Spojte se s námi


Ostatní

Je vůbec hazardní hraní problém? Aneb 5 nejčastějších mýtů o sázení

Publikováno

dne

Hraní hazardních her má ve společnosti nálepku něčeho špatného, nebezpečného. Není proto divu, že se kolem něj vytvořila řada mýtů. S rizikovým chováním se ale potýkají pouze tři procenta celé populace. Správně nastavená pravidla, samoregulace a předem dané limity podporují zodpovědné hraní a dávají hráči možnost kontroly nad vlastním chováním. Ať raději sportujete naživo nebo si na sport vsadíte, hlavním účelem je dobře se pobavit. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější mýty o hraní.

Hazardní hry nejsou dostatečně regulované

V roce 2017 byla v České republice přijata nová a velmi striktní regulace, která zavedla v oblasti hazardu řadu efektivních opatření. Později byl zákon novelizován a pravomoci státu tak ještě narostly.

Zákon v současné době ukládá poskytovatelům hazardního hraní povinnost registrovat všechny hráče a kontrolovat, zda nejsou zapsáni v Registru vyloučených osob z účasti na hraní hazardních her, kterých je v současné době více než 405 000. Dále popisuje samoregulační opatření, která musí být hráčům poskytována, omezuje reklamu a udává povinnost přestávek,“ popisuje Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her.

Pro ilustraci si tedy představte, že byste se museli při první návštěvě restaurace registrovat a při každé další by vás chtěli, abyste se přihlásili. Někdo by vám evidoval, kolik piv jste zde vypili, a po dvou hodinách vám pozastavil konzumaci. Zhruba takto od roku 2017 zákon funguje.

Hráči sami nemají sázení jak omezit

Neformální pravidla mohou mít v oblasti hazardu mnohdy větší dopad než samotná legislativa. Hráči díky nim přistupují ke hře zodpovědně, ale nepřijdou o prožitek a zábavu.

Zaměřili jsme se na tři procenta lidí, u kterých může vzniknout závislost, a sestavili jsme Desatero zodpovědného hráče. To by mělo lidem pomoct vykonat drobné změny, které ale mohou mít na jejich život velký vliv,“ vysvětluje dále Jan Řehola. Mezi zásady patří třeba stanovení peněžního i časového limitu, pravidelné přestávky nebo prokládání her s jinými aktivitami.

Svou zkušenost popisuje i Kamil, aktivní online sázkař: „Před deseti lety jsem hrál poměrně nekontrolovaně, ale nakonec jsem si stanovil jasná pravidla, podle kterých sázím dodnes. Mám své limity, kterých se držím a nečekám, že budu pořád jen vyhrávat. Přemýšlím o tom, jak hraju i za kolik, a sázení je pro mě konečně zase zábava.“ Právě vlastní pravidla a sebekontrola jsou nejefektivnějším regulátorem hraní.

Česká republika je kasinem Evropy

Ještě v roce 2010 neslo Česko nálepku “kasino Evropy”. Žádnou podobnost nebo nadstandardní vztahy s Monackým knížectvím v tom ale nehledejte. Před deseti lety fungovalo v Česku přes 100 tisíc legálních hracích automatů a v přepočtu na obyvatele vycházel jeden zhruba na 82 lidí.

Hazard ve všech svých podobách s sebou přináší jisté negativní důsledky jak sociální, tak ekonomické i zdravotní. Během posledních několika let se ale situace u nás výrazně proměnila a dnes se řadíme k evropskému průměru.

Denně hraje hazardní hry v průměru 500 tisíc lidí, přičemž počet heren klesl na současných 1007 se zhruba 35 tisíci herními automaty. To je třetinový počet oproti uživatelům tabáku nebo alkoholických nápojů. Možná rizika, která má hazardní hraní na společnost, tak nejsou v porovnání s ostatními návykovými aktivitami natolik výrazná.

Hráči hazardu mají k rizikovému chování blízko

Spousta Čechů si při pojmu “hazardní hraní” představí blikající automaty v pochybných podnicích, kam chodí jen specifické skupiny lidí s blízkým vztahem k alkoholu a rizikovému chování. V České republice má ale zkušenost s hazardem asi 80 % dospělých lidí, kteří mají nejčastěji v oblibě loterii, stírací losy nebo sportovní sázky. S následky hazardního hraní se potýkají průměrně tři procenta populace.

Největším problémem je podcenění rizika, které hraní přináší, a nesprávný přístup k seberegulačním nástrojům. Kromě samostatně nastavených pravidel může mít vliv na míru rizika i momentální množství stresu, stav mentálního zdraví nebo vrozené predispozice. Pokud si ale hráči dokážou nastavit správné mantinely, může pro ně být hraní pouze zábavou či odreagováním.

Pokud si však hráč, nebo jeho okolí, (což bývá častější případ), všimne, že již neovládá svůj čas a své peníze při hazardním hraním, je potřeba vyhledat pomoc. Pokud je rizikové chování podchyceno včas, dá se předejít často obtížně řešitelným problémům. Kromě projevů závislosti se totiž mohou začít u rizikového hráče objevovat i další potíže.

Může existovat řada psychických poruch, které se mohou u hráčství projevit jako průvodní jev – například úzkosti, deprese, sebevražedné myšlenky nebo dokonce pokusy o sebevraždu, porucha pozornost, bipolární porucha, sociální úzkost, náchylnost k užívání návykových látek a mnoho dalších,” upozorňuje adiktolog a psychoterapeut František Trantina.

Hazard stojí společnost spoustu peněz

Řešení problémů s hazardem sice stojí státní kasu každý rok nemalé peníze, nicméně je potřeba vidět všechny souvislosti i kontext, ve kterém jsou tyto výlohy prezentovány veřejnosti. Podle odhadů Psychiatrického centra Praha činí společenské náklady na hazard asi 15 miliard korun za rok.

Pojďme si ale podrobněji ukázat, co všechno je v této částce zahrnuto. Téměř 75 % z celkové sumy tvoří nehmotná emoční újma hráčů a jejich blízkých, což jsou náklady např. na léčbu duševního zdraví, vypořádání se se závislostí vlastní nebo někoho blízkého, apod.

V konečném důsledku přijde stát důsledkem hazardu o necelých 5 miliard korun, v průměru je to ročně 3,5 až 4,7 miliard Kč. Pokud tuto zdánlivě vysokou sumu porovnáme s částkou vynaloženou na řešení jiných návykových aktivit, jako je pití alkoholu nebo kouření, zjistíme, že částka může být i mnohonásobně vyšší. Náklady na spotřebu alkoholu totiž stojí Česko ročně 59 miliard a na tabák ještě skoro jednou tolik, tedy zhruba 100 miliard korun za rok.

Zdroj: Commlab

Reklama

Fotbal

Honduras vs. Kanada: Preview a tipy na sázení

V rámci kvalifikace na Mistrovství světa 2022 v Kataru proti sobě nastoupí výběr Hondurasu a Kanady. Domácí Honduras se v tabulce pro týmy ze Střední a Severní Ameriky nachází na posledním místě, hostující Kanada přijíždí jako lídr celé tabulky.

Publikováno

dne

V rámci kvalifikace na Mistrovství světa 2022 v Kataru proti sobě nastoupí výběr Hondurasu a Kanady. Domácí Honduras se v tabulce pro týmy ze Střední a Severní Ameriky nachází na posledním místě, hostující Kanada přijíždí jako lídr celé tabulky.

Honduras se po osmi odehraných zápasech nachází na posledním místě v kvalifikační skupině na závěrečný turnaj MS. Utrpěl pět porážek a dokázal třikrát remizovat. Výhru však ještě ani jednou neokusil. Jeho skóre činí 5:15.

Hostující Kanada je na tom mnohem lépe. Ta se nachází na opačném pólu tabulky. Se ziskem 16 bodů vede celou tabulku o bod před USA. Kanada má na svém kontě 4 výhry a 4 remízy. V těchto zápasech vstřelila 13 branek a obdržela jich 5.

Domácí tým v kvalifikaci zatím ani jednou nevyhrál, zatímco jeho soupeř ani jednou ještě neprohrál. Favoritem duelu tedy bude Kanada, která si přijede pro tři body, aby se udržela na pozici lídra tabulky.

Kanada se může pyšnit i prvenstvím v žebříčku nejlepších střelců. Cyle Larin má čtyři přesné zásahy a vede tabulku v počtu vstřelených gólů. Na druhém místě je jeho kolega Jonathan David se třemi vstřelenými brankami.

Mírné oslabení pro hostující tým může znamenat absence Alphonsa Daviese, který kvůli drobnému zranění nemůže do zápasu nastoupit. I bez něj však do zápasu vstoupí jako favorit.

Poslední zápas mezi těmito reprezentačními výběry se uskutečnil loňské září v Kanadě. Jednalo se o první kvalifikační zápas v této tabulce. Oba týmy vstřelily po jedné brance a braly ze zápasu bod.

Od tohoto utkání však uběhla už nějaká doba a Kanada nabrala mnohem více bodů než Honduras. Hrála přesvědčivěji a stejně se jí povede i v tomto zápase.

Tip na sázení | Výsledek zápasu a počet gólů v zápasu: Kanada a méně než 4,5 v kurzu 2,15 u Tipsportu

Pokračovat ve čtení

Basketbal

Joel Embiid je v životní formě a dominuje NBA

Joel Embiid zažívá dost možná nejlepší období své hvězdné kariéry a táhne Philadelphii vzhůru tabulkou. V roce 2022 zatím odehrál jedenáct zápasů, ve kterých sbírá v průměru skoro čtyřiatřicet bodů a přes deset doskoků.

Publikováno

dne

Joel Embiid zažívá dost možná nejlepší období své hvězdné kariéry a táhne Philadelphii vzhůru tabulkou. V roce 2022 zatím odehrál jedenáct zápasů, ve kterých sbírá v průměru skoro čtyřiatřicet bodů a přes deset doskoků.

Minulá sezóna skončila pro Philadelphii 76ers katastrofálně. Joel Embiid dohrával play-off se zraněným pravým kolenem a nedokázal odvrátit rozsudek smrti, který ve druhém kole vynesl nad Sixers Trae Young a jeho Atlanta Hawks.

Tým z Pensylvánie navíc přišel o svého rozehrávače a jednoho z nejlepších obránců v NBA Bena Simmonse, který po tragických výkonech v play-off není mentálně připraven nastoupit.

Další hvězda Sixers, Tobias Harris, navíc neprožívá zrovna nejpovedenější období a tak se po pomalejším startu do sezóny chopil otěží Joel Embiid, který je od poloviny prosince téměř k nezastavení. Oprava. Zcela k nezastavení.

Se svými 213 centimetry a 127 kilogramy je Embiid „mismatch“ pro každého obránce, kterého „JoJo“ odtlačí pod koš. Embiidův arsenál se ale neomezuje pouze na hrubou sílu. Rodák z Kamerunu střílí trojky s úspěšností okolo 39 % a se svou výškou je schopen střílet přes obránce, což využívá především v midrangi, kde patří k nejnebezpečnějším hráčům v lize.

Chvílemi připomíná Hakeema Olajuwona, kterého mimo jiné označil za svůj vzor, když skóruje fadeawayem přes obě ramena s lehkostí a grácií, nebo když soupeřícím centrům zamotá hlavu kombinací různých naznačení a pivotováním z jiné galaxie.

Když se však rozhodne použít hrubou sílu, tak jeho dominance pod košem často nedává soupeřům jinou šanci, než ho faulovat.

Ovšem „hack-a-Shaq“ strategie, která dělala tolik problémů legendárnímu Shaquillu O’Nealovi a v minulém play-off trápila například pozdějšího šampiona Giannise Antetokounmpa, nebo výše zmíněného Bena Simmonse, na Embiida nefunguje, protože hvězda Sixers háže trestné hody dlouhodobě s úspěšností přes 80 %.

Aby toho nebylo málo, Embiid se výrazně zlepšil v pozorování blížících se zdvojení, a díky tomu snáze nalézá volné spoluhráče a sbírá 4,3 asistencí na zápas, což je nejvíc v jeho dosavadní kariéře, a zároveň má nejméně ztrát. To je pro Sixers velmi důležitým aspektem, protože kvůli situaci okolo Bena Simmonse přišli o primárního playmakera.

Joel Embiid se svými výkony zařadil mezi kandidáty na MVP trofej a za velkou louží se vedou velké debaty, zda-li je nejlepším centrem v lize on, nebo nejužitečnější hráč minulého ročníku Nikola Jokić z Denveru, který prožívá další historickou sezónu. O něm ale zase někdy jindy.

Zdroj: basketball-reference, ESPN

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Spojené arabské emiráty vs. Sýrie: Preview a tipy na sázení

V kvalifikaci na Mistrovství světa v Kataru 2022 proti sobě nastoupí Spojené arabské emiráty a Sýrie. SAE se zatím nachází na třetím postupovém místě, zatímco jejich soupeř ze Sýrie je na na úplném spodku tabulky.

Publikováno

dne

V kvalifikaci na Mistrovství světa v Kataru 2022 proti sobě nastoupí Spojené arabské emiráty a Sýrie. SAE se zatím nachází na třetím postupovém místě, zatímco jejich soupeř ze Sýrie je na na úplném spodku tabulky.

Spojené arabské emiráty odehrály v rámci kvalifikace na mistrovství světa 6 zápasů. V těchto zápasech získaly pouze 6 bodů, když jednou vyhrála, třikrát remizovaly a dvakrát prohrály. Jejich skóre prozatím činí 4:5.

Poslední Sýrie z šesti zápasů nevyhrála ani jeden. Dokázala alespoň dvakrát remizovat, ale k tomu si připsala rovnou čtyři porážky. Její skóre činí 5:11.

Tyto dva týmy proti sobě nastoupily dvakrát během podzimu 2021. Poprvé to bylo v září v Sýrii v rámci této kvalifikace a duel skončil smírným výsledkem. Obě strany vstřelily jednu branku, skóre tedy bylo 1:1.

Podruhé se hrálo v listopadu a domácím týmem byly Spojené arabské emiráty. Jednalo se o utkání v rámci Arabského poháru FIFA. SAE tento duel vyhrály 2:1. Z tohoto utkání si tedy mohou přenést výhodu a navázat na dobrý výsledek.

Rozdíl mezi třetím a šestým místem, tedy mezi SAE a Sýrií, jsou pouhé 4 body. Avšak Sýrie nedokázala ani jednou zvítězit a neočekává se to ani nyní. Spojené arabské emiráty na domácím hřišti proti této reprezentaci hrát umí.

Výhodou nebude pouze domácí prostředí, ale i ten fakt, že se v tabulce nachází na místě, která zaručuje postup do další fáze v rámci kvalifikace na mistrovství světa. Proto SAE dokáží v tomto duelu zvítězit.

V zápasech Spojených arabských emirátů nepadá příliš branek. Sýrie mnoho branek nestřílí, ale spoustu jich dostává, nicméně proti SAE jich neobdrží velké množství.

Tip na sázení | Výsledek zápasu a počet gólů: SAE a méně než 4,5 v kurzu 2,12 u Tipsportu

Pokračovat ve čtení

Oblíbené