Živé výsledky
  • NLD
    NLD
    MAR
    MAR
  • Pob
    Pob
    NOR
    NOR
  • FRA
    FRA
    Švé
    Švé
  • MEX
    MEX
    ECU
    ECU
  • Ang
    Ang
    Dem
    Dem
  • BEL
    BEL
    SEN
    SEN
  • USA
    USA
    BIH
    BIH
  • ESP
    ESP
    Rak
    Rak
  • PRT
    PRT
    HRV
    HRV
  • CHE
    CHE
    DZA
    DZA
  • Yun
    Yun
    Hen
    Hen
  • IK
    IK
    Mja
    Mja
  • AUS
    AUS
    EGY
    EGY
  • ARG
    ARG
    CPV
    CPV
  • COL
    COL
    GHA
    GHA
  • Qin
    Qin
    Sha
    Sha
  • Lia
    Lia
    Cho
    Cho
  • BEI
    BEI
    Sha
    Sha
  • Dal
    Dal
    Wuh
    Wuh
  • TIA
    TIA
    She
    She

Jihoafričtí ragbisté zvládli obhajobu titulu a slaví rekordní triumf. Ve finále MS porazili Nový Zéland

Jihoafričtí ragbisté zvládli obhajobu titulu a slaví rekordní triumf. Ve finále MS porazili Nový Zéland
Zdroj: Depositphotos

Mistrovství světa v ragby 2023 skončilo. V rozhodujícím zápase play off jedné z nejsledovanějších sportovních akcí tohoto roku se utkali Novozélanďané s Jihoafričany, kteří nakonec obhájili titul. Po úspěších z let 1995, 2007 a 2019 dosáhli na rekordní čtvrté zlato.

Semifinále

Z historicky nejvyrovnanější čtvrtfinálové fáze postoupili mimo jiné Novozélanďané a Argentinci. Ti se utkali ve vzájemném souboji v pátek 20. října. Tento duel o postup do finále na Stade de France, kde se odehrály obě semifinále i boje o medaile, měl jednoznačného vítěze.

Jihoameričané šli v páté minutě do vedení díky proměněnému trestnému kopu Emiliana Boffelliho, jenž se později trefil do háčka ještě jednou. Jinak ovšem All Blacks potvrzovali po celý zápas roli favorita. Zvítězili 44:6, přičemž položili sedm pětek.

Průběh druhého semifinále byl mnohem zajímavější. Angličané dlouho vedli, aniž by si připsali jedinou pětku. Zářil kopáč Owen Farrell, jenž v první půli čtyřikrát uspěl z trestného kopu a ve druhé přidal drop gól.

Jenže obhájci titulu z Jihoafrické republiky v závěru otočili nepříznivé skóre. RG Snyman v 62. minutě položil pětku, na což navázal úspěšnou konverzí Handré Pollard. Právě on v 78. minutě rozhodl trestnou brankou a určil konečný výsledek 16:15.

Zápas o bronz

Páteční utkání o třetí místo mezi Anglií a Argentinou nabídlo další atraktivní a dramatickou podívanou. Ostrované po půlhodině hry vedli 16:3, opět díky Farrellovi a také autorovi pětky Benu Earlovi.

Pumy nicméně do poločasové přestávky stihly snížit na přijatelnější rozdíl zásluhou prokopnuté pětky Tomáse Cubelliho. Brzy po změně stran položil míč do brankoviště rovněž Santiago Carreras a Argentinci se najednou ocitli v jednobodovém vedení.

Hned ve 44. minutě však udělali velkou chybu a „darovali“ pětku Theovi Danovi. K dalšímu položení už nedošlo, k napínavé koncovce však ano. Angličané v 75. minutě za stavu 23:26 čelili trestnému kopu zkušeného Nicoláse Sáncheze.

Ten však minul a ve svém zřejmě posledním zápase na MS nezařídil prodloužení, které by za vyrovnaného skóre následovalo. Ragbisté Anglie získali svůj první světový bronz. V minulosti dosáhli ještě na tři stříbrné medaile a především v roce 2003 na mistrovský titul.

Finále

Ve finále na sebe narazily dvě nejlepší reprezentace historie, obě třikrát zlaté. Důležitou situací závěrečného souboje jubilejního desátého šampionátu byla ta z 27. minuty. Kapitán Nového Zélandu Sam Cane totiž za stavu 3:9 dostal za svůj faul červenou kartu.

V prvním poločase se skóre měnilo pouze díky proměněným trestným kopům. Jihoafričan Handré Pollard zužitkoval čtyři, Novozélanďan Richie Mo’unga dva, a tak to po úvodní čtyřicetiminutovce bylo 12:6 z pohledu státu z černého kontinentu.

Těsně před vypršením odehrané hodiny se All Blacks dočkali snížení na rozdíl jednoho bodu, konkrétně zásluhou pětky Beaudena Barretta. V 74. minutě mohli vést, ale Jordie Barrett z kopu na háčko nepotrestal Kolbeho provinění proti pravidlům a následnou žlutou kartu.

Springboks těsnou výhodu už ubránili a po finálovém vítězství 12:11 slaví úspěšnou obhajobu titulu. Jihoafrická republika je s rekordními čtyřmi triumfy a dvěma bronzy nejúspěšnější zemí MS v ragby.

To příští se odehraje za čtyři roky v Austrálii, jejíž tým se ze zlata radoval dvakrát v 90. letech. Vrcholný turnaj bude její území hostit celkově potřetí a zúčastní se ho 24 celků místo dosavadních dvaceti. MS 2031 se uskuteční v USA.

Zdroj: Rugby World Cup, ČT sport

Diskuse

Mohlo by vás zajímat

Tour de France 2026 program: Etapy, trasa a Češi na startu

Tour de France 2026 program: Etapy, trasa a Češi na startu

TOP 10 největších fotbalových stadionů světa

TOP 10 největších fotbalových stadionů světa

Diamantová liga 2026: Kompletní program všech mítinků a kde sledovat

Diamantová liga 2026: Kompletní program všech mítinků a kde sledovat

Po fotkách nahoře bez další atraktivní snímky. Ukrajinka Kosťuková září mimo kurty více než na okruhu WTA.

Po fotkách nahoře bez další atraktivní snímky. Ukrajinka Kosťuková září mimo kurty více než na okruhu WTA.

Začíná nová éra českého basketbalu! Nová Slavia se chce rovnat gigantům

Začíná nová éra českého basketbalu! Nová Slavia se chce rovnat gigantům