Spojte se s námi


Bowling

Mistrovství Evropy přepisovalo českou historii, v červnu čekají bowling dva další šampionáty

Evropský šampionát mužů v bowlingu je minulostí. A v Helsinkách se napsala velká část české bowlingové historie. Nejprve se Jaroslav Lorenc stal prvním českým medailistou z ME mužů.

Publikováno

dne

Evropský šampionát mužů v bowlingu je minulostí. A v Helsinkách se napsala velká část české bowlingové historie. Nejprve se Jaroslav Lorenc stal prvním českým medailistou z ME mužů. Na tento úspěch pak navázala trojice Marek Talpa, Jan Tříska a Jaroslav Uher, která s náhozem 812 bodů vytvořila nový rekord mistrovství Evropy na jednu hru. Skvělým úspěchem je také postup Lukáše Jelínka do soutěže Masters, jež je určena pro 24 nejlepších hráčů šampionátu.

Ohledně Masters se k Čechům váže i jeden smutný příběh. Marek Talpa skončil pouhých 10 bodů pod čarou na 26. místě. Do této soutěže se navíc počítá všech 24 her šampionátu, což jen dokazuje těsnost nepostupu. Ještě hůř dopadl Ital Erik Davolio, ten totiž nepostoupil o pouhý jeden bod. Z prvního místa šel do Masters Jesper Svensson ze Švédska, hráč profesionální PBA tour.

Masters nakonec vyhrál Jonas Jähi z Finska, který ve finále porazil Švéda Martina Larsena 2:0 na zápasy. Bronz získali Jesper Svensson a Tomas Käyhkö. Lukáš Jelínek skončil na děleném 17. místě, a to poté, co v prvním kole Masters prohrál 1:2 na zápasy s Němcem Frankem Drevenstedtem. Jelínek navíc prohrál své zápasy o dva body a o bod.

Celé mistrovství zahájila soutěž jednotlivců. Zlato si nakonec připsal Švéd Markus Jansson, který Jaroslava Lorence zpražil devíti striky (shozením všech kuželek prvním hodem – pozn. red.) na úvod hry a zvítězil jasně 279:192. Bronzy zůstaly ve Finsku, konkrétně u Tomase Käyhköa a Nika Oksanena.

„Stříbro z ME řadím ve své kariéře určitě velmi vysoko. Jsem z první medaile pro ČR (na mistrovství Evropy) nadšený,“ řekl Ruiku po soutěži Lorenc. „Markus Jansson hrál celou soutěž ve vynikající formě, proto začal 9 striky a já byl prakticky bez šance,“ dodal český bowler.

Dvojice opět přinesly švédské šampiony. James Blomgren a Jesper Svensson za sebou nechali všechny protivníky a ve finále jasně zvítězili nad finským párem Kimmo Lehtonen a Juho Rissanen. Bronz získala další finská dvojice Käyhkö/Oksanen a francouzská sestava Maxime Dubois a Gaetan Mouveroux.

Ve trojicích měli Češi nejblíže ke druhé medaili z Mistrovství. Asi rozhodujícím faktorem byla extrémně slabá čtvrtá hra tria Talpa, Tříska, Uher, která nebyla napravena ani následným náhozem 812 bodů, který je novým rekordem ME. Na cenný kov nakonec chybělo 74 bodů, druhé české trojici ve složení Lorenc, Macek, Jelínek scházelo ještě o deset bodů méně.

Na nejvyšší stupínek se tentokrát postavili Italové, kteří měli v týmu dva mistry světa z roku 2018. Stříbro a bronzy opět putovaly na sever, dvě medaile získali opět Švédové, druhé třetí místo získalo Dánsko.

Královská soutěž pětičlenných týmů začala pro Čechy slibně. Po dvou hrách se naši bowleři drželi na druhém místě a dávali tak českým fanouškům naději. Od té doby ale bohužel přicházel čím dál tím větší rozestup k play-off. Na boj o bronz nakonec chybělo skoro 300 bodů. Češi skončili osmí.

„Ve Finsku se hodně měnilo počasí, a to mělo zásadní vliv na reakci koulí,“ řekl exkluzivně pro Ruik trenér reprezentace Adam Vondráček. „Když to řeknu jednoduše, jako bychom odehráli celé ME na třech různých mazáních,“ dodal (na dráze je nanesený speciální olej, který umožňuje hrát bowlerům roztočenou koulí).

Týmovou soutěž ovládli překvapivě Nizozemci, kteří ve finále porazili Italy. Třetí místa obsadili bowleři Finska a Švédska. Poslední medaile se udělovaly ještě za soutěž All Event, tedy za 24 odehraných her ve čtyřech soutěžích ME. Tam se z výhry radoval Jesper Svensson, druhý byl Tomas Käyhkö a třetí Thomas Larsen z Dánska.

„Ve všech disciplínách jsme hráli výborně a sahali po medailích,“ shrnul český trenér výkon na šampionátu. „Celému mistrovství vévodí první medaile v historii českého bowlingu, takže musím říct, že ME se hodně povedlo,“ zakončil odpověď Vondráček.

Další velkou akcí bude MS kadetů a kadetek (bowlerů do 21 let), které začíná ve švédském Helsinborgu 20. června. Na konci června poté startuje evropský šampionát seniorů.

Zdroj: ME v bowlingu

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.