Spojte se s námi

Motorsport

Nejslavnější závod MotoGP je na spadnutí! Několik zraněných jezdců nenastoupí do letošní TT Nizozemska. Kdo všechno je nahradí?

Seriál MotoGP tento víkend završí skupinu tří hned na sebe navazujících závodů na historickém okruhu Assen v Nizozemsku. Po mírně ochuzené Velké ceně Německa, do které nastoupilo pouze 19 jezdců, se očekává plná účast 22 závodníků.

Publikováno

dne

Seriál MotoGP tento víkend završí skupinu tří hned na sebe navazujících závodů na historickém okruhu Assen v Nizozemsku. Po mírně ochuzené Velké ceně Německa, do které nastoupilo pouze 19 jezdců, se očekává plná účast 22 závodníků. Nicméně někteří jezdci se stále potýkají se zraněními, tudíž jisté týmy musejí nasadit za ně náhrady. O koho se bude jednat?

Letošní sezóna MotoGP se vyznačuje abnormálním množstvím zraněných jezdců. Viníkem může být hektičtější program v čele se zavedením sobotních sprintových závodů. Na startovní rošt dubnové Velké ceny Argentiny se postavilo pouze 17 pilotů.

Dlouhodobým fanouškům toto možná připomnělo černé časy okolo roku 2010, kdy tento počet jezdců představoval tehdejší standard.

Ani poslední podnik na německém Sachsenringu nepředstavoval zrovna dvakrát zdravý stav. Závodu se zúčastnilo 19 jezdců bez tamního suveréna Marca Márqueze, jenž se zranil několik hodin před startem. Stal se v rámci VC Německa třetím odstoupivším jezdcem stáje Honda, která za normálního stavu nasazuje čtyři motocykly.

Do nadcházející velké ceny nicméně by se nicméně všechno mělo relativně vrátit do starých kolejí. Všech 11 týmů by mělo nasadit do letošní Nizozemské Tourist Trophy na okruhu Assen své plné jezdecké dvojice. Nebude se však jednat ve všech případech o závodníky na plný úvazek.

Kdo jsou tito náhradníci?

Ducati, Aprilia a Yamaha nasadí do závodu v Assenu svá standardní jezdecká složení. Enea Bastianini z Ducati a Miguel Oliveira z Aprilie, kteří letos museli vynechat několik závodů, mohou v pořádku nastoupit.

KTM, respektive její satelitní tým pod značkou GasGas, stále schází Pol Espargaró. Španěl se totiž nepříjemně zranil v úvodním podniku v Portugalsku, když ve vysoké rychlosti narazil do bariéry z pneumatik. Od třetího závodu v Spojených státech jej nahrazuje Němec Jonas Folger, jenž se i Assenu představí tamním divákům.

Nejhůře na tom je japonská Honda, která kosí jednoho svého jezdce za druhým. Jak Joan Mir z Repsolu Honda, tak Álex Rins ze satelitního LCR, jsou stranou po vlastních nehodách, které je odstavily z další účasti v mistrovství světa.

Mira v továrním týmu nahradí pilot MS superbiků a bývalý účastník MotoGP Iker Lecuona. Rins, který zaznamenal jediné letošní vítězství ve velké ceně mimo jezdce Ducati, bude z domu fandit Stefanu Bradlovi.

Otázka účasti v letošní nizozemské TT visí nad hlavou Marca Márqueze, jenž si přivodil malé zranění na své ruce. Pakliže osminásobný šampion se rozhodne z jakéhokoliv důvodu pošetřit sebe sama, podle novináře MotoGP Davida Emmetta by jej měl vystřídat Tecuta Nagašima.

Jediný pilot Hondy, který se zatím vyhýbá zraněním, je Takaaki Nakagami, jenž minulý týden v Německu sám reprezentoval japonskou továrnu.

Zdroj: Motorsport.com, David Emmett (Twitter)

Reklama

Oblíbené