Spojte se s námi


Ostatní

Íránská fanynka se upálila kvůli zákazu vstupu žen na fotbalová utkání. Změní její smrt situaci v Íránu?

Publikováno

dne

Íránská fotbalová fanynka Sahar Khodayari se před týdnem upálila a v úterý podlehla svým zraněním. Proč to udělala? Protože v Íránu nemohou ženy navštěvovat fotbalová utkání ani jiné velké sportovní akce. Tento zákaz trvá od roku 1981 a 31. srpna měl být na výzvu ze strany FIFA zrušen. K tomu však nedošlo. Naopak došlo ke zbytečné ztrátě života nevinného člověka.

Příběh Sahar Khodayari sledoval celý Írán. Její jméno se totiž v tamních médiích neobjevilo po její úterní smrti či o týden dřívějším sebeupálení neobjevilo poprvé. Již v minulosti totiž měla problémy se zákonem kvůli snahám dostat se na fotbalová utkání. Bizarní? Pro nás možná ano, jenže v Íránu je to od roku 1981 krutá realita. Ženy totiž navštěvovat fotbalová utkání ani jiné velké sportovní akce nemohou.

Když se před týdnem v Teheránu zapálila a ihned nezemřela, její osud sledovala celá země. Na sociálních sítích se jí dostalo mnoha podpory a její spoluobčané ji označovali pod hashtagem „Blue Girl“, přičemž modrá barva odkazuje na barvy jejího milovaného celku z Teheránu – Esteqlal. I proto její následná smrt vyvolala mnoho otázek a především nepokojů. Na íránské úřady se zvětšil již tak velký tlak a sebeobětování devětadvacetileté ženy by tak nemuselo přijít vniveč, jakkoliv je to děsivá oběť.

Sahar Khodayari byla přitom již v březnu zadržena, když se pokusila vstoupit na fotbalový stadion. Tři dny byla vězněna, aby následně byla propuštěna na kauci. Poté čekala šest měsíců na svůj soudní proces. Jenže když k němu mělo dojít a ona k němu přišla, zjistila, že byl odložen, jelikož soudce měl údajně rodinnou pohotovost.

Opustila tedy ve vzteku soudní budovu, přičemž si v ní zapomněla svůj mobilní telefon, což mělo býti osudným. Když se pro něj totiž později vracela, měla údajně zaslechnout, že by v případě odsouzení mohla jít do vězení na šest měsíců až dva roky. To pro ni bylo nepřijatelné a tak vyběhla před soudní budovu v Teheránu, před níž se na protest zapálila. Zraněním následně podlehla.

Jak již bylo zmíněno, zákaz vstupu žen na stadion platí v Íránu od roku 1981. Minulý rok však byl zákaz zrušen, protože se země dostala na mistrovství světa v Rusku a v Teheránu na fotbalovém stadionu byly promítány všechny duely íránské reprezentace. Jednalo se o velkolepý moment, tudíž byla udělána výjimka. Jenže hned po světovém šampionátu výjimka zmizela.

Zajímavé pak je, že tento zákaz není zapsán nikde v zákoně, jedná se tedy pouze o jakési „nepsané pravidlo“, které si nemilosrdně vynucují pouze íránské úřady. Alespoň to tvrdí organizace Human Rights Watch, která se zabývá výzkumem lidských práv a jejich prosazováním.

Řídící orgán FIFA přitom Íránu nařídil, aby nejpozději do 31. srpna 2019 zrušil ženám zákaz vstupu na fotbalová utkání. K tomu však stále ještě nedošlo. A vzhledem k tomu, že kvůli této omezenosti íránských úřadů zemřela nevinná žena, lze očekávat zesílení tlaku nejen ze strany FIFA.

„Jsme si vědomi této tragédie a hluboce litujeme toho, co se stalo. FIFA sděluje soustrast celé rodině Sahar a jejím přátelům. Zároveň znovu vyzýváme íránské orgány, aby zajistily svobodu a bezpečnost všech žen zapojených do tohoto legitimního boje o ukončení zákazu stadionu pro ženy v Íránu,“ zní oficiální prohlášení ze strany FIFA, které reaguje na děsivou událost.

Philip Luther z Amnesty International, organizace monitorující porušování lidských práv a iniciující kampaně proti jejich porušování, označil případ jako srdcervoucí a zároveň dodal, že tato smrt pouze dokázala dopad hrozivého íránského pohrdání právy žen. „Její smrt nesmí být zbytečná. Pokud se má Írán vyhnout dalším tragédiím, musí dojít ke změnám, které jim dokáží předejít,“ prohlásil Luther.

Sebeupálení devětadvacetileté ženy vyvolalo v Íránu minimálně potřebnou diskusi. K situaci se vyjádřil na Instagramu i kapitán tamní mužské reprezentace Masoud Shojaei, který napsal, že tento zákaz je zakořeněn v zastaralých a krutých myšlenkách, kterým budoucí generace nebudou rozumět.

V Íránu navíc na začátku září byla spuštěna online kampaň, v níž občané této země prosí všechny velké sportovní organizace, aby Íránu zakázaly soutěžit pod jejich hlavičkou. Íránci tak chtějí zastavit státní zásahy do sportu a doufají, že až nemožnost se účastnit jakýchkoliv sportovních turnajů by mohla vládu donutit ke změně.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.