Spojte se s námi


Ostatní

Jihoafričtí ragbisté zvládli obhajobu titulu a slaví rekordní triumf. Ve finále MS porazili Nový Zéland

Mistrovství světa v ragby 2023 skončilo. V rozhodujícím zápase play off jedné z nejsledovanějších sportovních akcí tohoto roku se utkali Novozélanďané s Jihoafričany, kteří nakonec obhájili titul. Po úspěších z let 1995, 2007 a 2019 dosáhli na rekordní čtvrté zlato.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v ragby 2023 skončilo. V rozhodujícím zápase play off jedné z nejsledovanějších sportovních akcí tohoto roku se utkali Novozélanďané s Jihoafričany, kteří nakonec obhájili titul. Po úspěších z let 1995, 2007 a 2019 dosáhli na rekordní čtvrté zlato.

Semifinále

Z historicky nejvyrovnanější čtvrtfinálové fáze postoupili mimo jiné Novozélanďané a Argentinci. Ti se utkali ve vzájemném souboji v pátek 20. října. Tento duel o postup do finále na Stade de France, kde se odehrály obě semifinále i boje o medaile, měl jednoznačného vítěze.

Jihoameričané šli v páté minutě do vedení díky proměněnému trestnému kopu Emiliana Boffelliho, jenž se později trefil do háčka ještě jednou. Jinak ovšem All Blacks potvrzovali po celý zápas roli favorita. Zvítězili 44:6, přičemž položili sedm pětek.

Průběh druhého semifinále byl mnohem zajímavější. Angličané dlouho vedli, aniž by si připsali jedinou pětku. Zářil kopáč Owen Farrell, jenž v první půli čtyřikrát uspěl z trestného kopu a ve druhé přidal drop gól.

Jenže obhájci titulu z Jihoafrické republiky v závěru otočili nepříznivé skóre. RG Snyman v 62. minutě položil pětku, na což navázal úspěšnou konverzí Handré Pollard. Právě on v 78. minutě rozhodl trestnou brankou a určil konečný výsledek 16:15.

Zápas o bronz

Páteční utkání o třetí místo mezi Anglií a Argentinou nabídlo další atraktivní a dramatickou podívanou. Ostrované po půlhodině hry vedli 16:3, opět díky Farrellovi a také autorovi pětky Benu Earlovi.

Pumy nicméně do poločasové přestávky stihly snížit na přijatelnější rozdíl zásluhou prokopnuté pětky Tomáse Cubelliho. Brzy po změně stran položil míč do brankoviště rovněž Santiago Carreras a Argentinci se najednou ocitli v jednobodovém vedení.

Hned ve 44. minutě však udělali velkou chybu a „darovali“ pětku Theovi Danovi. K dalšímu položení už nedošlo, k napínavé koncovce však ano. Angličané v 75. minutě za stavu 23:26 čelili trestnému kopu zkušeného Nicoláse Sáncheze.

Ten však minul a ve svém zřejmě posledním zápase na MS nezařídil prodloužení, které by za vyrovnaného skóre následovalo. Ragbisté Anglie získali svůj první světový bronz. V minulosti dosáhli ještě na tři stříbrné medaile a především v roce 2003 na mistrovský titul.

Finále

Ve finále na sebe narazily dvě nejlepší reprezentace historie, obě třikrát zlaté. Důležitou situací závěrečného souboje jubilejního desátého šampionátu byla ta z 27. minuty. Kapitán Nového Zélandu Sam Cane totiž za stavu 3:9 dostal za svůj faul červenou kartu.

V prvním poločase se skóre měnilo pouze díky proměněným trestným kopům. Jihoafričan Handré Pollard zužitkoval čtyři, Novozélanďan Richie Mo’unga dva, a tak to po úvodní čtyřicetiminutovce bylo 12:6 z pohledu státu z černého kontinentu.

Těsně před vypršením odehrané hodiny se All Blacks dočkali snížení na rozdíl jednoho bodu, konkrétně zásluhou pětky Beaudena Barretta. V 74. minutě mohli vést, ale Jordie Barrett z kopu na háčko nepotrestal Kolbeho provinění proti pravidlům a následnou žlutou kartu.

Springboks těsnou výhodu už ubránili a po finálovém vítězství 12:11 slaví úspěšnou obhajobu titulu. Jihoafrická republika je s rekordními čtyřmi triumfy a dvěma bronzy nejúspěšnější zemí MS v ragby.

To příští se odehraje za čtyři roky v Austrálii, jejíž tým se ze zlata radoval dvakrát v 90. letech. Vrcholný turnaj bude její území hostit celkově potřetí a zúčastní se ho 24 celků místo dosavadních dvaceti. MS 2031 se uskuteční v USA.

Zdroj: Rugby World Cup, ČT sport

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.