Spojte se s námi


Bojové sporty

Dnes máme výročí dne, který změnil bojová umění! Jak probíhal zrod UFC a jakou roli v něm hrálo brazilské jiu-jitsu?

12. listopadu 1993 zažil Denver v Coloradu turnaj UFC 1, který navždy změnil dějiny bojových sportů! Právě zde totiž vznikla smíšená bojová umění, jak je známe z dneška. Jakou roli hrálo v historii UFC brazilské jiu-jitsu?

Publikováno

dne

12. listopadu 1993 zažil Denver v Coloradu turnaj UFC 1, který navždy změnil dějiny bojových sportů! Právě zde totiž vznikla smíšená bojová umění, jak je známe z dneška. Jakou roli hrálo v historii UFC brazilské jiu-jitsu?

Připomeňme si historický okamžik prvního turnaje UFC

Datum 12. 11. 1993 se navždy zapíše do historie bojových sportů jako zrod smíšených bojových umění MMA. Ačkoliv jsou dějiny tohoto sportu poněkud matoucí, podíváme se na stopy, které vedly k prvnímu turnaji UFC.

McNichols Sports Arena v Denveru byla toho večera totiž svědkem turnaje, který do té doby neměl ve světě bojových umění obdoby. Jak to ale vše začalo? Cesta vede do Brazílie za jedním mužem, který oplýval neuvěřitelnými bojovými dovednostmi.

Zrod hledejme v Brazílii u rodiny Gracie

Hélio Gracie byl mistrem bojových umění a v Brazílii založil a vyvinul systém sebeobranných bojových umění Gracie jiu-jitsu, dnes známý jako brazilské jiu-jitsu. Hélio měl mnoho potomků, kteří pokračovali ve stopách svého otce a i oni hráli v rozvoji MMA velkou roli.

Jeden z nejstarších synů Rorion se odstěhoval do USA, kde dělal vše pro to, aby propagoval bojový styl svého otce. Právě Rorion a americký manažer a podnikatel Art Davie zorganizovali turnaj, který je praotcem dnešní největší bojové organizace UFC.

Jednalo se o klasický vyřazovací formát ve stylu Mortal Kombat či Krvavého sportu. Různé styly, žádná pravidla! Na zmíněné lákal plakát turnaje, a tak se stalo, že se v zápase utkal třeba zápasník sumo s karatistou. Určitá pravidla ale přece jen existovala.

Žádní bodoví rozhodčí, žádné kousance či píchání do očí. Zápas mohl být ukončen pouhými třemi způsoby. Knockout, odklepání či vhozený ručník do ringu. Tedy do oktagonu. Rorionův student a režisér Barbara Conana John Milius totiž rozhodl, že aby zápasy v televizi zaujaly, boje se měly odehrávat v osmihranné kleci ověnčené pletivem.

Jak samotný turnaj probíhal?

Ale zpět k rodině Gracie. Na turnaj s názvem UFC 1 se rozhodl Hélio povolat tehdy svého nejmladšího syna Royce. Byl nejméně zkušený a nejhubenější z celé rodiny, tak moc Hélio věřil svému bojovému stylu.

To, co se stalo později, otřáslo celým světem, protože bojová umění už nikdy nebyla jako dřív. Royce vstoupil do klece proti daleko mohutnějším a větším bojovníkům, ale jednoho po druhém je z turnaje vyřadil.

Lidé nemohli uvěřit svým očím. Mladý hubený Brazilec přiměl obrovské muže vzdát se pohyby, které nikdo předtím neviděl. Royce celý turnaj vyhrál a odnesl si výhru 50 tisíc amerických dolarů.

Zbytek už je, jak se říká, historie. Nicméně bojová umění dosáhla toho dne masivní změny ve vnímání fanoušků bojových sportů. Kde je BJJ dnes, vidíme na mnoha příkladech mezi elitními bijci nejvyšší MMA ligy světa UFC.

Záznam z turnaje najdete na videu níže.

Zdroj: BJJ World, UFC, YouTube

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.