Spojte se s námi


Bowling

Jelínek potvrdil formu i na mezinárodní scéně a z bowlingového ECC veze medaili

Bowlingové úspěchy České republiky mají další pokračování. V letošním kalendářním roce jich je už šest, ten poslední získal Lukáš Jelínek. Český bowler skončil na turnaji European Championship of Champions bronzový a navázal tak na medailový úspěch Jaroslava Lorence z před šesti let.

Publikováno

dne

Bowlingové úspěchy České republiky mají další pokračování. V letošním kalendářním roce jich je už šest, ten poslední získal Lukáš Jelínek. Český bowler skončil na turnaji European Championship of Champions bronzový a navázal tak na medailový úspěch Jaroslava Lorence z před šesti let.

Tehdy dokonce Lorenc turnaj v Olomouci vyhrál. Do Česka se klání vrátilo po šesti letech s velkými očekáváními. Jelínkova forma je totiž v posledních měsících fenomenální a na moravské herně to nebylo jinak.

Mistr světa do 21 let na sebe upozornil už v prvním bloku kvalifikačních her, po kterých se nacházel na druhém místě. Páteční odpoledne se Čechovi příliš nepovedlo a přišel propad na šestou pozici.

To, co ale předvedl v osmi hrách TOP 16, dokázalo, že občas jeho hody působí až strojově. Jelínek naházel 2025 bodů (průměr 253,1) a dostal se dokonce až na první místo celkového pořadí.

Pouhý bod za ním byl Skot Steven Gill, který v průběhu turnaje zaznamenal hned dvě perfect game (12 striků v řadě v jedné hře – pozn. red.).

Do posledních šestnácti se bohužel neprobojovala česká zástupkyně Petra Otec Hanzlovská. Letošní mistryně ČR skončila na 24. místě a po svém neúspěchu neskrývala zklamání.

Zároveň ale potěšila své fanoušky, když uvedla, že plánované ukončení kariéry ještě nepřijde v blízké době na řadu.

Zpět k soutěži mužů. V souboji posledních osmi, do kterého hráči vstupovali se svým náhozem z předchozích 24 her, se zápolilo o postup do semifinále a s tím spojenou jistotu medaile.

České fanoušky hned v první hře málem potěšil perfektní hrou Jelínek, poslední hod ale skončil pouze devíti shozenými kuželkami, a tak z toho byl nához 299.

Na fantastickou hru navázala Čechova nejhorší hra turnaje, 182. Od té doby se opět zvedl a měl nakročeno k postupu z první pozice.

Tu mu nakonec na úplný závěr vzal svoji druhou perfektní hrou v turnaji Steven Gill. Do semifinále se ještě probojovali Mats Maggi z Belgie a Mike Bergmann z Nizozemska.

Právě 300 bodů Stevena Gilla se ukázalo jako klíčový faktor pro vývoj ECC z pohledu Lukáše Jelínka. Ten totiž sehrál neskutečný souboj s Belgičanem Maggim, kterému podlehl 2:1 na zápasy. Všechny tři hry ale přinesly bowling nejvyšší světové kvality.

Druhé semifinále, výkonnostně značně horší, zajistilo postup Nizozemci Bergmannovi. Obhájce titulu z loňského roku zůstal jediným, který mohl připravit Belgii o první zlato z ECC v historii. A i finále nabídlo pořádné drama.

Vítězně z něho vyšel Mats Maggi, který ovládl duel 2:1 na zápasy. Mezi ženami se radovala Essi Pakarinen z Finska, která přemohla v nervy drásajícím finále Darju Pająk z Polska a získala pro finský ženský bowling sedmé zlato z evropského šampionátu mistrů.

Zdroj: ECC 2022

Reklama

Oblíbené