Spojte se s námi


Motorsport

Drama až do posledních minut! Hamilton blízko prvnímu místu, 50. vítězství v kariéře však slaví Verstappen

Druhou velkou cenu na území Spojených států hostil okruh v texaském Austinu. Své padesáté vítězství v kariéře vybojoval Max Verstappen, a to i navzdory startu z šestého místa a problémům s brzdami.

Publikováno

dne

Druhou velkou cenu na území Spojených států hostil okruh v texaském Austinu. Své padesáté vítězství v kariéře vybojoval Max Verstappen, a to i navzdory startu z šestého místa a problémům s brzdami. Stejně jako v posledních letech se po pravici Verstappena postavil na stupně vítězů Lewis Hamilton. Skvělou formu McLarenu potvrdil Lando Norris čtvrtým podiem v řadě.

Na Circuit of the Americas vedl závod po prvním kole pilot startující na druhém místě ve čtyřech z předešlých pěti závodů. Lando Norris své startovní pozice využil a Charlese Leclerca předjel hned v první zatáčce. Před Ferrari si rychle vybudoval náskok a nedovolil Monačanovi vrátit úder pomocí DRS.

Skvělý start předvedl i Oscar Piastri na druhém McLarenu. Z desátého místa vystřelil okamžitě na šesté a dotíral i na Verstappena. Pilot Red Bullu si ale s nováčkem poradil a udržel páté místo. Australan po heroickém prvním kole vydržel na trati jen dalších devět, ze závodu ho vyřadil mechanický problém.

Po šesti kolech odstoupil ze závodu také Esteban Ocon. Francouzský pilot ztrácel po tvrdé srážce s Piastrim v prvním kole obrovské množství přítlaku, pro tým tak dávalo větší smysl stáhnout svůj vůz zpět do garáže, než aby bezdůvodně odkroužil 50 kol na posledním místě.

Postupně se předním příčkám přibližoval Verstappen, jenž po nepovedené kvalifikaci startoval z šestého místa. Obě Ferrari předjel ještě před zastávkou v boxech, po pit-stopu stáhnul obrovské množství času na Norrise, který nasadil tvrdší směs.

Verstappenovi na převzetí vedoucí příčky stačila polovina závodu

Hamilton si první stint prodloužil, na opotřebených pneumatikách ale neměl šanci držet krok s Verstappenem a Norrisem a propadl se tak po výměně gum 6 vteřin za nizozemského závodníka.

Verstappen přebral vedení ve 28. kole. S pomocí DRS se dostal před Norrise po vnitřní straně zatáčky číslo 12. Brit sice po dobu tří kol nenechal svého soka ujet na více než 1 vteřinu, k útoku se ale nezmohl.

Druhé kolo pit-stopů odstartoval Norris po 35 kolech. Red Bull zareagoval okamžitě a povolal Verstappena do boxů o kolo později. I přes pomalejší zastávku svou pozici na trati vůči Norrisovi udržel.

Fernando Alonso odstartoval závod z boxové uličky kvůli výměně mnoha komponentů na jeho monopostu. Aston Martin do Austinu přivezl nová vylepšení, která Španělovi vůbec nesedla a vrátil se tak zpět na starou konfiguraci. Tento risk se mu vyplatil a probojoval se až na bodované pozice.

Veškerá snaha zkušeného závodníka přišla vniveč, když ve 48. kole reportoval poruchu zadní nápravy. Tým mu sice ve vysílačce nejdříve odpověděl, že žádnou poruchu nevidí, po dvou kolech si ale všiml poničení podlahy a Alonsa ze závodu stáhl.

Hamilton sahal po vítězství

Alternativní strategie pro Hamiltona znamenala, že měl sedminásobný mistr světa na poslední stint střední směs pneumatik. Svého krajana Norrise dotahoval mílovými kroky až do 48. kola, kdy se přiblížil na dosah DRS.

Norris za sebou Hamiltona nedokázal udržet ani tvrdou obranou v první zatáčce. Následné tempo pilota McLarenu bylo výrazně pomalejší než tempo vedoucí dvojice. Místo boje o vítězství tak musel začít přemýšlet nad odražením útoku blížícího se Sainze.

S průběhem svého závodu byl frustrovaný Leclerc. Jako jediný odjel 56 kol s pouze jednou výměnou pneumatik. Z prvního místa na startu se propadl až na konečné šesté.

V závěrečných kolech se prvnímu Verstappenovi přibližoval Hamilton, který měl nazutou rychlejší sadu pneumatik. Sedminásobný šampion nakonec dokázal stáhnout svou ztrátu až pod dvě vteřiny, v důsledku ubývajících kol to už ale na přímý útok na první místo nevyšlo.

Verstappen tedy oslavil své padesáté vítězství v kariéře. Jubilejní stý závod ve Formuli 1 oslavil Norris čtvrtým podiovým umístěním v řadě. Stejného milníku dosáhl tento víkend i Russell, jeho jízda ale stačila jen na sedmé místo.

Opět o krok pozadu byl po celý víkend Sergio Pérez. Rozdíl mezi ním a Hamiltonem v poháru jezdců se po VC USA zmenšil na pouhých 19 bodů.

Zdroj: F1TV, Twitter / X

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.