Spojte se s námi


Ostatní

Kuriózní a zábavné fakty z hlasování Ballon d’Or! Novinář či troll ze Srí Lanky?

Publikováno

dne

Zamyšlení nad prestiží a důvěryhodností ankety Ballon d’Or jsme Vám již v tomto týdnu nabídli. Názor psaný v daném článku však nebyl vycucán úplně z prstu. Když se totiž podíváme na všechny státy, které měly možnost hlasovat a shrneme si nějaká fakta, vyjdou nám na světlo světa zajímavé a místy až kuriózní zjištění. A právě z toho si lze udělat obrázek o tom, jak moc vážně lze brát ocenění pro nejlepšího hráče světa.

Nyní je již známo, jak se v kterých státech hlasovalo a tak se dá dobře zjistit, jak kdo objektivně a vážně tuto anketu bere. A nutno podotknout, že v jistých případech se jedná o zajímavá zjištění a někdy lze zkrátka jen kroutit očima. Rozhodně by bylo zajímavé, kdyby každý z novinářů, jenž mají právo hlasovat, musel svou volbu zdůvodnit.

Pojďme však začít nejprve s těmi zajímavými fakty, abychom následně mohli přejít ke kuriozitám.

Lionel Messi se sice stal absolutním vítězem, když o sedm bodů porazil Virgila van Dijka, čímž se postaral o nejtěsnější výsledek v historii. Nicméně zajímavá je skutečnost, že nizozemskému stoperovi bylo ze strany novinářů uděleno prvenství vícekrát než hvězdnému Argentinci. Van Dijk byl zvolen na první místo hned 69 novináři, zatímco Messi „pouze“ 61. Na děleném třetím místě skončili Cristiano Ronaldo a Sadio Mané, kteří se dočkali prvního místa od 17 voličů.

Nizozemec dokázal v hlasováních vyhrát na asijském a evropském kontinentu, zatímco Messi opanoval zbytek světa. Překvapivě i Afriku, kde porazil Sadia Maného či Mohameda Salaha. Zajímavé pak také je, že Alisson Becker byl zvolen na první místo v Pobřeží slonoviny a Guatemale, zatímco ve své Brazílii se nevešel ani mezi první pětici.

Nicméně, při zmínce o Guatemale nutno říci, že z tamního hlasování jde poměrně jasně vidět, který klub je tam číslo jedna – první Alisson, druhý van Dijk, třetí de Jong, čtvrtý Firmino a pátý Salah. Je zřejmé, že v létě hojně doufali, že i nizozemský talent bude v nové sezoně navlékat dres Liverpoolu, což se však nestalo.

A nyní už můžeme přejít ke kuriozitám a možná i trollům, případně možná jen k lidem, kteří objektivitu, nadhled a fotbalový přehled odložili při hlasování tak trochu bokem.

Pravděpodobně největší pozornost na internetu vzbudil Hafiz Marikar, jenž hlasuje za Srí Lanku. Jeho hlasování v posledních třech ročnících, která můžete vidět výše, připomínají spíše trollení a je na pováženou, zda-li by někdo takový skutečně měl v takové anketě hlasovat.

Zajisté, každý má svůj názor a svůj pohled, ale jak asi vypadají sportovní média v daném státě, vypadá-li takto oficiální hlasování v prestižní soutěži? Ale abychom mu nekřivdili, minimálně Roberta Lewandowského zařadil docela správně, jelikož ten si určitě zasloužil skončit výše než na osmém místě.

Podíváme-li se však i na jiné státy, můžeme najít zajímavé věci. Poměrně nepřekvapivě byl třeba v Alžírsku na třetím místě zvolen Riyad Mahréz, tamní hvězda. Sportovní znalec by pochopil, že dosadili Sadia Maného na první místo, ale Mahréz třetí? Vážně? I desáté místo, které nakonec získal, je moc dobré na to, jaký rok prožil. Zajímavá byla volba Aguera na pátém místě.

Podíváme-li se čistě na Mahréze, je zajímavé, jak si v kterých státech vedl – Bulharsko (pátý), Alžírsko (třetí), Kolumbie (čtvrtý), Saúdská Arábie (čtvrtý), Pobřeží slonoviny (třetí), Spojené arabské emiráty (druhý), Libanon (druhý), Japonsko (pátý), Keňa (pátý), Palestina (pátý), Srbsko (pátý), Tunisko (pátý), Jemen (druhý), Turkmenistán (čtvrtý).

Zajímavě hlasovala také Andorra – Messi první by byl v pořádku. Salah druhý? No, je to na pováženou. Mbappé třetí je možná rovněž přehnané, ale co teprve čtvrtý Frenkie de Jong, jakkoliv je kvalitním fotbalistou? A pátý Ronaldo je stále na lepším místě, než by si za tento rok zasloužil.

Překvapivě páté místo bral například Georginio Wijnaldum v Arubě, čtvrté místo pro de Jonga a páté pro Sona v Bosně rovněž vypadá zvláštně. V Chile se třeba do první pětky vpasoval na třetí místo Eden Hazard a na páté Matthijs de Ligt. V Jižní Koreji se pochopitelně do první pětky dostala tamní modla Son Heung Min, nicméně překvapivě čtvrtý před ním skončil Bernardo Silva z Manchesteru City.

V Eritrei se dostal do první pětice Pierre-Emerick Aubameyang, ve Finsku zase vidí jako čtvrtého nejlepšího hráče světa Dušana Tadiče z Ajaxu, stejně tak jej vidí v Srbsku a v Černé Hoře je pátý. V Kyrgyzstánu vidí jako světovou jedničku Kyliana Mbappého a jako čtyřku Roberta Firmina.

Salvador možná pozapomněl při hlasování na existenci Lionela Messiho. V nejlepší pětce jej tak nahrazují hráči jako Bernardo Silva, Roberto Firmino či Cristiano Ronaldo. Poměrně třešničkou na dortu je hlasování Senegalu, které by nebylo zase tak špatné, kdybychom na čtvrtém místě v hlasování o nejlepšího hráče planety neviděli Koulibalyho, který hájí barvy Neapole. Nachází se dokonce před Virgilem van Dijkem. Zvláštní.

Slovinsko například má také zajímavou pětici v zajímavém pořadí – Mbappé, Ronaldo, Hazard, Lewandowski, van Dijk. Realitě by odpovídal zřejmě jen polský ostrostřelec, ačkoliv spolu s nizozemským stoperem by rozhodně měli býti výše. Zvláštní složení nejlepší světové pětky dal dohromady i Turkmenistán. První Messi, druhý de Jong, třetí Aguero, čtvrtý Mahréz a pátý Kevin De Bruyne.

Ne všechna hlasování byla úplně ideální, ale ten zbytek, v porovnání s vypsanými zvláštnostmi, by se ještě dal nějak odůvodnit či pochopit. Každopádně výše uvedená „překvapení“ se v hlasováních opakovala někdy i vícekrát a psát je bylo poměrně zbytečné. Zkrátka už jen z těchto skutečností se dá víceméně říci, že anketa Ballon d’Or se úplně prestižně brát nedá.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.