Spojte se s námi


Motorsport

Nervydrásající Velká cena Kataru má senzačního vítěze! Poprvé od roku 2004 vyhrál jezdec týmu Gresini, fanoušci byli svědky čtyř pádů

Za sebou máme úvodní podnik sezóny 2022 na mezinárodním katarskému okruhu v Losail, a nutno podotknout, byla to vskutku nervydrásající podívaná! Životní úspěch zapsal Enea Bastiniani, fanoušci byli svědky celkem čtyř pádů. Jaké je tedy konečné pořadí Velké ceny Kataru?

Publikováno

dne

Za sebou máme úvodní podnik sezóny 2022 na mezinárodním katarskému okruhu v Losail, a nutno podotknout, byla to vskutku nervydrásající podívaná! Životní úspěch zapsal Enea Bastiniani, fanoušci byli svědky celkem čtyř pádů. Jaké je tedy konečné pořadí Velké ceny Kataru?

Start Velké ceny Kataru vskutku pořádně promíchal pořadím. Z prvního místa velmi zle odstartoval Jorge Martin, jenž měl bezprostředně po vyjetí ze svého startovního slotu velké problémy a měl co dělat, aby nespadl už po zhasnutí všech pěti světel.

Na první příčky se tak dostaly oba motocykly týmu Repsol Honda – Pol Espargaro a Marc Márquez. Rovněž fantastický start předvedl pilot Red Bullu KTM Brad Binder, jenž se vyšvihl na třetí místo. Šestadvacetiletý Jihoafričan zaznamenával po celý závodní víkend solidní výsledky.

Naopak velmi špatný start měl Francesco Bagnaia na Ducati, který z deváté pozice klesl na čtrnáctou. Výraznou ztrátu hned po startu nabral také nejlepší netovární pilot loňské sezóny Johann Zarco.

Jezdec ve službách týmu Pramac Racing ztratil na startu Velké ceny Kataru šest pozic, na začátku druhého kola mu patřila až devatenáctá příčka.

Binder se v dalších kolech dokonce dostal na druhou pozici, čímž rozdělil jezdce Hondy Repsol. Naprosto skvělé tempo pak v průběhu dalších několika kol vyvinul Enea Bastianini.

Jedním z nejlepších top speedů disponovaly motocykly Suzuki. Jezdci japonské stáje se v průběhu závodu posunuli pořadím vzhůru – Joan Mir se ustálil na pozici číslo 6, Alex Rins se dostal na příčku sedmou.

Ještě před samotným závodem na tiskové konferenci Marc Márquez prozradil, že okruh v Kataru příliš rád nemá, jelikož mu jezdecky nesedí a podle toho to také během Velké ceny Kataru vypadalo – po polovině závodu španělské legendě patřilo páté místo.

Prvního pádu byli fanoušci svědky v osmém okruhu Velké ceny Kataru, řízení svého motocyklu v zatáčce číslo 1 nezvládl Marco Bezzecchi, jezdec nově vzniklého týmu Mooney VR46 Racing Team.

V témže kole odstoupil kvůli technickým potížím také Jack Miller na továrním motocyklu Ducati. Italský tým tak v závodě pokračoval pouze s jedním jezdcem, a to s Italem Bagnaiou.

I ten však působení ve Velké ceně Kataru ukončil předčasně. Ve dvanáctém kole totiž v nájezdu do zatáčky číslo 1 na její vnitřní stopě příliš přidal plyn, zavřel si předek a stáhl s sebou i Španěla Martina na Pramacu.

Vskutku nebezpečný pád však oba jezdci přežili bez známky vážnějšího zranění, Bagnaia i Martin opustili závodní okruh v pořádku po svých.

V desátém kole spadl pilot LCR Hondy Alex Márquez, pro něhož to byl už třetí pád v průběhu celého závodního víkendu, posledního pádu byli fanoušci svědky v kole jedenáctém, kdy se k zemi poroučel Binderův stájový kolega Miguel Oliveira. Nutno podotknout, všechny nehody se týkaly právě první zatáčky.

S blížícím se koncem Velké ceny Kataru nasadil o to zběsilejší tempo Bastianini, který v osmnáctém kole zajel nejrychlejší čas z celého startovního pole (1:54.338). Čtyři kola před koncem závodu se pak Bastianini dostal do čela před Pola Espargara.

Pilot Hondy tak nejenže přišel o vedoucí pozici, ale v zatáčce číslo 1 v 19. kole vyrobil chybu, čehož využil druhý Binder na KTM a dostal se na příčku druhou.

Jezdec týmu Gresini Racing se tak na čele těšil náskoku v podobě 1,5 vteřiny, jeho náskok se ovšem poté stále snižoval. Úctyhodné tempo v závěru nasadil Binder, nervydrásající finish nicméně Bastianini zvládl a Velkou cenu Kataru po grandiózním výkonu ovládl!

Naposledy v roce 2004 se stalo, že jezdec týmu Gresini Racing dokázal v závodě zvítězit. Bastianini pak v rozhovoru po závodě řekl, že tuto výhru věnuje Faustovi Gresinimu, jenž zemřel před rokem na následky onemocnění koronavirem.

„Moje pocity jsou nyní neuvěřitelné, je to pro mě momentálně těžké hodnotit. Od začátku jsem se snažil jet co nejrychleji to šlo, ale musel jsem dávat pozor na pneumatiky, ať jsou použitelné i na konci závodu. Tým ale předvedl fantastickou práci a já tohle vítězství chci věnovat Faustovi,“ řekl Bastianini v pozávodním rozhovoru.

„Dnešek byl opravdu skvělý den, jsem skutečně velmi šťastný, celý víkend pro nás byl dobrý. Už od začátku jsem se s motorkou cítil velmi dobře, velké poděkování patří celému týmu KTM, od loňského roku jsme odvedli opravdový kus práce a je to vidět,“ přidal své hodnocení bezprostředně po závodě Jihoafričan Binder.

První místo z Velké ceny Kataru tak bere Bastianini, na stupních vítězů jej doprovodili Binder a Pol Espargaro. Čtvrtou příčku uhájil jeho bratr Aleix, na páté pozici dojel Márquez. Šestá a sedmá příčka patří jezdcům týmu Suzuki Ecstar (Mir, Rins).

Na cílové rovince ještě předjel Zarco aktuálního šampiona Quartarara a s rozdílem pouhých sedmi tisícin sekundy si zajistil pozici číslo 8. Pořadí elitní desítky pak uzavírá pilot LCR Hondy Takaaki Nakagami.

Zdroj: Moto GP

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.