Spojte se s námi


Florbal

Florbaloví Bohemians staví pořádně našlapané mužstvo. Dosáhnou s ním na vysněné semifinále?

Roky patří k nejlepším tuzemským klubům, vždy jim však chyběl kousek k tomu, aby prolomili brány superligového čtvrtfinále. Letos v létě pro to dělali pražští Bohemians maximum a sestavili mančaft, který působí silněji než kdy předtím. Podaří se protřelému kouči Michalu Jedličkovi konečně dovést zelenobílé mezi čtyři nejlepší celky?

Publikováno

dne

Roky patří k nejlepším tuzemským klubům, vždy jim však chyběl kousek k tomu, aby prolomili brány superligového čtvrtfinále. Letos v létě pro to dělali pražští Bohemians maximum a sestavili mančaft, který působí silněji než kdy předtím. Podaří se protřelému kouči Michalu Jedličkovi konečně dovést zelenobílé mezi čtyři nejlepší celky?

Zdá se to býti až neuvěřitelné. Od sezony 2013/14 florbalisté FbŠ Bohemians pokaždé, tedy už devětkrát za sebou, hráli čtvrtfinále nejvyšší tuzemské soutěže. A pokaždé v něm také skončili. Na svou premiérovou účast v semifinále stále čekají.

Přitom se ví, že právě oni jsou obvykle tím nejtěžším možným soupeřem z pohledu top celků, jež si své soupeře do play-off vybírají. Klokani, pakliže neskončí v základní části čtvrtí, vždy zůstanou jako poslední. Proto hned čtyři z poslední pěti sérií hráli se Spartou, s kterou si čtvrtou a pátou pozici pravidelně vyměňují a od níž je trojice nejlepších ještě o kus odskočená.

Jenže pokaždé doplatili na to, že sází téměř výhradně na mladé hráče. Ač jejich technické i fyzické kvality jsou zcela nesporné, zkušenosti s podobnými zápasy a jakási mentální vyspělost vždycky chyběla. Problémem navíc bylo, že tým táhla veskrze jedna jediná lajna.

A tomu má být letos konec. Kádr, jehož členové mají v drtivé většině 19 až 21 let, vyrostl ve všech ohledech. K zážitkům, které mnozí mají ze zlatých juniorských šampionátů, se nyní přidaly i klíčové zkušenosti z posledních play-off.

Ale především se vedení mužstva činilo na přestupovém poli. Experti i fanoušci se shodují, že takové posily jako letos do klubu snad ještě nikdy nepřišly a dost možná ani zase pěkně dlouho nepřijdou.

Absolutně největší hvězdou, která čerstvě začne zářit v zelenobílém dresu a po mnoha letech se znovu rozzáří na českých palubovkách, nese jméno Martin Kisugite.

Velmi ofenzivní obránce, který je stálicí v reprezentaci, se vrací do Bohemians po pěti ročnících, jež strávil postupně ve švýcarském Lagnau, švédském Höllvikenu a pak znovu v zemi helvétského kříže, konkrétně v Könizu. Právě on tak má přinést potřebné zkušenosti a klid do klíčových bitev.

„Vnímám to tak, že teď budu jedním z těch, kteří mají odpovědnost za výkony a výsledky. Když jsem Bohemku opouštěl, tak to stálo na mladých a trošku nám chyběl lídr,” přiznává Kisugite s tím, že aktuální mužstvo na tom bylo vlastně stejně jako to před pěti lety a že on by se mohl stát tou klíčovou postavou.

„Hráči, kteří mají reprezentační zkušenosti, nebo zkušenosti ze zahraničí, mohou tomu týmu pomoct v důležitých zápasech, přidat mu těch pár procent, které potřebuje pro ten skok o něco výš,” dodal v rozhovoru na stránkách klubu.

Proto ostatně přivedli Bohemians dalšího velezkušeného hráče – osmadvacetiletého Jana Řehoře, jenž rovněž naposledy působil ve Švýcarsku (UHC Thun). Ještě před tímto angažmá přitom hrál za oba nejúspěšnější české florbalové kluby, tedy jak Tatran Střešovice, tak Mladou Boleslav, s nimiž má dohromady tři mistrovské tituly.

„Honza je přesně ten typ hráčů, kteří nám chyběli a mohou nás posunout dál. Věřím, že jeho příchod spolu s Martinem Kisugitem přinesou dostatek zkušeností ve vyřazovacích bojích,” libuje si hlavní trenér Michal Jedlička.

„Je to bomba. Jsem strašně rád, že se Martin vrátil, ale nezatracoval bych Honzu Řehoře. To je obrovská posila, ať už vzhledem k jeho věku, tak jeho hráčskému typu,” vychvaloval posily Bohemians v podcastu Buriho Backchecking i Martin Forman, ještě předloni Jedličkův asistent a čerstvý vicemistr švédské superligy.

To přitom zdaleka není všechno. Pražský celek sice už nepřivedl žádné další florbalisty s podobnými zkušenosti, čerstvých akvizic s vysokou kvalitou však má ještě víc než dost.

Z Ústí se vrátil juniorský světový šampion Ondřej Kawulok, v Trenčíně si Bohemians vyhlédli perspektivního Samuela Virgu, Šimon Hronek přestoupil z Hattricku Brno a z Panthers Praha za bratrem zamířil Jaroslav Petrák.

Solidní výčet nových hráčů, jež výrazně rozšiřují už tak kvalitní kádr. Jeho velkou výhodou také je, že se jej de facto podařilo celý udržet pohromadě. Mladé pušky v čele s králem produktivity loňské superligy Filipem Formanem budou oblékat dres klokanů i v nadcházejícím ročníku.

Pravdou však je, že florbalovým zákulisím se čím dál hlasitěji nese, že pro zmíněného 20letého českého reprezentanta může jít na dlouhou dobu o poslední sezonu v tuzemsku. Jednoznačně přerůstá nejen klub, ale celou soutěž a není tajemstvím, že je o něj zájem na nejprestižnějších florbalových adresách světa.

Další z důvodů, proč by Bohemians měli na historický úspěch minimálně v semifinálové podobě dosáhnout právě letos. „Troufám si tvrdit, že na prolomení čtvrtfinále je letos opravdu velice slušná šance,” neskrývá své naděje Formanův bratranec Martin.

Michal Jedlička a spol. rozhodně na následující sezonu postavili mimořádně silné mužstvo, které alespoň v dějinách florbalového klubu Bohemians nemá obdoby. Jestli se papírová kvalita promítne i na superligové palubovky však ukáží až první zápasy.

Desátého září vyráží klokani otevřít ročník do Otrokovic, kde se jim dlouhodobě nedaří. První velké prověrky s top soupeři je pak čekají 9. a 15. října, kdy doma nejprve přivítají Vítkovice a následně vyrazí na půdu úřadujících mistrů z Mladé Boleslavi.

Zdroj: FbŠ Bohemians, Buriho Backchecking, Český florbal

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.