Spojte se s námi


Motorsport

Formule 3 se blíží ke svému konci, Staněk a spol. bojují o posun výš

Letní přestávka je letos ve Formuli 1 spojena hlavně s řešením velké přestupové ságy s tématem složení startovního pole pro ročník 2023. Velké boje se ale odehrávají i v juniorských sériích. A dnes si představíme jezdce, kteří bojují o vstup do vyšší kategorie, tedy piloty Formule 3. Včetně moravské naděje Romana Staňka.

Publikováno

dne

Letní přestávka je letos ve Formuli 1 spojena hlavně s řešením velké přestupové ságy s tématem složení startovního pole pro ročník 2023. Velké boje se ale odehrávají i v juniorských sériích. A dnes si představíme jezdce, kteří bojují o vstup do vyšší kategorie, tedy piloty Formule 3. Včetně moravské naděje Romana Staňka. A také se podíváme na to, jak se jim daří.

Deset týmů po třech jezdcích, včetně moravského zástupce Charouz Racing System, bojuje o víkendech ve dvou závodech. Jednom sprintovém a jednom hlavním. Na rozdíl od F2 není v žádném závodě povinný pit stop, a tak se opravdu ukáže čistý talent třicítky závodníků.

V letošní sezoně je také na startovním roštu několik zajímavých jmen. Za tým PREMA Racing jezdí druhou sezonu Monačan Arthur Leclerc, mladší bratr pilota Ferrari ve F1 Charlese Leclerca. Hvězdné talenty mají podepsané i velké týmy, za Alpine bojuje o titul Victor Martins, za Red Bull Isack Hadjar. Oba Francouzi by se neměli příští rok vyhnout posunu o úroveň výš.

Sezona má za sebou šest závodních víkendů z devíti a boj o titul ani zdaleka není rozhodnutý. Rozdíl mezi první pěticí je dvacet čtyři bodů, přičemž za výhru v hlavním závodě se bere bodů pětadvacet (ve sprintu je to bodů deset – pozn. red.). Ve hře je ještě 117 bodů, takže ještě bude o co jezdit.

Pořadí šampionátu jezdců

V čele šampionátu jsou se 104 body už zmínění Francouzi Hadjar a Martins, následovaní Leclercem s 95 body. Teoretickou šanci na titul má sice ještě každý pilot, reálně ale budou bojovat o titul jezdci po sedmého Alexandra Smoljara. Rus je aktuálně přímo za Romanem Staňkem, má 63 bodů.

Jediným dvojnásobným vítězem v hlavních závodech je Victor Martins, spolu s ním mají po jedné výhře ještě Staněk, Hadjar, Leclerc a Smoljar. Do konce sezony zbývají tři hlavní závody a zmiňovaná pětice by nerada pustila do vítězného klubu jiného pilota.

Šampionát F3 je pro české fanoušky zajímavý hlavně díky Romanu Staňkovi. Ten balancuje na tenkém ledě mezi postupem do F2 a koncem kariéry, přičemž pro pokračování kariéry musí Čech skončit mezi prvními třemi na konci sezony. Na třetího Leclera ztrácí Staněk ze šestého místa 26 bodů.

Formuli 3 si v letošní sezoně zkusilo už 38 závodníků. Body získalo 24 jezdců. Pětice pilotů s nulou je poté stálými členy svých týmů.

Pořadí šampionátu týmů

Mezi týmy jsou suverénně první jezdci týmu PREMA racing. Trojice Arthur Leclerc, Oliver Bearman a Jak Crawford si drží vedení 102 bodů na druhý tým ART Grand Prix. Právě od druhého místa se na dalších čtyřech pozicích bude ještě hodně bojovat.

Mezi druhým ART Grand Prix a pátým Tridentem, týmem Romana Staňka, je totiž pouhých 24 bodů. I proto může být závěrečných šest závodů zajímavých nejen z hlediska samotných pilotů, ale také z hlediska boje o titul mezi konstruktéry.

Další pokračování je na programu po letní přestávce v Belgii. 26. až 28. srpna se F3 potká i s juniorskou F2 a královskou F1. Čeká nás tak opět víkend plný závodění, a to nejen na nejvyšší úrovni.

Pořadí šampionátu jednotlivců:

  1. Isack Hadjar (Francie, Hitech GP) – 104 bodů
  2. Victor Martins (Francie, ART Grand Prix) – 104 bodů
  3. Arthur Leclerc (Monako, PREMA Racing Team) – 95 bodů
  4. Jak Crawford (USA, PREMA Racing Team) – 80 bodů
  5. Oliver Bearman (Velká Británie, PREMA Racing Team) – 80 bodů
  6. ROMAN STANĚK (ČR, Trident) – 69 bodů
  7. Alexandr Smoljar (Rusko, MP Motorsport) – 63 bodů
  8. Caio Collet (Brazílie, MP Motorsport) – 52 bodů

Zdroj: FIA Formula 3

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.