Spojte se s námi


Motorsport

Jak to vypadá s Porsche a Audi? Šéfové Ferrari a Mercedesu promluvili o jejich vstupu do F1. Tu čekají velké změny

Je to sága, která se táhne už nějakou tu dobu. Respektive na povrch stále vylézají nové informace o vstupu Audi a Porsche do Formule 1. O jejich potencionální budoucnosti nyní promluvili také Mattia Binotto a Toto Wolff, kteří vidí budoucnost obou značek velmi pozitivně.

Publikováno

dne

Je to sága, která se táhne už nějakou tu dobu. Respektive na povrch stále vylézají nové informace o vstupu Audi a Porsche do Formule 1. O jejich potencionální budoucnosti nyní promluvili také Mattia Binotto a Toto Wolff, kteří vidí budoucnost obou značek velmi pozitivně.

Nedávné spekulace hovořily o tom, že se značky, jež patří do koncernu Volkswagen, oddálily od svého vstupu do Formule 1 v roce 2026. Tuhle informaci však šéfové Mercedesu a Ferrari popírají a naopak vidí jejich připojení ke královně motorsportu velmi pozitivně.

Byť zatím nic oficiálně ani jedna zúčastněná strana nepotvrdila. Faktem ale zůstává, že obě automobilky momentálně vyčkávají, co přinese rok 2026, kdy vejdou v platnost nová pravidla s ohledem na motory a jejich používání.

F1 čekají velké změny

Už na konci roku Mezinárodí automobilová federace potvrdila, že nová pohonná jednotka se bude od roku 2026 zakládat na čtyřech základních pilířích. F1 si zachová 1,6litrový V6 motor, navýší elektrický výkon na 350 kW, zavede tzv. nákladové stropy na pohonné jednotky a především – odstraní spalovací motor (MGU-H).

O dalšího půroku později FIA stanovila další předběžné cíle, tentokrát však z hlediska aerodynamického. F1 má být zkrátka mnohem více udržitelná.

Mezinárodní automobilová federace však plánuje opět snížit aerodynamický odpor a uchovat atraktivitu závodění, aby se vozy jedoucí za sebou mohly i nadále snadno pronásledovat a nedocházelo ke ztrátě přítlaku, jako tomu ostatně bylo v minulých letech.

Atraktivnější pravidla nám přinesl vstup do nové éry, respektive návrat ground effectu do Formule 1 a přechod na 18palcové pneumatiky. Oba tyto faktory mají totiž výrazný podíl na redukci tvorby špinavého vzduchu.

FIA ale také chce zmenšit velikost monopostů, snížit jejich hmotnost, pokračovat v cestě ke standardizaci nebo zjednodušit strategicky vybrané komponenty pro účely snižování nákladů.

Dále chce Mezinárodní automobilová federace rozšířit používání udržitelných materiálů a dalších technologií a v neposlední řadě pokračovat v inovacích co do bezpečnosti závodění a samotných jezdců.

Komentáře Wolffa a Binotta

„Upřímně jdou ty zvěsti mimo mě, ale co se týče vstupu Porsche a Audi do F1, vidíme to velmi pozitivně. Pro F1 je to skvělé. Je dobré mít více výrobců a bylo by skvělé mít členy skupiny Volkswagen v našem světě, v našem sportu,“ řekl Binotto v rozhovoru pro vybraná média, včetně RacingNews365.

„Myslím, že jsme udělali vše proto, aby do F1 mohly obě značky vstoupit. Odstranili jsme MGU-H, což věřte, že pro nás není ideální volbou. Ale udělali jsme to proto, abychom jim pomohli vstoupit do F1. Je to přece jen technologie (spalovací motor), kterou velmi dobře známe a je účinná,“ vysvětlil.

„K tomu, co řekl Mattia není moc co dodat. Nechceme zdržovat pokrok, F1 je prostředím, kde se budou předpisy neustále měnit. Je to něco, co od nich můžeme očekávat také (inovace), protože jsme podnikli velké kroky k tomu, aby se k nám mohli připojit,“ pokračuje Wolff a doplňuje Binotta.

Působení Audi a Porsche ve Formuli 1

Audi během svého působení v motorsportu nikdy nevkročilo do F1, velmi známé však bylo například ve WRC, zatímco Porsche se naposledy v královně motorsportu ukázalo v roce 1991 jako dodavatel motorů pro Footwork.

Největší úspěch ve F1 Porsche zaznamenalo v 80. letech, když dodávali motory stáji McLaren. S tehdejším označením TAG/Porsche. V letech 1984 až 1987 McLaren vyhrál hned 24 Velkých cen, v sezónách 1984 a 1985 ovládli Pohár konstruktérů.

Pakliže tedy Porsche a Audi vstoupí v roce 2026 do Formule 1, je velkou otázkou, za jakých okolností to bude. Vytvoření vlastního týmu je v dnešní době velmi těžkým počinem, a to nejen z ekonomických důvodů. Nejlehčím způsobem tak bude odkoupení jednoho z týmů, ani jedna značka však nechce být „pouhým“ dodavatelem motorů.

Zdroje: F1, RacingNews365

Reklama

Motorsport

Fabio Quartararo pro Ruik: S Yamahou jsme měli velké problémy, o smlouvě jsem hodně uvažoval. Co nevíte o úřadujícím šampionovi?

Získá Fabio Quartararo další titul mistra světa? To je otázka, na kterou budeme znát odpověď až za několik měsíců, aktuálně však je na dobré cestě za obhajobou. V rozhovoru pro Ruik se francouzský závodník rozpovídal o letošním ročníku, problémech Yamahy a také vyjádřil podporu svému blízkému kamarádovi Danielu Ricciardovi.

Publikováno

dne

Získá Fabio Quartararo další titul mistra světa? To je otázka, na kterou budeme znát odpověď až za několik měsíců, aktuálně však je na dobré cestě za obhajobou. V rozhovoru pro Ruik se francouzský závodník rozpovídal o letošním ročníku, problémech Yamahy a také vyjádřil podporu svému blízkému kamarádovi Danielu Ricciardovi.

Před nedávným časem podepsal Quartararo novou smlouvu s týmem Monster Energy Yamaha MotoGP a v rozhovoru pro vybraná média, včetně Ruiku, však přiznal, že to nebylo vůbec jednoduché rozhodování.

„Bylo to těžké, protože přemýšlíte nad rozhodnutím, které může ovlivnit tvou kariéru a tvou budoucnost. A já si chtěl být jistý mým rozhodnutím, proto jsem si nechal trochu času. A uvědomil si, že zůstat v Yamaze bylo správné rozhodnutí. Tento projekt je rovněž na správné cestě. No a přesně to je ten důvod, proč jsem se rozhodl prodloužil můj kontrakt,“ vysvětluje Quartararo v rozhovoru.

Velké problémy na začátku sezóny, pomohla také změna smýšlení

Na začátku roku měl přitom úřadující mistr světa se svou Yamahou velké problémy, především co do maximální rychlosti. Svůj tým musel dokonce on sám přesvědčovat o tom, že jeho motocykl je opravdu ve špatném stavu a je potřeba mnoho úprav a vylepšení.

Po několika úvodních závodech tak Yamaha začala na svých motocyklech pracovat a také to je důvod, proč je Quartararo aktuálním lídrem šampionátu jezdců. V jednom z nedávných rozhovorů však také přiznal, že po přesunu do Evropy změnil své smýšlení, přičemž právě to mu pomohlo k prvnímu vítězství v sezóně (VC Portugalska – pozn. red.).

„Za mě, když.. Protože jsme jsme v roce 2021 použili stejný motor jako v roce 2020, očekáváte v nové sezóně od svého motocyklu velké změny. Ale žádná velká změna se nekonala. Já byl vždy motivovaný. Jenže když vidíte, jak se ostatní zlepšují a vy stojíte na místě, jste naštvaný a ztrácíte motivaci.

Prvními závody jsem byl opravdu zklamaný, především po Kataru a Argentině. Následně v Austinu jsem změnil své smýšlení. Bojoval jsem s Marcem (Márquezem – pozn. red.), nikoliv o pódium nebo dokonce o vítězství, ale tenhle skvělý souboj mě udělal šťastným.

No a potom, když jsme se přestěhovali do Evropy, tak jsme zaznamenali masivní zlepšení. Tratě byly velmi odlišné (oproti těm na americkém kontinentu nebo v Kataru) a já se cítil i díky změně svého nastavení docela dobře,“ přiznal Quartararo.

Druhá polovina sezóny

Jak ostatně můžete vidět ve výše přiloženém twitterovém příspěvku, Quartararo znovu vede šampionát jezdců. V porovnání s loňskou sezónou je ovšem na čele s menším bodovým náskokem, přičemž právě v druhé polovině čekají 23letého Francouze závody a okruhy, na kterých se trápí.

„Když se podívám na druhou část sezónu, je tam hodně tratí, které mám rád – Nizozemsko, Rakousko, Misano, Japonsko, Thajsko, Austrálie, Malajsie.. Jsou tam ale asi dva okruhy, na kterých se trápím (Aragón), ale vynasnažím se s tím vypořádat,“ řekl jezdec Yamahy.

Momentálně je tedy zřejmá budoucí ikona MotoGP na dobré cestě za obhajobou titulu. Do konce sezóny 2022 však stále zbývá 8 závodů a Quartarara tak čeká tvrdý boj.

Quartararo si také vyzkoušel vůz Formule 1

El Diablo má dobrý vztah s Lewisem Hamiltonem a nejspíše také díky tomu si mohl vyzkoušet vůz Mercedesu. V rozhovoru tak zkoušel porovnávat F1 s MotoGP a prozradil tak svůj pohled na věc.

„Samozřejmě jsem opravdu velký automobilový fanoušek, především F1. Té rychlosti, které monoposty dosahují v zatáčkách, to je neuvěřitelné. A samozřejmě, byl to můj sen otestovat vůz Formule 1. Ale je těžké to srovnávat, protože jsem byl pozvaný pouze jako host a díval jsem se tam na kvalifikaci a závod.

Každopádně, rozpočet pro oba sporty je totálně rozdílný. Závodit zde je úžasné, je to zase něco zcela rozdílného. My máme úplně jinou mentalitu. Myslím si ale, že oba sporty mají své speciality,“ poznamenal El Diablo, jak se úřadujícímu šampionovi přezdívá.

Mnoho fanoušků také jistě neví, že Quartararo řadí mezi své nejlepší kamarády Australana Ricciarda z McLarenu.

„S Danielem máme opravdu speciální spojení, protože je to za mě opravdu výjimečný člověk. Je to jeden z mých nejlepších kamarádů. A samozřejmě mu přeju, aby vyhrával a dosahoval výsledků, které si zaslouží. Tuhle tu stranu sportu (F1) moc nesleduji, ale Daniel je opravdu skvělý člověk a mám ho rád.

A samozřejmě doufám, že udělá potřebný krok k tomu, aby se ve svém autě cítil lépe a my ho mohli vidět na špici šampionátu Formule 1,“ uzavřel.

Zdroj: MotoGP

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Joan Mir o odchodu Suzuki z MotoGP: Je to pro všechny těžká situace a nevíme, co přijde. Co řekl o českých fanoušcích?

Odchod Suzuki je velkým tématem jak pro jezdce týmu, tak pro celou MotoGP. A právě nejen na tohle téma se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal španělský závodník Joan Mir. Kromě toho však promluvil o závodě na britském Silverstonu a nezapomněl pozdravit české fanoušky.

Publikováno

dne

Odchod Suzuki je velkým tématem jak pro jezdce týmu, tak pro celou MotoGP. A právě nejen na tohle téma se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal španělský závodník Joan Mir. Kromě toho však promluvil o závodě na britském Silverstonu a nezapomněl pozdravit české fanoušky.

Byla to pro mnohé absolutně šokující informace, když Suzuki na začátku sezóny ohlásilo, že na konci roku odchází z MotoGP. Pro japonský tým to však není žádná neznámá záležitost.

Legendární tým z MotoGP navíc už jednou odstoupil, konkrétně tedy na konci sezóny 2011 kvůli finančním potížím. Poté japonská stáj přišla s naprosto „přestavěným“ konceptem a do MotoGP se vrátila v roce 2015 jako tovární značka.

První vítězství po velkolepém návratu Suzuki zapsalo v roce 2016 při příležitosti Velké ceny Velké Británie na okruhu v Silverstone. Pro první místo si tehdy dojel Maverick Viňales. V sezóně 2020 dokonce získalo titul mistrů světa, když právě Mir ovládl šampionát jezdců.

Letos se však Suzuki výsledkově trápí a je to způsobeno také tím, že tým už zkrátka nemá velkou motivaci dále pracovat. V aktuálním pořadí šampionátu jezdců se Alex Rins nachází s 84 body na osmém místě, Mir se 77 body dokonce až na dvanáctém.

Odchod Suzuki z MotoGP strašil nejen jezdce, ale rovněž všechny zaměstnance, jež jsou s japonskou stájí spojeni. V rozhovoru pro vybraná média, včetně Ruiku, se Mir právě o této problematice rozpovídal.

Mirovo vyjádření

„Ano, je to velmi těžké období, nikdo z nás neví, co přijde. Není to věc, která by se týkala pouze jednoho jezdce, ale týká se to úplně všech,“ vysvětluje Mir v onom rozhovoru.

„Je těžké tuto situaci zvládnout, protože nemám rád nejistotu, když nevím, co přijde. Jedna věc je, pokud se ten problém týká jednoho jezdce. O to horší je, že nikdo z nás neví, kde bude příští rok pracovat, každý z nás má ten stejný problém,“ pokračuje.

„Občas lidé zapomínají to na to, že to opravdu hodně pociťujeme. My jsme ale jen malá skupina lidí. Mnohem více pracuje v továrně a nevědí, co bude. Je to něco, co nám momentálně příliš nepomáhá,“ přiznává šampion z roku 2020.

I přesto však Suzuki potřebuje své výkony zlepšit a velmi slibnou příležitostí byla Velká cena Velké Británie. Rins dokonce vedl dvanáctý podnik letošní sezóny, poté se ale propadal pořadím dolů, přičemž závod na okruhu v Silverstone dokončil na sedmé příčce, Mir nedojel.

Co před nedělní Velkou cenou právě o Silverstone Mir prohlásil a co od ní původně očekával?

Silverstone

„Tahle trať patří mezi specifické, v kalendáři si tohle značím jako speciální závod. Je to náročná trať, na které musíte vždy předvést dobrý výkon, a kde musíte ukázat své jezdecké schopnosti. Je tady hodně rychlých a ostrých zatáček,“ řekl v rozhovoru.

„Uvidíme, co s tím budu moci udělat. V loňském roce jsem měl nějaké problémy s přední pneumatikou, přesto jsem si ale v závodě držel dobré tempo. Ovšem kvůli tomu jsem nebyl schopný dosáhnout na výsledek, jaký bych chtěl, takže uvidíme, co přinese tato Velká cena,“ pravil čtyřiadvacetiletý Španěl.

Jak ale také Mir posléze dodal, co do závodů MotoGP nemá s tímto okruhem žádné velké zkušenosti. V roce 2016 a 2017 tady závodil v rámci šampionátu Moto3, v sezóně 2018 při závodu Moto2 pršelo a jeho motorka tak měla velmi odlišné nastavení, než za ideálních suchých podmínek.

A aby toho nebylo málo, v ročníku 2019 se zranil v Brně a nebylo tak možné, aby zasáhl do tehdejší Velké ceny. Rok 2020 byl spojený s koronavirem a MotoGP do Velké Británie vůbec nepřijela. Jeho jedinou zkušeností se závodem MotoGP na Silverstone tak je loňské deváté místo.

I tohle tedy mohl být jeden z aspektů, proč se Mirovi v nedělním závodě nedařilo a proč Velkou cenu Velké Británie nakonec ani nedokončil.

MotoGP v České republice sleduje velké množství fanoušků. Je něco, co bys svým příznivcům v České republice rád vzkázal?

„Ano, určitě. Jsem opravdu smutný, protože v posledních dvou letech jsme nemohli jet závodit do Brna. Ale doufám, že se tady v budoucnu ještě vrátíme. Pro mě bylo Brno vždycky speciální a také fanoušci zde byli vždy skvělí. Tohle je impuls k tomu, aby se tam MotoGP jednou vrátilo,“ vzkázal Mir českým fanouškům.

Zdroj: MotoGP

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Formule 3 se blíží ke svému konci, Staněk a spol. bojují o posun výš

Letní přestávka je letos ve Formuli 1 spojena hlavně s řešením velké přestupové ságy s tématem složení startovního pole pro ročník 2023. Velké boje se ale odehrávají i v juniorských sériích. A dnes si představíme jezdce, kteří bojují o vstup do vyšší kategorie, tedy piloty Formule 3. Včetně moravské naděje Romana Staňka.

Publikováno

dne

Letní přestávka je letos ve Formuli 1 spojena hlavně s řešením velké přestupové ságy s tématem složení startovního pole pro ročník 2023. Velké boje se ale odehrávají i v juniorských sériích. A dnes si představíme jezdce, kteří bojují o vstup do vyšší kategorie, tedy piloty Formule 3. Včetně moravské naděje Romana Staňka. A také se podíváme na to, jak se jim daří.

Deset týmů po třech jezdcích, včetně moravského zástupce Charouz Racing System, bojuje o víkendech ve dvou závodech. Jednom sprintovém a jednom hlavním. Na rozdíl od F2 není v žádném závodě povinný pit stop, a tak se opravdu ukáže čistý talent třicítky závodníků.

V letošní sezoně je také na startovním roštu několik zajímavých jmen. Za tým PREMA Racing jezdí druhou sezonu Monačan Arthur Leclerc, mladší bratr pilota Ferrari ve F1 Charlese Leclerca. Hvězdné talenty mají podepsané i velké týmy, za Alpine bojuje o titul Victor Martins, za Red Bull Isack Hadjar. Oba Francouzi by se neměli příští rok vyhnout posunu o úroveň výš.

Sezona má za sebou šest závodních víkendů z devíti a boj o titul ani zdaleka není rozhodnutý. Rozdíl mezi první pěticí je dvacet čtyři bodů, přičemž za výhru v hlavním závodě se bere bodů pětadvacet (ve sprintu je to bodů deset – pozn. red.). Ve hře je ještě 117 bodů, takže ještě bude o co jezdit.

Pořadí šampionátu jezdců

V čele šampionátu jsou se 104 body už zmínění Francouzi Hadjar a Martins, následovaní Leclercem s 95 body. Teoretickou šanci na titul má sice ještě každý pilot, reálně ale budou bojovat o titul jezdci po sedmého Alexandra Smoljara. Rus je aktuálně přímo za Romanem Staňkem, má 63 bodů.

Jediným dvojnásobným vítězem v hlavních závodech je Victor Martins, spolu s ním mají po jedné výhře ještě Staněk, Hadjar, Leclerc a Smoljar. Do konce sezony zbývají tři hlavní závody a zmiňovaná pětice by nerada pustila do vítězného klubu jiného pilota.

Šampionát F3 je pro české fanoušky zajímavý hlavně díky Romanu Staňkovi. Ten balancuje na tenkém ledě mezi postupem do F2 a koncem kariéry, přičemž pro pokračování kariéry musí Čech skončit mezi prvními třemi na konci sezony. Na třetího Leclera ztrácí Staněk ze šestého místa 26 bodů.

Formuli 3 si v letošní sezoně zkusilo už 38 závodníků. Body získalo 24 jezdců. Pětice pilotů s nulou je poté stálými členy svých týmů.

Pořadí šampionátu týmů

Mezi týmy jsou suverénně první jezdci týmu PREMA racing. Trojice Arthur Leclerc, Oliver Bearman a Jak Crawford si drží vedení 102 bodů na druhý tým ART Grand Prix. Právě od druhého místa se na dalších čtyřech pozicích bude ještě hodně bojovat.

Mezi druhým ART Grand Prix a pátým Tridentem, týmem Romana Staňka, je totiž pouhých 24 bodů. I proto může být závěrečných šest závodů zajímavých nejen z hlediska samotných pilotů, ale také z hlediska boje o titul mezi konstruktéry.

Další pokračování je na programu po letní přestávce v Belgii. 26. až 28. srpna se F3 potká i s juniorskou F2 a královskou F1. Čeká nás tak opět víkend plný závodění, a to nejen na nejvyšší úrovni.

Pořadí šampionátu jednotlivců:

  1. Isack Hadjar (Francie, Hitech GP) – 104 bodů
  2. Victor Martins (Francie, ART Grand Prix) – 104 bodů
  3. Arthur Leclerc (Monako, PREMA Racing Team) – 95 bodů
  4. Jak Crawford (USA, PREMA Racing Team) – 80 bodů
  5. Oliver Bearman (Velká Británie, PREMA Racing Team) – 80 bodů
  6. ROMAN STANĚK (ČR, Trident) – 69 bodů
  7. Alexandr Smoljar (Rusko, MP Motorsport) – 63 bodů
  8. Caio Collet (Brazílie, MP Motorsport) – 52 bodů

Zdroj: FIA Formula 3

Pokračovat ve čtení

Oblíbené