Golf
Má LIV Golf šanci na úspěch? Americký ekonom si to nemyslí. Norman jeho obavy vyvrací
Tohle je otázka skutečně za mnoho, mnoho milionů dolarů. Má LIV Golf takový potenciál, aby se ve světovém golfovém ekosystému uchytil? Aby prosperoval, byl u fanoušků oblíbený, vydělával a třeba splatil jednoho dne obrovské investice ze saúdskoarabských zdrojů? Kdepak, na tohle samozřejmě žádná jasná odpověď neexistuje. Ale bylo to zajímavé téma v jednom z amerických podcastů o světovém golfu.
Povídání v podcastu People I Admire přijal generální ředitel LIV Golfu Greg Norman, aby se pokusil americkému ekonomovi Stevu Levittovi vysvětlit, proč je budoucnost jejich inovativního golfového produktu založena na pozitivní vlně. Steve Levitt, který je zároveň profesor a autor mnoha bestsellerů říká, že LIV Golf nepřežije „více než pár let“.
Norman nejdříve nastínil plány LIV, do kterých spadá především vybudování franšíz, což mají být jednotlivé týmy. Tyto týmy chce LIV Golf prodat sponzorům, kteří budou skupinu svých hráčů financovat. Dvanáct hlavních hráčů (kapitáni jednotlivých týmů) vlastní momentálně 25 procent zmíněné franšízy. Liga (LIV Golf League) vlastní 75 procent.
V budoucnu však má každou franšízu vlastnit nějaká korporátní firma, která bude za svůj tým zodpovídat. Bude jí financovat, stejně jako tomu je v případě týmů např. v NFL. Jinak se tyto franšízy dají také přirovnat k Formuli 1, kde podobně fungují jednotlivé stáje.
Norman dostal otázku, proč si myslí, že týmový formát LIV bude fungovat z hlediska zájmu, a poznamenal, že minulé pokusy proměnit individuální sporty na týmové nebyly úspěšné. Levitt uvedl například World Team Tennis League, která sice existuje od roku 1970, ale nemyslí si, že byla příliš sledovaná. Uvedl také univerzitní golf, který jako týmový sport nezískává podle něj téměř žádnou pozornost.
„Investiční dolary, které tam leží, byly přiděleny investicím LIV Golf. To znamená investice, které děláme v golfu na globální bázi,“ řekl Norman. „Zajímavý fakt, Stevene,” pokračoval. „Stárnoucí demografie lidí, kteří sledují PGA Tour, je velmi vysoká. Je jim okolo 66 až 67 let,“ vysvětloval.
Tím chtěl někdejší hráč PGA Tour říct, že kouzlo v LIV Golfu cílí především na mladší publikum, které PGA Tour zase tolik nezajímá: „A víš, co LIV udělal? Díky formátu, díky nadšení fanoušků, bylo 60 procent lidí, kteří nás sledovali v roce 2022, mladších 45 let,” poznamenal Norman. Zároveň však ale neřekl, kde tyto informace získal.
Osmašedesátiletý generální ředitel LIV dodal, že tady vidí příležitost a možný potenciál, na který se ho Levitt ptal. PGA Tour podle něj zanedbala svůj monopol tím, že se nesnažila na mladší publikum zacílit. Zkrátka že neměla předvídavost.
Zároveň LIV Golf nechce být na rozdíl od PGA Tour jen americký produkt, ale chce cílit na fanoušky po celém světě. To se však dá vypozorovat nejen podle složení hráčů v jednotlivých týmech, ale také podle destinací, kde se chce LIV Golf ve svém programu vydat. Po Mexiku se mimo USA v příštích měsících objeví na všech dalších kontinentech, včetně Evropy či Austrálie.
Steve Levitt se ale zároveň domnívá, že tady mohl LIV Golf vymyslet něco atraktivnějšího, co by týmový model posunulo ještě dál.
„Každý příklad, na který si vzpomenu, kdy individuální sporty vyvolaly týmové vzrušení, byly vázány na národní týmy. Máme olympiádu, Ryder Cup v golfu, Davis Cup a Billie Jean King Cup v tenise. Očekával bych, že byste své franšízy LIV zorganizovali kolem geografie, ale vy jste to neudělali,” oponoval Normanovi v obchodní strategii LIV Golfu.
Norman odpověděl, že LIV Golf svým způsobem má mezinárodní týmy. Podle Levitta tomu tak ale úplně není, když vidí ve většině týmů hráče různých národností. Ačkoliv sám vidí v LIV Golfu jistý potenciál, nevěří, že má šanci se natrvalo uchytit.
„Pokud jde o to, aby LIV Golf udělal svět lepším místem, můj osobní názor je, že ano, konkurence je dobrá. Nakonec ale předpokládám, že to bude přínosem pro golfové fanoušky,” myslí si známý americký ekonom.
LIV Golf podle něj sice zkouší nové věci, ale PGA Tour to dělá taky. Konkrétně zmínil chystaný projekt Tigera Woodse a Roryho McIlroye, kteří chytají pondělní večerní týmové zápasy v uzavřených halách, které mají odstartovat v roce 2024.
„Pokud jde o ekonomickou životaschopnost LIV Golf, jsem trochu skeptičtější. Prostě nevidím, že by franšízový model fungoval, alespoň v jeho současné podobě. V takovém případě si nemyslím, že LIV přežije více než pár let,” odhaduje.
Zároveň ale Steve Levitt přiznává, že se v minulosti už jako ekonom také mýlil. Přiznal, že kdysi řekl, že Amazon nikdy nedosáhne zisku a že elektrická vozidla nikdy nebudou životaschopná. Zpochybnil dříve také růst Bitcoinu.
„Dokonce i po velkém pádu v roce 2022 je dnes cena Bitcoinu 2 000 krát vyšší, než když jsem ho s jistotou prohlásil za bublinu. Takže můj názor asi nestojí za nic,” s nadsázkou poznamenal ke svému hodnocení rozhovoru s Gregem Normanem.
LIV Golf má aktuálně za sebou ve své druhé sezoně úvodní turnaj v Mexiku. Ani přes nedávno uzavřené televizní smlouvy nebyla sledovanost příliš vysoká. Zároveň je však LIV prakticky stále v plenkách. Do plnohodnotného provozu se plánuje dostat až někdy v roce 2025.
Zdroj: LIV Golf, People I Admire
Golf
Diváci čekali v dešti na drama marně. Harman zastínil elitní hráče a vyhrál Open
Početné a na kost promáčené publikum v anglickém Royal Liverpoolu čekalo v neděli na drama marně. Železný muž Brian Harman fungoval jako dobře namazaný stroj, od pátku si prakticky držel náskok. I navzdory doprovodu mimořádně těžkých povětrnostních podmínek nakonec dokráčel na The Open k senzačnímu triumfu.
Početné a na kost promáčené publikum v anglickém Royal Liverpoolu čekalo v neděli na drama marně. Železný muž Brian Harman fungoval jako dobře namazaný stroj, od pátku si prakticky držel náskok. I navzdory doprovodu mimořádně těžkých povětrnostních podmínek nakonec dokráčel na The Open k senzačnímu triumfu.
Byla to spíš spanilá jízda, než tuhý boj o titul. Šestatřicetiletý Američan Brian Harman se dostal do vedení už v průběhu druhého kola. Byla však otázka, jestli dokáže na náročném linksovém hřišti v těžkých podmínkách vzdorovat hráčům, kteří mají za sebou už mnoho vítězství.
Jenomže to, co Harmanovi na hřišti poblíž Liverpoolu fungovalo, ostatním ne. Celé finálové kolo se snažilo několik hráčů na leadera turnaje zatlačit, ale marně. Buď jejich naděje troskotaly ve vysoké trávě nebo na promáčeném greenu.
Už před nedělním startem se mluvilo o tom, že jestli může někdo vzít Harmanovi triumf, bude to Harman sám. Jenomže americký golfista se velké příležitosti nezalekl. Soustředil se plně na svou hru, což mu přinášelo ovoce.
V průběhu třetího i čtvrtého kola sice zapsal na začátku dvě bogie, ale rychle se dokázal opět srovnat a svým pronásledovatelům pláchnout. Nakonec zvítězil se suverénním náskokem šesti ran.
Hvězdy v dešti vyhasly
Jeden z největších favoritů Rory McIlroy je světová extratřída, avšak na major titul bude čekat minimálně do další sezony, což už bude 10 let! Světová jednička Scottie Scheffler se dokonce nedostal ani do první dvacítky. Mnoho hráčů, od kterých se očekávalo, že by mohli do průběhu turnaje výrazně promluvit, pohořelo.
Stejně tak loňský šampion Cameron Smith nebo Jordan Spieth. Hvězdy jako Phil Mickelson nebo Dustin Johnson ani neprošli do víkendových kol. Zákeřné hřiště plné nástrah úplně rozbilo všechny předpoklady odborníků. Jediný, kdo se z favoritů držel, byl Jon Rahm, který i tak skončil šest ran za vítězem.
Bylo to velmi prazvláštní Open. Těžké podmínky daly vzpomenout na to, jak vypadala tato kouzelná hra ve svých začátcích. I to je zachovalý prvek jednoho z nejstarších turnajů, hraném na evropském kontinentu.
Zároveň se dá říct, že spanilá jízda Harmana byla (kromě těch dešťových) jediná černá kaňka turnaje. Vždy je divácky atraktivní, když se hráči přetahují o vítězství do poslední jamky. V terminologii F1 by se dalo říct, že se Harman dostal ve 20 kole do čela a suverénně si držel náskok až do cíle.
Zdroj: The Open
Golf
The Open 2023: Preview a tipy na sázení
Jeden z nejstarších golfových turnajů na světě je znovu tady! Čtvrtý a poslední major sezony se vrací do anglického Royal Liverpool Golf Clubu v Hoylake. Na scéně se opět objeví jak stálice z PGA Tour, DP World Tour, tak také profesionálové hrající LIV Golf. Kdo bude letos patřit mezi největší favority?
Jeden z nejstarších golfových turnajů na světě je znovu tady! Čtvrtý a poslední major sezony se vrací do anglického Royal Liverpool Golf Clubu v Hoylake. Na scéně se opět objeví jak stálice z PGA Tour, DP World Tour, tak také profesionálové hrající LIV Golf. Kdo bude letos patřit mezi největší favority?
The Open je zároveň jeden ze čtyř majorů, který se nehraje na území USA. Bude se jednat už o 151. ročník, avšak hřiště Royal Liverpool Golf Club bude tento turnaj hostit teprve po třinácté. Od posledního šampionátu ale prošlo hřiště několika změnami, včetně úplně nové sedmnácté jamky.
Ve hře mnoho favoritů
Za potenciální vítěze po nedělním finálovém kole můžeme označit hned několik golfistů. Tím absolutně největším dle sázkových kanceláři bude irský profesionál Rory McIlroy. Byl to právě on, kdo v roce 2015 naposledy na tomto hřišti vyhrál. Zároveň je to hráč, který vyhrál minuly týden Scottish Open.
Hned za ním se s druhým nejnižším kurzem nachází Scottie Scheffler. Světová jednička má v roce 2023 na kontě zatím dvě vítěztví, avšak hned desetkrát skončil do děleného pátého místa. Jeho forma je vyrovnaná, každý turnaj bojuje o nejvyšší příčky. Není pochyb o tom, že se bude mezi elitou držet na leaderboardu i tentokrát.
Výbornou formou disponuje také Jon Rahm ze Španělska. Letos má na kontě už čtyři triumfy. Tím nejsladším bylo nepochybně vítěztví na Masters v Augustě. Pokud se bavíme o aspirantech na titul, s Rahmem musíme vždy počítat.
Pak je tu ještě jedno divoké eso. Loňský vítěz jubilejního 150. ročníku The Open – Cameron Smith. Loni bylo kolem něj poměrně rušno, neboť právě na tomto turnaji ho zaplavili novináři ohledně údajného přestupu k LIV Golf. „Hej, chlape! Já jsem právě vyhrál a ty se mě ptáš na tohle?”, prohodil Smith během tiskové konference krátce po turnaji.
O pár týdnu později už byl po posledním turnaji FedEx Cupu jeho přestup dokonale. A zdá se, že načasování turnaje Open Championship, nemohlo přijít pro australského hráče ve vhodnější dobu. Před necelými dvěma týdny totiž vyhrál zatím poslední turnaj LIV Golf v Londýně.
TOP 5 FAVORITÚ PODLE TIPSPORTU
Rory McIlroy – 8.00
Scottie Scheffler – 9.00
Jon Rahm – 13.00
Cameron Smith – 15.00
Viktor Hovland – 20.00
Co se sází a kde sledovat?
V očích sázkařů na Tipsportu však nejsou největšími favority ani Rory McIlroy, Scottie Scheffler, ani Cameron Smith. Česká komunita nejčastěji sází na Roberta MacIntyreho ze Skotska. Možná podle analýzy tipéra FolipSose.
„Zaujal mě Robert MacIntyre, tomu se na The Open pravidelně daří, poslední tři ročníky tu obsadil 34., 8. a 6. místo, ač se samozřejmě jednalo o jiná hřiště. Každopádně teď vypadá ve velké pohodě, na začátku června bral 4. místo v Dánsku, na které navázal teď o víkendu 2. místem na Scottish Open, kde ho porazil pouze McIlroy o jednu ránu,” napsal na Tipsportu.
Robert MacIntyre je favoritem pro 23 procent sázkařů. Druhý je Cameron Smith – 21 procent. McIlroyovi věří pak 10 procent uživatelů, zatímco Scheffler obsadil dva dny před začátkem turnaje jen 3 procenta tiketů.
V příjmem přenosu bude The Open 3023 vysílat česká verze kanálu Golf Channel. Ve čtvrtek a pátek začíná bohatý golfový program už ráno od 7:30. V sobotu od 11:00, přenos nedělního finálového kola pak odstartuje v 10:00.
Tip na sázení
Jak už jsme napsali výše, favoritů je mnoho. Možná až příliš na to, abychom od pasu střelil šampiona pro ročník 2023. Možná i proto nakonec irský šampion Rory McIlroy zůstane bez slavné trofeje.
Rozhodně se ale dá věřit tomu, že na turnaji nepropadne. Místní hřiště dobře zná, do karet mu bude hrát i pohoda z několik dní starého turnaje ve Skotsku. Šance, že skončí mezi nejlepšími pěti hráči, je poměrně vysoká.
Zdroj: Tipsport, PGA Tour
Fotbal
TOP 10 nejžhavějších sportovkyň světa roku 2023!
Krása skloubená se dřinou a odříkáním. Jsou profesionálními sportovkyněmi, mohly by ale plnit přední stránky pánských časopisů. Podívejme se na oblíbenou kategorii, v nichž si představíme TOP 10 nejžhavějších sportovkyň světa roku 2023.
Krása skloubená se dřinou a odříkáním. Jsou profesionálními sportovkyněmi, mohly by ale plnit přední stránky pánských časopisů. Podívejme se na oblíbenou kategorii, v nichž si představíme TOP 10 nejžhavějších sportovkyň světa roku 2023.
#10 – Simone Biles (gymnastika, USA)
Americká gymnastka je považována za jednu z nejlepších sportovkyň ve svém oboru v rámci celé historie. Čtyři zlaté medaile v rámci olympijských her, čtrnáctinásobná mistryně světa. A to vše v pouhých 26 letech!
#9 – Ana Maria Markovic (fotbal, Chorvatsko)
23letá kráska Ana Maria Markovic se s rodiči ve 12 letech přestěhovala do Švýcarska, kde se věnovala své lásce fotbalu. Ve Švýcarsku hraje za Grasshopper Zürich, díky skvělým výkonům ale byla povolána do chorvatské reprezentace, kde hájí barvy své rodné země.
#8 – Sydney Leroux (fotbal, USA)
Kanadsko-americká fotbalistka a máma dvou dětí momentálně hraje v zámořské National Women’s Soccer League za klub Angel City FC. V raných letech působila v reprezentačním výběru Kanady, později ale reprezentovala tým Spojených států amerických, s nímž získala zlatou medaili na olympiádě v Londýně a mistrovství světa konaném v její rodné Kanadě.
#7 – Yuliya Levchenko (atletika, Ukrajina)
Yuliya Levchenko je ukrajinská reprezentantka ve skoku do výšky. V roce 2014 získala zlatou medaili na olympijských hrách mládeže, o tři roky později pak skončila druhá na mistrovství světa konaném v Londýně, díky čemuž obdržela ocenění „Atlet Evropy“ v kategorii vycházejících hvězd.
#6 – Alica Schmidt (atletika, Německo)
Alica Schmidt je německá sprinterka, která začínala na drahách 200, 400 a 800 metrů, v roce 2018 pak závodila i na 400 metrů překážek. Byla součástí národního týmu Německa, který skončil druhý ve štafetě na 4 × 400 metrů na mistrovství Evropy v atletice do 20 let v roce 2017 a třetí ve stejné disciplíně na mistrovství Evropy v atletice do 23 let 2019. Dříve byla dokonce kondiční trenérkou bundesligového klubu Borussia Dortmund.
#5 – Khaddi Sagnia (atletika, Švédsko)
Žena mnoha sportovních talentů. Vyzkoušela si fotbal, basketbal, házenou a dokonce i taekwondo. Zamilovala si ale atletiku, konkrétně skok do dálky. V roce 2010 získala zlatou medaili v trojskoku na olympijských hrách mládeže. V rámci seniorských kategorií dosáhla největšího úspěchu na halovém mistrovství Evropy v roce 2021, kde dosáhla na bronzovou medaili ve skoku dalekém.
#4 – Dalia Kaddari (atletika, Itálie)
Dalia Kaddari je 22letá italská sprinterka. Dvojnásobná italská šampionka získala v pouhých sedmnácti letech stříbrnou medaili na olympijských hrách mládeže v běhu na 200 metrů. O tři roky později pak dosáhla na zlato na mistrovství Evropy do 23 let.
#3 – Paige VanZant (bojové sporty, USA)
Jako teenager hledala taneční klub, ale narazila na gym veterána UFC Kena Shamrocka. Začala tak trénovat bojové sporty a dostala se dokonce do nejslavnější MMA organizace světa UFC. V současnosti bojuje v boxu bez rukavic, účastní se wrestlingových turnajů a věnuje se modelingu.
#2 – Fátima Diame (atletika, Španělsko)
Fátima Diame je 26letá španělská atletka, která se narodila senegalským přistěhovalcům. V pouhých sedmnácti letech se stala halovou mistryní Španělska ve skoku dalekém, věnuje se taktéž trojskoku. Svou zemi pak reprezentovala před třemi lety na olympiádě v Tokiu.
#1 – Paige Spiranac (golf, USA)
Paige Spiranac je americká golfistka, která se narodila do rodiny chorvatského původu. Začínala s gymnastikou, ale zranění kolene ji přivedlo ke golfu. Paige je ženou mnoha talentů, když se věnuje mimo jiné podnikatelské činnosti a v zámoří se stala hvězdou sociálních sítí. I díky svým odvážným fotkám na zelených pažitech golfových hřišť se stává vítězkou našeho žebříčku.
Zdroj: Wikipedia, Instagram
-
Fortuna ligapřed 5 dny
VIDEO: Dočká se pořádné stopky? Bořil se po odhození Haraslína pokusil silou šlápnout na jeho nohu
-
Fortuna ligapřed 4 dny
Viník strkanice Bořil – Krejčí? Vindahl! Proč na Chytila řval, když bylo odpískano, nechápe bývalý kouč Sparty
-
Fortuna ligapřed 4 dny
Že se Krejčí podle Priskeho jen bránil Bořilovi? Tenhle záběr ukazuje, že rvačku začal on
-
Fortuna ligapřed 2 dny
Kadlec: Zákrok Kuchty na Bořila? Mně se to líbilo, ale zranění mu nepřeji