Spojte se s námi


Motorsport

Formule 1 potvrdila kalendář pro sezónu 2025! Ten přinese několik změn, úvodní závod se nepojede v Bahrajnu

Formule 1 v pátek odpoledne potvrdila podobu závodního kalendáře pro sezónu 2025. Stejně jako letos nás čeká 24 velkých cen, přičemž roli „openera“ sezóny od Bahrajnu převezme Velká cena Austrálie. Není to však jediná změna, která se v souvislosti s novým kalendářem udála.

Publikováno

dne

Formule 1 v pátek odpoledne potvrdila podobu závodního kalendáře pro sezónu 2025. Stejně jako letos nás čeká 24 velkých cen, přičemž roli „openera“ sezóny od Bahrajnu převezme Velká cena Austrálie. Není to však jediná změna, která se v souvislosti s novým kalendářem udála.

Nový kalendář závodů Formule 1 pro sezónu 2025 spatřil světlo světa. Královna motorsportu spolu s Mezinárodní automobilovou federací (FIA) nezahálela a potvrdila jeho podobu už před pátou velkou cenou letošní sezóny.

Stejně jako letos i v příštím roce F1 nabízí 24 velkých cen, v kalendáři ale přece jen nacházíme pár změn. A hned tou první je místo konání úvodního podniku sezóny 2025.

Roli „openera“ sezóny totiž od Bahrajnu přebírá Velká cena Austrálie, o čemž se ostatně spekulovalo už v minulých týdnech. Právě tomuto tématu jsme se věnovali v rámci preview před VC Austrálie na YouTube kanále Motorsportal.

Důvod je přitom naprosto jednoduchý. Ramadán v roce 2025 potrvá celý březen, a proto se Velké ceny Bahrajnu a Saúdské Arábie uskuteční v dubnu.

Nová sezóna Formule 1 tedy odstartuje Velkou cenou Austrálie 14. až 16. března a skončí Velkou cenou Abú Dhabí o víkendu 5. až 7. prosince. Kompletní podobu kalendáře pro ročník 2025 si můžete prohlédnout v níže přiloženém příspěvku.

Další změny v kalendáři Formule 1

„Změny provedené v kalendáři v roce 2024 s cílem vytvořit lepší geografický tok závodů byly přeneseny i do roku 2025 – po Austrálii a Číně se v dubnu pojede v Japonsku, v létě budou následovat převážně evropské závody a na podzim závody v Americe a sezónu zakončí Katar a Abú Dhabí,“ píše F1 na svém webu.

Další změny v kalendáři zasahují do dat některých závodů. Sezóna 2025 tedy začne dvojicí závodů v Austrálii a Číně. Poté následuje triple-header v Japonsku, Bahrajnu a Saúdské Arábii. Další triple-header pojede F1 v květnu závody v Imole, Monaku a Barceloně.

Za zmínku také stojí fakt, že po Velké ceně Velké Británie na okruhu v Silverstone vznikla třítýdenní pauza, po které pojedeme pro změnu double-header v Belgii a Maďarsku. Po závodě na Hungaroringu nás čeká tradiční letní přestávka.

Sezónu 2025 F1 zakončí triple-headerem v Las Vegas (sobotní závod), Kataru a Abú Dhabí. Co se týče umístění v kalendáři, Španělsko s Kanadou si přehodí místo. Barcelona bude devátým podnikem sezóny, Montreal desátým. To samé platí o Belgii a Maďarsku.

„Rok 2025 bude výjimečný, protože slavíme 75. výročí založení mistrovství světa FIA ve Formuli 1. Právě toto dědictví a zkušenosti nám umožňují připravit tak silný kalendář,“ řekl k uvedení nového kalendáře prezident královny motorsportu Stefano Domenicali.

„Kalendář mistrovství světa Formule 1 pro rok 2025, který schválila Světová rada motorsportu, je další ilustrací našeho společného poslání naplňovat cíle udržitelnosti prostřednictvím regionalizace závodů,“ uvedl prezident FIA Mohammed Ben Sulayem.

Zdroj: F1, Motorsportal, X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.