Spojte se s námi


Golf

Garantované příjmy nemá jen LIV Golf. Bubba Watson přiznal, že dostával od PGA Tour peníze bokem

Soutěž LIV Golf, která je dotována saúdskoarabským veřejným investičním fondem, je často kritizována mimo jiné za to, že hráči pobírají peníze, aniž by něco ukázali na hřišti. Nyní však americký profesionál Bubba Watson prohlásil, že “peníze bokem” dostávali hráči i na okruhu  PGA Tour. V tichosti, za zavřenými dveřmi.

Publikováno

dne

Soutěž LIV Golf, která je dotována saúdskoarabským veřejným investičním fondem, je často kritizována mimo jiné za to, že hráči pobírají peníze, aniž by něco ukázali na hřišti. Nyní však americký profesionál Bubba Watson prohlásil, že “peníze bokem” dostávali hráči i na okruhu  PGA Tour. V tichosti, za zavřenými dveřmi.

Třiačtyřicetiletý Watson sice nadále zůstává na lodi s názvem PGA Tour, ovšem na rozdíl od mnoha hráčů není vyhlášeným kritikem LIV Golf. I proto přišel s velmi zajímavou výpovědí, která budí na straně PGA Tour pochybnosti.

Dvojnásobný vítěz Masters (2012 a 2014) zaregistroval kritiky směrem k hráčům LIV, že dostávají zaplaceno, přestože ještě na některém z konkrétních turnajů nebouchli ani jednou do míčku: „Vždy mě to rozesměje, protože na PGA Tour jsem dostával zaplaceno za zavřenými dveřmi, jenom abych se ukázal na turnajích. Na mnoha turnajích,” řekl Watson pro ESPN.

„A pokud já, Bubba Watson, nejsem nejlepší, znamená to, že ti nejlepší dostávali ještě více peněz než já. A to jsou taky zaručené peníze. I když neprojdu cutem, pořád vydělávám peníze. Pokud cutem projdu, vydělám ještě víc,” přiznal uvolněně s náznakem, že nemá co tajit.

Přitom v prohlášení PGA Tour stojí, že se doslovně zakazuje vyplácení peněz za vystoupení hráčům jako pobídku k účasti na konkrétním turnaji. I proto tato slova Bubby Watsona vyvolala v profesionálním golfovém světě vášnivé diskuse.

„Jsme si vědomi toho, že někteří sponzoři turnaje mohou uzavřít smlouvu s hráčem na provádění sponzorské aktivity během týdne, kdy se daný turnaj koná, za což obdrží nominální odměnu,“ uvádí nadále v prohlášení PGA Tour, že tohle je podle jejich pokynů přípustné.

Watson blíže neupřesnil, kolik peněz během své kariéry od  PGA Tour bokem obdržel. Nicméně za něco podobného kritizoval hráče LIV na letošním The Open i Tiger Woods.

„Co tito hráči dělají za zaručené peníze, jaká je pak motivace trénovat? Jaká je motivace jít a vydělat si to na hřišti? Dostáváte zaplaceno spoustu peněz předem a hrajete jen pár akcí na 54 jamek,” řekl kriticky v červenci vítěz 15 majorů.

Člen hráčského poradního sboru PGA Tour Kevin Kisner se rovněž hráčů z tradičního podniku zastává. „Pokud chce Travelers (jeden z turismu PGA Tour) zaplatit Bubbovi Watsonovi za návštěvu události, nemá to nic společného s PGA Tour,” s tím, že to není žádný poplatek za účast hráče.

Stejně tak tvrdí, že peníze, které hráči dostávají na turnajích PGA Tour, se liší od toho, co svým hráčům rozděluje LIV Golf.

Zdroj: PGA Tour, ESPN

Reklama

Golf

The Masters 2023: Preview a tipy na sázení

Už se to blíží! Golfoví fanoušci zažívají opět po roce tu pravou golfovou horečku. Opět se totiž blíží turnaj turnajů v tomto sportu. Opět je tu po roce slavné Masters neboli turnaj mistrů. Na co se letos můžeme těšit? A koho bookmakeři odhadují, že by mohl tuto golfovou událost roku ovládnout?

Publikováno

dne

Už se to blíží! Golfoví fanoušci zažívají opět po roce tu pravou golfovou horečku. Opět se totiž blíží turnaj turnajů v tomto sportu. Opět je tu po roce slavné Masters neboli turnaj mistrů. Na co se letos můžeme těšit? A koho bookmakeři odhadují, že by mohl tuto golfovou událost roku ovládnout?

Napříč celým světem nenaleznete významnější golfovou událost, než je právě Masters. Slavný turnaj těch nejlepší hráčů světa pravidelně hostí Augusta National Golf Club v Augustě ve státě Georgia. Hrát se bude od 6. do 9. dubna. 86. ročník Masters bude zároveň prvním major turnajem v sezóně.

Obhajovat zelené sako bude šestadvacetiletý Američan Scottie Scheffler, který bude i letos patřit mezi největší favority na vítězství. Turnaje se zúčastní padesát nejlepších hráčů světa, spolu s bývalými vítězi Masters a čerstvými šampiony. Tuhle sestavu doplní také nejlepší hráči na profesionálních a amatérských turnajích.

Hřiště a předpověď počasí

Augusta National je považováno za jedno z nejkrásnějších, ale zároveň nejtěžších golfových hřišť na světě. Pokud máte na účtu solidní balík peněz a chtěli byste si tam zahrát, máte smůlu. Na hřiště speciálně udržované na Masters se dostanete jen jako jeho šampión, případně na jeho pozvánku.

Největším kouzlem disponuje hřiště v jarních měsících, kdy rozkvétají květiny, podle kterých jsou pojmenovány jednotlivé jamky. Největší změnou prošla jamka číslo 13. V posledních letech se stala v moderní době golfu jednou z nejlehčích na Masters, proto bylo odpaliště posunuto o 35 metrů dozadu.

Hřiště nabízí na první pohled celkem široké greeny, ovšem hezkým pohledem tady veškerá zábava končí. Díky rychlosti milimetrového trávníčku a zákeřným zvlněním je mnohdy zázrak, když dokáží nejlepší hráči světa doklepnout do jamky míček na dva putty.

Sehrát na tak náročném hřišti čtyři vyrovnaná kola, to je oříšek i pro ty největší světové hráče. Velmi často se stává, že kdo se po dobu turnaje vyhne větším ztrátám v nějakém úseku hry, má velkou šanci na výhru. Ať už se karty během turnaje rozdají jakkoliv, opět může klidně platit staré známé pravidlo, že Masters se rozhoduje až na poslední devítce finálového kola.

PGA vs. LIV

Letošní Masters však bude ještě pikantnější, něž kdy dřív. V Augustě bude totiž hrát také osmnáct golfistů, kteří se rozhodli během posledního roku opustit vlajkovou loď PGA Tour a přešli k nově vzniklé golfové lize LIV Golf League.

Jejich odchod velmi pobouřil mnoho fanoušků, ale také samotné hráče PGA. Komisař amerického okruhu Jay Monahan se následně rozhodl, že tito hráči nemohou na PGA nadále působit. Masters však nespadá do kategorie turnajů PGA Tour. Organizátoři mají svá pravidla. A proto hráči LIV, kteří v minulosti slavný turnaj vyhráli nebo se do něj jakkoliv kvalifikovali, nejsou v účasti na Masters nijak blokováni.

Nicméně poslední měsíce ukázaly, že napětí mezi profesionály z PGA Tour a LIV je na vysokém bodě. Zatímco mezi těmito podniky zuří soudní spory, v Augustě se všichni opět po roce potkají ve stejné místnosti a na stejném hřišti.

Hráči LIV jsou často v médiích označováni, že nehrají plnohodnotný golf s nejlepšími a že jejich nízká konkurence jim musí zákonitě uškodit. S tím ale hráči LIV nesouhlasí. Masters berou zároveň jako velkou výzvu, aby těmto lidem ukázali, že jejich soutěž je stejně kvalitní a že mohou napěchované startovní pole nechat za sebou.

Mezi tyto hráče patři bývalí šampioni Masters, jako jsou například Dustin Johnson, Patrick Reed, Sergio Garcia, trojnásobný vítěz Phil Mickelson nebo dvojnásobný vítěz Bubba Watson. Žhavým želízkem LIV bude také čerstvý vítěz turnaje LIV Golf Orlando a čtyřnásobný vítěz major turnajů Brooks Koepka.

Návrat krále Tigera Woodse

Na nejslavnější golfovou scénu se také vrací sedmačtyřicetiletá legenda Tiger Woods. Loni Nastoupil na Masters k profesionálnímu turnaji poprvé od těžké autonehody v únoru 2021. Šance na vítězství sice neměl příliš velké, ale dokázal projít alespoň cutem a pobláznit diváky i během víkendových kol.

Dnes je Tiger Woods už v o poznání lepší kondici. Turnajů se sice účastní jen zřídka, avšak Masters je pro něj vždy jasnou volbou. V Augustě tak bude patřit jednoznačně k těm nejzkušenějším, neboť se mu v minulosti podařilo slavné zelené sako pro šampiony navléct už pětkrát, naposledy v roce 2019.

Zlomí McIlroy prokletí?

Zatímco Tiger Woods nebude ani letos patřit mezi TOP favority, jeho kamarád a světová dvojka Rory McIlroy už ano. Už loni byl odborníky i počítačovými modely považován za největšího favorita, nakonec však skončil druhý, když zůstal tři rány za fenomenálním Scottiem Schefflerem.

Už několikrát měl McIlroy na vítězství na Masters našlápnuto, ale vždy narazil na jednu pasáž hry, která mu v celkovém součtu vzala šance na vítězství. Touha po triumfu v Augustě je obrovská, irský profesionál by případným vítězstvím získal poslední dílek skládačky a završil tak poslední chybějící titul ze čtyř major turnajů.

Mezi horké favority však patří mnoho dalších. Velké naděje vkládají bookmakeři do Jona Rahma, jenž má v poslední době konstantní formu. Dalšími žhavými esy budou například Jordan Spieth, Patrick Cantlay Justin Thomas nebo Cameron Smith z Austrálie.

Tip na sázení

Prakticky jakýkoliv z výše zmíněných golfistů má reálné předpoklady turnaj vyhrát, případně se alespoň umístit v nejlepší pětce leaderboardu. Rozhodovat budou zkušenosti, aktuální forma, ale také psychická odolnost. V tomhle ohledu se jeví jako ideální kandidát Scottie Scheffler, jenž stále na hřišti budí na první pohled dojem, že si přišel jen zahrát golf.

Zdroj: The Masters, Tipsport

Pokračovat ve čtení

Golf

Má LIV Golf šanci na úspěch? Americký ekonom si to nemyslí. Norman jeho obavy vyvrací

Publikováno

dne

Tohle je otázka skutečně za mnoho, mnoho milionů dolarů. Má LIV Golf takový potenciál, aby se ve světovém golfovém ekosystému uchytil? Aby prosperoval, byl u fanoušků oblíbený, vydělával a třeba splatil jednoho dne obrovské investice ze saúdskoarabských zdrojů? Kdepak, na tohle samozřejmě žádná jasná odpověď neexistuje. Ale bylo to zajímavé téma v jednom z amerických podcastů o světovém golfu.

Povídání v podcastu People I Admire přijal generální ředitel LIV Golfu Greg Norman, aby se pokusil americkému ekonomovi Stevu Levittovi vysvětlit, proč je budoucnost jejich inovativního golfového produktu založena na pozitivní vlně. Steve Levitt, který je zároveň profesor a autor mnoha bestsellerů říká, že LIV Golf nepřežije „více než pár let“.

Norman nejdříve nastínil plány LIV, do kterých spadá především vybudování franšíz, což mají být jednotlivé týmy. Tyto týmy chce LIV Golf prodat sponzorům, kteří budou skupinu svých hráčů financovat. Dvanáct hlavních hráčů (kapitáni jednotlivých týmů) vlastní momentálně 25 procent zmíněné franšízy. Liga (LIV Golf League) vlastní 75 procent.

V budoucnu však má každou franšízu vlastnit nějaká korporátní firma, která bude za svůj tým zodpovídat. Bude jí financovat, stejně jako tomu je v případě týmů např. v NFL. Jinak se tyto franšízy dají také přirovnat k Formuli 1, kde podobně fungují jednotlivé stáje.

Norman dostal otázku, proč si myslí, že týmový formát LIV bude fungovat z hlediska zájmu, a poznamenal, že minulé pokusy proměnit individuální sporty na týmové nebyly úspěšné. Levitt uvedl například World Team Tennis League, která sice existuje od roku 1970, ale nemyslí si, že byla příliš sledovaná. Uvedl také univerzitní golf, který jako týmový sport nezískává podle něj téměř žádnou pozornost.

Investiční dolary, které tam leží, byly přiděleny investicím LIV Golf. To znamená investice, které děláme v golfu na globální bázi,“ řekl Norman. „Zajímavý fakt, Stevene,” pokračoval. „Stárnoucí demografie lidí, kteří sledují PGA Tour, je velmi vysoká. Je jim okolo 66 až 67 let,“ vysvětloval.

Tím chtěl někdejší hráč PGA Tour říct, že kouzlo v LIV Golfu cílí především na mladší publikum, které PGA Tour zase tolik nezajímá: „A víš, co LIV udělal? Díky formátu, díky nadšení fanoušků, bylo 60 procent lidí, kteří nás sledovali v roce 2022, mladších 45 let,” poznamenal Norman. Zároveň však ale neřekl, kde tyto informace získal.

Osmašedesátiletý generální ředitel LIV dodal, že tady vidí příležitost a možný potenciál, na který se ho Levitt ptal. PGA Tour podle něj zanedbala svůj monopol tím, že se nesnažila na mladší publikum zacílit. Zkrátka že neměla předvídavost.

Zároveň LIV Golf nechce být na rozdíl od PGA Tour jen americký produkt, ale chce cílit na fanoušky po celém světě. To se však dá vypozorovat nejen podle složení hráčů v jednotlivých týmech, ale také podle destinací, kde se chce LIV Golf ve svém programu vydat. Po Mexiku se mimo USA v příštích měsících objeví na všech dalších kontinentech, včetně Evropy či Austrálie. 

Steve Levitt se ale zároveň domnívá, že tady mohl LIV Golf vymyslet něco atraktivnějšího, co by týmový model posunulo ještě dál.

Každý příklad, na který si vzpomenu, kdy individuální sporty vyvolaly týmové vzrušení, byly vázány na národní týmy. Máme olympiádu, Ryder Cup v golfu, Davis Cup a Billie Jean King Cup v tenise. Očekával bych, že byste své franšízy LIV zorganizovali kolem geografie, ale vy jste to neudělali,” oponoval Normanovi v obchodní strategii LIV Golfu.

Norman odpověděl, že LIV Golf svým způsobem má mezinárodní týmy. Podle Levitta tomu tak ale úplně není, když vidí ve většině týmů hráče různých národností. Ačkoliv sám vidí v LIV Golfu jistý potenciál, nevěří, že má šanci se natrvalo uchytit.

Pokud jde o to, aby LIV Golf udělal svět lepším místem, můj osobní názor je, že ano, konkurence je dobrá. Nakonec ale předpokládám, že to bude přínosem pro golfové fanoušky,” myslí si známý americký ekonom.

LIV Golf podle něj sice zkouší nové věci, ale PGA Tour to dělá taky. Konkrétně zmínil chystaný projekt Tigera Woodse a Roryho McIlroye, kteří chytají pondělní večerní týmové zápasy v uzavřených halách, které mají odstartovat v roce 2024.

Pokud jde o ekonomickou životaschopnost LIV Golf, jsem trochu skeptičtější. Prostě nevidím, že by franšízový model fungoval, alespoň v jeho současné podobě. V takovém případě si nemyslím, že LIV přežije více než pár let,” odhaduje.

Zároveň ale Steve Levitt přiznává, že se v minulosti už jako ekonom také mýlil. Přiznal, že kdysi řekl, že Amazon nikdy nedosáhne zisku a že elektrická vozidla nikdy nebudou životaschopná. Zpochybnil dříve také růst Bitcoinu.

Dokonce i po velkém pádu v roce 2022 je dnes cena Bitcoinu 2 000 krát vyšší, než když jsem ho s jistotou prohlásil za bublinu. Takže můj názor asi nestojí za nic,” s nadsázkou poznamenal ke svému hodnocení rozhovoru s Gregem Normanem.

LIV Golf má aktuálně za sebou ve své druhé sezoně úvodní turnaj v Mexiku. Ani přes nedávno uzavřené televizní smlouvy nebyla sledovanost příliš vysoká. Zároveň je však LIV prakticky stále v plenkách. Do plnohodnotného provozu se plánuje dostat až někdy v roce 2025.

Zdroj: LIV Golf, People I Admire

Pokračovat ve čtení

Golf

Tiger Woods se vrací na scénu! Může přidat 83. titul? Kdyby ne, tak tu nejsem, řekl

Zraky golfových fanoušků už se zase upínají na jednoho muže, jenž se za posledních 20 let stal ikonou tohoto sportu. Po desítkách operacích, po děsivé autonehodě a měsících bolestné rekonvalescence je Tiger Woods v Riviera CC v Los Angeles, aby znovu hrál profesionální golf. Může ale jeho opotřebované tělo i mysl vůbec ještě dosáhnout dalšího úspěchu?

Publikováno

dne

Zraky golfových fanoušků už se zase upínají na jednoho muže, jenž se za posledních 20 let stal ikonou tohoto sportu. Po desítkách operacích, po děsivé autonehodě a měsících bolestné rekonvalescence je Tiger Woods v Riviera CC v Los Angeles, aby znovu hrál profesionální golf. Může ale jeho opotřebované tělo i mysl vůbec ještě dosáhnout dalšího úspěchu?

Je mnoho otázek, které zůstávají ve spojitosti s Woodsem nezodpovězené. A některé budou nejspíš nadále. Ta nejzásadnější z fanouškovského hlediska je, jestli vůbec dokáže ještě šestačtyřicetiletý někdejší fenomenální golfista konkurovat mladé a svěží světové elitě.

Poslední léta se o Tigerovi psalo v médiích více v souvislostech mimo hřiště než na něm. Dnes už si můžeme být asi tak nějak jistí, že vidět někdejší světovou jedničku na hřišti bude spíš svátek. Ani přes hromadu zdravotních problémů se však Woods definitivně nevzdává.

Aktuálně má na kontě 82 titulů, čímž vyrovnává rekord Sama Sneada. Případné další jeho vítězství už jej na pekelně dlouhou dobu (možná navždy) osamostatní na čele tohoto žebříčku.

Sám Tiger však ani s jistotou netuší, jestli vůbec dokáže obejít 18 jamkové hřiště čtyři dny po sobě. Naposledy nedokončil turnaj Hero World Challenge hraný v prosinci, kvůli plantární fascitidě. S velkými bolestmi nedokázal stát na nohou a věnovat se hře. Poslední týdny se tak snaží zvyšovat zátěž postupně, díky čemuž teď cítí jistý optimismus.

Za posledních pár měsíců se to hodně zlepšilo, jsem nadšený, že tam půjdu a budu soutěžit a hrát s ostatními kluky,“ řekl nadšeně Woods na tiskové konferenci pro golf.com před turnajem Genesis Invitational. Očekává lepší spolupráci než loni. Bude to ale stačit?

Data hovoří následovně

V roce 2022 prošel dvakrát ze tří cutů na majorech, ale už více než tři roky se nedostal do TOP 20. Navíc loni odstoupil v průběhu PGA Championship v Tulse. Pokud jde o samotnou hru, tam si je Woods stále jistý. Rychlost a přesnost jeho míče je dobrá, odhodlání má taky. Otázka je, co všechno mu dovolí tělo.

Jedno může ale říct s naprostým přesvědčením: „Nebyl bych tady, kdybych si nemyslel, že můžu ostatní porazit a vyhrát turnaj,“ řekl sebevědomě. „Taková je moje mentalita,” dodal.

Tohle mentální nastavení použil i pro dotaz, jestli si myslí, že by mohl v budoucnu odehrát třeba 50 turnajů Masters, jako se to před ním povedlo legendám jako byli Arnold Palmer a Gary Player: „Ne,” řekl a přerušil větu redaktora uprostřed otázky. „Tolik jich neuhraju, omlouvám se,” dodal přesvědčivě.

Nemyslím si, že bych měl být někde, kde si nemyslím, že bych mohl vyhrát. Vím, že někteří hráči to odehráli. Jsou ambasadory této hry a snaží se golf rozvíjet. Já se s tím ale jako soutěžící smířit nedokážu. Pokud budu hrát v turnaji, pokusím se vás porazit,” řekl jasně a přesvědčivě.

Uznal, že přijde okamžik, kdy mu jeho tělo nedovolí soutěžit. „Pravděpodobně spíše dříve než později,” dodal. Ale co pak?

To není v mé DNA,” uzavřel.

Redaktor webu golf.com napsal: „Tento týden nedostaneme přesnou odpověď, ale dostaneme další datový bod.” To je věta, která je nejspíš v otázce budoucnosti Tigera Woodse nejpřesnější. Riviéra má pro něj však o jednu motivaci navíc, neboť zde kdysi v 16 letech odstartoval svou profesionální kariéru.

Zdroj: PGA Tour, golf.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené