Spojte se s námi


Ostatní

Dostat se do NFL? Těžké, ale ne nemožné, říká místopředseda ČAAF. Jak je to s americkým fotbalem v Česku?

Americký fotbal je nekompromisně nejsledovanějším sportem v USA, pomalu a jistě se však začíná prosazovat také v Evropě. O tom, jak vypadá americký fotbal v České republice, se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal místopředseda České asociace amerického fotbalu Radim Kroulík.

Publikováno

dne

Americký fotbal je nekompromisně nejsledovanějším sportem v USA, pomalu a jistě se však začíná prosazovat také v Evropě. O tom, jak vypadá americký fotbal v České republice, se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal místopředseda České asociace amerického fotbalu Radim Kroulík.

Začátky amerického fotbalu v České republice

Česká asociace amerického fotbalu (dále jen ČAAF) byla založena v roce 1994, populární americký sport se ale na našem území hrával ještě o něco dříve.

„Byla tu řada lidí, kteří se ještě před revolucí dostávali k nějakému materiálu, občas někde našli nějaký článek. Pár nadšenců začalo zjišťovat, že ten sport vlastně existuje. Všichni čekali, až bude ta revoluce a budou to moci naplno rozjet. Kolem revoluce se americký fotbal začal dostávat do Česka i skrz televizi a parta nadšenců se začala zvětšovat,“ popsal Radim Kroulík.

Začátky tedy byly krušné. Trénovalo se bez výstroje. Když se sem pak začaly první výstroje dostávat, jednalo se pochopitelně o starší prototypy. „Jakákoliv znalost o fotbale a trénování byla nahrazena neuvěřitelným nadšením,“ dodal místopředseda ČAAF.

Vývoji amerického fotbalu u nás pak pomohla spolupráce s Německem. I díky ní vznikly kluby Prague Lions, Prague Panthers, Brno Alligators a Ostrava Steelers. Tato čtyřka zformovala naši první soutěž.

„První sezony tvořila naši ligu právě tato čtveřice. Občas se nějaký tým přidal nebo odtrhl, hrávalo se v pěti nebo šesti týmech. Došlo i ke spolupráci se Slovenskem, kdy u nás několik ročníků odehrála Bratislava,“ připomněl Kroulík počátky soutěže.

Velký skok nastal pro americký fotbal u nás okolo roku 2010, kdy skokově vzrostl počet klubů. Až do koronavirového období se jejich počet blížil hranici 30.

Dle Kroulíka se současná úroveň nedá vůbec srovnávat s počátky.

Ambice

V uplynulé sezoně tvořilo naši nejvyšší soutěž i kvůli koronaviru pouze 5 klubů. Standardem a cílem však jest, aby bylo v první lize klubů pravidelně 8. Je to schéma, které je vyhovující. Po celé Evropě je v prvoligových soutěžích 8 až 10 týmů standardem.

„První liga samozřejmě není profesionální, ale nároky na ni, ať už finanční či organizační, jsou obrovské. Máme sice spoustu klubů, ale paradoxně zájem o první ligu nemusí být až tak velký kvůli tomu, že je rozdíl hrát první nebo nižší lize,“ přibližuje Radim Kroulík podmínky nejvyšší soutěže.

Prvoligové týmy přivádí do České republiky zahraniční trenéry či americké hráče. Každý takový tým by měl mít 50 hráčů. „Z nadšeneckého pojetí je to hodně výkonnostní a to ne každá organizace zvládne. Na první ligu jsme tedy rádi, když dokážeme 8 týmů najít,“ říká bývalý hráč Pardubic.

Velký rozdíl je i mezi druhou a třetí ligou, což se ukázkově prokázalo právě v uplynulé sezoně, kdy byly dvě soutěže sloučeny do jedné. Výsledky například 80:0 nebyly v zápasech druholigových týmů s třetiligovými žádnou výjimkou.

Na profesionalizaci ligy se zatím necílí. Důvodem je počet hráčů i skutečnost, že je nutné pokrýt organizační náklady. „Spíše se chceme dostat do fáze, kdy ty organizace mají profesionální aparát, tedy lidi, kteří vytvářejí stabilitu klubu. Zabezpečit chod, který hraje nejvyšší ligu, je extrémně náročný a momentálně to dělají nadšenci,“ prozradil Kroulík.

Cílem je tedy, aby každý klub měl například 4 naplno placené lidi, kteří se budou věnovat týmu naplno. Jedná se o snazší úkol, než zajistit financování pro 50-60 hráčů, což prý nezvládají nikde v Evropě.

Podmínky pro americký fotbal

Jak již bylo zmíněno výše, americký fotbal není vůbec snadný po organizační stránce. O moc lepší to není se zázemím. Jednotlivé týmy si musí hledat místo, kde mohou hrát a trénovat. Co se týká finanční stránky, je nákup výstrojí a tréninkového vybavení zhruba stejně drahý jako v hokeji.

Naštěstí už se americký fotbal těší finanční podpoře od státu. „Když jsem začínal v Pardubicích, což je tak 10 let zpět, měli jsme podporu města asi 9000 Kč na sezonu. Postupně se to ale dramaticky změnilo, ať už podpora Národní sportovní agentury či svazu je na solidní úrovni,“ říká místopředseda ČAAF.

„Stejně tak kluby už jsou schopny být plnohodnotným sportovním klubem. Mají většinou velkou členskou základnu. Pokud mají mužský tým, juniorský tým a dorostenecký tým, tak se bavíme o více než 100 lidech, což je pro sportovní klub v daném městě poměrně velké číslo, takže i když se podpora z krajů a měst liší, rozhodně není zanedbatelná,“ dodal Radim Kroulík.

Samozřejmě je to těžké pro začínající kluby. Ty si musí podporu získat a zasloužit, jako si ji získaly dlouhodoběji působící kluby.

Mládež

Chce-li jakýkoliv sport mít budoucnost, je důležité věnovat se mládeži. Americký fotbal není výjimkou. Aby se mohly tomuto sportu věnovat i děti do 15 let, existuje flag fotbal, což je víceméně bezkontaktní verze amerického fotbalu.

„Je to první stupeň pro mládež do 15 let. Může být i kategorie do 12 let, je i snaha o mladší kategorie. Momentálně se snažíme vybudovat zázemí, aby to fungovalo a abychom do klubů přiváděli děti do 15 let. Čím mladší, tím lepší, aby si k tomu sportu našli vztah,“ uvedl Radim Kroulík.

„Posledních 5 až 10 se snažíme děti nalákat na tu bezkontaktní verzi fotbalu, což je tedy do těch 15 let. Máme soutěž, která jako jediná probíhá na jaře i na podzim. Zájem je vzrůstající. Určitě nemáme počet týmů, který bychom chtěli, ale je to na vzrůstající tendenci. Posledních 5 let navíc máme člověka, který se naplno věnuje právě rozvoji flag fotbalu,“ dodal.

ČAAF tedy do mládeže výrazně investuje. Snaží se flag fotbal dostat i do škol, aby se děti setkávaly s tímto sportem co nejdříve na co nejvíce místech. Díky nenáročnosti na vybavení je možné tento sport provozovat prakticky kdekoliv.

Po 15. narozeninách mohou děti pokračovat v dorostenecké tacklové soutěži. Postupně se v kariéře mohou dostat až do dospělých týmů amerického fotbalu.

Nejdéle pak funguje juniorská kategorie, tedy kategorie do 19 let. Letos se odehrálo již 22. finále, jedná se tedy o zaběhlou věc.

Komplikovanost pravidel

Jelikož je americký fotbal v České republice stále poměrně nový sport a nemá tedy až takový dosah, může se lidem, kteří jej nikdy neviděli, zdát nepřehledný a komplikovaný na pochopení. Jak by potom mělo pravidla chápat začínající dítě, popřípadě potenciální fanoušek, který by rád začal tento sport sledovat?

„Je to poměrně rychlé. Zdá se to složité jen na první pohled. Zvlášť, když k tomu nemáte doplňující komentář. Já to vždy připodobňuju k tomu, že když se budu dívat na film ve španělštině a nebudu mít žádnou znalost španělštiny, tak prakticky uvidím jen to, že se tam něco hýbe, ale nebudu vědět vůbec nic. Pokud mi někdo přiloží titulky, popřípadě dabing, tak tomu budu rozumět. Totéž platí pro americký fotbal,“ má jasno Radim Kroulík.

„Jakmile si pustíte americký fotbal bez jakékoliv znalosti a nebudete u sebe mít někoho, kdo by vám jej vysvětlil, je prakticky nereálné pochopit, o co v té hře jde. Je snadné to rychle vzdát. Pokud u vás ale bude někdo, kdo vám to bude vysvětlí, tak základní princip pochopíte během 5-10 minut. Samozřejmě se nedostanete do míry nějakého detailu, ale je to stejné, jako moc fanoušků hokeje či kopané nezná všechny signály a strategické prvky toho sportu,“ doplnil své vyjádření.

ČAAF pak má přímo na svém kanále na YouTube videa, v nichž americký fotbal a jeho pravidla a principy vysvětluje.

Návštěvnost amerického fotbalu v České republice

Jakkoliv se může zdát, že americký fotbal, zejména pak naše první liga, nemusí mít tolik fanoušků, realita říká opak. Na finálový zápas, Czech Bowl, je rekordní návštěva okolo 5000 diváků.

V základní části se pohybuje průměr okolo 500 diváků. Někde je větší fanouškovská základna, jinde menší. Skvělou základnou se chlubí například Jihlava.

„Vždy se snažíme, aby návštěvnost byla větší. Asi nikdy nebudeme úplně spokojení, protože to vždy může být lepší. Týmy ale v poslední době dost investují do toho, aby byly vidět, investují do propagace, lákají fanoušky na stadiony. Je to o dlouhodobé práci, musíme lidem ukázat, že ten sport je atraktivní, zejména na stadionu,“ říká Radim Kroulík.

TV přenosy

Téměř deset let již vysílá přímé přenosy naší nejvyšší soutěže televizní stanice ČT Sport, zejména v posledních letech je úroveň přenosů skutečně chvályhodná.

„Je to něco, čím se může můžeme chlubit i v porovnání s evropskými zápasy. Co jsem viděl německé či rakouské finále, tak se bavíme sice o mnohem vyšší sportovní úrovni, jelikož se jedná o nejlepší evropské ligy, ale co se týká přenosu, tak v tomhle je převyšujeme,“ vyjádřil se místopředseda ČAAF.

V uplynulé sezoně již byl první zápas vysílán i na O2 TV. Celkově se ČAAF snaží, aby přenosů bylo co nejvíce. Překvapivě to ale není jednoduché. Namísto toho, aby dostával svaz peníze za televizní práva, musí si naopak přenosy platit.

„Naše rozpočty jsou v tomto ohledu limitující. Snažíme se tedy hledat partnery, kteří by byli ochotni s námi spolupracovat a na nákladech vynaložených na přenosy by byli ochotni se podílet. ČT Sport i O2 TV se nám ale snaží vyjít maximálně vstříc, snaží se s námi najít společnou řeč,“ prozradil Radim Kroulík.

Dostat se do NFL? Není to nemožné

Z České republiky do NFL? Zatím jen sen, který ale není nemožný. Stejně jako se dříve mohlo zdát nedosažitelné, aby se některý z našich basketbalistů dostal do NBA, se může podařit i tento milník. Málem už se i stalo. Miroslav Kysilka tomu byl zatím nejblíž. Jeho místo ale bohužel zaujal o pět let mladší Polák. Přesto to znamená pořádnou dávku naděje.

Radim Kroulík si myslí, že když se hráč amerického fotbalu rozhodne, že jej chce hrát na opravdu vysoké úrovni, má už celou řadu možností a nemusí se jednat vyloženě o NFL. Důkazem jest už jen to, že v německém finále hrálo 6 českých hráčů, přičemž na zápase bylo 15 000 diváků. V Evropě už se nikam na lepší adresu dostat nelze.

„Pro každého Evropana je těžké se do NFL dostat. Pokud si ten hráč neprojde univerzitou v Americe, jeho šance jsou téměř nulové. Ten systém je tam tak propracovaný, že to Evropané téměř nemohou nabourat. Ale NFL se s tím snaží něco dělat, pořádá mezinárodní NFL Combine, kde se snaží najít talenty, jako byl například Míra Kysilka,“ vysvětluje Kroulík.

Místopředseda ČAAF věří, že kdyby se Kysilka zastihl NFL Combine dříve, měl by šanci dostat se do NFL mnohem větší.

„NFL zjistila, že když se bude zajímat o Evropany, tak jejich sledovanost vzroste. Spíše tedy hledá nové trhy, ale z dlouhodobého hlediska nějaká cesta, jak se dostat z Evropy do NFL, určitě bude. Bude to ale pro hráče, kteří budou schopni tomu věnovat skutečně moc,“ domnívá se Kroulík, jenž doufá, že Kysilka ukázal, že to není úplně sci-fi.

Zdroj: Ruik, ČAAF

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.