Spojte se s námi


Motorsport

Deštěm ovlivněný závod v Indonésii ovládl jasně Oliveira! Španěl Márquez brutálně havaroval a do závodu ani neodstartoval

Druhý podnik sezóny 2022 královské kubatury MotoGP přinesl vskutku infarktovou podívanou. V deštěm ovlivněné Velké ceně Indonésie zaznamenal další úspěch tým Red Bull KTM, naopak Marc Márquez utrpěl ve warm upu hrozivou nehodu a do závodu ani neodstartoval.

Publikováno

dne

Druhý podnik sezóny 2022 královské kubatury MotoGP přinesl vskutku infarktovou podívanou. V deštěm ovlivněné Velké ceně Indonésie zaznamenal další úspěch tým Red Bull KTM, naopak Marc Márquez utrpěl ve warm upu hrozivou nehodu a do závodu ani neodstartoval.

Ač to nejprve vypadalo, že se Velká cena Indonésie ani neuskuteční, a to vlivem prudkého deště a později také bouřky, nakonec se přeci jen mohlo závodit.

Start byl ovšem zhruba o hodinu a deset minut opožděn. I přes špičkovou práci pořadatelů však trať zůstala hodně mokrá, což se ostatně v závodě mnohokrát prokázalo.

Do Velké ceny Indonésie nicméně nebyl schopen odstartovat Španěl Márquez, jenž ve warm upu hrůzostrašně havaroval. Po ošklivé nehodě byl převezen do nemocnice na různá vyšetření, podle posledních zpráv Márquez utrpěl otřes mozku a měl naražená žebra.

Po zhasnutí všech světel každopáně naprosto perfektní výjezd ze svého startovního slotu předvedl Fabio Quartararo a kvůli velmi mokré trati se pořadí po startu solidně zpřeházelo.

Po startu druhé pozice se za lídra Quartarara dostal Miguel Oliveira, jenž se v nájezdu do druhého kola dokonce dostal do vedení závodu. V druhém kole pak ale vedení v závodě převzal Jack Miller na Ducati, který startoval dokonce devátý.

Fantasticky odstartovali také oba jezdci Suzuki – Joan Mir se na startovním roštu nacházel až na sedmnácté pozici, po třech odjetých kolech už figuroval na místě šestém. Alex Rins se zase oproti svému startovnímu postavení posunul o čtyři příčky výše, a tedy na čtvrté místo.

Pořadím dolů se postupně propadal aktuální šampion Fabio Quartararo, naopak vedoucí dvojice Oliveira – Miller si v už v šestém okruhu vybudovala dvou a půl sekundový náskok.

Závodění na mokré trati přinášelo pro samotné piloty infarktové momenty, kdy se právě s ohledem na mokrou trať potýkali se smyky. Důkazem je pád Jorgeho Martina na motocyklu Pramac, jež spadl v devátém kole v zatáčce číslo 1.

Martin tak nezažívá dobrý vstup do letošní sezóny. Španělský závodník spadl jak v úvodním podniku sezóny, tak i v tomto závodě na okruhu Mandalika.

V polovině závodu pak Oliveira ujel celému startovnímu poli, portugalský pilot ve službách Red Bullu KTM si vybudoval velmi slušný náskok v podobě 3,5 vteřin.

Oliveira, Miller, Zarco, Rins, Quartararo, Mir, Morbidelli, Marini, Binder a Bagnaia – takové bylo pořadí po jedenáctém kole Velké ceny Indonésie.

V posledních šesti kolech pak fanoušci sledovali skvělý souboj o stupně vítězů. Francouz Quartararo totiž stáhl náskok třetího Johanna Zarca a rozhodl na jeho pozici zaútočit, nutno poznamenat úspěšně.

V té době už lídr závodu Oliveira disponoval náskokem 4,7 vteřin. V okruhu sedmnáctém se Quartararo dostal dokonce na druhou pozici před Australana Millera a začal okamžitě poodjíždět.

Bitva o poslední pódiové umístění ovšem nadále pokračovala. Zarco tři kola před koncem využil zhoršujícího se Millerova tempa a ukořistil pro sebe třetí příčku! Nutno podotknout, Quartararo nasadil na konci závodu vskutku zběsilé tempo, přičemž během dvou kol stáhl na vedoucího Oliveiru hned 1,5 vteřiny.

Dvě kola před koncem ještě fanoušci sledovali nádherný souboj na středu startovního pole, kdy mezi sebou o pozice, konkrétně o příčku osmou, bojovalo několik jezdců – Brad Binder, Darryn Binder, Aleix Espargaro, Pol Espargaro a Enea Bastianini.

Tuto bitvu vyhrál starší z bratří Binderových, tedy Brad. Deváté místo bere Aleix Espargaro, desáté Darryn Binder, jedenáctý dojel Bastianini a dvanáctý Pol Espargaro.

Pořadí na špici se v posledních dvou kolech již nezměnilo, vítězství z druhého podniku sezóny tak patří Oliveirovi. Pro Red Bull KTM je to další nemalý úspěch, v minulém závodě v Kataru získal pódium pro KTM Brad Binder.

Oliveiru pak na stupně vítězů doprovodili Quartararo a Zarco. Na čtvrtém místě dokončil Velkou cenu Indonésie Miller, pátá a šestá příčka patří pilotům Suzuki (Rins, Mir). Sedmé místo patří Francu Morbidellovi na Yamaze.

„Já jsem tohle vůbec nečekal, v deštivých podmínkách máme s naším motocyklem problémy. Byl to ale můj nejlepší závod na vodě a do dalších závodů mi to dalo dost velké sebevědomí. Taky děkuji všem fanouškům, kteří se tady na nás přišli podívat,“ uvedl Quartararo v pozávodním rozhovoru.

„Byl to emocionální závod a horská dráha. Pronásledoval jsem několik kol Jacka a hledal jsem limity, které pneumatiky snesou. Poté jsem si uvědomil, že dokážu ještě zrychlovat, závod to ale nebyl lehký. Poslední měsíce pro mě nebyly dobré, teď jsem za tohle vítězství nesmírně šťastný a věnuji ho své dceři,“ řekl Oliveira rovněž v pozávodním rozhovoru.

Zdroj: MotoGP

Reklama

Oblíbené