Spojte se s námi

Reprezentace

Fotbal pro fanoušky? To sotva. Infantino chce rozšířit počet účastníků následujícího mistrovství světa a jeho organizaci předat i do dalších zemí

Zveřejněno

dne

Už samotná volba Kataru, jakožto organizátora Mistrovství světa 2022, vyvolala řadu negativních reakcí. I přesto chce prezident FIFA Gianni Infantino tento projekt podpořit rozšířením počtu účastníků o 16 týmů a předání organizace do dalších zemí Perského zálivu. Je to ale dobře pro samotný fotbal?

Embed from Getty Images

Rozšíření počtu účastníků mistrovství světa z původních 32 týmů na 48 bylo před rokem schváleno pro šampionáty od roku 2026. Infantino by však tuto novinku rád přenesl i do následujícího mistrovství v Kataru. “Pokud si myslíme, že mít 48 týmů na mistrovství světa je dobrá věc, tak proč se o to nepokusit o čtyři roky dříve? Proto nyní analyzujeme, zda je to možné už na MS 2022 v Kataru. Je zřejmé, že pokud dokážeme zvýšit počet týmů na 48 a udělat svět šťastným, měli bychom to zkusit,” vyjádřil se Infantino k plánované změně.

Pro Katar by samozřejmě bylo složité uspořádat rozšířený šampionát, proto Infantino navrhl, aby se k pořadatelství přidaly i okolní země Perského zálivu. “Pokud by se nám podařilo dostat do některých sousedních zemí, které jsou velmi blízko, několik zápasů mistrovství světa, bylo by to velmi přínosné pro celý region i celý svět,” uvedl prezident FIFA, který tvrdí, že rozšíření pořadatelství by přispělo k budování míru.

Embed from Getty Images

Je to však dobře pro samotný fotbal? Podle mě rozhodně ne. První velký problém přidělení pořadatelství MS Kataru vidím v jeho termínu konání. Kvůli vysokým teplotám se šampionát musí konat na přelomu listopadu a prosince, což je doba, kdy jsou evropské ligy v plném proudu. Bude se tak muset udělat čtyř až pěti týdenní reprezentační pauza. A kam zařadit zápasy konané v tomto termínu? To zatím neví ani sama UEFA a při náročném programu elitních evropských klubů se místo v kalendáři bude hledat hodně těžko.

I navýšení počtu účastníků vnímám jako krok vedle. Ano, dá se to brát i z pohledu českého fanouška, kdy po této novince budeme mít větší šanci se kvalifikovat na závěrečný turnaj, ale podle mého názoru ubude atraktivních a napínavých zápasů. Už jen v samotné kvalifikaci budou některé týmy mnohem více taktizovat, jelikož k postupu bude logicky stačit méně bodů než tomu bylo doposud.

Nechci tady spekulovat nad tím, co vedlo výkonný výbor FIFA k upřednostnění Kataru před USA, Austrálií, Japonskem nebo Jižní Koreou. Nicméně mě zaráží, že se pořadatelství tak velké akce svěří zemi, které patří 113. místo žebříčku FIFA a na samotné MS se nikdy nekvalifikovala. A to ani nemluvím o politické situaci, kdy katarská vláda podporuje některé teroristické skupiny. Další z mnoha nevýhod jsou již zmíněné klimatické podmínky, kvůli kterým někteří představitelé asociace zpětně označili přidělení pořadatelství Kataru jako chybu.

Mírnou obavu mám ještě z přístupu samotného Kataru. Bojím se, aby to nedopadlo stejně jako při mistrovství světa v házené, které tato země organizovala před čtyřmi lety. Tehdy došlo k masivnímu naturalizování cizinců a v domácím výběru tak zůstal jen jediný katarský hráč. Poté domácí tým rozhodčí doslova protlačili až do finále.

Na druhou stranu věřím, že Katar dokáže uspořádat velkolepý šampionát. Prostředky na to rozhodně má. Nezbývá tedy nic jiného než doufat, že po skončení akce budeme moci Mistrovství světa 2022 v Kataru označit jako úspěšně zorganizované.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Ruik Football Talk

Reklama