Spojte se s námi


Tenis

Legendární zápas ve Wimbledonu je starý už 11 let. Isner s Mahutem hráli 3 dny

Dodnes platí, že v Londýně se hrál nejdelší zápas tenisové historie. Zápas, který skončil o dva později, než začal. Zápas, ve kterém už snad každý čekal na jeho konec.

Publikováno

dne

Dodnes platí, že v Londýně se hrál nejdelší zápas tenisové historie. Zápas, který skončil o dva dny později, než začal. Zápas, ve kterém už snad každý čekal na jeho konec. Zápas, který nakonec zastavil hodiny na 11 hodinách a 5 minutách.

Zdroj: Spiralz, CC BY 2.0

Nicolas Mahut již předtím měl za sebou tři kvalifikační utkání, která rozhodně nepatřila mezi ta jednoduchá. Už ve druhém kole kvalifikace musel Francouz ve třetím setu jít proti Alexovi Bogdanovićovi do onoho prodloužení, které nakonec vyhrál poměrem 24:22 na gamy.

Navíc i ve finále boje o hlavní soutěž hrál dlouhý zápas, když Stefana Koubka porazil až v pátém setu. Pokud se podíváme na výsledek zápasu, zjistíme, že tehdy 27. nasazený v kvalifikaci musel otáčet skóre z 0:2 na sety. Po dvou těžkých bitvách byl Mahutovi do prvního kola nalosován 23. nasazený John Isner.

Zápas začal 22.6.2010 v 18:18 londýnského času. Oba aktéři stihli do tmy odehrát první 4 sety. Rozcházeli se těsně po deváté večer, přičemž na světelné tabuli bylo skóre Mahut vs Isner 4:6, 6:3, 7:6 (7), 6:7 (3). Málokdo čekal, že další den nebude dohráno.

5 minut po druhé hodině ve středu 23. odpoledne se Francouz s Američanem vrátili na kurt a začali pátý set. Ten za stavu 6:6 začal své pokračování podle tehdy platných pravidel Wimbledonu. A ono pokračování stále nebralo konce. Oba hráči se dostali v počtu her na klasické počty jednoho gamu, když to v pátém setu postupně bylo 15:15, 30:30 i 40:40.

Onu výhodu ale dlouho nemohl nikdo pro sebe ukořistit. Když byl za stavu 59:59 zápas znovu přerušen, mnozí už si asi mysleli, že tohle nikdy neskončí. Zápas, který nakonec nabídl neskutečných 216 es, přišel na kurtu 18 ke svému konci po 11 hodinách a 5 minutách.

Výhru získal poměrem 70:68 v pátém setu John Isner. Jen poslední set samotný trval 8 hodin a 11 minut. V dnešní době, kdy jsou v podstatě na všech Grand Slamech upravená pravidla, je skoro nemožné překonat tento výkon z Velké Británie.

Jediný turnaj, na kterém by to teoreticky bylo možné, je Roland Garros, kde stále platí pravidlo rozdílu dvou gamů do úplného rozhodnutí. I tak zápas mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem bude navždy zapsáno v historii sportu s tenisákem.

Zdroj: Livesport

Reklama

Tenis

Ve Vancouveru začíná Laver Cup. Jaké zápasy zahájí jeho šestý ročník?

V pátek startuje v kanadském Vancouveru třídenní tenisová akce, během níž soupeří tým Evropy se zástupci zbytku světa. Přestože Laver Cup letos nemá tak zvučné obsazení jako v minulých letech, na soupiskách nechybí některé hvězdy.

Publikováno

dne

V pátek startuje v kanadském Vancouveru třídenní tenisová akce, během níž soupeří tým Evropy se zástupci zbytku světa. Přestože Laver Cup letos nemá tak zvučné obsazení jako v minulých letech, na soupiskách nechybí některé hvězdy. Jaké zápasy obsahuje program úvodního dne?

Světový výběr kapitána Johna McEnroea vstupuje do šestého ročníku poprvé v roli obhájce celkového triumfu. Loni v Londýně, kde se s úspěšnou kariérou rozloučil zakladatel tohoto klání Roger Federer, prohrálo evropské družstvo 8:13.

Souboj o pohár, který nese název po legendárním Australanovi Rodu Laverovi, se tentokrát přestěhoval do Kanady. Unikátní kurt s tmavě zabarveným povrchem se nachází v Rogers Areně, domově klubu NHL Vancouver Canucks či dějišti olympijského hokejového turnaje v roce 2010.

Krátce před začátkem tenisové show, jejíž premiéra se odehrála před šesti lety v Praze, se měnilo složení týmu Evropy vedeného Björnem Borgem. Holgera Runeho a Stefanose Tsitsipase nahradili Alejandro Davidovich Fokina s Arthurem Filsem.

Oba debutanti se na dvorci představí hned v pátek, kdy výhra v zápase znamená zisk jednoho bodu. Mimochodem formát zůstává stejný – sobotní vítězství je dvoubodové, nedělní tříbodové a šampionem se stane ten celek, který jako první dosáhne na součet třinácti bodů.

A na jaké zápasy se tedy můžeme těšit? Známé je zatím pouze složení duelů pro páteční dění. Od 22 hodin středoevropského času bude k vidění střetnutí talentovaných mladíků. Zmiňovaný devatenáctiletý Fils vyzve o rok staršího Bena Sheltona. Francouz se na žebříčku ATP nachází na 44. příčce, tenista z USA na 19.

Následně Davidovich Fokina narazí na Francisca Cerúndola z Argentiny, jenž je 21. na světě. Stejně jako o čtyři pozice hůře postavený Španěl se prestižního podniku účastní poprvé.

Druhý blok zahajovacího dne se uskuteční od naší čtvrté hodiny ranní. Zkušený Gaël Monfils z Francie se při své taktéž první účasti na Laver Cupu utká s domácí hvězdou, světovou čtrnáctkou Félixem Augerem-Aliassimem. Monfils, jehož kariéru ovlivnila řada zranění, je v hodnocení dvouhry 142.

Páteční program poté zakončí čtyřhra. Do ní jsou za Evropu nominováni Rus Andrej Rubljov, díky šesté příčce nejvýše umístěný singlista letošního ročníku, s Arthurem Filsem. Svět budou v úvodním deblu reprezentovat Američané Frances Tiafoe a Tommy Paul.

O víkendu do bojů zasáhnou i další hráči. Součástí evropské šestice jsou ještě Nor Casper Ruud a Polák Hubert Hurkacz. Oporou světového družstva by měl být další tenista z USA, a to světová osmička Taylor Fritz.

Zdroj: Laver Cup, ATP

Pokračovat ve čtení

Tenis

Trest za kokain odstartoval jeho vytrvalý růst. Brit se teď chystá na čínské turné

Daniel Evans je zajímavou osobností turné ATP. Jak zvládl nucenou roční pauzu a kam v kariéře to po problémech s kokainem dotáhnul?

Publikováno

dne

Daniel Evans je zajímavou osobností turné ATP. Jak zvládl nucenou roční pauzu a kam v kariéře to po problémech s kokainem dotáhnul?

Kariéra Daniela Evanse se vyvíjela pozvolna. Až do jisté doby. Ve svých 27 letech měl totiž pozitivní test na kokain a dočkal se ročního zákazu činnosti.

V té době byla jeho žebříčkovým maximem 41. příčka na ATP a zmíněná roční pauza pro něj byla pořádným problémem. K trestu se ale postavil čelem.

Byť jeho pozitivní nález pocházel z mimosoutěžní kontroly, a také se nejednalo o prostředek zlepšující výkonnost, uznal rodák z Birminghamu svou chybu.

Pozvolný restart a nové maximum 

Na jaře 2018 se Brit vrátil na okruh ATP. Skvělým způsobem zvládl několik turnajů z kategorie challengerů, ale o pár měsíců později jej zabrzdilo zranění.

Evans se ovšem opět otřepal a v sezoně 2019 zahájil svou pozvolnou cestu vzhůru žebříčkem. Vzpruhou mu byla také úspěšná čínská mise, kdy si zahrál osmifinále v Chengdu a Pekingu.

V tomto období se hned dvakrát probojoval do třetího kola Wimbledonu. Tento výsledek zatím zůstává na domácím grandslamu jeho nejlepším. V září 2021 si taky vybojoval své nové maximum na žebříčku ATP. Tím se stala 22. příčka. 

Letošní rok 

Jedna z přezdívek britského tenisty je „Zmije“. A během letošního roku dostál své pověsti a dokázal několikrát uštknout. Přes své dlouhodobě slabší výsledky na antuce přišla první z jeho velkých chvil právě na nejpomalejším povrchu. 

Na Masters v Barceloně se prodral až mezi poslední čtyři hráče, kde jej porazil až pozdější vítěz turnaje Carlos Alcaraz. Ještě větší díru do světa udělal na začátku srpna, kdy jako první Brit od dob Tima Henmana opanoval tenisový podnik ve Washingtonu. Ve třiatřiceti letech tak 21. pozicí opět posunul své žebříčkové maximum.

Tento týden se Evans chystá na podnik v čínském Chengdu. Ten se tři roky nehrál a Brit má na něj poměrně příjemné vzpomínky.

Dokáže vylepšit osmifinálovou účast, která je tady jeho doposud nejlepším výsledkem a vykročit k útoku na elitní dvacítku ATP? Lze tomu určitě věřit, protože tento chlapík zraje jako víno. 

Zdroje: ATP, Idnes, Tennismajors

Pokračovat ve čtení

Tenis

Markéta Vondroušová je na své rodné město Sokolov i nadále hrdá a v tenisové sezóně 2023 předvádí velmi působivé výkony

Světová šestka v ženském tenise Markéta Vondroušová prožívá sezonu, o které se točí pohádky a dokumenty na Netflixu.

Publikováno

dne

Světová šestka v ženském tenise Markéta Vondroušová prožívá sezonu, o které se točí pohádky a dokumenty na Netflixu.

Stříbrná medailistka z Tokia 2020 je na vzestupu a tuto zarputile odhodlanou českou levačku z Prahy, která motivuje mladé ženy ve své rodné zemi, aby se daly na tenis, nic nezastaví.

Čtyřiadvacetiletá Vondroušová, jíž trénuje bývalý profesionální mužský tenista Jan Hernych a která má ve svém životopise kariérní žebříčkové maximum, se s bilancí 40/13 otáčí a nedávno se jí podařilo postoupit v New Yorku do čtvrtfinále US Open.

Navzdory vzácnému dni volna proti místní favoritce a světové dvanáctce Madison Keysové je z ohromujícího roku, který zbořil všechna předchozí očekávání, co vytěžit.

Úřadující wimbledonská šampionka z roku 2023, která se nechala inspirovat svou kočkou Sphynx jménem Frankie a díky své klidné povaze na kurtu zůstává při zemi, když se jí nedaří, se na začátku července stala první nenasazenou ženou, která okouzlujícím způsobem získala titul ve dvouhře.

Na pravém lokti má vytetovaný nápis: „Bez deště nejsou květiny“, což znamená, že ví, že úspěch se ve fyzicky a psychicky vyčerpávajícím sportu nerodí snadno.

Poté, co byla jako juniorka tak vysoce hodnocena a měla první místo v žebříčku, trvalo jí o něco déle, než se dostala na vrchol tohoto nesmírně konkurenčního a pokorného sportu, je z vděčné superhvězdy patrná odvaha a odhodlání.

Tenis by měl být šťastný, že si Markéta vybrala právě tento sport, protože s fotbalem to bylo o fous. Naštěstí ji láska k individuálním sportům a uznání Rogera Federera přivedly k tomu, že se plně soustředila na kurty a odešla z fotbalových hřišť.

Narodila se do sportovně založené rodiny a její skvělé geny jsou jasně patrné u její matky Jindřišky Anderlové, která hrála volejbal v nejvyšší české lize za SK Slavia Praha, a její dědeček František Frk byl v roce 1935 mistrem Československa v pětiboji.

Český tenis je v dobrých rukou. S takovými vzory, jako jsou Vondroušová, Karolína Muchová a Barbora Krejčíková, které jsou všechny uvnitř první desítky žebříčku dvouhry a stejně výborné jsou i ve čtyřhře, nastává období největšího rozkvětu tenisu, po kterém fanoušci toužili.

Zdroj: LTA Tennis, Wikipedie, Twitter

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené