Spojte se s námi


Ostatní

Mistrovství světa v atletice zamíří do Spojených států amerických vůbec poprvé v historii

V pátek 15. července odstartuje v americkém Eugene mistrovství světa v atletice. Světový šampionát je vrcholem letošní atletické sezony. Atletický svátek vyvrcholí v pondělí 25. července štafetami na 4x 400 metrů.

Publikováno

dne

V pátek 15. července odstartuje v americkém Eugene mistrovství světa v atletice. Světový šampionát je vrcholem letošní atletické sezony. Atletický svátek vyvrcholí v pondělí 25. července štafetami na 4x 400 metrů.

Nejlepší světoví atleti budou poměřovat své síly během deseti soutěžních dnů a představí se ve 49 disciplínách.

Šampionát se měl původně konat v srpnu loňského roku, ale právě v tomto termínu se konaly kvůli koronaviru odložené olympijské hry v Tokiu a atletické mistrovství světa tak bylo přesunuto na letošní léto. Nejlepší atlety planety tak uvidíme na světovém mistrovství po dlouhých třech letech.

Zajímavostí je, že mistrovství světa v atletice na dráze proběhne vůbec poprvé v historii ve Spojených státech amerických. USA jsou přitom jasně nejúspěšnější zemí co do počtu získaných medailí.

Například sprinterka Allyson Felixová patří mezi úplně nejúspěšnější sběratelky medailí pro Spojené státy. Během své kariéry se stala dvanáctkrát světovou šampiónkou. Sedm zlatých medailí přidala na olympiádách v Pekingu, Londýně, Riu a naposledy minulý rok v Tokiu.

Letos hodlá Felixová svou bohatou kariéru ukončit a symbolicky k tomu bude mít příležitost právě na domácí půdě před americkým publikem.

Atleti z České republiky se pokusí odčinit neúspěch z Dauhá

Mezi světovými esy nebudou samozřejmě chybět ani naši zástupci. Ti se budou snažit odčinit neúspěch z posledního mistrovství světa v Kataru, odkud v roce 2019 nepřivezli ani jednu medaili.

Na olympijských hrách v Tokiu o dva roky později už česká atletika dopadla o něco lépe, když zásluhou oštěpařů Jakuba Vadlejcha a Vítězslava Veselého brala česká výprava stříbrnou a bronzovou medaili.

Do Eugene, kde se koná letošní světový šampionát, odcestovala už ve středu 6. července v brzkých ranních hodinách první část výpravy českých atletů. Neodletěla však přímo do dějiště mistrovství, zamířila do desetitisícového městečka Monmounth poblíž hlavního města Oregonu Salemu. České sportovce zde čeká aklimatizační kemp.   

Na loňské olympiádě v Tokiu předváděla fantastické výkony na patnáctistovce česká běžkařka s finskými kořeny Kristina Mäki. „Neupínám se na to, co bylo minulý rok. Soustředím se na to, co je přede mnou. Mým nejbližším cílem v Eugene je postoupit do semifinále a pak se uvidí. Do té doby mě čeká ještě jeden těžší trénink a pak už odpočinek,“ prozradila reprezentantka pro svazové stránky na pražském letišti Václava Havla těsně před odletem.

Zdroj: Betarena, Wikipedie, Český atletický svaz

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.