Spojte se s námi


Florbal

Florbalová reprezentace se chystá na druhé Světové hry. Dvanáct statečných bude mít za cíl medaili

Česká florbalová reprezentace se začíná chystat na blížící se Světové hry v americkém Birminghamu, jejichž součástí bude oficiálně podruhé také turnaj ve sportu s děravým míčkem. Ten si zahraje pouze 12 hráčů s dvěma gólmany. Největší hvězda našeho výběru, vicemistr švédské superligy Filip Langer, hlásí útok na medaili.

Publikováno

dne

Česká florbalová reprezentace se začíná chystat na blížící se Světové hry v americkém Birminghamu, jejichž součástí bude oficiálně podruhé také turnaj ve sportu s děravým míčkem. Ten si zahraje pouze 12 hráčů s dvěma gólmany. Největší hvězda našeho výběru, vicemistr švédské superligy Filip Langer, hlásí útok na medaili.

Světové hry jsou akcí pořádanou od roku 1981 jako náhrada pro vybrané neolympijské sporty, které mají největší potenciál, aby byly v dohledné době do programu pod pěti kruhy zařazeny.

Florbal se na nich objevil poprvé již v roce 1997, tehdy šlo však pouze o takzvaný ukázkový sport, a tedy se v něm ani nesoutěžilo. Až v roce 2014 byl přijat Mezinárodní asociací Světových her jako oficiální sport a o tři roky později v polské Vratislavi si tak odbyl svou první účast.

Nyní se kvůli pandemii nikoliv po čtyřech, nýbrž výjimečně až po pěti letech, objeví na Světových hrách podruhé. I tentokrát však půjde o turnaj za nepříliš ideálních podmínek.

Objeví se na něm totiž jen osm týmů – pět nejlepších podle světového žebříčku IFF, tedy Švédsko, Finsko, Česko, Švýcarsko a Lotyšsko, nejlepší země z celého amerického kontinentu Kanada, nejlepší země Asie a Oceánie, což je Thajsko, a výběr hostitelské USA.

Hrát se bude ve dvou skupinách klasickým formátem každý s každým, přičemž následovat bude rovnou semifinále, respektive zápasy o umístění. Hrací čas bude místo obvyklých 20 minut na třetinu pouhých patnáct a na soupisce navíc bude moct být pouze 14 hráčů včetně dvou brankářů.

Realizační tým kolem hlavního kouče Jaroslava Berky tak měl s výběrem kádru pro krátký, specifický turnaj těžkou hlavu. Velkou váhu musel tentokrát dát fyzické připravenosti hráčů, které bude po dlouhém cestování čekat pět zápasů v pěti dnech, hraných v podstatě na dvě formace.

„Důležitá pro nás byla také jistá univerzálnost ohledně možného točení sestavy. I z tohoto důvodu jsme se například rozhodli nyní nevzít Matěje Jendrišáka, se kterým ale nadále počítáme v přípravě směrem k MS,” vysvětlil pro Český florbal 34letý kouč.

V nominaci počítá s dvojicí gólmanů osvědčenou z loňského bronzového MS ve Finsku, u něhož však Berka ještě nebyl, Lukášem Bauerem a Martinem Benešem. Stejně tak nebude chybět vicemistr švédské superligy Filip Langer, který se jako zástupce florbalu objevil i na tiskové konferenci Českého olympijského výboru před Světovými hrami.

Zmínil například, že půjde o nezvyklý formát a docela jiný turnaj než mistrovství světa, jež se mimochodem také koná letos, a to na začátku listopadu. Podle Langera také bude kvalita Světových her výrazně vyšší, neboť bude méně účastníků a jejich síla tak bude více zkoncentrovaná.

„Určitě se budeme snažit o medaili. Je to náš cíl. Předvedeme to nejvíc, co v nás je. Začali jsme nový cyklus a trénujeme nové herní principy, které věřím, že se promítnou a dovedou nás k úspěchu,” vyhlásila dle Českého florbalu 20letá hvězda, která chce vylepšit čtvrté místo z Vratislavi.

Reprezentanty čeká na konci příštího týdne kemp v Kladně, kde se představí širší kádr o celkem 24 hráčích. Pak se tucet vybraných hráčů s dvěma brankáři začne pomalu chystat na odlet do Ameriky.

První zápas v základní skupině čeká tým 9. července v 1:30 našeho času s USA, tentýž den v 19:30 se pak střetne s Finskem a o den později v jedenáct večer s Kanadou. Finále florbalového turnaje na Světových hrách je na programu v úterý 12. července v 19:30.

Soupiska české florbalové reprezentace pro Světové hry v americkém Birminghamu:

Brankáři: Lukáš Bauer (Florbal MB), Martin Beneš (Sparta Praha)

Hráči: Jiří Besta, Adam Delong, Jakub Hubálek, Ondřej Vítovec (všichni 1. SC Vítkovice), Filip Forman (FbŠ Bohemians), Matěj Havlas, Ondřej Němeček (oba Tatran Střešovice), Adam Hemerka, Lukáš Punčochář (oba Florbal MB), Mikuláš Krbec (Sparta Praha), Filip Langer (FBC Kalmarsund, Švédsko), Josef Rýpar (Linköping IBK, Švédsko)

Zdroj: Český florbal

Reklama

Florbal

Florbal od nové sezony zcela zruší pětiminutové tresty. Padá při nich moc gólů

Zmírnění hry na zemi, naopak přitvrzení u pasivní hry, možnost kopání do míčku, změny při udílení červené karty a především úplné zrušení pětiminutového vyloučení. To je výčet změn a novinek ve florbalových pravidlech před následující sezonou, jež vám v tomto článku představíme.

Publikováno

dne

Od

Zmírnění hry na zemi, naopak přitvrzení u pasivní hry, možnost kopání do míčku, změny při udílení červené karty a především úplné zrušení pětiminutového vyloučení. To je výčet změn a novinek ve florbalových pravidlech před následující sezonou, jež vám v tomto článku představíme.

Sportovní pravidla jsou poměrně flexibilní a je takřka nezbytné je každoročně upravovat, renovovat a zavádět do nich nové trendy či reagovat na nezvyklé situace, jež nastaly, ale s nimiž se v pravidlech dosud nepočítalo.

Výjimku netvoří pochopitelně ani florbal, který od sezony 2022/23 kupříkladu zcela zruší pětiminutový trest. Vydá se tak do značné míry vlastní cestou, neboť toto pravidlo bylo silně inspirováno hokejem.

Přesilovky ve florbale však mají oproti zimnímu sportu až dvakrát větší váhu. Zatímco extraligová mužstva využijí průměrně asi každou pátou přesilovku, ta superligová mají úspěšnost kolem čtyřiceti, ty nejlepší i přes padesát procent.

Proto se nezřídka stávalo, že se při pětiminutových přesilovkách, jež nešlo nijak ukončit, roztrhl s góly pytel. Například při březnovém utkání základní části nastříleli Pardubice během jediného velkého trestu vinohradského Viktora Kopeckého rovnou šest branek.

To logicky není pro florbal, jeho ducha, férovost ani atraktivitu vůbec ideální. Od nynějška se tak bude vždy trestat maximálně na 2+2 minuty, což znamená při nejhorším dva obdržené góly za jedno vyloučení. Jedinou výjimku tvoří odložené vyloučení – pokud při něm mužstvo skóruje, následná přesilovka se nezmenší, a tak při jednom přestupku může skórovat až třikrát.

Také další větší změny se týkají trestů za porušení pravidel. Jde o udílení červené karty, která se nově nebude dělit na tři skupiny, nýbrž jen dvě. První z nich bude takzvaným technickým trestem, bude se udělovat třeba za přílišné zahnutí čepele a nepovede k dalším následkům.

Zato veškeré ostatní přestupky na vyloučení do konce zápasu dosud dělené na ČK1, ČK2 a ČK3 dle závažnosti se sloučí do jednoho významu a vždy povedou k minimálně jednozápasovému trestu.

Mimochodem do této kategorie bude nově spadat případ, kdy hráči či člen realizačního týmu vyběhne ze střídačky či trestné lavice, aby se jakýmkoliv způsobem zapojil do potyčky s protivníkem nebo šel diskutovat s rozhodčím.

Další změnou v pravidlech je, že hráč, jež zlomí hokejku a její část odletí na větší vzdálenost, může jít hned vystřídat a až následně odklidit odlomené kusy. Dříve nemohl opustit hřiště, dokud si vše neposbíral a neodstranil.

Odložené vyloučení zase bude nově ukončeno již v momentě, kdy bránící celek aktivně zahraje míček. Nemusí ho tak získat zcela pod svou kontrolu, ale na druhou stranu stále nestačí například pouhé odražení střely.

K tomu se pojí i další úprava, a sice že skončí-li toto odložené vyloučení právě aktivním zahráním provinivšího se celku, pak následuje volný úder soupeře (dříve to bylo buly) z nejbližšího místa pro vhazování. V praxi tak budou mužstva daleko častěji začínat přesilové hry v držení míčku.

Mezi další změny patří například to, že hráči nově mohou kopnout do míčku kolikrát budou chtít, hrát na zemi, pokud třeba nedopatřením uklouznou při vedení míčku, nebo naopak nesmí zdržovat hru systematickou pasivní hrou za pomyslnou brankovou čárou.

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Florbal

Nejlepším tuzemským florbalistou je Marek Beneš, ženám vládne dál Eliška Krupnová

V pátek večer proběhlo tradiční udílení cen nejlepším florbalistkám a florbalistům uplynulé sezony. Hlavní anketu ovládli Marek Beneš, jenž dovedl české reprezentanty k vytoužené medaili, a již pošesté Eliška Krupnová. Brankářům kralují Lukáš Bauer s Janou Christianovou.

Publikováno

dne

Od

V pátek večer proběhlo tradiční udílení cen nejlepším florbalistkám a florbalistům uplynulé sezony. Hlavní anketu ovládli Marek Beneš, jenž dovedl české reprezentanty k vytoužené medaili, a již pošesté Eliška Krupnová. Brankářům kralují Lukáš Bauer s Janou Christianovou.

Anketa Florbalista sezony se konala již po jednadvacáté a letos se nesla mimo jiné také ve znamení 30letého jubilea tohoto sportu u nás. Při této příležitosti probíhalo hlasování o největší moment v české florbalové historii.

Vítězství zcela jednoznačně patří světovému šampionátu konanému v roce 2008 v Česku. Reprezentace na něm sice nezískala medaili, z hlediska rozvoje florbalu u nás však splnil nenahraditelnou roli.

Kdo ví, jestli by bez něj vůbec kdy vzali florbalovou hůl do ruky hvězdy sezony, tedy vítězové fanouškovské ankety dvacetiletý Filip Langer a ještě o rok mladší Vanessa Rebecca Keprtová.

Útočník Kalmarsundu a letos dokonce vicemistr nejuznávanější soutěže světa švédské superligy zvítězil v hlasování veřejnosti už počtvrté za sebou, což je vzhledem k jeho věku zcela neuvěřitelný počin. Vedle klubového úspěchu se o cenu zasloužil i rozhodujícím gólem v prodloužení bitvy o bronz na mistrovství světa.

To hráčka pražského Chodova získala tuhle cenu poprvé ve své kariéře a rozhodně ne jen tak zbůhdarma. Juniorkám pomohla k zisku bronzových medailí na MS a stala se členkou all-star týmu turnaje, načež se probojovala i na světový šampionát žen. Na klubové úrovni dotáhla Chodov do finále poháru i superfinále, žádnou trofej však nezískala a po sezoně přestoupila do švédského Rönnby.

O vítězích všech ostatních anket již nerozhodovali fanoušci, nýbrž pouze lidé z nejvyšších florbalových kruhů.

Ti za nejlepšího kouče mužského celku vybrali Milana Fridricha, jemuž se podařilo vytáhnout tradiční tuzemskou florbalovou značku – Tatran Střešovice – zpátky na výsluní. Sice ne zcela na vrchol, účast v superfinále je přesto velkým úspěchem a vyhlídkou na ještě lepší zítřky.

U ženských týmů pak zvítězil kouč Chodova Lukáš Procházka. S mužstvem sice jak již bylo zmíněno nezískal žádnou trofej, pražský celek se však objevil ve finále poháru i extraligy. Na přelomu zimy a jara navíc 44letý trenér převzal i ženskou reprezentaci.

Rozhodčím letos vůbec poprvé vládla zkušená dvojice z Havířova Libor Gavlas a Lukáš Mikula, která odřídila již svou 18. sezonu. Na jejím vrcholu prošli výzvou jménem superfinále, kdy v O2 aréně před více jak 10 tisícovkami diváků odřídili zápas o titul.

Z hráčů do devatenácti let získali nejvíce hlasů talentovaný liberecký útočník a juniorský mistr světa Šimon Stránský a kapitánka juniorské reprezentace a zároveň nejlepší střelkyně Vítkovic v loňské sezoně Vendula Maroszová.

V brankovišti letos vládl mladoboleslavský Lukáš Bauer, jenž dovedl svůj klub k obhajobě mistrovského titulu a jako reprezentační jednička má velký podíl na českém bronzu z mistrovství světa. Navrch byl prestižním magazínem vyhlášen sedmým nejlepším florbalistou světa. Už poosmé v kariéře si pak cenu pro nejlepší brankářku přebrala Jana Christianová z Chodova.

Nejužitečnější florbalistkou za uplynulý rok se stala zkušená Michaela Mlejnková, jež na ženském MS patřila mezi jasně nejlepší české reprezentantky a v superfinále dvěma trefami zajistila Ostravě historicky první titul.

Absolutní vítězkou ženské ankety, tedy nejlepší florbalistkou sezony, je pak Eliška Krupnová. Ta si tuto cenu převzala již pošesté ve své kariéře, a to i díky tomu, že jako kapitánka dovedla slavné Pixbo Wallenstam až do švédského superfinále. Mimo to je jednou z největší opor národního týmu a dle Innebandymagazinet je šestou nejlepší hráčkou na světě.

No a žebříček nejlepších světových florbalistů tohoto prestižního magazínu se promítl i do cen pro nejužitečnějšího a nejlepšího hráče celé sezony. Obě si totiž převzal Marek Beneš označen jako čtvrtý nejlepší hráč světa.

Stačilo mu na to přitom odehrát jen takřka polovinu sezony. Dlouho laboroval se zraněním, přesto byl nejproduktivnějším hráčem Tatranu, za nějž bodoval v každém utkání, do kterého nastoupil, a dovedl jej až do vysněného superfinále. Národnímu týmu navíc výrazně dopomohl k první medaili po sedmi letech.

Výsledky ankety Florbalista sezony:

Florbalista sezony: 1. Marek Beneš, 2. Filip Langer, 3. Ondřej Němeček
Florbalistka sezony: 1. Eliška Krupnová, 2. Denisa Ratajová, 3. Jana Christianová
MVP muži: 1. Marek Beneš, 2. Filip Forman, 3. Ondřej Němeček
MVP ženy: 1. Michaela Mlejnková, 2. Gabriela Žůrková, 3. Vanessa Rebecca Keprtová
Brankář sezony: 1. Lukáš Bauer, 2. Lukáš Kříž, 3. Martin Beneš
Brankářka sezony: 1. Jana Christianová, 2. Veronika Tomšová, 3. Hana Ranochová
Junior sezony: 1. Šimon Stránský, 2. Filip Smutný, 3. Tomáš Jurco
Juniorka sezony: 1. Vendula Maroszová, 2. Kristýna Lehcnerová, 3. Kateřina Vachudová
Trenér mužů: 1. Milan Fridrich, 2. Petr Novotný, 3. Pavel Brus
Trenér žen: 1. Lukáš Procházka, 2. Tomáš Martiník, 3. Jakub Robenek
Hvězda sezony – muži: 1. Filip Langer, 2. Filip Forman, 3. Filip Smutný
Hvězda sezony – ženy: 1. Vanessa Rebecca Keprtová, 2. Kateřina Seemannová, 3. Eliška Krupnová
Rozhodčí sezony: 1. Gavlas a Mikula, 2. Kostinek a Reichelt, 3. Furmánek a Šolc
Moment 30 let: 1. MS 2008, 2. Zlaté medaile juniorů z MS 2019 a 2021, 3. Založení České floorballové unie (1992)

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Florbal

Florbalová superliga nalosována. Úvodní kolo nabídne reprízu čtvrtfinále i bitvu nováčka s Pardubicemi

Sezona 2022/23 florbalové Livesport Superligy je rozlosována. Jejím otevíracím dnem bude 10. září, vítěz by pak měl být znám o 7 měsíců později, konkrétně 15. dubna, na kdy je naplánováno superfinále.

Publikováno

dne

Od

Devětadvacátá sezona florbalové Livesport Superligy je rozlosována. Jejím otevíracím dnem bude 10. září, kdy se mimo jiné sehraje repríza loňského čtvrtfinále či důležitý zápas nováčka s Pardubicemi. Vítěz by měl být znám o 7 měsíců později, konkrétně 15. dubna, na kdy je naplánováno superfinále.

Fanoušci elitního českého florbalu, zakroužkujte si v kalendáři datum 10. září a 15. dubna. To jsou dva dny ohraničující následující sezonu naší nejvyšší soutěže, jejíž kompletní rozpis již zveřejnil Český florbal na svém webu.

Hned úvodní kolo slibuje zajímavou bitvu celků, u nichž se očekává, že budou bojovat o udržení v superlize. Na půdu nováčka z Karlových Varů totiž zavítají hráči Pardubic, kteří si své setrvání uhájili až v barážové sérii s brněnskými Bulldogs.

Dalším z taháků prvního hracího víkendu bude bitva Vítkovic s Chodovem, tedy dvou mužstev, jež se utkaly v loňském čtvrtfinále. Ostravané tehdy sérii ovládli 4:1 na zápasy, v semifinále však stejným poměrem prohráli s Tatranem Střešovice.

Ten se jako vicemistr utká v jediném pražském derby kola s Královskými Vinohrady, vloni jen o vzájemný zápas předposledním mužstvem základní části.

Bohemians se pak střetnou s Otrokovicemi, Česká Lípa vyjede na dlouhý výlet do Ostravy, pražskou Spartu čeká Liberec a úřadující mistři z Mladé Boleslavi, kteří budou v nové sezoně útočit už na třetí titul v řadě, vyzvou Black Angels.

Základní část skončí šestadvacátým kolem 26. února, přičemž vedle tradiční vánoční přestávky je naplánovaná i pauza od 23. října do 17. listopadu. Důvodem je mistrovství světa ve Švýcarsku, jež se uskuteční mezi 5. a 13. listopadem.

Vyřazovací fáze superligy začne 4. března osmifinálovými boji na pouhé dva vítězné zápasy. Navazuje se tak na loňský ročník, kdy měla bitva celků na sedmé až desáté pozici o zbývající dvě místa v play-off premiéru.

Vyvrcholení celé sezony, takzvané superfinále, kdy se sehrají opět finále středoškolských soutěží, Extraligy žen i Livesport Superligy, je opět situováno do pražské O2 arény a odehrát by se dle rozpisu mělo v sobotu 15. dubna.

Zdroj: Český florbal

Pokračovat ve čtení

Oblíbené