Více
  Novinky Fotbal EURO 2020 MS v atletice probíhající v Kataru strašákem pro FIFA? Téměř polovina běžkyň...

  MS v atletice probíhající v Kataru strašákem pro FIFA? Téměř polovina běžkyň nedokončila závod

  -

  Peníze vládnou světu. To je věc známá. Možná i proto se velké sportovní události přesouvají do Kataru, kde je peněz mnoho, jakkoliv to skrz klimatické podmínky či porušování lidských práv není vhodné. Mimo MS ve fotbale roku 2022 zde již nyní probíhá světový šampionát v atletice a nutno podotknout, že právě královna sportu v Kataru nyní ukazuje, proč je pořádání velkých akcí v tamních podmínkách nesmyslné a nebezpečné.

  Embed from Getty Images

  Všichni fotbaloví fanoušci vědí, že v roce 2022 se bude odehrávat mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Již nyní však tento stát má šanci se prezentovat v roli pořadatele, a to při příležitosti pořádání mistrovství světa v atletice, které začalo v pátek 27. září.

  Nutno podotknout, že vše zatím neprobíhá úplně bez problémů a nezbývá než doufat, že FIFA problémy a nedostatky registruje, aby jim dokázala předejít a případně mohla zvážit změnu pořadatele.

  V první řadě je problémem aktuálně probíhajícího mistrovství světa v atletice návštěvnost. Tato desetidenní akce bývá pravidelně s olympijskými hrami a fotbalem mezi třemi nejsledovanějšími sportovními událostmi (tradiční je miliardová sledovanost), jenže v katarském Dauhá se prodalo na celý šampionát pouze 50 000 lístků. O fotbal sice bude zřejmě větší zájem, ale mohlo by se stát, že by se nemuselo podařit naplnit všechny stadiony.

  A jak Katar nízkou návštěvnost akce řeší? V první řadě dostávají vstupenky zdarma děti a zástupci levné pracovní síly z cizích států, přičemž je na stadion sváží autobusy. A aby stadion nevypadal poloprázdně, tak dochází k maskování vrchních řad.

  Nicméně vliv na nízké návštěvy může mít zřejmě i bojkot ze strany států Perského zálivu, mezi něž patří Írán, Irák, Kuvajt, Bahrajn, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Omán. To kvůli politickým událostem.

  Jenže se nejeden sportovec odmítl z politických důvodů události zúčastnit. Například Bahamy se kvůli dlouhému odmítání finanční podpory po hurikánu ze strany Kataru zúčastnit původně nechtěly vůbec, nakonec však svou výpravu poslaly.

  Embed from Getty Images

  Nejvíce řešeným problémem pořádání fotbalového mistrovství světa v Kataru je pak každopádně klima a extrémní klimatické podmínky. Právě ty se ukázaly jakožto velký problém během konajícího se MS v atletice, a to v celé své kráse. Především během víkendového maratonového závodu žen, který startoval o půlnoci, aby běžkyně měly co nejlepší možné podmínky.

  A co nejlepší možné podmínky v Kataru v tomto období znamenaly? Teploty až 33 °C a vlhkost vzduchu neuvěřitelných 73 %. Pro sport tedy vysoce nevyhovující podmínky, jelikož při vysokých teplotách se má tělo tendenci ochlazovat pocením se, jenže při takto vysoké vlhkosti vzduch nedokáže absorbovat tekutiny z povrchu kůže, tudíž nedochází k odpařování potu a tělo se neochlazuje tak, jak by správně mělo.

  Kvůli těmto podmínkám více než třetina běžkyň (28 z 68) závod nedokončila, přičemž jich spousta skončila po “pouhých” deseti kilometrech závodu, což je vzdálenost, jakou během klasického fotbalového utkání naběhá až na brankáře prakticky celá základní jedenáctka.

  Některé z účastnic závodu musely být odnášeny na nosítkách, jiné odváželi zdravotníci v kolečkových křeslech. Devět běžkyň pak závod zdolalo za více než tři hodiny, což je na profesionální úrovni dlouhá doba.

  Embed from Getty Images

  Vítězka pak měla čas, který je vůbec nejhorším vítězným časem v šestatřicetileté historii maratonu na atletickém mistrovství světa. Samozřejmě má vliv, že maraton se neběhá oproti fotbalovým utkáním na klimatizovaném stadionu, kde jsou podmínky poměrně optimální. Přesto je to důvod ke zpozornění.

  Ano, fotbalový šampionát se sice odehraje v pozdějším období, aby nedocházelo k takovým patáliím, nicméně, stojí to skutečně za to? Dojde k narušení klubových ligových soutěží, jelikož se šampionát bude konat v prosinci, a existuje spousta nejen zdravotních rizik, ale také organizačních.

  Rozhodně stojí za přemýšlení, co donutilo FIFA rozhodnout se zrovna pro Katar. Nicméně na toto téma už se napsalo mnohé a nezbývá než se s tím smířit. Každopádně je vhodné vidět na již probíhající akci, že by to mohlo být komplikované i na fotbalovém mistrovství světa.

  1 komentář

  1. Když jsem fotbalové MS v Kataru v letech 2004-2006 vymýšlel, počasí mě napadlo, napadly mě i další důvody proti, ale Katar má prostě tolik peněz, že ufinancovat to pro ně není žádný problém. Jen ať utratí nějaký ten riál. 😀 Doporučil jsem arabákům i hokej, ne jen nakup PSG a Manchester City. To s tím během na 42 km trošičku přehnali…

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Poslední novinky

  Souček se zranil v zápase s Liverpoolem, jeho tým podlehl lídrovi...

  Fotbalisté Liverpoolu zvítězili na domácí půdě nad West Hamem 3:2. Prvních 47 minut zápasu odehrál i český reprezentant Souček, následně ho trenér...

  Ter Stegen: Budeme se snažit v Neapoli získat pozitivní výsledek a...

  Jeden ze dvou předzápasových rozhovorů udělil před odletem do Neapole Marc-André ter Stegen z Barcelony, který pro Mundo Deportivu promluvil nejen o...

  Pomůže Ovečkin svému ruskému kolegovi k vytouženému Stanley Cupu?

  Ilja Kovalčuk se podruhé stěhuje v letošní sezóně, tentokrát odchází z Montrealu Canadiens do Washingtonu Capitals. V klubu z hlavního města USA...