Spojte se s námi


Tenis

Menšík: Přišla mi zpráva z neznámého čísla a byl to Djokovič. Choval se ke mně neuvěřitelně, ze začátku jsem byl trošku nervózní

Jakub Menšík je obrovská naděje českého tenisu. 16letý talent došel do finále Australian Open, kde i přes obrovské křeče bojoval až do konce. V Melbourne si jej všiml Novak Djokovič, který jej následně pozval k sobě do Bělehradu, aby si s ním zatrénoval. Právě o pobytu u světové jedničky se mladý tenista rozpovídal v rozhovoru pro Ruik.cz.

Publikováno

dne

Jakub Menšík je obrovská naděje českého tenisu. 16letý talent došel do finále Australian Open, kde i přes obrovské křeče bojoval až do konce. V Melbourne si jej všiml Novak Djokovič, který jej následně pozval k sobě do Bělehradu, aby si s ním zatrénoval. Právě o pobytu u světové jedničky se mladý tenista rozpovídal v rozhovoru pro Ruik.cz.

Jaká byla vaše reakce, když jste dostal zprávu od Novaka?

Zrovna jsem měl schůzku s mým trenérem, kde jsme hodnotili Austrálii. Najednou mi pípla zpráva z neznámého čísla, tak jsem se na to ze srandy podíval a tam Novak Djokovič, který ke mně promlouvá (smích). Hned jsem to ukázal trenérovi, oba dva jsme se na sebe koukli a vůbec jsme nechápali, co se to děje. Až pak, když jsme si uvědomili, kdo to vlastně je, tak jsme si říkali, že to je něco úžasného.

Jaké byly tréninky s Novakem? V čem se lišily od vaší přípravy?

Tréninky s Novakem jsou v trochu jiném tempu a nasazení než ostatní tréninky. Chvilku mi trvalo, než jsem se s ním dostal do rytmu, ale to naštěstí bylo takřka ihned, bylo to trochu o zvyku. Kvalitu má neuvěřitelnou, co se týče některých nepravidelných cvičení, tak v tom je prostě mistr. Kdybych to měl srovnat s ostatními tréninky, tak je skvělý jeho profesionální přístup, nenechá nic náhodě, všechno bere poctivě a jde do každého míčku naplno.

Byl jste při tréninku nervóznější? Dával jste si například větší pozor, abyste nekazil údery, abyste se předvedl?

Ze začátku, když jsem odehrával prvních pár míčků, tak tam byla docela velká nervozitka (úsměv). Ale samozřejmě věděl jsem, že je to jenom trénink, není to zápas, takže to nedopadlo na mě tak, že bych se zhroutil a hrál jenom do autu nebo do sítě. Pak jsem se dostal do tempa a už jsem hrál normální trénink, jen s takovým hráčem.

U Novaka je známo, jaký je dříč a že na hřišti je obrovsky univerzální. Je přesto něco, co by vás na něm nejvíce překvapilo?

Nevím, jestli úplně překvapilo, i když asi se to tak dá říct. Je to jeho tým lidí, kteří se k sobě chovají jako rodina, mají všichni to stejné srdce, všichni si jdou tvrdě za jejich cílem. Chce se pořád zlepšovat. I když už vyhrál 20 grandslamů a je to nejlepší hráč současnosti, tak pořád hledá něco, v čem by se mohl zlepšit. Tohle je to, co ho drží na té špičce.

Jaký je Novak při tréninku? Je naprosto soustředěný, nebo je uvolněný a třeba vtipkuje?

Novak je na tréninku, když to tak řeknu, trošku náladový. Z jedné strany to bere poctivě, ale když se zahraje nějaký trickshot, tak tam prohodí nějaký vtípek. Ale jinak trénink bere naprosto poctivě, odmaká ho na sto procent, ať je na druhé straně kdokoli.

Můžete popsat, jak vypadal den u Novaka?  

Byl jsem s ním celé 3 dny. Tréninky nám začínaly v 11 dopoledne, já už jsem byl v 9:30 v areálu. Měl jsem od něj k dispozici fyzioterapeuty nebo testy s kondičním trenérem. V 10 jsme začali rozcvičku, která trvala 45 minut až hodinu. Pak začal trénink a trénovali jsme zhruba hodinu a půl. On má teď dolaďovací přípravné období před turnajem, takže měl jenom jednu fázi. Po tréninku se šlo hned do posilovny, kde se udělala první část kondice.

Potom byla pauza na oběd. Odpoledne šel Novak na druhou část kondice, já jsem měl druhou fázu tenisovou s mým trenérem. Následoval strečink, výklus a regenerace.

Postupně se budete posouvat z dorostenecké do dospělé kategorie. Dokážete si představit, jaký by to byl pocit, se s ním za pár let utkat jako soupeř na kurtu?

Rozhodně by to bylo něco neuvěřitelného, protože to byl odmalička můj vzor. První krok byl se s ním potkat a skamarádit. Teď si nedokážu představit, že bych s ním měl za pár let hrát nějaký ostrý zápas (úsměv). Ale určitě by to bylo zajímavé.

Vy sám spolupracujete s mentálním trenérem. Bavili jste se s Novakem i o této stránce kromě té tenisové?

S Novakem jsme se bavili vesměs o všem, ale nerozebírali jsme to do menších detailů. Ale v Bělehradu byl se mnou můj mentální trenér, který se o tom s ním bavil, já u toho ale nebyl. Novak ví, že na téhle stránce pracuju a říkal, že to je jedna z věcí, které jsou pro tenis velice důležité, takže to oceňoval.

Byly na Novakovi nějak znát poslední události, přišla na to mezi vámi řeč?

Ne, vůbec, to už je pro něj dávná minulost. Soustředil se na své tréninky, na to co má před sebou a na mě.

Prý jste byl až překvapený, jaký k tobě měl Novak přístup. To jste asi ani od světové jedničky nečekal.

Je to pravda, upřímně jsem si prvně myslel, jak je super, že mě tam pozval, že tam přijedu, zahraju si s ním třeba půl hodiny a pak dostanu jiného sparingpartnera. Ale jak jsem tam přijel, tak mě pozdravil a že hned jdeme hrát, dělal jsem s ním úplně vše od rozcviček až po regeneraci. Opravdu jsem si myslel, že si tam jen přijedu zahrát s někým jiným, že budu trénovat v tenisovém centru a on mě jen přijde pozdravit. Vůbec to tak ale nebylo, absolvoval jsem s ním celou přípravu, což bylo něco úžasného a pro mě obrovské zkušenosti.

Když se ještě vrátím k Australian Open, co se vám honilo hlavou, když jste dostal křeče? Napadlo vás, že byste zápas skrečoval, nebo jste měl jasno, že chcete zápas za každou cenu dohrát?

Když začínaly kreče zhruba za stavu 4:4, tak jsem dál hrál, ale musel jsem nohám dávat trochu delší pauzu. Ty velké křeče přišly za stavu 5:6 a 30:30, když už jsem byl v zápalu boje a každý míček jsem chtěl vyhrát. Nepřemýšlel jsem nad tím, že bych zápas skrečoval, ale spíš jsem přemýšlel nad tím, jak ten zápas můžu ještě otočit. Do posledního míčku jsem se snažil najít nějakou cestu, jak zápas vyhrát, ale moje fyzická stránka už mi to nedovolila.

Mohl byste uvést něco z Novakovy přípravy, co se vám zalíbilo a zakomponujete to do té svojí?

Nejvíc se mi na něm líbilo to, jak dbá na všechny věci mimo kurt, co se týče rozcvičky, dýchání a přípravy. Co bych ale vytknul, tak je regenerace, to bylo něco neuvěřitelného. Doposud jsem vůbec netušil, jakou schopnost regenerace má. Jaké vymoženosti a přístroje tam měl, to bylo něco neuvěřitelného. Na pohybu a flexibilitě má založenou hru a musí se o své tělo starat. Ta možnost regenerace, co jsme tam měli a co on dělá každý den, to mě velice překvapilo.

Zdroj: Jakub Menšík, Mariana Pohlová

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.