Spojte se s námi


Cyklistika

Mistrovství světa v silniční cyklistice je u konce. Kdo jsou noví držitelé duhových trikotů a jak si vedli Češi?

Od 18. do 25. září proběhl v australském Wollongongu a jeho okolí 95. světový šampionát silničních cyklistů. Během týdenní akce se odehrálo celkem jedenáct závodů, do nichž zasáhli také čeští reprezentanti. Jak se jim dařilo a kteří jezdci se stali novými šampiony?

Publikováno

dne

Od 18. do 25. září proběhl v australském Wollongongu a jeho okolí 95. světový šampionát silničních cyklistů. Během týdenní akce se odehrálo celkem jedenáct závodů, do nichž zasáhli také čeští reprezentanti. Jak se jim dařilo a kteří jezdci se stali novými šampiony?

Juniorské závody

V nejmladší kategorii vládli především zástupci Velké Británie, kteří si z Nového Jižní Walesu odvezli tři ze čtyř zlatých medailí. Mezi dívkami zazářila Zoe Bäckstedtová, která kromě závodu s hromadným startem, kde obhajovala loňský titul, vyhrála i časovku, a to s náskokem více než minuty a půl.

Po jízdě proti chronometru na stupních vítězů málem stála i Eliška Kvasničková, na čtvrté příčce ji od bronzu dělilo pouhých 33 setin sekundy. Kvalitní výkon předvedla další Češka Julia Kopecky, jež obsadila sedmou pozici v hromadném klání.

Britská vlajka vlála nejvýše rovněž po individuální časovce chlapců, protože pro prvenství si dojel Joshua Tarling. Na solidní výsledky dosáhli také naši cyklisté, Pavel Novák byl 15., Štěpán Telecký 27. V silničním závodě, ve kterém Novák uzavřel TOP 10 a Milan Kadlec ho dokončil jako 16., zvítězil Emil Herzog z Německa.

Kategorie do 23 let

Největší úspěch na MS 2022 české barvy zaznamenaly v pátek 23. září, kdy se konal závod s hromadným startem v podání jezdců ve věkové kategorii do 23 let.

První cenný kov ze světového šampionátu od roku 2005 pro tuzemskou silniční cyklistiku vybojoval Mathias Vacek. Poté, co ho v dramatickém finiši porazil Jevgenij Fedorov z Kazachstánu, pověsil si na krk stříbrnou medaili. První desítka neminula ani šestého Pavla Bittnera.

Vacek si pro dobrý výsledek dojel i v časovce, v níž se zařadil na deváté místo. Z triumfu se radoval Nor Søren Wærenskjold, třetí muž silničního závodu.

„Třiadvacítkářky“ absolvovaly svůj program společně se zástupkyněmi kategorie ženy elite. Zlatou medaili získaly Italka Vittoria Guazziniová ze souboje s masovým startem a Novozélanďanka Niamh Fisherová-Blacková.

Ženy elite

Ženská časovka bez české účasti celé letošní MS v silniční cyklistice otevřela. Úspěšná obhajoba prvenství se podařila Nizozemce Ellen van Dijkové, jejíž krajanka Annemiek van Vleutenová si podmanila závod s hromadným startem. Téměř čtyřicetiletá reprezentantka země tulipánů zvítězila i přes zlomeninu v pravém lokti.

Kateřina Nash, reprezentantka se zkušenostmi především z horských kol a cyklokrosu, byla klasifikována jako 78. v pořadí. Tereza Neumanová závod nedokončila.

Muži elite

Stejně jako v mladší kategorii ovládl časovku i v seniorské konkurenci norský jezdec, konkrétně pětadvacetiletý Tobias Foss. Češi se mistrovské jízdy proti chronometru neúčastnili.

Nejsledovanějším kláním na MS je tradičně mužský závod s hromadným startem, který měl tentokrát nepříjemnou předehru pro nizozemskou hvězdu Mathieuho van der Poela.

Ten kvůli údajné slovní potyčce se dvěma nezletilými dívkami u hotelového pokoje strávil noc místo kvalitním spánkem řešením sporu s policií. Samotný závod pak vzdal už po 35 kilometrech klasikářské trati.

Loni i v roce 2020 finišoval na prvním místě Francouz Julian Alaphilippe. Zlatý hattrick se mu ale zkompletovat nepodařilo, protože po obhajobě časovkářského bronzu si pro titul mistra světa dojel Remco Evenepoel. Belgický vítěz nedávné Vuelty tedy bude v nadcházející sezoně oblékat duhový trikot. Nejlepším Čechem v cíli byl Zdeněk Štybar na 42. pozici.

Smíšená štafeta

Na šampionátu se jela ještě jedna disciplína. Středa 21. září byla totiž ve znamení smíšené štafety, která svoji premiéru měla na MS 2019 v britském hrabství Yorkshire.

Letošní zlato získali Švýcaři, stříbro Italové a bronz domácí Australané. Příští světové mistrovství silničních cyklistů hostí v srpnu roku 2023 skotská metropole Glasgow.

Zdroje: UCI, ČT sport

Reklama

Cyklistika

Po Giru d’Italia představila svoji trasu také Tour de France. Co na závodníky v příštím roce čeká?

Od poloviny října známe trasu příštího ročníku Giro d’Italia, ve čtvrtek odtajnila svůj itinerář také Stará dáma. Stejně jako na Apeninském poloostrově čeká v příští cyklistické sezoně těžká práce rovněž jezdce na Tour de France.

Publikováno

dne

Od poloviny října známe trasu příštího ročníku Giro d’Italia, ve čtvrtek odtajnila svůj itinerář také Stará dáma. Stejně jako na Apeninském poloostrově čeká v příští cyklistické sezoně těžká práce rovněž jezdce na Tour de France. Jak budou vypadat tyto dva slavné závody v roce 2023?

Giro d’Italia 2023

Prvním podnikem Grand Tour je v kalendáři tradičně růžový závod v Itálii. Vše v sobotu 6. května odstartuje individuální časovka v regionu Abruzzo, která bude měřit 18,4 km. Cíl je naplánován na neděli 28. května v Římě.

Mezitím jsou na programu ještě dvě jízdy proti chronometru – třicetikilometrová v rámci 9. etapy s finišem v Ceseně a další osmnáctikilometrová, která se uskuteční v předposledním dni. Ten zakončí strmý výjezd na Monte Lussari v Alpách.

Z celkového počtu 21 etap je šest horských a osm s dojezdy určenými především pro sprintery. Chybět nebudou ani trasy s klasikářským charakterem. Giro d’Italia 2023 bude mít délku 3448,6 km. K nejnáročnějším etapám budou patřit ta 13., 16. či 19.

Ve třináctém pokračování se peloton podívá také do Švýcarska, finišovat se bude ve středisku Crans Montana. Z nejtěžších kopců nadcházejícího Gira zmiňme například Gran Sasso, kde bude končit s 218 km nejdelší, sedmá etapa, dále Gran San Bernardino či výstup k dolomitské dominantě Tre Cime di Lavaredo. U ní vyvrcholí jedna z královských zkoušek, tedy ta s pořadovým číslem 19.

Organizátoři údajně chtějí etapovým složením přilákat mistra světa Remca Evenepoela, právě proto se pojedou i tři časovky. Letos se z triumfu radoval Australan Jai Hindley. Na 105. ročníku této akce se dařilo i Čechovi Janu Hirtovi, jenž obsadil konečnou šestou příčku.

Tour de France 2023

Grand Départ Tour de France 2023, během níž budou muset cyklisté ujet celkem 3404 km, se odehraje 1. července ve španělském Bilbau. Baskicko bude dějištěm ještě druhé kopcovité etapy, jež je zároveň díky 209 km vůbec nejdelší, a třetí, určené především sprinterům.

Na rozdíl od italského třítýdenního podniku se ve Francii pojede pouze jedna časovka, která v úterý 18. července po dni volna zavede závodníky na 22 km měřící trasu. Ještě předtím však peloton zavítá do Pyrenejí i do Alp.

Z nejtěžších a nejznámějších kopců se můžeme těšit na výjezd na Tourmalet, Grand Colombier, Col de la Loze nebo Puy de Dome. Tento vulkanický vrchol se do programu Staré Dámy vrací po 35 letech. Mezi 21 etapami nalezneme osm horských i osm sprinterských.

V posledním týdnu, během něhož se bude rozhodovat o šampionovi, budou důležitými zkouškami ta celkově 17. ze Saint Gervais Mont Blanc do Courchevel a ta předposlední. Na trati Belfort – Le Markstein Felleringse se musí účastníci připravit na velmi zvlněný profil.

Závěr tradičně obstará dojezd na pařížský bulvár Champs-Élysées, v němž už tradičně jde pouze o to, kdo vyhraje prestižní spurt. Slavnostní zakončení 110. Tour de France se odehraje v neděli 23. července.

Posledním vítězem nejslavnějšího cyklistického závodu světa se stal Dán Jonas Vingegaard, jenž přemohl krále předchozích dvou ročníků Tadeje Pogačara ze Slovinska. Letos se Tour obešla bez českého zastoupení.

Vuelta 2023

Na představení trasy závěrečné z trojice grandtourových událostí, kterou je Vuelta a España, si musíme počkat do prosince. Už je ale známé, že začne v Barceloně. V uplynulém 77. ročníku se z celkového vítězství radoval nizozemský mladík Remco Evenepoel. Účastnili se rovněž dva Češi, konkrétně Jan Hirt, jenž odstoupil před šestou etapou, a nováček Vojtěch Řepa.

Zdroj: Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, Cyclingstage, iSport

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Česko má vicemistra světa v silniční cyklistice. Mathias Vacek ve Wollongongu skončil druhý v závodě jezdců do 23 let

Vypadá to, že české cyklistice roste velká hvězda. V pátek byl na světovém šampionátu v australském Wollongongu na programu silniční závod jezdců do 23 let, v němž Mathias Vacek vybojoval stříbrnou medaili. Nestačil pouze na Jevgenije Fedorova z Kazachstánu.

Publikováno

dne

Vypadá to, že české cyklistice roste velká hvězda. V pátek byl na světovém šampionátu v australském Wollongongu na programu silniční závod jezdců do 23 let, v němž Mathias Vacek vybojoval stříbrnou medaili. Nestačil pouze na Jevgenije Fedorova z Kazachstánu.

V závěru závodu s hromadným startem „třiadvacítkářů“ bojovala o vítězství pouze česko-kazašská dvojice, která dokázala odjet zbytku skupiny. Ta už se k Vackovi a Fedorovovi do dojezdu už nestihla dostat. V samotném finiši měl více sil dvaadvacetiletý cyklista ze středoasijské země. Třetí skončil Nor Søren Wærenskjold.

Pro Mathiase Vacka se jedná o další velký úspěch kariéry. Dvacetiletý talent má na svém kontě mj. zlato z juniorské časovky na ME 2022 a evropské stříbro z hromadného závodu mužů do 23 let z letošního roku.

Česká reprezentace získala na MS v silniční cyklistice první medaili od roku 2005. Tehdy Tereza Huříková skončila druhá v časovce juniorek. V kategorii cyklistů do 23 let naše země slaví vůbec první cenný kov na této vrcholné akci.

V pátečním dění na světovém šampionátu v Austrálii se dařilo také dalším Čechům. Pavel Bittner totiž dojel na šestém místě, solidního výsledku dosáhl i šestadvacátý Jakub Ťoupalík.

Ještě předtím se jel závod s hromadným startem v podání juniorů. V něm první desítku uzavřel Pavel Novák, na šestnácté příčce se umístil Milan Kadlec.

V předchozím průběhu vrcholné akce konané ve Wollongongu zazářila juniorská cyklistka Eliška Kvasničková, která byla v časovce čtvrtá s odstupem 33 setin sekundy na medaili. V sobotu ji čeká účast v hromadném závodě, po němž je na programu klání žen elite. Vrchol MS v podobě mužského závodu v neděli začíná ve 2:15 středoevropského času.

Zdroj: ČT sport, UCI, ProCyclingStats

Pokračovat ve čtení

Cyklistika

Česko získalo historicky nejlepší umístění v časovce třiadvacítkářů. Zásluhu má Mathias Vacek, juniorka Kvasničková čtvrtá

Na mistrovství světa silničních cyklistů v Austrálii si připsal start první český cyklista. Třiadvacítkář Mathias Vacek skončil devátý v časovce na 29 kilometrů. Pro Českou republiku je to historicky nejlepší umístění v časovce v kategorii U23.

Publikováno

dne

Na mistrovství světa silničních cyklistů v Austrálii si připsal start první český cyklista. Třiadvacítkář Mathias Vacek skončil devátý v časovce na 29 kilometrů. Pro Českou republiku je to historicky nejlepší umístění v časovce v kategorii U23.

Za zlatým Norem Sorenem Waerenskjoldem zaostal mladý český reprezentant o jednu minutu. Druhý byl Aleca Segaerta z Belgie a pro třetí místo a bronzovou medaili si dospurtoval Brit Leo Hayter.

„Musím říct, že s výsledkem jsme celkem spokojený, nejelo se mi úplně špatně. Nějaké chyby jsem udělal, ale myslím, že to byl dobrý výkon,“ uvedl po závodě Vacek pro web Českého cyklistického svazu. „Bylo tu hodně dobrých časovkářů, kteří potvrdili svou roli favoritů, a to že jsem se dostal do první desítky je za mě dobrý výkon,“ dodal.

Velké překvapení se zrodilo v nedělní časovce kategorie elite muži, která byla otevíracím závodem světového šampionátu.

Všem favoritům vytřel zrak Tobias Foss z Norska. Seveřan zajel na 34 kilometrů dlouhé trati životní výkon a nechal za sebou takové borce jako Filippo Ganna z Itálie nebo Tadej Pogačar ze Slovinska.

Před Fossem se musel sklonit i nedávný vítěz Vuelty Remco Evenepoel, který dojel mimochodem třetí se ztrátou 0,09 vteřiny.

Vypadalo to na triumf Stefana Künga

Dlouho to přitom vypadalo na Küngovo vítězství, který byl nejrychlejší na všech mezičasech, a zdálo se, že potrápit už ho může jen norský jezdec Foss.

Švýcar ale ztratil v posledních stovkách metrů a ze zlata v časovce se tak radoval překvapivě norský cyklista. V této disciplíně jsme žádné české zastoupení neměli.

Naopak nepřekvapilo vítězství Holanďanky Ellen van Dijkové. Ta se stala mistryní světa v časovce již potřetí. Druhá dojela s dvanáctivteřinovou ztrátou Grace Brownová z Austrálie a třetí Marlen Reusserová ze Švýcarska.

Ženy ostatně jely stejně dlouhou trať jako muži. Pro zajímavost čas vítězného Nora Tobiase Fosse byl 40,02 minut, van Dijková ujela stejnou vzdálenost za 44,29.

Další čeští reprezentanti se představili v úterý, kdy se jela časovka juniorek a juniorů. O pouhých 32 tisícin vteřiny unikla medaile Elišce Kvasničkové, která v závodě na 14,1 kilometrů skončila čtvrtá. Junioři Pavel Novák a Štěpán Telecký na osmadvacetikilometrové trati na nejlepší světové juniory nestačili.

Zdroj: Český cyklistický svaz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené