Spojte se s námi


Motorsport

Dakarský přehled: Šokující výsledky v automobilech, Loprais ztratil první místo. Jak se daří Čechům na Rallye Dakar?

Rallye Dakar má za sebou páteční, a tedy šestou etapu, která výrazně nepřála favoritům. O své vedení v průběžném pořadí kamionů přišel český závodník Aleš Loprais, v kategorii automobilů jsou ze hry už tři elitní závodníci! Jak se daří Čechům?

Publikováno

dne

Rallye Dakar má za sebou páteční, a tedy šestou etapu, která výrazně nepřála favoritům. O své vedení v průběžném pořadí kamionů přišel český závodník Aleš Loprais, v kategorii automobilů jsou ze hry už tři elitní závodníci! Jak se daří Čechům?

Šokující výsledky přinesla páteční etapa Rallye Dakar, a to nejen v kategorii kamionů, kde závodí Aleš Loprais, ba také v automobilech. Ze hry jsou totiž už tři elitní jezdci – Stéphane Peterhansel byl dokonce po 212 kilometrech v čele pořadí, poté ale utrpěl nehodu.

Jeho spolujezdec Edouard Boulanger při ní utrpěl zranění zad, a tak byl následně převezen do nemocnice. Pro Peterhansela je to tedy konečná, stejně jako pro jeho týmového kolegu Carlose Sainze, jenž rovněž havaroval.

Na rozdíl od 57letého Francouze však zraněn nebyl. Sainz ovšem musel několik hodin čekat, než dorazí asistence a odtáhne jej do bivaku.

Podobně na tom navíc byl také domácí saúdskoarabský závodník Rádžhí, který dle oficiálních výsledků dorazil do cíle šesté etapy na 136. pozici se ztrátou pěti hodin, jedné minuty a sedmnácti vteřin.

Čech Martin Prokop, jenž na Dakaru závodí v barvách týmu Orlen Benzina Team, dojel v páteční etapě třináctý s 21minutovým mankem. V celkovém pořadí se ovšem i díky špatným výsledkům svých soupeřů posunul na osmou příčku.

Další etapové vítězství si připsal Násir al-Attíja, který zároveň vede dosavadní průběh Rallye Dakar v rámci kategorie automobilů. Druhý dojel se ztrátou 3 a půl minuty Sébastien Loeb, který aktuálně drží šesté místo v celkovém hodnocení.

Kamiony

Vedení v kategorii kamionů bohužel ztratil Aleš Loprais. Ten totiž šestou etapu dokončil až na šesté pozici se ztrátou 26 minut a 40 vteřin na vítěze Mitchela van den Brinka. Druhý v pátečním dějství skončil Janus van Kasteren, pro třetí místo si s dvou a půl minutovým mankem dojel Martin Macík.

Vedení v průběžném pořadí kamionů tedy převzal otec vítěze šesté etapy, Loprais ovšem ztrácí 37 vteřin. Van Kasteren se zatím nachází na třetí příčce, čtvrtou pozici momentálně drží Macík, jenž musí dohánět půlhodinovou ztrátu.

Motocykly

Mezi motorkáři zapsal etapové vítězství Luciano Benavides. Argentinský závodník dojel do cíle v čase 3 hodiny, 14 minut a 19 sekund. O pouhých 56 vteřin za ním dojel druhý dosavadní lídr kategorie motocyklů Skylar Howes.

Martin Michek bohužel ztratil rovných devět minut a v páteční etapě se umístil jako devátý. Stejnou pozici Michek drží také v dosavadním celkovém hodnocení motocyklů, jelikož se před dostal Slovák Štefan Svitko (Slovnaft Rally Team).

Michek pak na svém instagramu opět pozdravil české fanoušky a přiblížil průběh páteční etapy. Toho před příjezdem do bivaku zastihl déšť, naštěstí však jen zhruba v posledních pěti kilometrech.

Třetí místo v šesté etapě obsadil Toby Price. Co se Milana Engela týče, ten letošní Dakar ukončil už ve čtvrté etapě, kterou nedojel. V kategorii čtyřkolek pak nenastoupil Zdeněk Tůma, který na Dakaru rovněž nebude pokračovat.

„Ve čtvrtek večer, když jsem se vrátil z etapy, tak jsme se rozhodli poté, co jsem měl zase karambol, že skončíme v závodě. Čtyřkolka při karambolech dostala takový záhul, že už ani nemáme náhradní díly, co bychom potřebovali vyměnit. I rám je popraskaný,“ vysvětlil Tůma pro Českou televizi.

„Dakar je obrovský závod, vyvíjí obrovskou zátěž na fyzičku a tělo. A každá drobná odřenina, poranění ho zpomaluje. A já už jich mám docela hodně, už to nešlo,“ doplnil.

Zdroje: Rallye Dakar, Česká televize, Martin Michek – Instagram

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.