Spojte se s námi


Florbal

Florbal od nové sezony zcela zruší pětiminutové tresty. Padá při nich moc gólů

Zmírnění hry na zemi, naopak přitvrzení u pasivní hry, možnost kopání do míčku, změny při udílení červené karty a především úplné zrušení pětiminutového vyloučení. To je výčet změn a novinek ve florbalových pravidlech před následující sezonou, jež vám v tomto článku představíme.

Publikováno

dne

Zmírnění hry na zemi, naopak přitvrzení u pasivní hry, možnost kopání do míčku, změny při udílení červené karty a především úplné zrušení pětiminutového vyloučení. To je výčet změn a novinek ve florbalových pravidlech před následující sezonou, jež vám v tomto článku představíme.

Sportovní pravidla jsou poměrně flexibilní a je takřka nezbytné je každoročně upravovat, renovovat a zavádět do nich nové trendy či reagovat na nezvyklé situace, jež nastaly, ale s nimiž se v pravidlech dosud nepočítalo.

Výjimku netvoří pochopitelně ani florbal, který od sezony 2022/23 kupříkladu zcela zruší pětiminutový trest. Vydá se tak do značné míry vlastní cestou, neboť toto pravidlo bylo silně inspirováno hokejem.

Přesilovky ve florbale však mají oproti zimnímu sportu až dvakrát větší váhu. Zatímco extraligová mužstva využijí průměrně asi každou pátou přesilovku, ta superligová mají úspěšnost kolem čtyřiceti, ty nejlepší i přes padesát procent.

Proto se nezřídka stávalo, že se při pětiminutových přesilovkách, jež nešlo nijak ukončit, roztrhl s góly pytel. Například při březnovém utkání základní části nastříleli Pardubice během jediného velkého trestu vinohradského Viktora Kopeckého rovnou šest branek.

To logicky není pro florbal, jeho ducha, férovost ani atraktivitu vůbec ideální. Od nynějška se tak bude vždy trestat maximálně na 2+2 minuty, což znamená při nejhorším dva obdržené góly za jedno vyloučení. Jedinou výjimku tvoří odložené vyloučení – pokud při něm mužstvo skóruje, následná přesilovka se nezmenší, a tak při jednom přestupku může skórovat až třikrát.

Také další větší změny se týkají trestů za porušení pravidel. Jde o udílení červené karty, která se nově nebude dělit na tři skupiny, nýbrž jen dvě. První z nich bude takzvaným technickým trestem, bude se udělovat třeba za přílišné zahnutí čepele a nepovede k dalším následkům.

Zato veškeré ostatní přestupky na vyloučení do konce zápasu dosud dělené na ČK1, ČK2 a ČK3 dle závažnosti se sloučí do jednoho významu a vždy povedou k minimálně jednozápasovému trestu.

Mimochodem do této kategorie bude nově spadat případ, kdy hráči či člen realizačního týmu vyběhne ze střídačky či trestné lavice, aby se jakýmkoliv způsobem zapojil do potyčky s protivníkem nebo šel diskutovat s rozhodčím.

Další změnou v pravidlech je, že hráč, jež zlomí hokejku a její část odletí na větší vzdálenost, může jít hned vystřídat a až následně odklidit odlomené kusy. Dříve nemohl opustit hřiště, dokud si vše neposbíral a neodstranil.

Odložené vyloučení zase bude nově ukončeno již v momentě, kdy bránící celek aktivně zahraje míček. Nemusí ho tak získat zcela pod svou kontrolu, ale na druhou stranu stále nestačí například pouhé odražení střely.

K tomu se pojí i další úprava, a sice že skončí-li toto odložené vyloučení právě aktivním zahráním provinivšího se celku, pak následuje volný úder soupeře (dříve to bylo buly) z nejbližšího místa pro vhazování. V praxi tak budou mužstva daleko častěji začínat přesilové hry v držení míčku.

Mezi další změny patří například to, že hráči nově mohou kopnout do míčku kolikrát budou chtít, hrát na zemi, pokud třeba nedopatřením uklouznou při vedení míčku, nebo naopak nesmí zdržovat hru systematickou pasivní hrou za pomyslnou brankovou čárou.

Zdroj: Český florbal

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.