Spojte se s námi

Reprezentace

Dnes slaví 58. narozeniny Diego Maradona! Připomeňte si s námi kariéru tohoto legendárního a kontroverzního fotbalisty

Zveřejněno

dne

Dnes slaví 58. narozeniny legendární argentinský fotbalista Diego Maradona. Pojďme si tedy k této slavnostní příležitosti připomenout kariéru tohoto výjimečného fotbalisty, jež po vrcholu slávy nabrala rychlý spád a neskončila příliš slavně.

Diego Maradona By Unknown - El Gráfico (own scan), Public Domain

Diego Armando Maradona se narodil 30. října 1960 ve Villa Fiorito, což je jedno z nejchudších předměstí Buenos Aires. Jeho otec Diego byl zedníkem, jenž musel uživit svou manželku Dalmu, malého Diega a jeho dalších sedm sourozenců.  Byl to zejména otec, který se pro synovu velkolepou kariéru v začátcích obětoval. Řeč je o mnoha hodinách přesčasů a mnoha dnech strávených na cestách po synových zápasech.

Když měl Diego Maradona třetí narozeniny, dostal od jeho bratrance Beta Zarateho fotbalový míč a to byl také jeho první kontakt s fotbalem. Mladý kluk s ním musel dokonce i spát, aby se vyhnul krádeži, která ve Villa Fiorito byla na denním pořádku. Nicméně Diego si fotbal ihned zamiloval. I přesto, že byla jeho matka zpočátku proti této zálibě (párkrát dokonce sebrala Diegovi míč, aby se soustředil na důležitější věci), tak jej v devíti letech odvedla na první trénink do týmu Cebollitas.

Už tam udivil všechny přítomné svým obrovským talentem. Diváci v zápasech sledovali, jak si malé dítě pohrává s mnohem vyššími a staršími hráči. Po jednom ze zápasů vyšel článek v místních novinách, kde redaktor napsal: “Bylo tam dítě s obrovským talentem a potenciálem velké hvězdy.” Zajímavostí je, že redaktor zkomolil Maradonovo jména a napsal, že se jednalo o “Caradonu”.

Zdroj: Wikipedia.org

Maradona se do profesionálního fotbalu prosadil už v patnácti letech, kdy deset dní před svými narozeninami debutoval za Argentinos Juniors. Tři týdny poté vstřelil svůj první gól v Primera División proti San Lorenzu. O pár měsíců později Maradona debutoval i v argentinské reprezentaci a stal se tak nejmladším hráčem, který kdy za argentinský národní tým hrál.

V roce 1979 zazářil tehdy osmnáctiletý fotbalista na juniorském Mistrovství světa, na kterém získal s Argentinou titul. Diego byl po skončení turnaje vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství a díky svým výkonům se stal Sportovcem roku Jižní Ameriky. O dva roky později přestoupil do Boca Juniors, nejlepšího argentinského klubu.

Ve svém prvním zápase proti Talleres de Córdoba se Maradona blýskl dvěma góly a pomohl svému týmu k výhře 4:1. Boca Juniors tehdy zažila úspěšnou sezónu, jelikož dokráčela k titulu, jenž uhájila o bod před Racing Clubem. Zároveň to je Maradonův jediný titul v argentinské lize. Posléze byl Diego nominován na své první mistrovství světa. Na světovém šampionátu ve Španělsku v roce 1982 většinu fanoušků Maradona zklamal. V celém turnaji vstřelil dvě branky a v nejdůležitějších zápasech vyšel naprázdno. I přesto po turnaji podepsal kontrakt s Barcelonou, kam přestoupil za rekordní sumu 3,4 milionů eur.

Zdroj: Wikipedia.org

V Barceloně toho Maradona kvůli zraněním a žloutence mnoho neodehrál. Za dvě sezóny nastoupil do 36 ligových utkání, a i přesto, že zápasů moc neodehrál, stačil si výkony zvýšit svou tržní cenu na takřka dvojnásobek přestupní částky do Barcelony. V roce 1983 získal s Barcelonou pohár Copa del Rey a španělský superpohár. Poslední Argentincův zápas za Barcelonu byl v roce 1984 v  rámci finále Copa del Rey proti Athleticu Bilbao. V něm na konci zápasu vyvolal hromadnou bitku, po které bylo zraněno přes 60 lidí. Navíc i v ní byl Maradona více než aktivním účastníkem. Proto se po tomto incidentu rozhodlo vedení Barcelony Maradonu prodat do Neapole.

V italském klubu strávil Maradona sedm sezón. Už jeho přivítání bylo pompézní. Na stadionu Sao Paolo se sešlo 75 tisíc lidí, aby argentinského fotbalistu přivítalo do jeho nového klubu. Ten v italském městě doslova vyvolal davové šílenství, které vyvrcholilo ziskem historicky prvního neapolského titulu v roce 1987. V té době byste viděli Maradonovu podobiznu v ulicích Neapole doslova na každém kroku.

V průběhu této sezóny nastala Maradonova největší událost kariéry a to mistrovství světa v Mexiku v roce 1986. Argentina tento turnaj vyhrála a bez nadsázky se dá říci, že právě díky Diegovi. Ten vstřelil pět branek, na dalších pět přihrál a to mu se skvělými výkony přineslo cenu pro nejlepšího hráče turnaje. Jedinou kaňkou je jeho branka ve čtvrtfinálovém zápase s Anglií, kterou vstřelil rukou a i přesto byla uznána. Maradonova boží ruka je asi nejznámějším momentem fotbalové historie. Pověst si napravil druhou brankou ve stejném zápase, kterou dal po neuvěřitelném sólu od poloviny hřiště. Tento gól je označován jako Gól století.

Embed from Getty Images

Ale zpět ke klubové kariéře. S Neapolí dokázal v roce 1989 získat pohár UEFA a o rok později opět vyhrát italskou ligu. Po této sezóně Maradona žádal vedení Neapole o uvolnění k přestupu kvůli obrovskému tlaku od médií. Chtěl odejít do Marseille, ale povolení nedostal. A tak gradovaly jeho osobní problémy. Od vedení Neapole dostal trest dohromady 70 000$ v pokutách za zmeškané tréninky a některé zápasy.

Odchodu z Neapole se Diego dočkal poměrně brzy, avšak ne za zcela přívětivých okolností. Prošel totiž dopingovou zkouškou s pozitivním výsledkem a následně tak dostal patnáctiměsíční distanc, po jehož vypršení odešel do španělské Sevilly. I přes tuto nepříjemnou skutečnost se Maradonovi dostalo v Neapoli uznání, když se klub rozhodl vyřadit dres s jeho číslem 10.

V Seville vydržel pouhý rok, poté další rok strávil v argentinském týmu Newell’s Old Boys. Toto angažmá skončilo také velkým skandálem. Na Mistrovství světa v USA v roce 1994 měl Maradona opět pozitivní dopingovou zkoušku, a tak musel po dvou zápasech balit kufry. FIFA jej navíc potrestala dalším patnáctiměsíčním distancem.

Embed from Getty Images

Během tohoto zákazu se Maradona zkoušel prosadit jako trenér, ale ani v Deportivu Mandiyu, ani v Racing Football Team dlouho nevydržel. Po vypršení trestu odehrál dvě sezóny za Boca Juniors, ale v srpnu 1997 měl opět pozitivní dopingový nález. V den svých 37. narozenin Diego Maradona oficiálně ukončil svou kariéru.

I přes neslavný konec jeho kariéry a početné skandály je nutno říct, že se jednalo o opravdu výjimečného fotbalistu, jenž dnes oslavuje své 58. narozeniny. Všechno nejlepší!

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reprezentace

Českým reprezentantům se splní sen! Do Edenu přijede reprezentace Brazílie

Zveřejněno

dne

Tak bude to Brazílie, nebo Argentina? Nejeden český fanoušek na tuto otázku do dnešního dne neznal odpověď. Už to vypadalo, že se Česká reprezentace utká s Argentinou, ale všechno je jinak. Češi si nakonec zahrají s Brazílií, zápas se odehraje 26. března v Edenu.

Brazílie By Danilo BorgesPortal da Copa - Governo do Brasil Portal da Copa

Argentina už se zápasem proti České reprezentaci počítala, dokonce ho zveřejnila i na oficiální stránce argentinské reprezentace, ale FAČR tuto informaci nepotvrdila. Mluvčí FAČRu Michal Jurman prohlásil: “Stále probíhají jednání se všemi možnými soupeři, kteří připadají v úvahu pro březnový zápas české reprezentace v termínu 26. března, mezi které patří například právě zmíněná Argentina, ale i již předem avizovaná Brazílie a další státy. K žádnému finálnímu rozhodnutí ale zatím nedošlo a očekáváme jej až na začátku následujícího pracovního týdne. ” Toto vyjádření proběhlo minulý týden v pátek.

Zápas proti Brazílii bude pro fanoušky českého národního týmu určitě zajímavější. Utkání se odehraje 26. března, což jsou tři dny po kvalifikačním zápasu na Euro 2020, ve kterém se Češi utkají ve Wembley s domácí Anglii.

Pro hráče Česka to určitě bude jeden z největších zápasů, co kdy odehrají. Přeci jen, proti Neymarovi, Coutinhovi, nebo Firminovi nehrají každý den. S Brazílií se Česká reprezentace utkala naposledy v roce 1997. Utkání tehdy Češi prohráli 0:2, jednalo se o semifinále Konfederančního poháru. V novodobé historii samostatné české republiky se už tyto dva státy znovu nestřetly.

Pokračovat ve čtení

Premier League

Top 10 momentů kariéry legendárního Petra Čecha

Zveřejněno

dne

Petr Čech oficiálně oznámil, že na konci sezóny skončí s profesionálním fotbalem. Vytvořili jsme tedy malé ohlednutí za těmi nejlepšími a nejdůležitějšími okamžiky kariéry jednoho z nejlepších českých fotbalistů a světových brankářů světa.

Embed from Getty Images

10. Přestup do Blšan

V roce 1999 Petr Čech uskutečnil svůj první a velice důležitý přestup. Odešel z Viktorie Plzeň, kde s fotbalem začínal, do Chmelu Blšany za 350 tisíc Kč. Tam dostal v 17 letech svou první šanci v nejvyšší lize. Nezklamal. Po dvou sezónach a 27 startech si ho vyhlédla pražská Sparta.

Embed from Getty Images

9. Zákrok ve čtvrtfinále FA Cupu 2013

Petr Čech za svou kariéru zatím předvedl nespočet úžasných zákroků včetně mnoha chycených penalt. Pro fanoušky se stal nezapomenutelným třeba zákrok ve čtvrtfinále FA Cupu 2013 proti Manchesteru United. Chelsea vedla 1:0. Chicharito, který tehdy v dresu Rudých ďáblů působil, si naběhl na zadní tyč a úplně osamocený hlavičkoval jen pár metrů od brány do protipohybu českého gólmana. Ten se však rychle přesunul a vytáhl neskutečný zákrok, když konečky prstů vytáhnul jasný gól nad břevno.

8. Český ligový rekord

Ve svém krátkém angažmá ve Spartě si v sezóně 2001/2002 připsal teprve v devatenácti letech dva ligové rekordy. V tomto ročníku zaznamenal nejvíce čistých kont (17), a zároveň rekord v neprůstřelnosti, když za 903 hracích minut nedostal branku. Titul se Spartou si však tehdy neužil. Ta skončila druhá za Slovanem Liberec.

Embed from Getty Images

7. První sezóna za Chelsea

Petr Čech se po svém přesunu na Britské ostrovy, odkud přišel se Stade Rennes, neměl čas aklimatizovat. Nečekaně a neplánovaně začal nastupovat na pozici brankářské jedničky, protože si Ital Cudicini těsně před začátkem sezóny přivodil zranění lokte. Čech ho už zpět na pozici gólmana číslo jedna nikdy nepustil. Tu samou sezónu totiž svými výkony přispěl k zisku titulu Premier League a vyhrál i svou první ze čtyř zlatých rukavic za největší počet čistých kont v sezóně (tehdy to bylo 24).

6. Mistrovství Evropy do 21 let 2002

Dalším minilníkem a prvním velkých úspěchem v kariéře Petra Čecha se stalo Mitrovství Evropy do 21 let v roce 2002 pořádané ve Švýcarsku. Čech tehdy zářil v týmu po boku hráčů jako Baroš, Kováč, Pospíšil nebo Rozehnal a ve finále turnaje proti Francii při penaltách pustil za svá záda pouze jeden míč a výrazně přispěl k historickému vítězství “lvíčat”.

5. Finále FA Cupu 2010

Chelsea vyhrála přetahovanou s Manchesterem United o ligový titul a ve finále FA Cupu tak chtěla zkompletovat takzvaný “double”. Zápas proti Portsmouthu byl tehdy velmi vyrovnaný. Petr Čech předvedl famozní výkon, jenž korunoval chycením penalty Kevinu-Princovi Boatengovi. Tímto zákrokem udržel své Blues ve hře. Didier Drogba pak z přímého volného kopu rozhodl o výhře Chelsea.

Embed from Getty Images

4. Mistrovství Evropy 2004

Třetí místo z Mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku je zcela jistě největším reprezentačním úspěchem Petra Čecha. Zároveň je to poslední větší úspěch celého národního týmu. Celek Karla Brücknera tehdy podlehl v semifinále pozdějším vítězům z Řecka.

3. Rekord v počtu čistých kont

Petr Čech je držitelem rekordu v počtu čistých kont v Premier League. Za svých 443 doposud odchytaných zápasů jich zaznamenal 202. To je dokonce o 33 víc než má druhý v pořadí – anglický gólman David James. Ten na to navíc potřeboval skoro o 130 utkání více. Český gólmán má ještě půl sezóny na to nějakou tu nulu přidat.

Embed from Getty Images

2. Finále Ligy mistrů 2012

Nezapomenutelným zážitkem nejednoho fanouška Chelsea je samozřejmě výhra v Lize mistrů z roku 2012. Petr Čech tehdy zažil největší klubový úspěch a měl na tom sám samozřejmě lví podíl. V nezapomenutelném zápase nejprve chytl penaltu svému bývalému spoluhráči Robbenovi a poté ještě v penaltovém rozstřelu lapil další dvě. Samozřejmě tu noc zazářil podobně jako v již zmiňovaném finále FA Cupu 2010 i Didier Drogba, který svými brankami rozhodl o historickém úspěchu Chelsea.

1. Zotavení z vážného zranění

Většina z tohohle by se ale nestala, kdyby se Petr Čech nezotavil s hrozného zranění, které se mu přihodilo 14. října 2006. Hned v první minutě utkání s Readingem inkasoval úder kolenem do hlavy od Stephena Hunta. Od té doby má v lebce titanové destičky a musí hrát s ikonickou helmou. Je vlastně zázrak, že vůbec frakturu lebky přežil, natož, že se vrátil zpět na fotbalové trávníky a pokračoval ve své neskutečné kariéře.

Embed from Getty Images

Pokračovat ve čtení

Reprezentace

Kdo jsou nejdražší čeští fotbalisté? Žebříčku vévodí Vaclík s Kadeřábkem

Zveřejněno

dne

Český fotbal po přestupu Tomáše Vaclíka do Sevilly opět nabral na hodnotě. Na pomyslném vrcholu ovšem nezůstal sám. Na první pozici ho doplnil pravý obránce Hoffenheimu Pavel Kadeřábek. Kdo se umístil v nejlepší jedenáctce? Ceny jsou uváděny podle serveru transfermarkt.com.

Embed from Getty Images

11. místo – Tomáš Kalas

Hráč anglické Chelsea, ve které odehrál pouhé dva zápasy. Po přestupu z Olomouce hostoval ve Vitesse, Kolínu, Middlesbrough, Fulhamu či Bristolu, ve kterém momentálně působí.

Cena pětadvacetiletého stopera je momentálně 4 miliony euro. Od roku 2013, kdy měl hodnotu o dva miliony větší, je to poměrně výrazný pokles. Jeho velkým problémem je, že každý rok mění kvůli hostování klub. Dokáže se někde pořádně usadit?

Embed from Getty Images

10. místo – Tomáš Souček

Cena třiadvacetilétého slávisty v podzimní části narostla vysoko. Není tak divu, že se o něj zajímají kluby z TOP 5 lig. Pro svůj tým je ale momentálně nepostradatelný, a tak v zimě pravděpodobně klub nezmění.

Od léta stoupla Součkova cena více než dvojnásobně a momentálně je na hodnotě 4,5 milionů euro. V případě přestupu v létě tak může ještě narůst. A to si Slavia moc dobře uvědomuje.

Embed from Getty Images

9. místo – Vladimír Darida

Bývalý záložník Plzně přestoupil přes Freiburg do Herthy, ve které působí dodnes. V Německu si vybudoval dobrou značku a vynikající výkony pravidelně předváděl i v reprezentaci.

Po sérii zranění se ale jeho cena snížila na polovinu a momentálně činí 5 milionů euro. Český fotbalista roku 2017 se ale vrací na scénu a pokusí se ukázat, že stále má na to hrát na nejvyšší úrovni.

Embed from Getty Images

8. místo – Tomáš Koubek

Bývalý brankář Hradce, Liberce či Sparty po přestupu z Prahy začal svými výkony těšit fanoušky francouzského Rennes. Ve svém týmu byl až do letošní sezony oporou, nicméně momentálně o svou pozici bojuje.

Jeho cena je ale momentálně nejvyšší, co kdy byla, a to 7 milionů euro. Mezi českými brankáři mu ale patří až třetí pozice, která mu momentálně náleží i v reprezentaci.

Embed from Getty Images

6. – 7. místo – Jiří Pavlenka

Ostravský patriot přestoupil přes Slavii do neměckého Werderu Brémy, ve kterém začal okamžitě vynikat. V celé Bundeslize patřil mezi nejlepší brankáře a dokonce se dostal do týmu sezóny.

Jeho cena činí 10 milionů euro. Je tak pátým nejdražším hráčem svého týmu, ovšem v případě přestupu by byla cena mnohem vyšší. V reprezentaci bojuje o post jedničky s Tomášem Vaclíkem.

Embed from Getty Images

6. – 7. místo – Matěj Vydra

Společně s Jiřím Pavlenkou je na páté pozici i Matěj Vydra, který za svou kariéru vystřídal mnoho zahraničních týmů. K těm patřili mimo jiné italské Udinese či anglické týmy Watford a Derby.

Po dlouhodobém působení v druhé anglické lize hraje Premier League v dresu Burnley. Momentálně má hodnotu 10 milionů euro. Jeho cena je tak nejvyšší v jeho bohaté kariéře.

Embed from Getty Images

5. místo – Antonín Barák

Odchovanec Příbrami šel do světa přes pražskou Slavii. Jeho současné působiště je Udinese Calcio, ve kterém do této sezony působil i jeho kolega Jakub Jankto.

Cena Baráka je nastavena na 12 milionů euro. V současné době je ovšem na marodce, a tak bude po uzdravení muset o svou pozici v základní sestavě urputně bojovat.

Embed from Getty Images

3. – 4. místo – Patrik Schick

Bývalý hráč Sparty prošel přes Sampdorii až do italského AS Řím, ve kterém působí dodnes. V tomto týmu se mu ale příliš nedaří, a tak je možné, že opět změní své působiště.

Po jeho rekordním přestupu za 42 milionů euro ale jeho cena výrazně klesla. Momentálně má hodnotu 15 milionů euro. Je mu ale pouhých 22 let, a tak má celou kariéru před sebou.

Embed from Getty Images

3. – 4. místo – Jakub Jankto

Bývalý hráč Slavie Praha, ze které odešel již jako náctiletý, působil mnoho let v italském Udinese Calcio. V tom ale po nedohodě skončil a v létě minulého roku přestoupil do Sampdorie Janov.

Hodnota Jankta je stejná jako u Schicka, a to 15 milionů euro. I jemu je ale teprve dvaadvacet let, a tak se můžeme těšit, jak se jeho kariéra bude v budoucnu vyvíjet.

Embed from Getty Images

1. – 2. místo – Pavel Kadeřábek

Šestadvacetiletý pravý obránce přestoupil do Hoffenheimu z pražské Sparty a okamžitě se usadil v základní sestavě. Na své pozici v současné době předvádí nadstandartní výkony a tak jeho cena roste vzhůru.

Po úspěšném podzimu má hodnotu 18 milionů euro, což je oproti létu posun o vysokých 7 milionů. Věřme, že jeho cena nadále poroste vysokým tempem.

Embed from Getty Images

1. – 2. místo – Tomáš Vaclík

Velké překvapení podzimní části. Tomáš Vaclík přestoupil z Basileje do španělské Sevilly, ve které se okamžitě usadil v základní sestavě a stal se oporou svého nového týmu.

Jeho cena po odchodu z Basileje raketově vzrostla na neuvěřitelných 18 milionů euro. Vaclík byl také v LaLize odměněn za svou práci oceněním pro hráče měsíce, což se ještě žádnému českému hráči nepovedlo.

Embed from Getty Images

Pokračovat ve čtení
Reklama

Facebook

Reklama

Oblíbené