Spojte se s námi


Tenis

Jako za mlada! Murray zvládl historicky druhý nejdelší zápas na Australian Open, Ruud se Zverevem končí už ve druhém kole

Čtvrtý, rekordně dlouhý, den Australian Open je minulostí. Přinesl mnohá překvapení, když z turnaje vypadla hned šestice nasazených v mužské části, v čele s Casperem Ruudem a Alexanderem Zverevem. Nade všemi zápasy ovšem vynikl ten závěrečný.

Publikováno

dne

Čtvrtý, rekordně dlouhý, den Australian Open je minulostí. Přinesl mnohá překvapení, když z turnaje vypadla hned šestice nasazených v mužské části, v čele s Casperem Ruudem a Alexanderem Zverevem. Nade všemi zápasy ovšem vynikl ten závěrečný, souboj domácího Thanasiho Kokkinakise s pětinásobným finalistou turnaje Andym Murraym. Po necelých šesti hodinách postupuje britský tenista a v dalším kole ho čeká Španěl Roberto Bautista-Agut.

V Melbourne hodiny ukazují čtvrtou hodinu ranní a na dvorci Margaret Courtové svádí neskutečnou bitvu domácí oblíbenec s bývalou světovou jedničkou. Zápas Thanasiho Kokkinakise (159.) a Andyho Murrayho (66.) si bude několik stovek neúnavných fanoušků pamatovat ještě dlouho. Ale vše mohlo být úplně jinak.

Kokkinakis prošel přes první fázi turnaje bez větších potíží, když Italovi Fogninimu (57.) nepovolil jediný set. Od vítězství 3:0 nebyl daleko ani jeho čtvrteční soupeř Andy Murray. Ten ve svém úvodním zápase s nasazeným Berrettinim (14.) bojoval prakticky pět hodin, odvrátil mečbol a nakonec uspěl v rozhodujícím tiebreaku páté sady.

Už před samotným zápasem měl tak Australan o něco lepší výchozí pozici, což se velice rychle potvrdilo. I díky pomoci pěti es dokázal opanovat první set poměrem 6-4. V tom druhém se dlouho čekalo na brejkové šance, nakonec se k nim dostal dříve Kokkinakis a podával na vedení 2:0. Nevyužil sice hned tři setboly, i přes to nakonec získal set v tiebreaku, 7-6.

Nad Murraym se stahovala mračna, přišel totiž další ztracený gem při servisu. O postoupivším do třetího kola se zdálo být rozhodnuto. Hned v následující hře ovšem přišel při brejkbolu Murrayho velice pravděpodobně zlomový okamžik celého zápasu. Britský tenista probudil své mladé já a za aplausu zaplněných tribun si dechberoucí defenzivou došel pro kýžený brejk. Samotná výměna záhy obletěla tenisový svět.

Celý třetí set nakonec musel znovu rozhodnout tiebreak, v němž tentokrát dokázala bývalá jednička uspět. Ani po více než třech a půl hodinách neztrácel zápas na atraktivitě. Přestože v Melbourne valná většina obyvatelstva dávno dřímala, na dvorci Margaret Courtové se ke spánku ani zdaleka neschylovalo.

Po dalším hodinovém setu Murray srovnal stav zápasu na 2:2 a šlo se do závěrečné sady. Každý bod obě strany prožívaly na maximum a mnoho sil již nezbývalo.

Pětatřicetiletý Brit zužitkoval své bohaté zkušenosti z vypjatých okamžiků a nakonec po pěti hodinách a pětačtyřiceti minutách odešel z kurtu vítězně, může se tedy připravovat na souboj třetího kola s Robertem Bautistou-Agutem.

Celkové skóre 4-6, 6-7, 7-6, 6-3 a 7-5, fanoušci byly svědky druhého nejdelšího zápasu historie Australian Open, malá cena útěchy za vypadnutí domácího tenisty.

Čtvrtý den turnaje přinesl také řadu překvapení. Ze hry jsou po čtvrtku Casper Ruud (3.), Alexander Zverev (13.) či Taylor Fritz (9.). Norská turnajová dvojka nestačila ve čtyřech setech na Američana Brooksbyho (39.) a stále si tak musí na výraznější úspěch z prvního Grand Slamu sezony počkat.

Stejným poměrem podlehl též Alexander Zverev s dalším Američanem Michaelem Mmohem (107.) a návrat po ošklivém zranění z French Open není podle jeho představ.

Po těchto výsledcích je tak jisté, že se do čtvrtfinálové fáze dostanou nové tváře. Možnost se naskýtá například pro domácího Alexeie Popyrina (113.). Ten dokázal dnes v pěti setech udolat Taylora Fritze a střetne se s dvacetiletým levákem Benem Sheltonem (89.).

Bez výraznějších problémů naopak proplouvá pavoukem hlavní favorit na už svůj desátý primát z Austrálie Novak Djokovič. Ztratil sice první set na turnaji, ovšem Francouzi Enzovi Couacaudovi (191.) uštědřil na rozloučenou „kanára“.

Třetí kolo přinese řadu atraktivních soubojů. Za zmínku stojí zápasy Khachanov – Tiafoe, Dimitrov – Djokovič nebo pro české fanoušky obzvlášť důležitý duel Jiřího Lehečky s Cameronem Norriem.

Zdroj: Australian Open, Livesport, Twitter

Reklama

Oblíbené