Spojte se s námi

Ostatní

Íránská fanynka se upálila kvůli zákazu vstupu žen na fotbalová utkání. Změní její smrt situaci v Íránu?

Zveřejněno

dne

Íránská fotbalová fanynka Sahar Khodayari se před týdnem upálila a v úterý podlehla svým zraněním. Proč to udělala? Protože v Íránu nemohou ženy navštěvovat fotbalová utkání ani jiné velké sportovní akce. Tento zákaz trvá od roku 1981 a 31. srpna měl být na výzvu ze strany FIFA zrušen. K tomu však nedošlo. Naopak došlo ke zbytečné ztrátě života nevinného člověka.

Zdroj: canoe.com

Příběh Sahar Khodayari sledoval celý Írán. Její jméno se totiž v tamních médiích neobjevilo po její úterní smrti či o týden dřívějším sebeupálení neobjevilo poprvé. Již v minulosti totiž měla problémy se zákonem kvůli snahám dostat se na fotbalová utkání. Bizarní? Pro nás možná ano, jenže v Íránu je to od roku 1981 krutá realita. Ženy totiž navštěvovat fotbalová utkání ani jiné velké sportovní akce nemohou.

Když se před týdnem v Teheránu zapálila a ihned nezemřela, její osud sledovala celá země. Na sociálních sítích se jí dostalo mnoha podpory a její spoluobčané ji označovali pod hashtagem “Blue Girl”, přičemž modrá barva odkazuje na barvy jejího milovaného celku z Teheránu – Esteqlal. I proto její následná smrt vyvolala mnoho otázek a především nepokojů. Na íránské úřady se zvětšil již tak velký tlak a sebeobětování devětadvacetileté ženy by tak nemuselo přijít vniveč, jakkoliv je to děsivá oběť.

Sahar Khodayari byla přitom již v březnu zadržena, když se pokusila vstoupit na fotbalový stadion. Tři dny byla vězněna, aby následně byla propuštěna na kauci. Poté čekala šest měsíců na svůj soudní proces. Jenže když k němu mělo dojít a ona k němu přišla, zjistila, že byl odložen, jelikož soudce měl údajně rodinnou pohotovost.

Opustila tedy ve vzteku soudní budovu, přičemž si v ní zapomněla svůj mobilní telefon, což mělo býti osudným. Když se pro něj totiž později vracela, měla údajně zaslechnout, že by v případě odsouzení mohla jít do vězení na šest měsíců až dva roky. To pro ni bylo nepřijatelné a tak vyběhla před soudní budovu v Teheránu, před níž se na protest zapálila. Zraněním následně podlehla.

Zdroj: middle-east-online.com

Jak již bylo zmíněno, zákaz vstupu žen na stadion platí v Íránu od roku 1981. Minulý rok však byl zákaz zrušen, protože se země dostala na mistrovství světa v Rusku a v Teheránu na fotbalovém stadionu byly promítány všechny duely íránské reprezentace. Jednalo se o velkolepý moment, tudíž byla udělána výjimka. Jenže hned po světovém šampionátu výjimka zmizela.

Zajímavé pak je, že tento zákaz není zapsán nikde v zákoně, jedná se tedy pouze o jakési “nepsané pravidlo”, které si nemilosrdně vynucují pouze íránské úřady. Alespoň to tvrdí organizace Human Rights Watch, která se zabývá výzkumem lidských práv a jejich prosazováním.

Řídící orgán FIFA přitom Íránu nařídil, aby nejpozději do 31. srpna 2019 zrušil ženám zákaz vstupu na fotbalová utkání. K tomu však stále ještě nedošlo. A vzhledem k tomu, že kvůli této omezenosti íránských úřadů zemřela nevinná žena, lze očekávat zesílení tlaku nejen ze strany FIFA.

„Jsme si vědomi této tragédie a hluboce litujeme toho, co se stalo. FIFA sděluje soustrast celé rodině Sahar a jejím přátelům. Zároveň znovu vyzýváme íránské orgány, aby zajistily svobodu a bezpečnost všech žen zapojených do tohoto legitimního boje o ukončení zákazu stadionu pro ženy v Íránu,“ zní oficiální prohlášení ze strany FIFA, které reaguje na děsivou událost.

Zdroj: insideworldfootball.com

Philip Luther z Amnesty International, organizace monitorující porušování lidských práv a iniciující kampaně proti jejich porušování, označil případ jako srdcervoucí a zároveň dodal, že tato smrt pouze dokázala dopad hrozivého íránského pohrdání právy žen. „Její smrt nesmí být zbytečná. Pokud se má Írán vyhnout dalším tragédiím, musí dojít ke změnám, které jim dokáží předejít,“ prohlásil Luther.

Sebeupálení devětadvacetileté ženy vyvolalo v Íránu minimálně potřebnou diskusi. K situaci se vyjádřil na Instagramu i kapitán tamní mužské reprezentace Masoud Shojaei, který napsal, že tento zákaz je zakořeněn v zastaralých a krutých myšlenkách, kterým budoucí generace nebudou rozumět.

V Íránu navíc na začátku září byla spuštěna online kampaň, v níž občané této země prosí všechny velké sportovní organizace, aby Íránu zakázaly soutěžit pod jejich hlavičkou. Íránci tak chtějí zastavit státní zásahy do sportu a doufají, že až nemožnost se účastnit jakýchkoliv sportovních turnajů by mohla vládu donutit ke změně.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Ostatní

Katar nadále porušuje lidská práva a práva pracovníků. Na přípravách mistrovství světa to nic nemění

Zveřejněno

dne

Mistrovství světa 2022, které se má odehrát v Kataru, je od samotného oznámení pořadatelské země doprovázeno kritikou a nemalou dávkou kontroverzí či různých nařčení. Dlouhodobě je pořadatelský stát napadán především z hlediska nedodržování lidských práv, přičemž již v minulosti slíbil nápravu. Dle nově zveřejněných výsledků výzkumu Amnesty International se na situaci však nic nezměnilo.

Embed from Getty Images

Nejnovější zpráva, kterou vydalo celosvětové hnutí Amnesty International, jenž monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně na jejich dodržování, usvědčuje Katar z neustálého porušování lidských práv. Výsledky výzkumu nicméně nemonitorují přímo pracovníky, kteří připravují vše na chystající se mistrovství světa, ale spíše všeobecnou situaci v zemi.

Podle zprávy tohoto hnutí, která je psána na 52 stran, mají tisícovky zaměstnanců pracovat bez vyplacení mzdy, a to i mzdy za několik měsíců. Více než 1 600 zaměstnanců se pak rozhodlo podat stížnost, nicméně bez větších úspěchů. Amnesty International tak vyzývá katarské úřady k “ukončení ostudné reality v podobě vykořisťování pracovníků”. Zajímavé pak je, že v minulosti byla zřízena komise, která měla zlepšit a chránit práva pracovníků. Svůj účel však nezvládá splňovat.

„Navzdory významným slibům velkých reforem, které Katar učinil, zůstává situace vůči pracovníkům nadále bezohledná. Migrující pracovníci často šli do Kataru s nadějí, že svým rodinám poskytnou lepší život. Namísto toho se mnoho z nich vrací domů poté, co několik měsíců neobdrželi mzdu, přičemž se jim nedostává téměř žádné pomoci, která by je před tímto chránila,“ vyjádřil se Stephen Cockburn, zástupce Amnesty International pro globální záležitosti.

Report také informuje o tom, že některé společnosti, jenž pracovníky zaměstnávaly, krátce po problému s nevyplácením mezd přestaly nadobro fungovat a tudíž je o to komplikovanější z nich nevyplacené mzdy vymáhat.

Embed from Getty Images

Nutno podotknout, že v listopadu 2017 katarské úřady schválily nové zákony na zlepšení práv pracovníků, když Katar podepsal dohodu s mezinárodní organizací OSN. Dohoda zahrnovala zrušení zákonů, které zaměstnavatelům a firmám dávaly extrémně dominantní postavení, neboť bez jejich souhlasu nemohli zaměstnanci změnit zaměstnání či opustit zemi.

Nové právní předpisy pak slibovaly alespoň dočasné zavedení minimální mzdy, vytvoření pojištěneckého fondu zaměstnanců a zřízení výborů pro řešení sporů, jenž se týkají zmíněné problematiky. Jenže rovněž zmíněná nová zpráva od Amnesty International uvádí, že ani jeden z těchto slibů není dodržován zrovna podle představ.

K reportu celosvětového hnutí se vyjádřila i FIFA, která samozřejmě tvrdí, že dodržování lidských práv, a především pak u dělníků pracujících na přípravách světového šampionátu, bere velice vážně. „Chtěli bychom poznamenat, že se zpráva netýká příprav na mistrovství světa. Nejvyšší orgán, jenž řeší infrastrukturu, potvrdil, že dodavatelé uvedení ve zprávě nikdy nebyli zapojeni do projektů světového poháru v Kataru,“ zní ve vyjádření FIFA.

„Uznáváme však důležitost nového výboru pro pracovní spory jako důležitou součást širších reforem v oblasti pracovních práv, které probíhají v Kataru. Víme, že katarské orgány intenzivně spolupracují s Mezinárodní organizací práce a dalšími zúčastněnými stranami s cílem dále zlepšit účinnost tohoto složitého, ale vitálního mechanismu,“ pokračuje oficiální status hlavní řídící organizace světového fotbalu.

Embed from Getty Images

„FIFA nadále spolupracuje s dalšími stranami na zajištění dodržování práv pracovníků, kteří se podílejí na činnostech souvisejících se světovým pohárem FIFA. Kdykoli je v tomto rozsahu zjištěn problém, FIFA jej ihned řeší s katarským protějškem prostřednictvím příslušných orgánů,“ zakončuje vyjádření FIFA.

Mimo to je zajímavé, že se médium BBC snažilo kontaktovat katarskou vládu v únoru tohoto roku ohledně stejné problematiky. Vláda měla odpovědět, že vítá pokračující zájem o kontrolu svých systémů ze strany Amnesty International a oficiálně přiznala, že pouze během roku 2018 musela penalizovat či zakázat 11 994 společností za porušování práv zaměstnanců.

Je skutečně na pořadu dne, aby takový stát, v němž je dodržování lidských práv obrovským problémem, pořádal tak obrovskou akci, jakou mistrovství světa ve fotbale bezesporu je?

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Fotbalový svět postihla další smutná zpráva. Bývalý reprezentant Nizozemska zemřel po těžké nemoci

Zveřejněno

dne

Bývalý hráč Zenitu Petrohrad, Alkmaaru a Rangers Fernando Ricksen zemřel po šesti letech boje proti nemoci motorického neuronu.

Embed from Getty Images

Dřívější reprezentant Nizozemska prošel řadou známých klubů. Ve své kariéře hájil barvy klubů, jako jsou Zenit Petrohrad, Roda JC a Fortuna Sittard. V posledním jmenovaném týmu hrál naposledy.

S fotbalem by možná ještě nějaký čas pokračoval, kdyby mu nebyla před šesti lety předpověděna těžká budoucnost. Doktoři pravému bekovi diagnostikovali nemoc motorického neuronu.

Onemocnění převážně začíná postižením svalů. U končetinového začátku je běžná atrofie (úbytek živé tkáně) vnitřních malých svalů ruky.

Rangers jsou hluboce zarmouceni, že musí oznámit, že náš bývalý hráč Fernando Ricksen dnes ráno zemřel po bitvě s nemocí motorického neuronu” potvrdil skotský klub.

Pokračovat ve čtení

Liga mistrů

Barcelona vydřela z Dortmundu bod, děkovat za něj může ter Stegenovi

Zveřejněno

dne

V prvním skupinovém utkání letošní Ligy mistrů se Barcelona utkala s Borussií Dortmund a po bezbrankové remíze získala alespoň bod. Hlavním hrdinou byl gólman Marc-André ter Stegen, jenž chytl Marcovi Reusovi penaltu a předvedl několik dalších skvělých zákroků.

Embed from Getty Images

Ernesto Valverde ukázal, že se nebojí postavit mladičkého Ansua Fatiho do sestavy, ať už se hraje domácí soutěž či evropský pohár. Šestnáctiletý klučina tak debutoval i v nejprestižnějším klubovém turnaji na starém kontinentu a stal se nejmladším hráčem v dějinách klubu v této soutěži.

Na rozdíl od posledního ligového utkání proti Valencií se Barceloně nepovedlo své příznivce rozradostnit tak explozivním vstupem. Naopak, Barca začala velmi opatrně a nenechávala hosty nabrat vítr do plachet. Hráči Borussie si snažili rychle předávat míč a přibližovat se vápnu.

Defenzíva katalánského giganta se ale měla na pozoru a nakonec zaznamenala i první šanci na druhé straně hřiště. Střela Francouze Antoina Griezmanna po nakopnutém míči skončila ve 12. minutě na jednom z obránců domácího mužstva, který jí zablokoval.

Embed from Getty Images

Obě obranné řady zůstaly těsně u sebe a svým soupeřům neumožnili příliš. Ve 25. minutě zahrozili dortmundští, konkrétně pak jejich kapitán Marco Reus. Proti svému bývalému kolegovi z Mönchengladbachu zasáhl včas Marc-André ter Stegen, který rychle vyběhl a zablokoval jeho pokus.

Ještě před přestávkou byl trenér FCB donucen sáhnout k první změně. Jordi Alba se po jednom ze soubojů s protivníkem chytal za zadní stehenní sval a nakonec přenechal své místo jinak středopolaři Sergimu Robertovi, jenž poslal pravého beka Nélsona Semeda na opačnou stranu.

V závěru prvního dějství se probral i do té doby neviditelný Fati, ovšem žádná z jeho snah neměla kýžený efekt a fanoušci v Signal Iduna Parku se tak na poločasovou přestávku vydávali bez toho, aniž by viděl jedinou branku. Na začátku druhé půle k tomu však bylo velmi blízko.

Embed from Getty Images

Luise Suáreze, jenž se po svém zranění vrátil do úvodní jedenáctky, ale z ostrého úhlu vychytal Roman Bürki. V 55. minutě udělal chybu v obraně přes nohu hrající Semedo a Jadona Sancha poslal šlapákem k zemi uvnitř pokutového území. Sudí Ovidiu Hategan hned ukázal na puntík.

Balón si k exekuci této standardní situace postavil Reus, který vystřelil na pravou stranu po levé ruce ter Stegena. Jeho krajan z reprezentace však míč vyrazil a nakonec i zachytil, aby nemohl nikdo dorážet. Barcelonská jednička dokázala, že patří k nejlepším hráčům v aktuálním rozpoložení.

A sotva se fanoušci Blaugranas jakž takž uklidnili, mohli opět slavit. Na plac se totiž po dlouhé pauze vrátil Lionel Messi. Argentinec nahradil Fatiho a spolu s ním ještě přišel na hřiště Ivan Rakitič, který nahrazoval Sergia Busquetse. Krátce po hodině hry tak měli hosté vystřídáno.

Embed from Getty Images

Žádnému z týmů se nedařilo převzít otěže zápasu, avšak více měli ze hry borci pod taktovkou zkušeného švýcarského lodivoda Luciena Favreho. V 77. minutě vypálil z velké dálky mladý německý křídelník Julian Brandt a moc nechybělo, aby se míč rozvlnil v síti. Takhle rozezvonil pouze břevno.

O pár okamžiků na to se opět vytáhl ter Stegen, jenž nadvakrát zamezil znovu Reusovi ve skórování. Barcelona se snažila zůstat na míči, ale kromě obrany svého vlastního vápna si nevytvořila žádnou jasnou šanci. Výsledek se tedy od úvodního hvizdu nezměnil a oba zúčastnění berou bod.

I druhé utkání ve skupině skončilo remízou, ovšem diváci na San Siru byli svědky dvou branek. Pražská Slavia totiž do posledních momentů vedla, ale nakonec inkasovala a Inter Milán doma vybojoval alespoň bod. Český mistr příště doma přivítá BVB a Barcelona vyzve na Camp Nou Nerazurri.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené