Spojte se s námi


Bowling

Lukáš Jelínek fenoménem bowlingové Prestige Tour. Na závěr si mohl dovolit i hru opačnou rukou

Nabitá bowlingová sezona 2022/23 se blíží ke svému velkému finále. Předposledním turnajem pokračovala série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace na republikový šampionát. Na pražském Proseku se radoval z titulu již posedmé v sezoně Lukáš Jelínek, který v souboji leváků zdolal Ondřeje Trojka a Václava Ráce.

Publikováno

dne

Nabitá bowlingová sezona 2022/23 se blíží ke svému velkému finále. Předposledním turnajem pokračovala série Prestige Tour, která slouží jako kvalifikace na republikový šampionát. Na pražském Proseku se radoval z titulu již posedmé v sezoně Lukáš Jelínek, který v souboji leváků zdolal Ondřeje Trojka a Václava Ráce. Na závěr si dokonce dovolil i pobavení diváků, když jako levák hodil poslední hod pravou rukou.

Neděle

Netradičně nabídla neděle celkem čtyři hrací bloky, takže se s přestávkami hrálo téměř dvanáct hodin. Úvodní rundu nejlépe zvládl Rác, který s náhozem 1260 bodů zaujal celkové třetí místo. Nejlepší ženou ranní části se stala dcera dvojnásobného mistra ČR Julie Rácová (celkově 20.), která se chystá na blížící se Mistrovství Evropy juniorů ve Vídni.

Druhá sekce šesti her patřila Antonínu Matějkovi a Janě Lébrové. Oba se nakonec vměstnali do první patnáctky, Lébrová se dokonce stala celkově nejlepší ženou. Nejlepší muž rundy se proházel až na šesté místo. Pro oba znamená výsledek posun ke kvalifikaci na blížící se MČR.

Jméno Ondřeje Trojka ještě není v bowlingovém světě tolik známé jako například to Lukáše Jelínka. To, co ale čerstvě jmenovaný Objev roku 2022 předvedl na drahách na Proseku, ho určitě opět trochu zpopularizovalo.

Hráč klubu Xbowling vytáhl svůj průměr až na 233,83 bodu na zápas, zapsal také dělený nejvyšší nához turnaje – 279. Jeho výkon mu nakonec stačil na druhé místo, které znamená třetí kariérní pódium na Prestige Tour. Nejlepší hráčkou třetí rundy byla Dagmar Prokopová.

Ve večerním nedělním zápolení kralovala všem hráčům žena. Irena Straková předvedla celkový nához 1177 bodů a obsadila dvanáctou příčku. Příčku za ní pak zůstal Filip Demuth, dvojka poslední rundy víkendu.

Pondělí

Druhý hrací den se do akce zapojil rekordman Lukáš Jelínek, který útočil na sedmé vítězství letošní sezony. Dosavadní rekord čtyř triumfů v sezoně už český reprezentant překonal před delší dobou, nyní chtěl získat další primát.

A opět to dokázal. Náhozem 1420 bodů nejen, že získal sedmý titul v sezoně, ale také ji zakončil s plným počtem žebříčkových bodů, jelikož do tohoto žebříčku se počítá pouze sedm nejlepších turnajů z celkových deseti.

V letošním ročníku prohrál Jelínek jen jednou, vloni v prosinci nestačil na Václava Kordulíka. V listopadu, kdy se radoval Zdeněk Minář, hrál 19letý bowler v Austrálii na Světovém poháru. Další vítězství už nepřidá, na posledním turnaji už totiž kvůli účasti na turnaji profesionální organizace PBA nebude.

Poslední klání letošního ročníku se odehraje v Olomouci 16. a 17. dubna. Poté už vše bude směřovat k mistrovství České republiky, které ve druhé polovině května bude hostit pražský Zličín.

Zdroj: Česká bowlingová asociace

Reklama

Bowling

Bowlingová doba Tackettová! Američan má pátý titul v sezoně

Profesionální bowling má v letošním kalendářním roce jednu hlavní hvězdu. 30letý E. J. Tackett naprosto ovládl World Series of Bowling, na které zapsal ve dvou menších turnajích jedno prohrané a jedno vyhrané finále a ovládl také závěrečné klání série.

Publikováno

dne

Profesionální bowling má v letošním kalendářním roce jednu hlavní hvězdu. 30letý E. J. Tackett naprosto ovládl World Series of Bowling, na které zapsal ve dvou menších turnajích jedno prohrané a jedno vyhrané finále a ovládl také závěrečné klání série. Bowler z amerického státu Indiana zvítězil podruhé v kariéře na Major turnaji PBA World Championship.

Aktuálně nejlepší hráč planety se radoval v roce 2023 už popáté, podruhé pak na souboji nejprestižnější kategorie. Cesta k titulu mistra světa PBA ale patří k nejtěžším na profesionálním okruhu.

Dvanáctka postupujících je totiž určena šedesáti hrami kvalifikace rozdělených do třech menších turnajů. V každém z nich je navíc na dráze nanesen speciální olej, a to pokaždé v jiném poměru a délce, což tvoří pro hráče pokaždé odlišné podmínky.

Po kvalifikaci postoupilo do finálové části dvanáct nejlepších, kteří následně sehráli vzájemné zápasy každý s každým. A z prvního místa šel do závěrečných bojů právě fenomén letošní sezony.

I v případě PBA World Championship se finále hrálo dříve popisovaným žebříkovým formátem s pěti finalisty. Ze čtvrtého místa se nahoru probojovával Australan Jason Belmonte, který v prvním kole zdolal pátého po kvalifikaci Fina Santtu Tahvanainena.

Po těsném vítězství 234:230 udělal první krok v cestě k vrcholu. Vysokou kvalitu udržela bývalá světová jednička i ve druhém duelu. Soupeřem byl vítěz jednoho z menších podniků World Series of Bowling Jakob Butturff, který ovládl Scorpion Championship. Po náhozu 223 bodů mohl Belmonte vyzvat už druhého nasazeného, Američana Anthonyho Simonsena.

Ani předposlední příčka žebříku Australana nezastavila. Simonsen zahrál stejně jako jeho krajan Butturff 204 bodů, což bylo na soupeře málo. Belmonte vytáhl svůj do té doby nejvyšší nához večera a s 236 body postoupil do finále.

V něm svůj výkon ještě vylepšil, přesto to na Tacketta nestačilo. 30letý Američan dokázal shodit v klíčovém momentu v závěru hry strike, tj. shození všech deseti kuželek prvním hodem, a po výsledku 254:247 se mohl radovat ze zisku čtvrtého major titulu v kariéře.

Zdroj: PBA

Pokračovat ve čtení

Bowling

Bowlingové Shark Championship má senzačního vítěze! Češi ukončili souboj s profesionály

Profesionální World Series of Bowling má za sebou poslední ze tří menších turnajů. Na dlouhém mazacím modelu si nejlépe poradil 38letý Matthew Ogle a získal první individuální titul v profesionální organizaci PBA.

Publikováno

dne

Profesionální World Series of Bowling má za sebou poslední ze tří menších turnajů. Na dlouhém mazacím modelu si nejlépe poradil 38letý Matthew Ogle a získal první individuální titul v profesionální organizaci PBA. Z českých bowlerů nejlépe zahrál i potřetí Jaroslav Lorenc, který 32. místem zaznamenal nejlepší výsledek amerického tripu.

Na prize money nakonec tuzemský zástupce dosáhl alespoň v celkovém hodnocení turnaje PBA World Championship, do kterého se počítaly kvalifikační hry i z turnajů Cheetah Championship a Scorpion Championship. Lorenc se umístil celkově 39. a odnesl si prémii ve výši 3050 dolarů, v přepočtu přes 65 tisíc korun.

Kvalifikaci „Žraločího šampionátu“ ale nezačal dobře. Po pěti hrách byl až 69., přesto nejlepší z Čechů. Lukáš Jelínek, Jan Macek i Marek Talpa se trápili s podmínkami na drahách a neohrožovali přední příčky.

Skvěle si naopak vedl Ogle, který vyhrál kvalifikaci s průměrem přes 230 bodů na hru. Mimo pět postupujících do finálové fáze se poté vyskytli vítězové obou předchozích menších turnajů, Američané E. J. Tackett a Jakob Butturff.

Pětici postupujících doplnili další reprezentanti USA, Patrick Hanrahan a Anthony Simonsen, a spolu s nimi Fin Santtu Tahvanainen a Australan Sam Cooley. I v tomto případě se hrálo tzv. žebříkovým formátem, vysvětleným v minulém článku.

Po žebříku Shark Championship výborně šplhal Cooley, který nejen postupoval, ale také předváděl vysoké náhozy. V prvním duelu si vítěz Světových her poradil s Tahvanainenem poměrem 247:212.

I druhý duel zvládl Australan výborně, Američana Simonsena zdolal 238:221 a měl jistotu alespoň třetího místa. Na 31letého Cooleyho čekal o čtyři roky mladší Hanrahan, který v letošní sezoně získal první trofej v PBA.

Australský bowler se nenechal rozhodit ani třetím zápasem v řadě a po náhozu 242 bodů oslavil jasný postup do finále. V něm to ale vypadalo, jak kdyby někdo Cooleymu vyndal ze zad baterie.

Matthewu Ogleovi stačilo ke druhému titulu mezi profesionály pouze 204 bodů. Zároveň se jedná o první individuální trofej, v roce 2019 totiž s Američanem Seanem Rashem triumfoval na PBA Mark Roth/Marshall Holman Doubles.

Zdroj: PBA

Pokračovat ve čtení

Bowling

První titul od roku 2019! Bowler Butturff skolil ve finále hvězdu letošní sezony

V americkém městě Wauwatosa se odehrál druhý turnaj letošní World Series of Bowling, PBA Scorpion Championship. Až na vrchol se proházel Američan Jakob Butturff, který získal osmý titul na národní úrovni profesionální organizace PBA.

Publikováno

dne

V americkém městě Wauwatosa se odehrál druhý turnaj letošní World Series of Bowling, PBA Scorpion Championship. Až na vrchol se proházel Američan Jakob Butturff, který získal osmý titul na národní úrovni profesionální organizace PBA. 28letý hráč ve finále zdolal E. J. Tacketta, držitele čtyř letošních titulů a favorita soutěže.

Klání se zúčastnila i česká čtveřice Lukáš Jelínek, Jaroslav Lorenc, Jan Macek a Marek Talpa, ze které byl stejně jako na Cheetah Championship nejlepší Lorenc, který skončil 48. Stejně jako na minulém turnaji se kvalifikace skládala z dvaceti her ve čtyřech hracích blocích. Hráči se museli tradičně poprat s tenkou vrstvou oleje na dráze, tentokrát v délce 42 stop.

Češi tentokrát nezvládli vstup do soutěže, po prvních pěti hrách byl nejlepší až 62. Talpa. Naopak kvalifikaci skvěle odstartoval Shawn Maldonado, který zahrál v průměru přes 240 bodů na hru (průměr rekreačního hráče běžně maximálně 180 bodů – pozn. red.).

Maldonada ale nakonec vystřídali jiní. Na rozdíl od Cheetah Championship se do postupující pětice probojovali i evropští zástupci, jmenovitě Fin Santtu Tahvanainen a Švéd Jesper Svensson. Do finálového „žebříku“ postoupili také zkušení Američané Butturff, Tackett a Anthony Simonsen.

Zmiňovaný finálový „žebřík“ funguje následovně: Pět postupujících se seřadí podle pořadí kvalifikace. Následně se v jediném vzájmeném duelu utká pátý se čtvrtým, vítěz vyzve třetího nasazeného a stejným formátem až k prvnímu nasazenému.

První utkání tzv. Stepladder finals sehráli Svensson a Simonsen a úspěšnější byl Evropan. Svensson zvítězil ve skvělém zápase 248:225 a oslavil postup do severského derby.

A i proti Tahvanainenovi zůstal Svensson nekompromisní. Švédský bowler ovládl souboj poměrem 228:186 a mohl se těšit na souboj s letos vynikajícím Tackettem. Diváci, kteří se na duel těšili, se ale vysokých náhozů nedočkali.

Tackettovi stačilo k postupu do finále pouhých 184 bodů, nejnižší nához mezi vítězi jednotlivých duelů. V titulovém zápase mohl 30letý bowler vybojovat druhou trofej ve dvou dnech. V cestě mu stál o dva roky mladší Butturff.

Finále rozuzlil až desátý frame (poslední kolo hry – pozn. red.), ve kterém musel Tackett shodit ve třech hodech 29 kuželek. Potřeboval první dva hody proměnit ve dva striky (sražení všech deseti kuželek prvním hodem – pozn. red.). A když první pokus skončil shozením pouhých devíti kuželek, bylo jasno.

Jakob Butturff ovládl PBA Scorpion Championship a odnesl si prémii v hodnotě dvacet tisíc dolarů, v přepočtu 426 tisíc korun. World Series of Bowling pokračuje závěrečným z trojice malých turnajů, PBA Shark Championship, a to v noci z 19. na 20. dubna.

Zdroj: PBA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené