Spojte se s námi


Bojové sporty

Lucia Szabová: Mít rodinu je nejkrásnější věc v mém životě! Můžete mít jakoukoliv kariéru, ale když se večer nemáte ke komu vrátit, tak na co to všechno je?

Lucia Szabová je bezpochyby jednou z nejlepších MMA zápasnic na Slovensku. Svou kariéru nicméně musela přerušit kvůli těhotenství a nyní se vrací zpátky do Oktagonu, kde se poprvé ukáže již o víkendu v Bratislavě.

Publikováno

dne

Lucia Szabová je bezpochyby jednou z nejlepších MMA zápasnic na Slovensku. Svou kariéru nicméně musela přerušit kvůli těhotenství a nyní se vrací zpátky do Oktagonu, kde se poprvé ukáže již o víkendu v Bratislavě. V rozhovoru pro Ruik promluvila o tom, jaké je skloubení kariéry s rodinou, jak se těší na návrat do klece či jak si užila natáčení dokumentu Cesta za snom.

Jak ovlivňuje noční péče o dítě Váš tréninkový proces v následujícím dni? 

Je to někdy takový paradox, že když je špatná noc, tak se mi druhý den trénuje dobře a když spím sedm hodin a myslím si, že noc byla dobrá, tak se na tréninku nedokážu probudit. Někdy se to zkrátka tak nasčítá, že mám na tréninku nižší výkonnost.

Když je víc náročnějších nocí, tak to to tělo nedokáže doběhnout, ale myslím si, že to spaní je už o dost lepší, než to bylo prvních deset měsíců. Byla jsem i desetkrát za noc vzhůru a někdy z toho byly i dvouhodinové nošení na rukou a člověk už opravdu nevěděl, co má dělat. Teď už to je tak jedno, maximálně dvě, probuzení.

Jaká byla Lucia Szabová před narozením dítěte a jaká je dnes? 

Myslím si, že ve mě mateřství odhalilo slabší a temnější stránky, které jsem předtím ignorovala, nebo jsem je nechtěla vidět a teď jsem je konečně přijala. Mám podle mě lepší sebevědomí a sebehodnotu, sama sebe si více vážím a dříve tomu tak nebylo, a mám větší chuť na sobě pracovat. Tím, že mám na sebe méně času, tak mě to paradoxně tlačí do toho chtít odstranit takové ty chybné programy, které v sobě mám.

Prostě někdy od sebe odháním lidi namísto toho, abych jim řekla, že potřebuju pomoct. Celkově si myslím, že jsem citlivější a v některých věcích i zranitelnější. Tím například myslím to, že se díváme na film, ke jsou děti a já to prožívám tak, jako by tam byl Dragan (syn Lucie Szabové, pozn. red.) namísto toho dítěte. (smích)

Kolik procent vám aktuálně chybí do toho, abyste byla v nejlepší životní formě?

Tím, že jsem aktuálně trénovala postoj, tak to úplně nedokážu odhadnout, ale v postoji se cítím tak, jako předtím, v podstatě stoprocentní, na té zemi to ještě pokulhává, ale já si myslím, že se do toho rychle dostanu, když začnu trénovat full MMA naplno.

Jak moc vás vlastně těhotenství ovlivnilo a jak velký a těžký životní či kariérní krok to pro vás byl? Co vám to do života dalo?

Na začátku to byl šok a pro mě i taková nejistota, jak to zvládneme, jak mě to změní a nakonec to je velmi pozitivní věc a přece jen každý den je s Draganem perfektní, fakt bych to neměnila a mít rodinu je nejkrásnější věc v mém životě. Můžete mít jakoukoliv kariéru, ale když se večer nemáte ke komu vrátit, tak na co to všechno je? Rodina je zkrátka to nejpodstatnější.

Jak jste na tom vlastně byla s partnery a sponzory během pauzy? V jednom rozhovorů jste nastínila, že jste chodila na brigády. Co vše jste vlastně během období od posledního zápasu před těhotenstvím až dosud dělala?

Během těhotenství jsem sponzory neměla, chodila jsem uklízet na jednu firmu a dělala jsem soukromé tréninky. Ale tak je to pochopitelné, kdo vás zasponzoruje, když nezápasíte?

Kdy se dočkáme vašeho úplného návratu k MMA? Teď budete bojovat pod pravidly Underground. Proč?

Je to kvůli tomu, že se chci nejdříve rozzápasit a vlastně jsem nechtěla hned jít MMA, protože jsem neměla takovou přípravu. Trénovala jsem hlavně postoj a celkově se nemám kam hnát a je lepší se na začátek rozzápasit a potom ať mi klidně dají kvalitní soupeřku v MMA.

Naposledy jste měla zápas v postoji, ten jste prohrála. Jak jste se v zápase cítila? Ať už po fyzické či mentální stránce. A splnila jste v zápase svá očekávání, která jste od sebe měla? 

Ano, prohrála jsem a byl to super pocit jít znovu do ringu. Měla jsem přehnaná očekávání, myslela jsem si, že to bude pohodička, nebo jsem si spíš myslela, že to zvládnu o dost lépe a to se úplně nestalo.

Byl to těžký zápas a zpětně si uvědomuju, že jsem pro to udělala maximum, co jsem tehdy mohla a s tou přípravou a tím, že jsem ještě kojila, tak to byl podle mě ještě mega výkon. Takže zpětně jsem s tím výkonem vlastně spokojená, ale předtím jsem rozhodně nebyla.

Jak se vlastně těšíte na návrat před fanoušky? Od posledního zápasu před nějakou větší návštěvou už uplynul delší čas, v Olomouci jich zase tolik nebylo. Navíc budete bojovat v Bratislavě.

Těším se hodně na to, že tam bude více lidí a já si myslím, že mě to bude hnát dopředu. V kleci potom vnímáte jen toho soupeře, takže tam to je jedno, ale při nástupu mi lidi pomáhají.

MMA je sportem, který se neuvěřitelně rychle vyvíjí. Ostatně za tu dobu, kterou jste nezápasila, udělal obrovský progres i Oktagon. Jak těžké je se pro vás vracet? A jak vlastně posun MMA jako sportu vnímáte? 

Tak ten progres je určitě cítit, trénuju i s Veronikou Smolkovou, se kterou jsem trénovala už před těhotenstvím, a cítím, jak rychle se zlepšila. Jde to dopředu, lidi to sledují a je o to větší zájem. Vnímám to tak, že je to profesionálnější, každý den mi přijde zpráva z jiného čísla, že potřebují vyplnit nějaký dotazník nebo rozhovor, takže je toho strašně moc, na to jsem dříve nebyla zvyklá.

A co říkáte na posun Oktagonu? Přeci jen už díky němu můžete brzy bojovat v Německu, případně i v Anglii či v jiných částech Evropy, kam se bude chtít vydat. 

Mám z toho velkou radost, že se jim daří a že expandují i do jiných krajin. Přece jen i pro nás je to skvělá příležitost se ukázat na turnaji v zahraničí a zápasit s evropskými bojovníky. Je to i pro nás posun vpřed a je to za mě nejlepší organizace v Evropě.

Ano, je tu i KSW, ale tím, jací jsou tu fanoušci a všechno, co Oktagon dělá za projekty navíc, tak to pro mě má takovou přidanou hodnotu. Není to jen o zápasech, ale také o příbězích těch lidí a v tom je Oktagon v Evropě jedinečný.

S čím vlastně do zápasu v Bratislavě jdete? Jdete vyloženě pro výhru a ukončení za každou cenu? Otestovat se? Jaké je vaše nastavení?

Jdu do něj s tím, že si to chci užít, protože jsem odmakala celkem dobrou přípravu a před zápasem si vždy říkám, že ať vyhraju či prohraju, musím udělat svoje maximum .

Jak vnímáte svou soupeřku? Co od zápasu čekáte a co mohou čekat fanoušci?

Budu se soustředit hlavně na sebe a na to, jak budu tvořit zápas. Absolutně od toho zápasu nic nečekám, já mnohdy mívám velká očekávání a poté bývám zklamaná, takže teď do toho jdu s čistou hlavou.

Máte teď při svém návratu v hlavě nějaký sen či vidinu, čeho byste chtěla za jak dlouho dosáhnout? Nebo si momentálně nekladete žádné větší cíle?

Cíl mám, určitě je jím vrátit se k MMA naplno a uvidíme potom, jak to půjde. Nechci předbíhat, prioritou je zápas v Bratislavě a potom návrat k MMA, to je moje nejbližší vidina budoucnosti.

Oktagon o vašem návratu i životě po narození dítěte točil sérii Cesta za snom. Fanouškům jste dala velký pohled do vašeho soukromí a soukromého života. Jaké to pro vás bylo? A čí to vlastně byla iniciativa a jaký je cíl tohoto dokumentu?

Natáčení dokumentu bylo velmi zajímavé, protože se tam měnili režiséři během natáčení. S prvním jsme měli skvělou energii a bylo to celkem autentické. Občas to bylo zvláštní, měla jsem pocit že musím Dragana chránit a nikoho jsem nechtěla pouštět do mého soukromí. Bylo to takové nepříjemné, přeci jen když se vám narodí dítě, tak sami nevíte, co máte dělat, třeba jak přebalit a najednou vás při tom někdo točí, takže jsem byla taková pod tlakem.

Pak už jak rostl, tak s tím rostla i moje sebedůvěra a nakonec jsem byla ráda, že se to natáčelo, že si to budu moct za 20 let pustit a sledovat, jak vyrostl. Potom se vyměnili režiséři a s tímto pánem jsme si úplně nesedli, nebyli jsme stejná krevní skupina a možná mi potom přišlo, že už to není takové jako dřív a odešla z toho ta energie a to mi bylo celkem líto. Ale dala jsem do toho maximum a doufám, že se to bude lidem líbit.

Zdroj: Ruik

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.