Spojte se s námi


Bojové sporty

Edwards obhájil! Gaethje vyhrál přestřelku s Fizievem. Jak vypadalo londýnské UFC 286?

UFC za sebou má další číslovaný turnaj, tentokráte s pořadovým číslem 286. Fanoušci v Londýně mohli vidět skvělé zápasy, několik ukončení a hlavně úspěšnou obhajobu domácího šampiona. Jak turnaj vypadal?

Publikováno

dne

UFC za sebou má další číslovaný turnaj, tentokráte s pořadovým číslem 286. Fanoušci v Londýně mohli vidět skvělé zápasy, několik ukončení a hlavně úspěšnou obhajobu domácího šampiona. Jak turnaj vypadal?

Early prelims

Už první karta turnaje UFC 286 nabídla zajímavé zápasy. Hned na úvod se střetly Juliana Miller a Veronica Hardy, přičemž zápas skončil na body, když Miller nedokázala potvrdit roli poměrně velké favoritky a prohrála.

Nejočekávanějším soubojem byl ovšem duel Jaie Herberta s Ludovítem Kleinem. Viděli jsme poměrně vyrovnaný, nicméně velmi atraktivní zápas. Bojovalo se na zemi, bojovalo se i v postoji. A došlo se až na body. Zápas skončil remízou, Klein za to vděčí stržení bodu Herbertovi za dva údery do slabin. Připsal si třetí zápas bez prohry v řadě.

Následovala parádní štípaná mezi skotskou Joanne Wood a brazilskou Luanou Carolinou. Od začátku měla navrch rodačka z Glasgow, byla tvrdší, aktivnější a hlavně šla pořád dopředu. Tříkolová řežba skončila na body a výhru si připsala Skotka.

Poté jsme se dočkali prvního předčasného ukončení londýnského galavečera. Postaral se o něj domácí bojovník Jake Hadley, který skvěle trefil na tělo Malcolma Gordona, kterého posléze pouze dokončil na zemi.

Předposlední zápas první karty bohužel skončil velice brzy za nešťastných okolností. Duško Tudorovič si totiž poranil koleno a čeká jej zřejmě operace a spolu s tím i delší pauza. Vítězství si tak připsal Christian Leroy Duncan.

Perfektně však brzký konec předešlého zápasu vynahradila dvojice Lerone Murphy a Gabriel Santos. Tvrdé přestřelky v postoji, aktivní boj na zemi, velké tempo. Tři kola krásného zápasu ovládl na body domácí Murphy.

Prelims

Prelims kartu odstartoval pořádně dramatický souboj. Do akce šel talentovaný Muhammad Mokaev, soupeřem mu byl Jafel Filho. Sice se nejednalo o nejatraktivnější duel večera, nicméně Mokaev si získal pořádný respekt.

Ve třetím kole mu totiž Filho nepříjemně chytil nohu a ani komentátoři UFC nechápali, jak je možné, že Mokaev neodklepal. Ze složité situace se nejen vyhrabal, dokonce utáhl Brazilce na škrcení.

Jakmile Filho odklepal, tak už Mokaev dal najevo, že jeho noha rozhodně není v pořádku. Kulhal a jeho nohu rozhodně čeká vyšetření. 22letý rodák z Ruska má nyní bilanci 10-0.

V dalším duelu jsme pro změnu viděli neuvěřitelně tvrdý knokaut. Postaral se o něj Yanal Ashmouz, který brutálně vypnul Sama Pattersona. Ten se po zápase pořádně dlouho hledal a přicházel k sobě.

Předposlední duel prelims karty skončil na body. Tříbodovou atraktivní podívanou obstarali Chris Duncan a Omar Morales. K vidění byly tvrdé přestřelky a k tomu pět úspěšných takedownů domácího borce. Ten po zásluze vyhrál na body na split-decision.

Roli velkého favorita pak v posledním souboji prostřední části turnaje potvrdil Jack Shore, který vesměs nedal šanci Makwanu Amirkahimu. Toho ve dvou kolech postupně rozebíral, aby doručil úspěšný rear-naked choke.

Hlavní karta

Vettori zkušeně došel pro výhru, Maia přestřílela svou soupeřku

Hlavní kartu otevřel souboj dvou elitních borců ve střední váze. Marvin Vettori jako čtyřka, Roman Dolidze jako devítka. Italský bojovník mohl pouze ztratit, Gruzínec mohl především získat. Jako favorit byl vnímán bývalý titulový vyzyvatel.

Dolidze byl v celém zápase tím, kdo spíše držel střed klece a byl tím, kdo se snažil tlačit. Jenže Vettori odváděl skvělou práci. Všechna tři kola se odehrála v postoji a Ital skvěle bránil Gruzíncovy pokusy o útoky. Navíc sám skvěle dokázal kontrovat.

Byl to tak právě Vettori, kdo dokázal přesvědčit bodové rozhodčí o své výhře. Ostatně si připsal více signifikantních úderů a byl navíc přesnější. Dost možná si tak řekl o další titulovou šanci. Vše ale bude záležet na tom, jak dopadne titulová odveta mezi Alexem Pereirou a Israelem Adesanyou.

Další byla na řadě poslední ženská bitva na turnaji. Proti sobě se postavily osmička a dvanáctka muší váhy, konkrétně Jennifer Maia a Casey O’Neill. Favoritkou byla druhá jmenovaná, nicméně Maia má větší zkušenosti a proto bylo vhodné brát kurzy s rezervou.

A to se v zápase také potvrdilo. Maia totiž nasadila vysoké tempo v počtu úderů a měla jasnou taktiku, svou soupeřku jednoduše přestřílet. Sice byla většinu zápasu v ústupu, jenže O’Neill se kvůli skvělé taktice Brazilky dostávala k jedničkám, maximálně dvojkám. Nedokázala rozjíždět delší kombinace a v zápase se to projevovalo.

Když tedy po zápase nad hlavu zvedala ruce Brazilka, nikoliv skotská rodačka, nebylo se čemu divit. Každopádně se jednalo o další atraktivní duel, který rozhodně bavil. O’Neill prohrála v kariéře vůbec poprvé.

Nelson doručil armbar, Gaethje těsně porazil Fizieva

Gunnar Nelson a Bryan Barberena se postarali o první zápas na hlavní kartě, který nemuseli rozhodovat bodoví rozhodčí. Do duelu šel jako mírný favorit Islanďan, nicméně Američan je znám pro svou divokost, kterou ale proti Nelsonovi nestihl předvést.

Nelson totiž předvedl přímo až profesorský výkon. Barberena prakticky nedostal šanci v zápase cokoliv ukázat. Jakmile se pak zápas dostal na zem, byl Islanďan ve svém živlu a devět vteřin před koncem prvního kola nasadil úspěšný armbar.

Barbarena nedokázal do konce kola vzdorovat a raději odklepal. Zachránil si tak ruku, připsal si ale druhou prohru v řadě a k tomu druhou v řadě na submisi. To Nelson podruhé v řadě vyhrál a celkově si připsal už 13. výhru na submisi.

Pro nebritské publikum zřejmě nejočekávanější souboj hlavní karty nastal hned před titulovým duelem. Justin Gaethje a Rafael Fiziev patří mezi nejatraktivnější bojovníky nejen v lehké váze. Jejich zápasy baví, slibují pořádné řežby v postoji a nic jiného se nečekalo od jejich měření sil.

Jako favorit šel do duelu překvapivě méně zkušený Fiziev, ovšem Gaethjeho kvality nelze vůbec podceňovat. V UFC totiž nikdy nebojoval s bojovníky mimo top 10 žebříčku a porazili jej jen Eddie Alvarez, Dustin Poirier, Khabib Nurmagomedov a Charles Oliveira.

Od prvních minut ale bylo zřejmé, proč tomu tak bylo. Fiziev do zápasu vstoupil velmi agresivně, byl navíc rychlostně lépe vybavený a Gaethje byl nezvykle tím, kdo v zápase tolik netlačil. Oba dávali do svých úderů i kopů spoustu síly, současně šlo znát, že před sebou mají respekt.

Druhé kolo se neslo v podobném duchu. Nicméně zdálo se, že má stále Fiziev mírně navrch. Dobře kombinoval údery, střídal své kombinace a Gaethje to neměl lehké. Přesto také trefoval. Gaethje navíc uštědřil svému soupeři nepěkný eye-poke a zdálo se, že právě ten hodně naklonil zápas v jeho prospěch.

Třetí kolo Gaethje jasně ovládl a být tato pětiminutovka o něco delší, dost možná by Fizieva dokázal knokautovat. Našel totiž recept, trefil hned několik zdviháků a na závěr doručil i takedown.

A výsledek? Velmi těsně vyhrál Gaethje na body na split-decision. Oba borci ovšem doručili parádní zápas! Ustáli, co by mnoho jiných neustálo. Zkrátka krásný duel.

Edwards zůstává šampionem!

Hlavní zápas večer nabídl završení trilogie a titulovou odvetu, do níž se postavili Leon Edwards a Kamaru Usman. Usman po dlouhé době nevstupoval do zápasu jako šampion, když jej v předešlém duelu Edwards ukončil v pátém kole parádním highkickem.

Do tohoto souboje šel Usman jako favorit, nicméně první kolo měl lepší Edwards. Skvěle kopal, takticky si počínal náramně. Navíc odmítal Usmanovy pokusy o takedown, který kromě držení středu klece neměl navrch víceméně v ničem.

Druhé kolo ale bylo jiné. Usman byl mnohem aktivnější, dostal Edwardse do mírných problémů, doručil i takedown, nebyl daleko k pokusům o nasazení škrcení. Edwards sice stále hrozil, ale kolo šlo určitě za Usmanem.

Do třetí pětiminutovky vstoupil akčně opět Usman. Doručil takedown, Edwards mu ale ze země vstal. Při druhém pokusu dostat rodáka z Jamajky na zem se však Edwards chytil pletiva a tak došlo ke stržení bodu.

Mimo to se jednalo o dosud nejvyrovnanější kolo. Edwardsovy kopy psaly vlastní příběh, zatímco Usman spoléhal na to, že se mu podaří takedown, popřípadě, že Edwardse rozebere svými údery na hlavu.

Ve čtvrtém kole se začalo projevovat, že Usman inkasoval mnoho kopů na tělo. I on se svou kondicí začínal vypadat unaveně a Edwards toho velice dobře využíval. Usman sice doručil takedown, jenže zápas na zemi udržet nedokázal, a Edwards byl v postoji přesvědčivější.

Poslední pětiminutovka nabídla vyrovnanou podívanou, nicméně Usman vypadal zoufale z toho, že se mu nedařilo Edwardse dostat na zem. Neměl na to už dost sil. A v postoji byl přesnější právě Edwards. Ani jeden borec nenašel recept na to, aby ukončil toho druhého.

A tak zápas došel až na body. Tam je nepsaným pravidlem, že chceš-li porazit šampiona, musíš proti němu dominovat. To rozhodně nebyl Usmanův případ a tak si Edwards připsal úspěšnou první obhajobu.

Zdroj: UFC, Twitter, Sherdog

Reklama

Bojové sporty

Matavao varuje Vémolu i fanoušky, kteří jej podceňují: Když střelím, padne každý

Už jen pár dní a Karlos Vémola bude oficiálně zpět. Už 15. dubna jej totiž vyzve v liberecké Home Credit Areně podceňovaný Al Matavao. Co však Terminátorův soupeř vzkazuje svému soupeři i fanouškům Oktagonu?

Publikováno

dne

Už jen pár dní a Karlos Vémola bude oficiálně zpět. Už 15. dubna jej totiž vyzve v liberecké Home Credit Areně podceňovaný Al Matavao. Co však Terminátorův soupeř vzkazuje svému soupeři i fanouškům Oktagonu?

Psal se červenec minulého roku, když se naposledy představil Karlos Vémola v kleci Oktagonu. Tehdy porazil Aleksandara Iliče na pražské Štvanici. Pak měl přijít očekávaný duel s Patrikem Kinclem, nicméně Terminátorovi se porouchaly součástky.

Vytoužená odveta se tedy nekonala a bylo záhadou, jestli k ní někdy dojde. O všem rozhodoval Kincl, který nakonec upřednostnil souboj s Vémolou před projektem Tipsport Gamechanger. Jenže Vémola se rozhodl učinit riskantní krok.

Chce se totiž rozehřát a tak jej čeká poměrně krátce před zápasem s Kinclem výzva v podobě Al Matavaa. Fanoušci jej podceňují, nicméně promotéři i sám Matavao upozorňují, že by se mohlo podcenění těžce nevyplatit.

Matavao v Oktagonu prohrál prozatím pouze se Samuelem Krištofičem a nutno zmínit, že i ten byl v nebezpečí. Minimálně do doby, než zjistil, že je Matavao poměrně nulový na zemi. V postoji ale hrozil.

A právě tvrdé granáty v postoji pocítili borci jako Pavel Salčák či Marek Mazúch. Oba je totiž Matavao vypnul v prvním kole. Totéž by v případě podcenění mohlo hrozit Terminátorovi.

„Hádám, že mě většina z vás proti Karlosovi podceňuje, ale já vypínám jednoho soupeře za druhým a to mě dostalo do Contender Series,“ říká Matavao ve videu sdíleném Oktagonem.

„Ten mladík Mazúch je v Oktagonu jediný, kdo vypnul Apolla. Já ho ukončil během prvního kola. Věřte mi. Když já střelím, tak padne každý. A 15. dubna počítejte s tím, že znovu udeřím,“ dodal.

Vémola je však obrovským favoritem a jde to znát také na kurzech a vsazených částkách. Dokáže Matavao skutečně šokovat?

Zdroj: Oktagon MMA

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Odchod z UFC? Pokud bude McGregor bojovat o titul, udělám to, varuje americká hvězda

UFC tenhle rok nabízí zajímavé návraty. Jon Jones už za sebou zápas má, Stipe Miocic před sebou, do akce by měl jít také Conor McGregor, který dokonce mluvil o snahách získat titul. To se ovšem nelíbí americké hvězdě. Justin Gaethje dokonce vyhrožuje odchodem z organizace.

Publikováno

dne

UFC tenhle rok nabízí zajímavé návraty. Jon Jones už za sebou zápas má, Stipe Miocic před sebou, do akce by měl jít také Conor McGregor, který dokonce mluvil o snahách získat titul. To se ovšem nelíbí americké hvězdě. Justin Gaethje dokonce vyhrožuje odchodem z organizace.

Sice ještě nevíme kdy, ale Conor McGregor se vrátí do klece UFC. Vše bude evidentně záležet na tom, kdy se přihlásí do antidopingového programu USADA. Šest měsíců poté, když bude mít čisté testy, může bojovat.

Jeho prvním soupeřem při návratu bude Michael Chandler, tedy bývalý šampion Bellatoru a trenérský protivník irské hvězdy v show The Ultimate Fighter. Sám McGregor už se ale dívá i o něco dál.

Dokonce prozradil, že by rád bojoval o titul. A že by se tomu bránil například šampion lehké váhy Islam Makhachev? Původně námitky měl, ty ale postupně mizí. Přitom že by měl McGregor z posledních zápasů kdovíjak skvělý rekord, to se rozhodně říct nedá.

Právě naopak. Z posledních čtyř zápasů vyhrál McGregor jen jeden. Přesto se jedná o obrovské jméno, které se zkrátka prodává. To přináší jistá privilegia. Je tak otázkou, co bude dál. Pokud by ale Ir bojoval o titul, může UFC přijít o jinou velkou hvězdu.

Spokojen by totiž nebyl Justin Gaethje, tedy jeden z nejatraktivnějších bojovníků v historii organizace. „Jestli bych skončil, kdyby McGregor vyhrál a bojoval o titul? Pravděpodobně ano,“ přiznal v rozhovoru pro ESPN.

„Hodně by mě bolelo takové jednání od společnosti, kterou reprezentuju. Je to mimo mou kontrolu, takže mohu pouze doufat. Ale samozřejmě je tu možnost, že se naplní scénář, z kterého bych byl zničen,“ dodal Gaethje.

Americký bojovník nedávno porazil na body Rafaela Fizieva a připsal si další bonus za zápas večera. Celkově ve svých 11 duelech v UFC nasbíral Gaethje už 11 bonusů, díky nimž si přišel na krásných 550 tisíc dolarů.

Zdroj: ESPN MMA, Sherdog, UFC

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Výročí 50 let od zápasu, v němž Muhammad Ali odboxoval 12 kol se zlomenou čelistí! Kdo byl jeho druhým katem kariéry?

Dnešek je dnem 50letého výročí, kdy Muhammad Ali podruhé ve své hvězdné kariéře padl. Ken Norton mu již ve druhém kole zlomil čelist, i tak ale odboxoval celých dvanáct kol a ukázal, jak výjimečným boxerem byl.

Publikováno

dne

Dnešek je dnem 50letého výročí, kdy Muhammad Ali podruhé ve své hvězdné kariéře padl. Ken Norton mu již ve druhém kole zlomil čelist, i tak ale odboxoval celých dvanáct kol a ukázal, jak výjimečným boxerem byl.

Muhammad Ali měnil život mnohým bojovníkům

Psal se rok 1973 a Muhammad Ali se snažil dostat zpět na vítěznou vlnu po neuvěřitelné prohře v Zápasu století s Joe Frazierem. To se mu docela dařilo a od památné porážky nasbíral deset vítězství v řadě.

Severoamerická boxerská federace (NABF) se v tomto roce rozhodla uspořádat titulový zápas mezi Alim a Kenem Nortonem, který tahal šňůru 13 vítězství v řadě. Norton byl od malička nadaný sportovec, který začínal s americkým fotbalem, ale osud ho přivedl mezi šestnáct provazů.

Norton pocházel z chudé rodiny a přestože zažíval v boxu mnoho úspěchů, neměl mnoho peněz. Když od něj odešla manželka, nechal si syna, kterého jen stěží dokázal uživit. „Jednoho dne jsem zavolal otci, jestli bych nemohl přijít k němu domů. On mi ale řekl, že pokud mi pomůže teď, bude mi pomáhat do konce života. Buď pravý muž,“ vzpomínal Norton na těžké časy.

Ty ale formovaly jeho kariéru profesionálního boxera a o pouhý rok poté již bojoval s legendárním Alim, který mu změnil život. „Zápas s Alim mi dal šanci koupit svému synu více jídla, lepší oblečení. Zápas s Alim mi dal šanci na život.“

Ken Norton umlčel Aliho a zlomil mu čelist

V jejich vzájemném střetnutí 31.3.1973 pak Norton od úvodních kol překvapil všechny přítomné. S legendou rozhodně nejednal v rukavičkách a prosazoval se extra rychlými jaby.

Za úžasnou taktiku, kterou rozebíral svého soupeře, mohl Nortonův trenér Eddie Futch, který si všiml mezery v Aliho boji a využil Nortonovi největší přednosti, rychlosti a úžasného klamání tělem.

Ve druhém kole pak trefil Norton tvrdý pravý hák, který dle Aliho a jeho rohu zlomil ikonickému boxeru čelist. Zlomeninu zjistili Alimu až po zápase v nemocnici a nikdo tudíž neví, kdy přesně se úraz stal. Viditelně otřesená legenda ale tahala v první polovině zápasu za kratší provaz a trvalo mu sedm kol, než se začala prosazovat.

Druhou polovinu zápasu se totiž Ali dokázal prosazovat z větší vzdálenosti. Rychlé údery a ústup zdobily jeho zápasy po celou dobu kariéry a Ali konečně začal přebírat otěže. V posledním kole ale Norton opět trefil tvrdou pravou, která dle jeho slov byla tou ranou, která zlomila soupeři čelist.

Pravdu se nedozvíme, nicméně bodoví sudí po dvanáctikolové válce rozhodli, že vítězem duelu se stal Ken Norton. Stal se tak i díky zranění soupeře teprve jeho druhým katem a prvním mužem, který jej dokázal umlčet. Média tehdy napsala všeříkající titulek: „Muhammad Ali byl umlčen!“ Motýl ztratil svá křídla, včela ztratila své žihadlo.

Přestože další dva zápasy prohrál, chová k legendě úctu a respekt

I když Ali v dalších letech dokázal Nortona dvakrát porazit, porážku legendy mu již nikdo nesmaže. Kdo by čekal, že bude Norton svého soupeře nenávidět, ten by se mýlil. Když ve svých 43 letech havaroval se svým autem, ztratil na pět let paměť.

Ali ukázal svou velikost a šel svého bývalého soupeře navštívit do nemocnice a nejen tím si získal jeho respekt. „Být ve stejném ringu s Muhammadem Alim byla pro mě pocta, záchrana života a kariéry v jednom. Nemůžu mu dostatečně poděkovat za šanci, kterou mi dal.“

Zdroj: Wikipedia, Youtube kanály – freethinker2012 a The Modern Martial Artist

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené