Spojte se s námi


Bojové sporty

Hollywoodský příběh, který by měl znát každý fanoušek nejen bojových sportů! Jak Mike Tyson pomstil svého idola Muhammada Aliho

Dostal, co si zasloužil! Tak by se dal nazvat příběh o tom, jak nejděsivější muž planety Mike Tyson pomstil svého idola Muhammada Aliho.

Publikováno

dne

Dostal, co si zasloužil! Tak by se dal nazvat příběh o tom, jak nejděsivější muž planety Mike Tyson pomstil svého idola Muhammada Aliho.

Poslední zápas Muhammada Aliho skončil smutně

Příběh jako z filmového scénáře. Tak by se dala nazvat pomsta Mikea Tysona, který pomstil svůj idol. Příběh, který by měl znát každý milovník boxu a bojových sportů obecně.

Během své hvězdné kariéry utrpěl legendární boxer Muhammad Ali pouze jednu porážku před limitem. Tím boxerem, který dokázal bojovníka takového kalibru donutit předčasně opustit ring, byl Larry Holmes.

Vyprávění začíná 2. října 1980 v americké Nevadě, kdy 38letá legenda boxu Muhammad Ali absolvoval jeden ze svých posledních soubojů kariéry proti svému bývalému sparring partnerovi Larrymu Holmesovi.

Málokdo to ví, ale tři měsíce před tímto boxerským zápasem se Ali podrobil lékařskému vyšetření, jehož závěr byl přísně střežen. Nyní již víme, že Alimu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Příznaky byly zjevné. Ali nedokázal dlouho držet rovnováhu na jedné noze, sotva se dotkl špičky nosu a jeho řeč byla stále více nesrozumitelná.

Jeho soupeř Larry Holmes si před zápasem zahrával s osudem

Boxer na sebe vzal plnou zodpovědnost a trval na tom, aby zápas proběhl. Holmes si před soubojem pustil pusu na špacír a řekl mnoho nepěkných věcí o legendě tohoto sportu. „V noc, kdy se spolu s Alim proti sobě postavíme, půjdu přímo do něj a donutím toho chlapa bojovat každou vteřinu. Myslím, že náš zápas nebude trvat déle než osm kol, takže očekávám knockout nebo předčasné ukončení,“ řekl tehdy Holmes.

„Mým hlavním cílem je jít tam a srazit toho chlapa na kolena, ublížit mu a dostat ho co nejdříve z ringu. Nebudu ho litovat, protože za to, že jej seřežu, dostane zaplaceno,“ pokračoval neuctivými výroky k legendě sportu.

Jakmile pak onoho večera vstoupili oba muži do ringu a stanuli tváří v tvář, Ali křičel na svého soupeře: „Jsem tvůj mentor, jsem tvůj učitel, za všechno vděčíš mně.“ Jde tak předpokládat, že mezi oběma bojovníky panovala určitá nevraživost, která byla důvodem, proč se Muhammad rozhodl riskovat své zdraví mezi šestnácti provazy.

Při zápase nakonec ukápla slza snad každému z přítomných diváků, protože bezmocný a už nemocný Muhammad v zápase schytával pořádnou nakládačku. Parkinsonova choroba začala teprve postupovat, ale přesto se dokázala patřičně podepsat na vytrvalosti, reakcích a rychlosti Aliho. Jeho trenér Angelo Dundee se již nevydržel dívat na svého svěřence, jak dostává výprask, a proto se rozhodl tomu udělat přítrž.

Do příběhu vstupuje Mike Tyson

Tady by mohl celý příběh skončit, ale právě v tomto okamžiku osud do příběhu vpletl postavu Mikea Tysona. V té době byl 13letý Tyson v nápravném zařízení pro mladistvé. Jednoho dne se zde setkal právě s Muhammadem Alim, který přišel navštívit děti přímo do zařízení.

Toto setkání navždy změnilo problémovému dítěti život. Od té chvíle se chtěl stát mistrem světa v boxu a byl ochotný pro to udělat cokoliv. Náhoda nebo osud?

Když bylo Mikeovi 14 let, jeho potenciál rozpoznal slavný trenér Cus D´Amato. Mladého chlapce bez domova adoptoval a několikrát osobně požádal Muhammada, aby si s chlapcem promluvil po telefonu. První rozhovor mezi boxerskou legendou a chlapcem se odehrál právě po zápase Aliho s Holmesem.

Tyson do telefonu pronesl památnou větu. „Neboj se šampione, až budu velký, pomstím Tě a porazím ho za Tebe,“ slíbil tehdy mladý chlapec. Čas plynul a Mike se z malého kluka stal nejděsivějším mužem planety. Pomalu dospíval a na konci 90. let se již honosil sjednocenými tituly mistra světa v boxu. V té době D´Amato opustil tento svět, ale jeho odkaz pokračoval v postavě „Železného Mikea“.

Blíží se den odplaty

Karta se obrátila a stárnoucí Holmes zakusil v té době dvě porážky v řadě. 21letý Tyson ale nikdy nezapomněl na slib, který dal svému idolu. A tak v roce 1988 domluvil světoznámý promotér Don King v Atlantic City zápas o titul mistra světa v těžké váze právě s Larry Holmesem, po němž Mike tak prahnul.

Promotér tehdy za zápas slíbil Holmesovi 8,5 milionů amerických dolarů, a tak Larry i přes nedávnou operaci levé ruky na vzájemný duel s Tysonem kývnul. Z nějakého neznámého důvodu si byl jistý, že právě on bude tím, kdo jako první porazí rozjetého Tysona.

I nyní Holmes před zápasem vynesl slova, která jej později měla mrzet. „Zapíšu se do dějin jako velikán, kdežto Tyson se zapíše do dějin jako loser. A i když nějakou náhodou vyhraje, pás šampiona si nebude užívat dlouho.“

Na sladkou pomstu dohlížel i samotný Muhammad Ali

A tak onoho večera vstoupil Tyson obtěžkán svými pásy do ringu s děsivým pohledem a odhodláním roztrhat svého soupeře na kusy, a dostát tak svému slibu. Poté přišel opravdu legendární okamžik.

Do ringu totiž vstoupil samotný Muhammad Ali. Pomalu přistoupil k Tysonovi a pošeptal mu památnou větu: „Sejmi ho pro mě.“ Tyson jen sebevědomě přikývl hlavou na souhlas.

Holmes, který měl v boji velkou výškovou převahu, chtěl držet svého děsivého soupeře na větší vzdálenost. Tysona ale poháněla síla, kterou toho večera nešlo zastavit. Touha po pomstě byla zkrátka obrovská.

Na konci čtvrtého kola zasadil svému soupeři údery, po kterých se ocitl Holmes na podlaze. Veterán se dokázal oklepat a pokračoval v boji, další tvrdá kombinace ale poslala Holmese znovu do počítání.

Těsně před koncem počítání se sice znovu zvedl, ale pět vteřin před koncem kola jej poslal k zemi další pravý hák a dezorientovaný Holmes již nemohl pokračovat v boji.

Rozhodčí tak duel okamžitě zastavil. Holmes tak stejně jako Ali před lety utrpěl jedinou porážku své slavné kariéry před limitem. Krásné zakončení příběhu, nemyslíte?

Zdroj: Pandora TV, Twitter

Reklama

Bojové sporty

Spiknutí? Tereza Bledá má potvrzený další zápas v UFC! Pošesté za sebou se ale utká se soupeřkou z Brazílie

Tereza Bledá jde v rámci UFC znovu do boje. V červnu se utká v Las Vegas s nepříjemnou Brazilkou. Zajímavostí určitě je, že mladá Češka v posledních šesti zápasech zápasila se samými Brazilkami.

Publikováno

dne

Tereza Bledá jde v rámci UFC znovu do boje. V červnu se utká v Las Vegas s nepříjemnou Brazilkou. Zajímavostí určitě je, že mladá Češka v posledních šesti zápasech zápasila se samými Brazilkami.

Tereza Bledá jde znovu v rámci UFC do boje

První šampionka Oktagonu Tereza Bledá zažila v loňském roce dvě obrovská zklamání. Nejprve se sice v září v rámci Dana White´s Contender Series stala prvním katem Brazilky Maiy Correiy, ale šéf UFC jejím výkonem nebyl zdaleka nadšený a smlouvu s ní nepodepsal.

O dva měsíce později se už ale objevila na eventu UFC. V tom čelila rozjeté Brazilce Natalii Silvy a zápas jí vůbec nevyšel. V bitvě s agilní brazilskou soupeřkou tahala za kratší provaz a ve třetím kole jí schytala pekelný kop z otočky a bylo po zápase.

Nyní se ale vrací zpět do klece a už zná termín i soupeřku. Teprve 21letá česká bojovnice se představí 17. června na galavečeru Fight Night v Las Vegas. A soupeřkou jí bude opět další Brazilka Gabriella Fernandes.

Soupeřkou jí bude pošesté v řadě Brazilka

Ta zažívá podobný osud jako Bledá. Téměř pět let tahala šňůru vítězství v brazilských MMA organizacích, než si ji všimlo vedení UFC. V prvním zápase MMA Ligy mistrů ale stejně jako česká „Ronda“ prohrála a obě bojovnice tak dostanou příležitost napravit své zaváhání.

Fernandes by měla hrozit, jak už to u brazilských zápasnic bývá, především ze země, i když má v kariéře i ukončení na KO/TKO. Bledá bude mít v zápase tradičně výškovou převahu téměř deseti centimetrů. To ale nemusí hrát roli, jak jsme mohli vidět v předchozím souboji se Silvou.

Zajímavostí je pak fakt, že Bledá v posledních šesti případech vždy čelila brazilským soupeřkám. Před vstupem do UFC totiž i promotéři Oktagonu přiváželi Bledé soupeřky z Brazílie.

Doufejme, že se Bledá poučila z posledního zápasu, kdy od samého začátku začala naplno šlapat na pedál a v průběhu zápasu ji pak docházel dech. Věřme, že česká bojovnice dosáhne dalšího vítězství a pozdvihne vlajku českého MMA ve světě.

Zdroj: MMA Orbit, UFC

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Našel konečně zoufalý Khamzat Chimaev soupeře? Údajně se mu domlouvá hvězdný soupeř z první pětky střední váhy UFC

Khamzat Chimaev se již víc než půl roku neobjevil v kleci, a tak byl ze své situace poněkud zoufalý. Nyní to ale vypadá, že matchmakeři UFC pracují na zajímavém soupeři z první pětky střední váhy, s kterým má zajímavou minulost.

Publikováno

dne

Khamzat Chimaev se již víc než půl roku neobjevil v kleci, a tak byl ze své situace poněkud zoufalý. Nyní to ale vypadá, že matchmakeři UFC pracují na zajímavém soupeři z první pětky střední váhy, s kterým má zajímavou minulost.

Zoufalý Chimaev čeká dlouho na zápas, a tak vyzývá kdekoho

Platí za jednu z největších nadějí šéfa UFC Dany Whitea. Khamzat Chimaev vlétl do největší MMA organizace světa jako uragán, když během deseti dnů smetl dva soupeře. V posledních týdnech tak byl ze své situace poněkud zoufalý, když už nezápasil více než šest měsíců.

Nedávno tak doslova vzbudil poprask ve světě smíšených bojových umění, když urážel mnohé hvězdy UFC. Jednou z nich byl i moravský samuraj Jiří Procházka, s kterým svedl několik slovních výměn kvůli sparringu z před čtyř let.

Doposud stále neporažený Chimaev ale v současné době čeká na soupeře. Přestože v žebříčku UFC figuruje na třetím místě welterové váhy, jeho dny v divizi jsou, zdá se, po zářijovém nesplnění váhového limitu o 4 kg sečteny.

Nyní se zdá, že se konečně dočkal zajímavého soupeře

Již před časem totiž Dana White potvrdil, že jeho příští soupeř vzejde ze střední váhy. Nyní to vypadá, že se tak opravdu stane. UFC totiž připravuje zápas, který přiláká zajisté mnoho pozornosti.

Khamzatovi UFC nabídlo jako soupeře pětku střední váhy, Brazilce Paula Costu. Ten se měl původně na únorovém UFC 284 utkat s Robertem Whittakerem, nicméně brazilský potížista se nedohodl na nové smlouvě.

V tuto chvíli se podle informací médií již dohodl s vedením organizace na dalších čtyřech zápasech. Dle jeho manažera je nyní nejlépe placený Brazilec v celé organizaci, když by měl dostat za každý zápas odměnu v hodnotě více než jeden milion dolarů.

Již před pár dny média informovala, že zmíněný zápas by se měl odehrát v říjnu na UFC 294 v Abú Dhabí, Chimaev ale určitě nebude chtít tak dlouho čekat. UFC tak jedná o bližším termínu.

Oba muži se v loňském roce dostali do šarvátky v UFC Performance Institutu, kde je museli členové týmu držet. Po hádce si ještě vyměnili několik ostrých vzkazů na sociálních sítích, zápas by tak měl určitě pikantní příchuť.

Zdroj: UFC, MMA Fighting, Instagram účet – crashmma

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Do jaké evropské země by rád Pavol Neruda dostal Oktagon MMA a jak by toho chtěl dosáhnout?

Oktagon MMA už dávno není pouze československou organizací. Organizace vyprodala již dvě německé haly a v druhé polovině roku se chystá dobývat britský trh. Majitel a promotér Pavol Neruda ale prozradil svou další vysněnou expanzi.

Publikováno

dne

Oktagon MMA už dávno není pouze československou organizací. Organizace vyprodala již dvě německé haly a v druhé polovině roku se chystá dobývat britský trh. Majitel a promotér Pavol Neruda ale prozradil svou další vysněnou expanzi.

Oktagon MMA se po Německu vydává dobývat britský trh

Oktagon MMA se za poměrně krátkou dobu na trhu bojových organizací stal československou jedničkou. To ale šéfům Oktagonu nestačilo a loni organizace expandovala za hranice Česka a Slovenska.

Během loňského roku tak Oktagon dvakrát vyprodal frankfurtskou Festhalle, což znamenalo z hlediska ne příliš velké popularity sportu v Německu obrovský úspěch. V únoru tohoto roku se uspořádal turnaj v Mnichově v Audi Dome a v červnu již organizace oznámila další galavečer v Oberhausenu.

I to ale není konečná meta a organizace se v druhé polovině roku vydává dobýt britský trh. Prvním dějištěm, kam Oktagon vstoupí, bude galavečer v Manchesteru, kde se proti sobě utkají slavný komik Paul Smith a zpěvák, sportovec a člen reality show X-Factor Jake Quickenden.

Jeden z majitelů a promotérů organizace Pavol Neruda se o expanzi do zahraničí rozpovídal v rozhovoru pro Sport.cz. „Ta hala má 18 tisíc lidí, je to opravdu mega. Je to velký projekt, budeme zde natáčet i reality-show,“ prozradil Neruda detaily jejich prvního turnaje v Manchesteru.

Spojené království je opravdu velký a tradiční trh a objevují se spekulace, zda se organizace z malé země dokáže prosadit mezi obrovskou konkurencí. Spolumajitel Oktagonu ale rozhodně plánuje v britské misi pokračovat. „Rozhodně plánujeme dál, zamlouváme další haly na rok 2024. Až tam poprvé zapíchneme naší vlajku prvním turnajem, tak budeme pokračovat.“

Spolumajitel organizace Pavol Neruda prozrazuje další vysněnou zemi

Neruda pak také odkryl sen na další zemi, kde by chtěl se svou organizací uspět. „Španělsko, z pohledu MMA je to ale náročný trh,“ odhalil. „Můj sen je takový, že bych to udělal ve stylu koridy, když se kdysi konaly býčí zápasy. Umím si to představit jako takovou španělskou verzi Štvanice.“

MMA je ve Španělsku velmi populární sport, který v posledních letech taktéž roste závratným tempem. Zdá se vám to jako utopie? Oktagon má svůj plán, organizace se totiž dostala na streamovací platformu DAZN, kde mohou španělští fanoušci sledovat například fotbalovou La Ligu.

„Každý španělský fanoušek má DAZN a my tam budeme několik let vysílat naše turnaje,“ řekl charismatický promotér. Dočkáme se tak turnaje Oktagonu v dalekém Španělsku? Zatím žádné evropské MMA organizaci se podobná expanze nepodařila, bude Oktagon tou první?

Zdroj: Sport.cz, Oktagon MMA

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené