Spojte se s námi

Reprezentace

Dnes slaví 58. narozeniny Diego Maradona! Připomeňte si s námi kariéru tohoto legendárního a kontroverzního fotbalisty

Zveřejněno

dne

Dnes slaví 58. narozeniny legendární argentinský fotbalista Diego Maradona. Pojďme si tedy k této slavnostní příležitosti připomenout kariéru tohoto výjimečného fotbalisty, jež po vrcholu slávy nabrala rychlý spád a neskončila příliš slavně.

Diego Maradona By Unknown - El Gráfico (own scan), Public Domain

Diego Armando Maradona se narodil 30. října 1960 ve Villa Fiorito, což je jedno z nejchudších předměstí Buenos Aires. Jeho otec Diego byl zedníkem, jenž musel uživit svou manželku Dalmu, malého Diega a jeho dalších sedm sourozenců.  Byl to zejména otec, který se pro synovu velkolepou kariéru v začátcích obětoval. Řeč je o mnoha hodinách přesčasů a mnoha dnech strávených na cestách po synových zápasech.

Když měl Diego Maradona třetí narozeniny, dostal od jeho bratrance Beta Zarateho fotbalový míč a to byl také jeho první kontakt s fotbalem. Mladý kluk s ním musel dokonce i spát, aby se vyhnul krádeži, která ve Villa Fiorito byla na denním pořádku. Nicméně Diego si fotbal ihned zamiloval. I přesto, že byla jeho matka zpočátku proti této zálibě (párkrát dokonce sebrala Diegovi míč, aby se soustředil na důležitější věci), tak jej v devíti letech odvedla na první trénink do týmu Cebollitas.

Už tam udivil všechny přítomné svým obrovským talentem. Diváci v zápasech sledovali, jak si malé dítě pohrává s mnohem vyššími a staršími hráči. Po jednom ze zápasů vyšel článek v místních novinách, kde redaktor napsal: “Bylo tam dítě s obrovským talentem a potenciálem velké hvězdy.” Zajímavostí je, že redaktor zkomolil Maradonovo jména a napsal, že se jednalo o “Caradonu”.

Zdroj: Wikipedia.org

Maradona se do profesionálního fotbalu prosadil už v patnácti letech, kdy deset dní před svými narozeninami debutoval za Argentinos Juniors. Tři týdny poté vstřelil svůj první gól v Primera División proti San Lorenzu. O pár měsíců později Maradona debutoval i v argentinské reprezentaci a stal se tak nejmladším hráčem, který kdy za argentinský národní tým hrál.

V roce 1979 zazářil tehdy osmnáctiletý fotbalista na juniorském Mistrovství světa, na kterém získal s Argentinou titul. Diego byl po skončení turnaje vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství a díky svým výkonům se stal Sportovcem roku Jižní Ameriky. O dva roky později přestoupil do Boca Juniors, nejlepšího argentinského klubu.

Ve svém prvním zápase proti Talleres de Córdoba se Maradona blýskl dvěma góly a pomohl svému týmu k výhře 4:1. Boca Juniors tehdy zažila úspěšnou sezónu, jelikož dokráčela k titulu, jenž uhájila o bod před Racing Clubem. Zároveň to je Maradonův jediný titul v argentinské lize. Posléze byl Diego nominován na své první mistrovství světa. Na světovém šampionátu ve Španělsku v roce 1982 většinu fanoušků Maradona zklamal. V celém turnaji vstřelil dvě branky a v nejdůležitějších zápasech vyšel naprázdno. I přesto po turnaji podepsal kontrakt s Barcelonou, kam přestoupil za rekordní sumu 3,4 milionů eur.

Zdroj: Wikipedia.org

V Barceloně toho Maradona kvůli zraněním a žloutence mnoho neodehrál. Za dvě sezóny nastoupil do 36 ligových utkání, a i přesto, že zápasů moc neodehrál, stačil si výkony zvýšit svou tržní cenu na takřka dvojnásobek přestupní částky do Barcelony. V roce 1983 získal s Barcelonou pohár Copa del Rey a španělský superpohár. Poslední Argentincův zápas za Barcelonu byl v roce 1984 v  rámci finále Copa del Rey proti Athleticu Bilbao. V něm na konci zápasu vyvolal hromadnou bitku, po které bylo zraněno přes 60 lidí. Navíc i v ní byl Maradona více než aktivním účastníkem. Proto se po tomto incidentu rozhodlo vedení Barcelony Maradonu prodat do Neapole.

V italském klubu strávil Maradona sedm sezón. Už jeho přivítání bylo pompézní. Na stadionu Sao Paolo se sešlo 75 tisíc lidí, aby argentinského fotbalistu přivítalo do jeho nového klubu. Ten v italském městě doslova vyvolal davové šílenství, které vyvrcholilo ziskem historicky prvního neapolského titulu v roce 1987. V té době byste viděli Maradonovu podobiznu v ulicích Neapole doslova na každém kroku.

V průběhu této sezóny nastala Maradonova největší událost kariéry a to mistrovství světa v Mexiku v roce 1986. Argentina tento turnaj vyhrála a bez nadsázky se dá říci, že právě díky Diegovi. Ten vstřelil pět branek, na dalších pět přihrál a to mu se skvělými výkony přineslo cenu pro nejlepšího hráče turnaje. Jedinou kaňkou je jeho branka ve čtvrtfinálovém zápase s Anglií, kterou vstřelil rukou a i přesto byla uznána. Maradonova boží ruka je asi nejznámějším momentem fotbalové historie. Pověst si napravil druhou brankou ve stejném zápase, kterou dal po neuvěřitelném sólu od poloviny hřiště. Tento gól je označován jako Gól století.

Embed from Getty Images

Ale zpět ke klubové kariéře. S Neapolí dokázal v roce 1989 získat pohár UEFA a o rok později opět vyhrát italskou ligu. Po této sezóně Maradona žádal vedení Neapole o uvolnění k přestupu kvůli obrovskému tlaku od médií. Chtěl odejít do Marseille, ale povolení nedostal. A tak gradovaly jeho osobní problémy. Od vedení Neapole dostal trest dohromady 70 000$ v pokutách za zmeškané tréninky a některé zápasy.

Odchodu z Neapole se Diego dočkal poměrně brzy, avšak ne za zcela přívětivých okolností. Prošel totiž dopingovou zkouškou s pozitivním výsledkem a následně tak dostal patnáctiměsíční distanc, po jehož vypršení odešel do španělské Sevilly. I přes tuto nepříjemnou skutečnost se Maradonovi dostalo v Neapoli uznání, když se klub rozhodl vyřadit dres s jeho číslem 10.

V Seville vydržel pouhý rok, poté další rok strávil v argentinském týmu Newell’s Old Boys. Toto angažmá skončilo také velkým skandálem. Na Mistrovství světa v USA v roce 1994 měl Maradona opět pozitivní dopingovou zkoušku, a tak musel po dvou zápasech balit kufry. FIFA jej navíc potrestala dalším patnáctiměsíčním distancem.

Embed from Getty Images

Během tohoto zákazu se Maradona zkoušel prosadit jako trenér, ale ani v Deportivu Mandiyu, ani v Racing Football Team dlouho nevydržel. Po vypršení trestu odehrál dvě sezóny za Boca Juniors, ale v srpnu 1997 měl opět pozitivní dopingový nález. V den svých 37. narozenin Diego Maradona oficiálně ukončil svou kariéru.

I přes neslavný konec jeho kariéry a početné skandály je nutno říct, že se jednalo o opravdu výjimečného fotbalistu, jenž dnes oslavuje své 58. narozeniny. Všechno nejlepší!

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reprezentace

Trenér reprezentace Jaroslav Šilhavý označil utkání se Slovenskem za zápas podzimu

Zveřejněno

dne

V pondělí čeká českou reprezentaci důležitý závěrečný zápas skupiny Ligy národů, ve kterém se utká se Slovenskem o setrvání v Lize B. Čechům by k udržení stačila remíza, ale na tu kouč národního týmu Jaroslav Šilhavý hrát nechce. Utkání v rozhovoru trenér označil za zápas podzimu.

Zdroj: Sport.aktualne.cz

Pro Jaroslava Šilhavého to bude čtvrtý zápas na lavičce národního týmu. Zatím má na kontě dvě výhry nad Slovenskem a Polskem a jednu prohru s Ukrajinou. Fanoušci si však více než dobrých výsledků váží předvedené hry, jakou se národní tým pod Šilhavým doposud prezentoval.

Pondělní duel se Slovenskem bude pro Šilhavého určitě nejdůležitější zápas, což ostatně sám v rozhovoru potvrzuje. “Samozřejmě pro nás je tohle utkání nejdůležitější z těch čtyř. Myslím, že si to všichni uvědomujeme, nicméně nechci vnášet nějakou zbytečnou nervozitu. Není to mistrovství světa. Není to nějaký postup, kdo s koho,” řekl kouč národního týmu na tiskové konferenci.

Embed from Getty Images

Pokud česká reprezentace udrží druhé místo ve skupině, byla by při losování kvalifikace na mistrovství Evropy v druhém výkonnostním koši. K tomu národnímu týmu stačí remíza, Šilhavý však s tímto nechce kalkulovat.

“Samozřejmě vzhledem k postavení v tabulce bych remízu bral. Jenže nelze spoléhat, že celý zápas bychom se nikam nehnali a jen čekali na soupeře. Budeme chtít hrát tak, jak jsme se snažili v předešlých zápasech. Chceme být aktivní, chceme dávat góly a nespoléhat na to, jestli nám remíza stačí nebo ne,” vyvrátil Šilhavý jakékoliv kalkulace.

Embed from Getty Images

Česká reprezentace duel se Slovenskem odehraje v Edenu, kde Šilhavý působil jako hlavní trenér Slavie, se kterou dokonce získal titul. “Vzpomínky tady na působení ve Slavii jsou krásné, ale dnes sedím na jiné židli. Samozřejmě to prostředí tady dobře znám a vím, jak tu lidi umí fandit. Doufám, že to zítra bude taky tak vidět,” uvedl sedmapadesátiletý trenér.

Ten také na tiskové konferenci neprozradil složení základní jedenáctky. “Všichni hráči jsou k dispozici, což je potěšující. O sestavě, pokud se nestane nic na tréninku nebo v noci, máme jasno,” uzavřel Jaroslav Šilhavý.

Pokračovat ve čtení

La Liga

Casillas: Návrat do Realu nebo španělské reprezentace? Neodmítl bych!

Zveřejněno

dne

Od

Legendární brankář Iker Casillas, který v současnosti působí v Portu je otevřený návratu do klubu svého srdce, Realu Madrid. Zároveň také prozradil, že by se rád vrátil do španělské reprezentace, v jejímž dresu naposledy působil v roce 2016, projevila-li by o něj zájem.

Embed from Getty Images

Iker Casillas je mnohými odborníky považován za nejlepšího brankáře historie Realu Madrid a za jednoho z nejlepších hráčů, který kdy v tomto královském týmu působil. Tento legendární brankář, jenž se stal během svého pětadvacetiletého působení v Realu miláčkem Merengues, odchytal za A-tým španělského velkoklubu neuvěřitelných 725 zápasů!

Momentálně San Iker, jak se tomuto sedmatřicetiletému brankáři přezdívá, působí v FC Porto. V letošní sezóně zde podává stabilní a přesvědčivé výkony, jimiž vzbudil spekulace ohledně své budoucnosti.

Na otázku novináře, zdali by se rád vrátil do Realu, odpověděl bez zaváhání: „Samozřejmě, nemohu zapomenout na to, kde jsem vyrůstal.

Ovšem i tak je jeho přestup zpět do Realu řazen spíše mezi utopické. Real má momentálně post brankáře obsazen špičkovými gólmany a nic nenasvědčuje tomu, že by klub stál o návrat Ikera zpět „domů“ jako hráče. Spekuluje se spíše o jeho budoucím angažování na některé z manažerských pozic v tomto klubu.

Casillas se také vyjádřil ke svému rozporuplnému konci v Realu: „Byl to krok správným směrem. Kdybych zůstal v Realu Madrid, zažil bych tam horší konec než před třemi lety.“

Ze španělského národního týmu byl někdejší kapitán Rojas vyřazen po neúspěšném Euru 2016, ve kterém Španělé vypadli už v osmifinále. Reprezentační kariéru ale tento brankář ještě oficiálně neukončil. „Kdyby mi z národního týmu zavolali, byl bych potěšen“, naznačil brankář zájem o pokračování v národním týmu Španělska.

Zdroj: marca.com, onefootball.com

Pokračovat ve čtení

Reprezentace

Anglie po skvělém obratu v závěru utkání bere prvenství ve skupině, zatímco Chorvatsko sestupuje o patro níže

Zveřejněno

dne

Jednoznačně nejzajímavější duel, který dnešní program Ligy národů nabízel. Anglie vyzvala na domácí půdě Chorvatsko o prvenství ve skupině 4, přičemž právě domácí byli favoritem utkání. To sice herně Albion potvrzoval, jenže do vedení šlo Chorvatsko. Angličané však předvedli parádní obrat a tak berou první místo, zatímco Chorvati se stěhují o ligu níž.

Embed from Getty Images

Už ve třetí minutě měli velkou šanci hráči Chorvatska poté, co Delph špatně nahrál malou domů Pickfordovi, který nesmyslně lehl na zem a protože míč nemohl chytit, tak jej podivně vyrazil přímo k nohám Ante Rebiče, který odkrytou bránu zpoza šestnáctky netrefil. Poté se chvíli hrálo spíše o střed pole, nicméně v 11., respektive 12. minutě bylo dusno před brankou Chorvatů. Nejdříve dostal Sterling dobrou přihrávku za obranu a šel sám na Lovreho Kaliniče, ten však proti střele anglického hráče předvedl fantastický zákrok a vyrazil míč na roh. Z toho se dostal do  zakončení Harry Kane uprostřed šestnáctky, ale v těžké pozici netrefil bránu.

V 16. minutě pak měli Angličané opět blízko ke vstřelení branky. Dobrou přihrávku vzduchem dostával za obranu Sterling, ale Lovre Kalinič vyběhl z brány a míč na hranici šestnáctky odhlavičkoval. Jenže přímo na nohu Harryho Kanea, který ihned zakončoval, přičemž jeho první ránu zablokovali obránci, ale Kane se dostal ještě k dorážce. To už se ale Kalinič stihl vrátit do branky a střelu chytil. O šest minut později zkoušel po rohovém kopu pálit z hranice pokutového území Andrej Kramarič, ale Pickford neměl s jeho střelou problém. Jenže Angličané dokázali stále být nebezpeční. V 26. minutě po odrazu z šestnáctky pálil z voleje Ben Chilwell a jeho střela mířila k pravé tyči a přestože měl Kalinič co dělat, tak si dokázal nakonec poradit.

Ve 37. minutě ale dokázali po delší době opět zahrozit hráči Chorvatska. Andrej Kramarič předvedl dobrý individuální průnik po levé straně a dostal se až do šestnáctky, kde ještě nahrál před branku, kde číhal Ante Rebič. Ten zakončoval z první, ale nedokázal míč umístit mezi tři tyče. Jenže o tři minuty později opět měli šanci Angličané, když se po centru Chilwella a jednom odrazu dostal k zakončení Ross Barkley, který v šestnáctce napálil míč do boční sítě. Na druhé straně pak ve 44. minutě zpoza šestnáctky zakončoval Ante Rebič, ale mířil vysoko nad.

Do druhé půle oba celky vstoupily o poznání opatrněji. Na první šanci se čekalo do 52. minuty, kdy  se dostal do šance v šestnáctce soupeře Raheem Sterling a vystřelil po zemi k levé tyči, jenže Kalinič si poradil a míč vyrazil.

A v 56. minutě padl první gól v utkání! Josip Brekalo poslal krásnou přihrávku do šestnáctky na Vlasiče, který ještě posunul míč na střed pokutového území, kde stál Andrej Kramarič, který si ještě pár vteřin hrál s obránci a hledal prostor, kudy vypálit. Poté pravačkou, i s pomocí teče jednoho z obránců, dokázal překonat Jordana Pickforda a poslal Chorvatsko do vedení 1:0.

O dvě minuty pak předvedli hráči Chorvatska skvělý protiútok, který střelou zpoza šestnáctky zakončoval Brozovič, ale mířil nepřesně. Celkově po inkasované brance hráči Anglie hodně znejistěli a znervózněli. Přechod do útoku jakoby přestal existovat a jednoduché kombinace začaly vypadat problémově. Zatímco Chorvati hráli v klidu a nechávali soupeře nahrávat si na půlící čáře, jen pozičně vykrývali prostory pro přihrávky.

Gareth Southgate však dobře reagoval. Svými střídáními hru trochu oživil, až se podařilo jednomu z nových hráčů na hřišti v 78. minutě srovnat na 1:1. Po autovém vhazování se dostal míč do šestnáctky až k Harry Kaneovi, který stál sám proti Lovre Kaliničovi, který jeho střelu dokázal alespoň zpomalit, jenže z dorážky míč do prázdné brány doklepl Jesse Lingard.

O čtyři minuty později si mohlo vzít Chorvatsko své vedení zpět, když hlavičkoval po rohovém kopu Domagoj Vida, který překonal Pickforda, ale na brankové čáře odehrál míč jeden z obránců.

Jenže naopak v 85. minutě Anglie dokonala svůj obrat. Stav utkání na 2:1 upravil Harry Kane. Ben Chilwell zahrál z levé strany přímý kop přímo do šestnáctky Chorvatů a tam si míč našel právě kapitán anglické reprezentace, který míč uklidil po zemi k pravé tyči.

Po obratu soupeře se už Chorvatsko nezmohlo na žádný odpor a tak se utkávání víceméně jen dohrávalo. Angličané zdržovali hru a Chorvati nedokázali nic kloudného vymyslet. Díky tomu získali hráči Albionu tři body, což znamená prvenství ve skupině, zatímco svěřenci Zlatko Daliče končí na posledním místě, což znamená sestup o ligu níže.

Anglie 2 : 1 Chorvatsko

Sestavy:

Anglie: Pickford –  Chilwell, Stones, Gomez, Walker – Delph (73. Lingard), Dier – Rashford (73. Sancho), Barkley (64. Alli), Sterling – Kane (C)

Chorvatsko: Kalinič – Jedvaj, Vida, Lovren, Vrsaljko (26. Milič) – Brozovič, Modrič (C) – Perišič, Vlasič (79. Rog), Rebič (46. Brekalo) – Kramarič

Pokračovat ve čtení
Reklama

Facebook

Reklama

Oblíbené