueze.

Otazníky však momentálně visí nad budoucností druhého pilota Suzuki – Alexe Rinse. Právě Mir a Rins mají se Suzuki platný kontrakt pouze do konce letošní sezóny, přičemž první jmenovaný v nedávném čase vyslovil svůj zájem u japonské značky pokračovat.

Nutno podotknout, stejné plány měl i Rins. Nyní ale budou muset oba jezdci své plány značně přehodnotit.

Zdroje: MotoGP, Motorsport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.