Reklama

Může se jednat o zlom v šampionátu? Hamilton obdržel penalizaci za výměnu motoru

Max Verstappen, Carlos Sainz či Lewis Hamilton. Nejen tito piloti se už v letošní sezóně rozhodli vyměnit své motory. Prvního jmenovaného to potkalo v Soči, nyní inkasuje penalizaci za výměnu komponentů Hamilton. Odkud tedy do Velké ceny Turecka odstartuje?

Je to zcela jednoduché pravidlo. Každý jezdec má za sezónu k dispozici určité množství komponentů, no a pokud tento limit překročí, obdrží penalizaci. Například v podobě poklesu deseti míst na startu.

To není nic výjimečného a zpravidla po polovině sezóny se penalizace pro jezdce začínají množit. A nevyhne se jí ani Hamilton. Nabízí se však otázka, proč Verstappen v Rusku startoval až ze samotného chvostu startovního pole, přičemž Hamilton ztratí “pouze” 10 míst?

Odpověď je fakticky jednoduchá, nizozemský pilot totiž v předchozím závodě měnil více komponentů najednou (pohonná jednotka se skládá ze čtyř hlavních částí – spalovacího motoru, MGU-H, MGU-K a turba – pozn. red.).

Kdežto u Mercedesu se rozhodli pouze pro výměnu spalovacího motoru, proto Hamilton není odsouzen ze startu z posledního místa.

Právě tyto starosti už Red Bull v čele s Verstappenem vůbec nemusejí řešit. A co se hodí doplnit – nijak výrazně tím neutrpěli. I díky infarktovému závěru v Rusku si Verstappen navzdory své startovní pozici senzačně dojel pro druhé místo.

Abychom si tedy dostatečně odpověděli na otázku v nadpisu, může se tedy skutečně jednat o zlom v šampionátu jezdců? Opravdu těžko říct.

Je tu však jeden bod, od kterého se dá odrazit. Istanbul Park zajisté není tak obtížnou tratí, co se předjíždění týče. Samozřejmě v porovnání s městkým okruhem v Soči.

Také je zapotřebí poznamenat, že Hamilton v Turecku ovládl oba úvodní volné tréninky a rychlost mu určitě nechybí. Pokud tedy v sobotní kvalifikaci zvládne zajet nejrychlejší čas, čeká ho start ze středu pole.

Na druhou stranu, do první zatáčky je to na okruhu v Istanbulu relativně blízko a zřejmě nelze očekávat žádný raketový posun vpřed. Navíc je to formule 1, takže se může stát skutečně cokoliv.

Penalizaci v podobě poklesu míst na startu obdržel také Carlos Sainz. Španělský jezdec v barvách Ferrari však měnil celou pohonnou jednotku a čeká jej start z posledního místa.

Zdroj: F1

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Prostě když jde o tu “správnou” barvu plati,tak se to dycky ňák okecá.I kdyby Hambáč měnil celou formuli,tak……

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené