Spojte se s námi


Tenis

Jahody se šlehačkou, travnaté kurty a skoro stopadesátiletá tradice. To je slavný Wimbledon

Blíží se třetí Grand Slam sezony a tenisté se opět stěhují do slavného All England Clubu. V Londýně se na travnatých dvorcích bude hrát 135. ročník slavného Wimbledonu.

Publikováno

dne

Blíží se třetí Grand Slam sezony a tenisté se opět stěhují do slavného All England Clubu. V Londýně se na travnatých dvorcích bude hrát 135. ročník slavného Wimbledonu. Pojďte si spolu s námi projít historii a zajímavosti turnaje, který proslul svými tradicemi a který se v letošním roce musí obejít bez ruských a běloruských tenistů.

Tradice tohoto turnaje sahá už do 19. století, konkrétně do roku 1877. Do soutěže se tehdy přihlásilo 22 mužů, kteří museli zaplatit jednu guineu (cca 1 libra a 5 pencí). Turnaj zpožděný o několik dní kvůli dešti vyhrál Spencer Gore, jenž ve finále porazil Williama Marshalla za 48 minut poměrem 6:1, 6:2 a 6:4. Gore dostal 12 guineí ve formě prize money.

Tehdy se ještě hrálo v londýnské čtvrti Wimbledon. Název turnaje ale zůstal stejný, když se All England Club přesunul v roce 1922 na Church Road v městské části Brent and Harrow. To už se dávno na turnaji představovaly i ženy (od 1884), které stejně jako muži hrály i čtyřhru. Zatímco muži hráli párovou hru od roku 1884, ženy hrály ve čtyřech od roku 1913, stejně jako mixované dvojice.

Do již zmíněného roku 1922 se hrálo velmi specifickým formátem. Obhájce titulu se totiž kvalifikoval přímo do finále turnaje dalšího roku a podobně jako je to aktuálně v šachách si musel vítěz počkat na nového vyzyvatele.

Během obou světových válek se turnaj nehrál. V roce 1940 dokonce bomba zasáhla část areálu, čímž v All England Clubu poškodila 1200 sedadel na Centr kurtu. Obnovení jeho provozu se podařilo až na turnaj v roce 1949.

Od doby, co se Wimbledonu začalo účastnit více nebritských reprezentantů, domácí hráči mají problém se ziskem titulu. Od roku 1918 se radovalo sedm Britek, poslední z nich byla Virginia Wadeová, a to v roce 1977. U mužů je titulů pouze pět, navíc jsou rozděleny jen mezi dva hráče. Posledním šampionem je Andy Murray, který vyhrál v letech 2013 a 2016. Ve čtyřicátých letech se třikrát v řadě radoval Fred Perry.

V historii Grand Slamu se dařilo i českým tenistům a tenistkám. Mezi muži se radoval Jan Kodeš v roce 1973, přičemž ve finále byli ještě dvakrát Ivan Lendl a jednou Tomáš Berdych. V ženské kategorii mají triumfy Jana Novotná (z roku 1998), která byla ještě dvakrát ve finále, a Petra Kvitová. Ta je také poslední českou vítězkou turnaje „Velké čtyřky“, když v Londýně kralovala v letech 2011 a 2014.

K Wimbledonu neodmyslitelně patří jahody se šlehačkou. Ročně se spotřebuje zhruba 34 tun červeného ovoce a 10 tisíc litrů šlehačky. Ve Velké Británii se hraje vždy od posledního červnového pondělí. Titul obhajuje Novak Djoković, Ashleigh Bartyová ukončila kariéru a trofej tak získá někdo jiný.

Pro letošní ročník je zakázán vstup ruským a běloruským tenistům, čímž Wimbledon přijde o světovou jedničku Daniila Medveděva. Po delší odmlce se na kurty vrací legendární Serena Williamsová.

Zdroj: Wimbledon

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.