Spojte se s námi

Basketbal

Král LeBron James se nehodlá vzdát svého trůnu

LeBron James nedávno oslavil sedmatřicáté narozeniny, pokud jste ale očekávali jeho ústup ze slávy, budete se muset obrnit trpělivostí. LBJ totiž prožívá další skvělou sezónu a táhne tápající Lakers do play-off.

Publikováno

dne

LeBron James nedávno oslavil sedmatřicáté narozeniny, pokud jste ale očekávali jeho ústup ze slávy, budete se muset obrnit trpělivostí. LBJ totiž prožívá další skvělou sezónu a táhne tápající Lakers do play-off.

Mnoho fanoušků a expertů pasovalo Los Angeles Lakers společně s Brooklynem do role hlavního favorita soutěže. Do města andělů se v létě nastěhovala jména jako Russel Westbrook, Carmelo Anthony, Dwight Howard či DeAndre Jordan. Velkým otazníkem byl především věk těchto akvizic.

Málokdo ale čekal, že se budou Lakers plácat okolo pozic zajišťujících účast v play-in turnaji. Taková je ale realita. Pod palbou kritiky je především Russel Westbrook, který byl přiveden, aby z LeBrona částečně sejmul zátěž a pomohl mu s tvořením hry.

Wesbrook ale zažívá jednu z nejhorších sezón své kariéry. Již tradičně patří k nejméně efektivním střelcům a má příliš mnoho ztrát. Při snaze o sbírání doskoků (nekončící snaha o triple-double) nechává často volné střelce na perimetru a obraně už nevěnuje zdaleka tolik energie, jako dřív (byť nikdy nebyl znám jako hvězdný obránce).

Lakers patří s necelými 74 % k nejhorším týmům ve střílení trestných hodů (pouze Houston a San Antonio jsou na tom hůř), jsou ale přitom na šestém místě v počtu hozených „šestek“ na zápas. Také mají čtvrtou nejpropustnější obranu v lize. Lakers to zkrátka „nelepí“.

V posledních pár týdnech došlo k mírnému zlepšení, především kvůli tomu, že LeBron vzal opět věci do svých rukou. S 28,9 body na zápas je momentálně druhým nejlepším střelcem v lize za Kevinem Durantem. Pokud by toto tempo udržel, jednalo by se o jeho střelecky nejlepší sezónu od ročníku 2009/10, tedy od jeho první štace v Clevelandu.

King James střílí přes 37 % zpoza trojky. Lepší úspěšnost zaznamenal pouze ve dvou sezónách v Miami, ale to zkoušel téměř dvakrát méně střel za tři body. Momentálně také drží nejlepší úspěšnost kariéry na „šestkách“ (78,5 %).

LeBron zkrátka prožívá ve své devatenácté sezóně v NBA dost možná nejlepší ročník, co se střelby týče. Jen pro představu, když vstupoval v roce 2003 do NBA, Michael Jordan právě končil kariéru ve Washingtonu Wizards, Tracy McGrady byl nejlepším střelcem v lize, Shaq a Kobe začínali svou poslední společnou sezónu v Lakers a Luka Dončić se tetelil s kamarády ve školce.

Devatenáct let v NBA se samozřejmě na těle sportovce projeví, dokonce i když se jedná o poloboha, jakým je LeBron. Navíc v letech 2011-2020 chyběl pouze jednou ve finále NBA, takže odehrál neskutečné množství zápasů navíc. Svou hru tedy musel s postupem času měnit.

Více šetří svoji energii (především v obraně), častěji střílí z dálky a jeho herní inteligence mu umožňuje být neustále o krok napřed. Když zažehne své motory, tak navíc stále patří k fyzicky nejdominantnějším hráčům, akorát už tímto stylem nehraje každou minutu každého zápasu, místo toho si pečlivě vybírá momenty, ve kterých překlopí misky vah na svou stranu.

LeBron bude letos po osmnácté nominován do all-star týmu a s velkou pravděpodobností do all-nba týmu (rovněž to bude jeho osmnáctá nominace). Pokud bude v těchto výkonech pokračovat a Lakers začnou sbírat výhry, může zabojovat i o svůj druhý střelecký titul a pátou trofej pro nejužitečnějšího hráče soutěže, čímž by se dotáhl na Michaela Jordana.

Zdroj: Basketball-reference, NBA, Teamrankings

Reklama

Oblíbené