Spojte se s námi


Cyklistika

Mistrovství světa v silniční cyklistice je u konce. Kdo jsou noví držitelé duhových trikotů a jak si vedli Češi?

Od 18. do 25. září proběhl v australském Wollongongu a jeho okolí 95. světový šampionát silničních cyklistů. Během týdenní akce se odehrálo celkem jedenáct závodů, do nichž zasáhli také čeští reprezentanti. Jak se jim dařilo a kteří jezdci se stali novými šampiony?

Publikováno

dne

Od 18. do 25. září proběhl v australském Wollongongu a jeho okolí 95. světový šampionát silničních cyklistů. Během týdenní akce se odehrálo celkem jedenáct závodů, do nichž zasáhli také čeští reprezentanti. Jak se jim dařilo a kteří jezdci se stali novými šampiony?

Juniorské závody

V nejmladší kategorii vládli především zástupci Velké Británie, kteří si z Nového Jižní Walesu odvezli tři ze čtyř zlatých medailí. Mezi dívkami zazářila Zoe Bäckstedtová, která kromě závodu s hromadným startem, kde obhajovala loňský titul, vyhrála i časovku, a to s náskokem více než minuty a půl.

Po jízdě proti chronometru na stupních vítězů málem stála i Eliška Kvasničková, na čtvrté příčce ji od bronzu dělilo pouhých 33 setin sekundy. Kvalitní výkon předvedla další Češka Julia Kopecky, jež obsadila sedmou pozici v hromadném klání.

Britská vlajka vlála nejvýše rovněž po individuální časovce chlapců, protože pro prvenství si dojel Joshua Tarling. Na solidní výsledky dosáhli také naši cyklisté, Pavel Novák byl 15., Štěpán Telecký 27. V silničním závodě, ve kterém Novák uzavřel TOP 10 a Milan Kadlec ho dokončil jako 16., zvítězil Emil Herzog z Německa.

Kategorie do 23 let

Největší úspěch na MS 2022 české barvy zaznamenaly v pátek 23. září, kdy se konal závod s hromadným startem v podání jezdců ve věkové kategorii do 23 let.

První cenný kov ze světového šampionátu od roku 2005 pro tuzemskou silniční cyklistiku vybojoval Mathias Vacek. Poté, co ho v dramatickém finiši porazil Jevgenij Fedorov z Kazachstánu, pověsil si na krk stříbrnou medaili. První desítka neminula ani šestého Pavla Bittnera.

Vacek si pro dobrý výsledek dojel i v časovce, v níž se zařadil na deváté místo. Z triumfu se radoval Nor Søren Wærenskjold, třetí muž silničního závodu.

„Třiadvacítkářky“ absolvovaly svůj program společně se zástupkyněmi kategorie ženy elite. Zlatou medaili získaly Italka Vittoria Guazziniová ze souboje s masovým startem a Novozélanďanka Niamh Fisherová-Blacková.

Ženy elite

Ženská časovka bez české účasti celé letošní MS v silniční cyklistice otevřela. Úspěšná obhajoba prvenství se podařila Nizozemce Ellen van Dijkové, jejíž krajanka Annemiek van Vleutenová si podmanila závod s hromadným startem. Téměř čtyřicetiletá reprezentantka země tulipánů zvítězila i přes zlomeninu v pravém lokti.

Kateřina Nash, reprezentantka se zkušenostmi především z horských kol a cyklokrosu, byla klasifikována jako 78. v pořadí. Tereza Neumanová závod nedokončila.

Muži elite

Stejně jako v mladší kategorii ovládl časovku i v seniorské konkurenci norský jezdec, konkrétně pětadvacetiletý Tobias Foss. Češi se mistrovské jízdy proti chronometru neúčastnili.

Nejsledovanějším kláním na MS je tradičně mužský závod s hromadným startem, který měl tentokrát nepříjemnou předehru pro nizozemskou hvězdu Mathieuho van der Poela.

Ten kvůli údajné slovní potyčce se dvěma nezletilými dívkami u hotelového pokoje strávil noc místo kvalitním spánkem řešením sporu s policií. Samotný závod pak vzdal už po 35 kilometrech klasikářské trati.

Loni i v roce 2020 finišoval na prvním místě Francouz Julian Alaphilippe. Zlatý hattrick se mu ale zkompletovat nepodařilo, protože po obhajobě časovkářského bronzu si pro titul mistra světa dojel Remco Evenepoel. Belgický vítěz nedávné Vuelty tedy bude v nadcházející sezoně oblékat duhový trikot. Nejlepším Čechem v cíli byl Zdeněk Štybar na 42. pozici.

Smíšená štafeta

Na šampionátu se jela ještě jedna disciplína. Středa 21. září byla totiž ve znamení smíšené štafety, která svoji premiéru měla na MS 2019 v britském hrabství Yorkshire.

Letošní zlato získali Švýcaři, stříbro Italové a bronz domácí Australané. Příští světové mistrovství silničních cyklistů hostí v srpnu roku 2023 skotská metropole Glasgow.

Zdroje: UCI, ČT sport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.