Spojte se s námi


Motorsport

Obrovská havárie, krásná umístění Čechů či návrat legendy: Co vše přinesla Rallye Monte-Carlo?

Velkolepý souboj velikánů, skvělé umístění Čechů, ale také jedna velmi strašidelná nehoda. Úvodní podnik sezóny přinesl vskutku mnohé, Sébastien Loeb se svou spolujezdkyní navíc překonali další rekordy! Jak tedy Rallye Monte-Carlo dopadla?

Publikováno

dne

Velkolepý souboj velikánů, skvělé umístění Čechů, ale také jedna velmi strašidelná nehoda. Úvodní podnik sezóny přinesl vskutku mnohé, Sébastien Loeb se svou spolujezdkyní navíc překonali další rekordy! Jak tedy Rallye Monte-Carlo dopadla?

Vítězem úvodního podniku sezóny se stal Sébastien Loeb. Legendární Francouz se do WRC vrátil po roční pauze (naposledy jezdil pouze dílčí závody v roce 2020) a ve 47 letech ovládl Rallye Monte-Carlo.

Nutno podotknout, Loeb ještě nedávno soutěžil v Rallye Dakar. V prvním závodě nového ročníku si však v poslední etapě vyjel vítězství a překonal osminásobného šampiona a úřadujícího mistra světa Sébastiena Ogiera.

Souboj legend tedy ovládl Loeb, přičemž jeho nejvážnější konkurent v boji o celkové prvenství, Francouz Ogier, zaostal za vítězem této rallye 10,5 vteřin. Celkový výsledek však značně ovlivnil i defekt pneumatiky, který potkal Ogiera v předposlední erzetě.

S kvapem blížícím se finišem se ovšem štěstí přiklonilo na stranu Loeba V polovině závodu měl přitom Ogier náskok téměř dvaceti sekund, jenže kromě defektu také v závěrečné etapě ulil start a obdržel penalizaci deseti sekund. Loeb každopádně v této rallye ukázal, proč je devítinásobným mistrem světa a nejúspěšnějším závodníkem v historii WRC.

Nutno podotknout, závodem v Monte-Carlu jej na místě kopilota provázela žena – Isabelle Galmicheová. Loeb si tak dojel pro své jubiljení a rekordní 80. vítězství. Také je zapotřebí poznamenat, že se již pětadvacet let nestalo, že by si pro vítězství v kategorii WRC dojela žena!

Loeb si rovněž dojel pro své osmé celkové vítězství v Monte-Carlu a stal se nejstarším mužem, který kdy ovládl závod WRC!

Na třetím místě v celkovém pořadí pak skončil Craig Breen (M-Sport Ford – pozn. red.), jenž na vítěze této rallye ztratil jednu minutu a 39 vteřin. Čtvrté místo nakonec uhájil mladý a nadějný Fin Kalle Rovanperä.

Se ztrátou zhruba 6 a půl minut drží pátou příčku Gus Greensmith, který si v sedmé erzetě dojel pro své první etapové vítězství.

Velmi krásná umístění v Monte-Carlu zaznamenali i naši legionáři. Erik Cais dojel v kategorii WRC 2 na skvělém druhém místě, za vítězem Andreasem Mikkelsenem nicméně zaostal o 55 vteřin. V celkovém pořadí se pak vlezl do nejlepší desítky, když uhájil devátou příčku!

Další Čech Jan Černý dojel ve třídě WRC 3 rovněž na druhé pozici, v celkovém pořadí mu patří třiadvacátá příčka.

Rallye Monte-Carlo pak nedojelo hned několik závodníku, tu nejvážnější nehodu bezesporu utrpěl jezdec týmu M-Sport Ford Puma – Adrien Formaux. Se svým spolujezdcem jsou naštěstí v pořáku, nicméně se sami můžete podívat, jak strašidelná nehoda to byla.

Kromě něj ovšem úvodní dějství sezóny 2022 nedokončil také Estonec Ott Tänak nebo Oliver Solberg (oba Hyundai Shell Mobis WRT).

Druhý závod sezóny, úžasná švédská rallye, která vskutku bývá plna sněžných etap, je naplánován na 24. až 27. února.

Zdroje: WRC, Twitter, M-Sport Ford Puma

Reklama

Oblíbené