Spojte se s námi


Golf

Donald Trump stojí za LIV, prohlášením o 11. září popudil veřejnost. Hru na hřišti si užil

Golfové hřiště bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se minulý týden stalo útočištěm pro v pořadí třetí podnik nově vzniklé soutěže LIV Golf Series. Sám Trump se události osobně zúčastnil, byl i součástí úvodního Pro-Am turnaje. Kolem něj a jeho slov bylo tradičně pořádně rušno.

Publikováno

dne

Golfové hřiště bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa se minulý týden stalo útočištěm pro v pořadí třetí podnik nově vzniklé soutěže LIV Golf Series. Sám Trump se události osobně zúčastnil, byl i součástí úvodního Pro-Am turnaje. Kolem něj a jeho slov bylo tradičně pořádně rušno.

LIV Golf je organizace, která chce ve světovém golfu udělat pořádný vítr, dopomoct jim má k tomu dotace dvou milionu dolarů z veřejných peněz Saúdské Arábie. 

Už jen samotné konání akce pouhých 80 kilometrů od místa, kde kdysi stála světová obchodní centra, vyvolala v New Jersey, kde se na hřišti Trump National Golf Club turnaj konal, pořádný rozruch.

Hřišti vytvořené bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem je přezdíváno taky „Letní Bílý dům“. To kvůli tomu, kolik času tam Trump strávil během doby, kdy byl ve funkci jako tzv. “nejmocnější muž planety”.

Golfový klub v Bedminsteru měl hostit na začátku tohoto roku prestižní major PGA Championship, ale americká organizace PGA nakonec akci přesunula do Oklahomy. 

Důvodem byly politické návaznosti, kdy Trumpova administrativa čelila kritice za to, že se po vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu přiklonila k saúdskému království a jeho de facto vůdci, princi Muhammadovi bin Salmánovi.

Největší aktivní skupinu protestujících ale tvořili před začátkem turnaje pozůstalí obětí z teroristických útoků 11. září 2001. „Je pro nás, pane Trumpe, nepochopitelné, že by bývalý prezident Spojených států odhodil naše blízké stranou kvůli osobnímu finančnímu zisku,“ napsala v jednom prohlášení skupina protestujících.

Donald Trump však reagoval, že žádná stopa nezavedla vyšetřovatele k tomu, že by za teroristickými útoky stála vláda Saúdské Arábie, která teď financuje LIV Golf. Přestože je prokázáno, že drtivá většina atentátníků z této země přímo pocházela, za golfovým projektem Saúdů stojí.

Pak ještě dodal: „Ale můžu vám říct, že dnes je tu spousta opravdu skvělých lidí a užijeme si spoustu legrace. A budeme slavit,” poznamenal ve čtvrtek směrem k turnaji v Bedminsteru. Vyzdvihl především snahu organizace LIV Golf, že získává spoustu peněz na charitu. Podle něj v budoucnu přiláká všechny nejlepší světové hráče.

HRU NA HŘIŠTI SI TRUMP UŽIL

Na hřišti v rámci exhibičního Pro-Am turnaje poznamenal směrem k šéfovi LIV Gregu Normanovi: „Děláte skvělou práci.”

Na hřiště se pak vydal po boku dvou elitních golfistů Dustina Johnsona a Brysona DeChambeaua. „Pěkný záběr, pane prezidente,” poznamenal jeden z nich. Na hřišti panovala dobrá nálada, několikrát slyšel od svých kolegů na zelené pláni pochvalu. 

Během hry na něj dokonce přistál dotaz, jestli se chystá kandidovat na návrat do Bílého domu. Na to Trump s úsměvem odvětil: „Budete tak šťastní.” Cestou se pak bývalý prezident zastavoval na fotky s hráči, přáteli a dobrovolníky a vychutnával si pozornost. 

Přestože byla Pro-Am akce pro širokou veřejnost zavřená, nedostek fanoušků Trumpovi nevadil. „Udržuje to takovou exkluzivitu,“ řekl.

Donald Trump si je jistý, že organizace LIV Golf čeká světlá budoucnost: „Znám tyhle lidi už dlouho, jsou to moji přátelé už dlouho. Investovali do mnoha amerických společností. Vlastní velké procento mnoha, mnoha amerických společností a upřímně řečeno, to, co dělají pro golf, je skvělé. Je skvělé, co dělají pro hráče. Platy půjdou hodně nahoru,” dodal k nově vzniklému golfovému podniku.

Zdroj: LIV Golf, Time

Reklama

Golf

Spor mezi PGA Tour a LIV Golf míří k soudu. Hráči žalují americký okruh

Takřka neřešitelný spor golfových profesionálů mezi americkou PGA Tour a nově vzniklou sérii LIV Golf budou v nejbližších dnech řešit soudní orgány. Skupina jedenácti hráčů se rozhodla podat na tradiční americký okruh žalobu, aby se mohli na vrchol sezony PGA Tour vrátit.

Publikováno

dne

Takřka neřešitelný spor golfových profesionálů mezi americkou PGA Tour a nově vzniklou sérii LIV Golf budou v nejbližších dnech řešit soudní orgány. Skupina jedenácti hráčů se rozhodla podat na tradiční americký okruh žalobu, aby se mohli na vrchol sezony PGA Tour vrátit.

Na americkém kontinentu startuje ve čtvrtek série tři turnajů play-off FedEx Cupu, do kterého postupuje 125 nejlepších hráčů celosezónního žebříčku. Mezi nimi figuruje i několik jmen, které se do finální části okruhu PGA Tour kvalifikovalo, jenomže se během následujících měsíců připojili ke kritizované LIV Golf Series.

PGA Tour se následně rozhodla tyhle hráče suspendovat na dobu neurčitou, leč podle nich zcela neoprávněně. Proto se rozhodli celou situaci předat k soudu, který by měl o jejich osudu v nejbližších dnech rozhodnout.

Jednání Tour neslouží k jinému účelu, než ublížit hráčům a zabránit jim připojit se k první smysluplné konkurenční hrozbě, které PGA Tour čelí za poslední desetiletí. Účelem této žaloby je zrušit protikonkurenční pravidla a praktiky PGA Tour, které těmto nezávislým hráčům brání hrát tam, kde a kdy se rozhodnou,“ stojí v žalobě, kterou citoval web GolfExtra.

Mezi hráči, kteří požadují předběžné soudní opatření, by podle Wall Street Journal měli být Phil Mickelson, Bryson DeChambeau, Ian Poulter nebo Abraham Ancer. Například DeChambeau na televizní stanici Fox News prohlásil, že je osobně přesvědčený, že budou zákazy hráčů startovat zase na okruh PGA Tour brzy zrušeny.

Stejného názoru je i šéf LIV Golf Greg Norman, který rovněž považuje zákaz startu hráčů na PGA Tour za protiprávní. Turnaje v konkurenční “rebelské saudské lize”, jak je v Americe LIV označována, nejsou započítány ani do světového žebříčku.

Rovněž někteří hráči přišli účastí na turnajích LIV Golf i o pozici v Ryder Cupu, jenž se odehraje příští rok. Henrik Stenson, který ovládl před dvěma týdny třetí turnaj LIV v Bedminsteru, byl jen několik dní před turnajem zbaven funkce kapitána pro evropský výběr.

Nyní se do záležitostí kolem účasti a právech golfových profesionálů na okruhu PGA Tour vkládají soudní orgány. Není vyloučeno, že podobně se tak bude dít i v případě Ryder Cupu.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, GolfExtra

Pokračovat ve čtení

Golf

Stensonovo hořkosladké vítězství na LIV mu vydělalo pořádný balík, ale jeho pověst trpí

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Publikováno

dne

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Henrik Stenson má za sebou velmi divoké období. Ještě nedávno se hrdě těšil z přidělení kapitánství na Ryder Cup v příštím roce. Pak se rozhodl navzdory tlaku veřejnosti opustit PGA Tour, aby se připojil k rebelské LIV Golf Tour, která je silně kritizována, protože je dotována z veřejných peněz Saúdské Arábie.

Přesto byl vidět v neděli večer na tváři švédského golfisty úsměv, ačkoliv svým běžně chladným pohledem získal už dříve od fanoušků přezdívku “Ice man”, což znamená ledový muž.

Jen týden po tom, co byl zbaven funkce kapitána pro Ryder Cup 2023, vyhrál turnaj Invitational Bedminster, který je v pořadí historicky třetí akcí nově zrozené saúdské golfové ligy LIV Golf.

K ní přestupují hráči především kvůli lukrativnímu výdělku, který si prestižní PGA Tour nemůže dovolit nabídnout, nemluvě o velmi tučném podpisovém bonusu. Za vítězství v Invitational Bedminster inkasoval Stenson pohádkovou odměnu ve výši 4 miliony amerických dolarů.

Další 1,5 milionů si rozdělí se svými spoluhráči v týmu, jelikož LIV Golf nabízí pro zpestření také týmovou soutěž. Americká média mluví o součtu Stensonovo vydělaných peněz za poslední týdny jako o “generálním bohatství”.

Nejtvrdší daň, kterou musí Stenson za trumf zaplatit, se však nedá vyčíslit žádnou finanční hodnotou. Trvale musí čelit otázkám o morálce, etice či loajálnosti, jelikož původ peněz, který si hráči na LIV Golf vydělají, je tvrdě kritizován a nazýván “krvavým penězi” ze země, která hrubě porušuje lidská práva.

Obzvlášť tomu je v New Jersey, poblíž Manhattanu, kde došlo v roce 2001 k největšímu teroristickému útoku na území USA v moderních dějinách. Vyšetření navíc ukázalo, že 15 z 19 lidí, kteří se na sérii krvavých útoků 11. září 2001 podílelo, pochází právě ze Saúdské Arábie.

Jediné, co Stenson na tohle téma ve čtvrtek před turnajem pronesl, bylo: „Ano, myslím, že můžeme jen říci, že naše srdce patří každému, kdo ztratil milovaného člověka v této hrozné tragédii. To je vše, co můžeme říct, opravdu,” citoval švédského golfistu GolfDigest.

Jeho strohé prohlášení rozbouřilo dav natolik, že se několik diváků vydalo protestovat rovnou na hřiště bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, který ve stejný den celou akci veřejně podpořil.

Stenson je taky kritizován za to, že ještě v březnu veřejně hlásil, že se k LIV Golf za žádných okolností připojit nehodlá: „Ano, objevilo se mnoho spekulací. Ale jak jsem řekl, jsem plně oddaný kapitánství a Ryder Cupu v Evropě a práci, která mě tady čeká,” tenkrát hovořil. I proto mu bylo kapitánství na Ryder Cup uděleno.

Nyní švédský golfista ke ztrátě prestižní funkce říká: „Nemám pocit, že bych se toho vzdal. Udělal jsem všechna možná opatření, abych mohl plnit své kapitánské povinnosti. Měl jsem zde velkou pomoc od LIV, abych to mohl udělat. A přesto bylo rozhodnuto, že budu odstraněn,” hovoří Stenson nechápavě.

Golfový svět, který v těchto dobách Henrik Stenson okupuje, je v mnoha ohledech absolutní protiklad morálních zásad Ryder Cupu. I proto s ním neměli organizátoři prakticky žádné slitování. Mnoho fanoušků se navíc domnívá, že v rozhodnutí, které Stenson před nedávnem učinil, jde čistě o peníze. 

V Ryder Cupu totiž žádný výdělek není. Jedná se o jednu z posledních akcí ve světě sportu, kde hraje ve všech ohledech první housle čistá prestiž. A pokud Stenson řekl, že pro něj kapitánství na Ryder Cupu znamená hodně, je jeho krok připojit se k LIV Golf podle fanoušků velmi smutné rozhodnutí.

Teď však Stenson slavil v Bedminsteru triumf, který mu dává na tyhle věci alespoň částečně zapomenout. Netradičně po turnaji rozdával úsměvy, vtipkoval a oplýval na jeho poměry netradičně dobrou náladou. Golfově si uplynulý týden po dlouhé době skutečně užil. Mnoho fanoušků a novinářů mu však bude nadále pokládat otázky, jestli mu to za to všechno stojí.

Zdroj: LIV Tour, GolfDigest

Pokračovat ve čtení

Golf

Přestoupí vítěz The Open k LIV Golf? Cameron Smith má údajně ke konkurenci nakročeno

Sotva byl nový australský šampion The Open vyryt na vzácnou trofej, už se kolem něj rojí spousta otázek ohledně jeho budoucnosti. Osmadvacetiletý golfista by měl mít údajně nakročeno ke kontroverzní soutěži LIV Golf Series, která v posledních měsících konkuruje donedávna nedotknutelné PGA Tour.

Publikováno

dne

Sotva byl nový australský šampion The Open vyryt na vzácnou trofej, už se kolem něj rojí spousta otázek ohledně jeho budoucnosti. Osmadvacetiletý golfista by měl mít údajně nakročeno ke kontroverzní soutěži LIV Golf Series, která v posledních měsících konkuruje donedávna nedotknutelné PGA Tour.

Pro americkou PGA Tour jsou to nepříjemné starosti. Pozvolna jim odchází jedno velké jméno za druhým, kvůli dotacím konkurenční soutěže ze Saúdské Arábie si navíc tradiční podnik nepřeje, aby jejich hráči působili v obou podnicích zároveň. 

Pokud se tak stane, jednoduše jim PGA vypoví smlouvu, ať už se jedná o jakoukoliv hvězdu. Postupně tak přišla americká tour například o Dustina Johnsona, Brysna DeChambeaua nebo legendárního Phila Mickelsona.

Další potíž však je, že tento součet nemusí být zdaleka kompletní. Podle zákulisních informací se má k rebelské LIV Golf Tour připojit i novopečený vítěz major turnaje Cameron Smith z Austrálie. Ten před několika málo týdny opanoval na starém hřišti v St. Andrews jubilejní 150. ročník The Open.

Hned po turnaji na tiskové konferenci dostal Smith otázku, která se týkala právě přestupu ke konkurenci: „Právě jsem vyhrál British Open a vy se ptáte na tohle? Myslím, že tohle není správně,” odvětil novinářům hráč, který jen pár minut slavil své první vítězství na majoru.

Na jeden z dalších podobných dotazů odpověděl: „Nevím, kamaráde. O všechny tyhle věci kolem se stará můj tým. Já jsem tady, abych vyhrával golfové turnaje,” odpověděl. Jeho slova pochopitelně vzbudily pochybnosti, neboť svou budoucnost u LIV Golf sice nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Podle některých spekulací má Smith oznámit podpis u konkurence až po skončení FedEx Cupu, jehož závěrečný turnaj proběhne na konci léta.

Greg Norman, hlavní člověk konkurenční LIV Golf Series řekl, že pro ročník 2023 už nebudou podepsání žádní další hráči, protože listina čítající 48 golfistů je v tuto chvíli kompletní. Přesto v jednom z dalších rozhovoru naznačil, že pokud by se mezi zájemci vyskytlo nějaké další zajímavé jméno, bylo by minimálně na zvážení na to reagovat.

Stejně tak Norman pronesl, že v nadcházejících týdnech budou oznámena další jména, které se do série 25 turnajů pro rok 2023 zapojí. Je tak zřejmě pravděpodobné, že budoucnost Camerona Smithe je již naplánována, a že se už čeká jen na zveřejnění oficiálního stanoviska.

Zdroj: LIV Gof, PGA Tour

Pokračovat ve čtení

Oblíbené