Spojte se s námi

Reprezentace

MS v atletice probíhající v Kataru strašákem pro FIFA? Téměř polovina běžkyň nedokončila závod

Zveřejněno

dne

Peníze vládnou světu. To je věc známá. Možná i proto se velké sportovní události přesouvají do Kataru, kde je peněz mnoho, jakkoliv to skrz klimatické podmínky či porušování lidských práv není vhodné. Mimo MS ve fotbale roku 2022 zde již nyní probíhá světový šampionát v atletice a nutno podotknout, že právě královna sportu v Kataru nyní ukazuje, proč je pořádání velkých akcí v tamních podmínkách nesmyslné a nebezpečné.

Embed from Getty Images

Všichni fotbaloví fanoušci vědí, že v roce 2022 se bude odehrávat mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Již nyní však tento stát má šanci se prezentovat v roli pořadatele, a to při příležitosti pořádání mistrovství světa v atletice, které začalo v pátek 27. září.

Nutno podotknout, že vše zatím neprobíhá úplně bez problémů a nezbývá než doufat, že FIFA problémy a nedostatky registruje, aby jim dokázala předejít a případně mohla zvážit změnu pořadatele.

V první řadě je problémem aktuálně probíhajícího mistrovství světa v atletice návštěvnost. Tato desetidenní akce bývá pravidelně s olympijskými hrami a fotbalem mezi třemi nejsledovanějšími sportovními událostmi (tradiční je miliardová sledovanost), jenže v katarském Dauhá se prodalo na celý šampionát pouze 50 000 lístků. O fotbal sice bude zřejmě větší zájem, ale mohlo by se stát, že by se nemuselo podařit naplnit všechny stadiony.

A jak Katar nízkou návštěvnost akce řeší? V první řadě dostávají vstupenky zdarma děti a zástupci levné pracovní síly z cizích států, přičemž je na stadion sváží autobusy. A aby stadion nevypadal poloprázdně, tak dochází k maskování vrchních řad.

Nicméně vliv na nízké návštěvy může mít zřejmě i bojkot ze strany států Perského zálivu, mezi něž patří Írán, Irák, Kuvajt, Bahrajn, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Omán. To kvůli politickým událostem.

Jenže se nejeden sportovec odmítl z politických důvodů události zúčastnit. Například Bahamy se kvůli dlouhému odmítání finanční podpory po hurikánu ze strany Kataru zúčastnit původně nechtěly vůbec, nakonec však svou výpravu poslaly.

Embed from Getty Images

Nejvíce řešeným problémem pořádání fotbalového mistrovství světa v Kataru je pak každopádně klima a extrémní klimatické podmínky. Právě ty se ukázaly jakožto velký problém během konajícího se MS v atletice, a to v celé své kráse. Především během víkendového maratonového závodu žen, který startoval o půlnoci, aby běžkyně měly co nejlepší možné podmínky.

A co nejlepší možné podmínky v Kataru v tomto období znamenaly? Teploty až 33 °C a vlhkost vzduchu neuvěřitelných 73 %. Pro sport tedy vysoce nevyhovující podmínky, jelikož při vysokých teplotách se má tělo tendenci ochlazovat pocením se, jenže při takto vysoké vlhkosti vzduch nedokáže absorbovat tekutiny z povrchu kůže, tudíž nedochází k odpařování potu a tělo se neochlazuje tak, jak by správně mělo.

Kvůli těmto podmínkám více než třetina běžkyň (28 z 68) závod nedokončila, přičemž jich spousta skončila po “pouhých” deseti kilometrech závodu, což je vzdálenost, jakou během klasického fotbalového utkání naběhá až na brankáře prakticky celá základní jedenáctka.

Některé z účastnic závodu musely být odnášeny na nosítkách, jiné odváželi zdravotníci v kolečkových křeslech. Devět běžkyň pak závod zdolalo za více než tři hodiny, což je na profesionální úrovni dlouhá doba.

Embed from Getty Images

Vítězka pak měla čas, který je vůbec nejhorším vítězným časem v šestatřicetileté historii maratonu na atletickém mistrovství světa. Samozřejmě má vliv, že maraton se neběhá oproti fotbalovým utkáním na klimatizovaném stadionu, kde jsou podmínky poměrně optimální. Přesto je to důvod ke zpozornění.

Ano, fotbalový šampionát se sice odehraje v pozdějším období, aby nedocházelo k takovým patáliím, nicméně, stojí to skutečně za to? Dojde k narušení klubových ligových soutěží, jelikož se šampionát bude konat v prosinci, a existuje spousta nejen zdravotních rizik, ale také organizačních.

Rozhodně stojí za přemýšlení, co donutilo FIFA rozhodnout se zrovna pro Katar. Nicméně na toto téma už se napsalo mnohé a nezbývá než se s tím smířit. Každopádně je vhodné vidět na již probíhající akci, že by to mohlo být komplikované i na fotbalovém mistrovství světa.

Reklama
1 komentář

1 komentář

  1. Mgr. Tomáš Bouzek

    1.10.2019 na 10:28

    Když jsem fotbalové MS v Kataru v letech 2004-2006 vymýšlel, počasí mě napadlo, napadly mě i další důvody proti, ale Katar má prostě tolik peněz, že ufinancovat to pro ně není žádný problém. Jen ať utratí nějaký ten riál. 😀 Doporučil jsem arabákům i hokej, ne jen nakup PSG a Manchester City. To s tím během na 42 km trošičku přehnali…

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reprezentace

Kapitán Bulharska Popov: Cítím se silně zahanben činy našich fanoušků!

Zveřejněno

dne

Od

Muž s kapitánskou páskou na ruce Ivelin Popov v poločase utkání Bulharsko – Anglie cítil morální povinnost promluvit s ‘tvrdým jádrem’ domácích fanoušků, od nichž se ozývaly během hry rasistické pokřiky směrem na anglické hráče s tmavou barvou pleti.

Embed from Getty Images

“Jsem zahanben,” nebral si servítky kapitán Bulharské fotbalové reprezentace. “Na hřišti stojíme v 11 hráčích proti 11 hráčům soupeře, je absolutně jedno, jakou mají barvu pleti, jsme přece všichni stejní, všichni jsme fotbalisté. Jsme jedna velká fotbalová rodina! Nezbývá, než abychom my sami šli proti všem špatnostem a zastavili je!” burcuje své okolí.

“Je důležité, že toto nyní sděluji všem na světě, protože s rasismem je třeba bojovat. Vždyť reálně hrozilo, že Angličané odejdou ze hřiště, to by byl teprve opravdový průšvih. Bylo by to špatně pro celý bulharský fotbal, protože jak pak chcete, aby do naší soutěže chodili cizinci? Bylo by to takřka nemožné.

O poločase jsem tedy za problémovými fanoušky šel a pokusil jsem jim vysvětlit, že by měli okamžitě přestat,” říká Popov. Jeho čin ocenil i Marcus Rashford, útočník Three Lions, jemuž byly rasistické pokřiky také adresovány.

Zdroj: twitterový účet Marcuse Rashforda

Popov s 88 starty za reprezentaci urážky nechápe a striktně je odsuzuje: “Musí to zkrátka přestat!”

Pokračovat ve čtení

Reprezentace

Duel KLDR a Jižní Koree? Nejdivnější derby na světě

Zveřejněno

dne

Od

V úterý došlo možná k nejdivnějšímu zápasu v historii fotbalu. A pokud ne k nejdivnějšímu zápasu, tak nejdivnějšímu derby. Bývá totiž zvykem, že ta bývají vypjatá a divácky hodně navštěvovaná, poutající pozornost médií.

Embed from Getty Images

Souboje mezi historicky znepřátelenými sousedy na Korejském poloostrově již v minulosti k vidění byly, tento byl však speciální v tom, že se odehrával na stadionu v Pchjongjangu.

Na zápase nebyli žádní kameramani, aby živý přenos mohl být vysílán v televizi, v ochozech nebyli žádní fanoušci jižní Koree. To ani nemluvě o tom, že jej nemohli sledovat či na něm pracovat jakýkoliv zahraniční zpravodajové a reportéři.

“Fotbal je v KLDR nejsledovanějším sportem, přičemž právě sportovní oblasti se v zemi věnuje velká pozornost,” vyjádřil se Andray Abrahamian z organizace Pacific Forum. “Sport buduje vlastenectví a je sociologicky prospěšný.”

Obě země jsou členy FIFA a Asijské fotbalové konfederace, což znamená, že mohou být nalosovány proti sobě. Co je však výjimečné, tak je místo konání – naprostá většina zápasů totiž byla pořádána na jižní straně poloostrova.

Úterní střet měl docela vysoký význam, byl totiž kvalifikačním utkáním na mistrovství světa 2022 v Kataru.

Byť je Jižní Korea na 37. místě v žebříčku národů na světě a KLDR až na příčce 113, papírové předpoklady se v zápase neprojevily. Oba celky mají po 1 hvězdě, jih reprezentuje ve světě záložník Tottenhamu Son Heung-min, sever v Juventusu Han Kwang-song. Po konečném hvizdu svítilo na světelné tabuli skóre 0:0, znamená to tedy, že si celky nadále dělí první a druhou příčku ve skupině H asijské kvalifikační části se 7 získanými body.

Třetím týmem v tabulce je Libanon s body 6, následuje Turkmenistán se 3 body a zoufale poslední Srí Lanka s 0 na kontě.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Nejdražší čeští fotbalisté do dvaceti let – Martin Graiciar

Zveřejněno

dne

Česká republika se může chlubit několika fotbalisty, kteří jsou nadějí reprezentace do lepších zítřků. A právě o těchto hráčích pojednává série Nejdražší čeští fotbalisté do dvaceti let. Dnes bude řeč o Martinu Graiciarovi, jemuž náleží pátá příčka.

Zdroj: sparta.cz

Dvacetiletý rodák z Karlových Varů začínal s fotbalem v tamní Slavii. Ve svých devíti letech odešel hostovat do Kadaně. O dva roky později ale zaujal přední pražský klub.

Talentovaný ofenzivní hráč šel hostovat do pražské Sparty, kde hrával po dobu dvou let. Následoval návrat do Karlových Varů, který ale netrval dlouho, Graiciar zamířil pár měsíců po konci ve Spartě na hostování do plzeňské Viktorie.

Zde se trenérům zalíbil a na začátku roku 2012 definitivně do Viktorie přestoupil. Zlom v kariéře měl přijít ve čtrnácti letech. Graiciar odjel na stáž do londýnského Arsenalu, kde trénoval s týmem U18 a U20, vstřelil hattrick Norwichi a zalíbil se trenéru Wengerovi.

Poté ale přišlo nešťastné zranění a z takřka dohodnutého přestupu sešlo. Martin se ale nevzdal, nadále bojoval a když nedostával příležitosti v plzeňském A týmu, přestoupil do Slovanu Liberec.

Tomu ale předcházela další stáž, a to v janovské Sampdorii. Po komunikaci s tehdejším útočníkem Patrikem Schickem nakonec mladičký Graiciar zvolil cestu mužského fotbalu před mládežnickým. Na severu Čech předváděl vynikající výkony, a tak nakonec přišla další nabídka z Itálie, a to z Fiorentiny.

Tu už přijal a na začátku sezony 2018/19 posílil svůj nový klub. Ani zde jeden z nejtalentovanějších hráčů České republiky šanci nedostal, a tak na začátku sezony 2019/20 přijal nabídku na hostování s opcí od pražské Sparty.

Na Letné ze začátku příliš šancí nedostával, momentálně se ale postupně dostává do sestavy. Cena hráče se pohybuje okolo 13 milionů korun. Dokáže Graiciar využít svůj herní potenciál?

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené